misomiso
31.03.10,15:31
Dobry den vsetkym, ako sa zda, rozumiem tomu vsetkemu coraz menej.

Nedavno som sa ako sukromna osoba - zakaznik natahoval s jednym dodavatelom sluzieb (sietove dodavky, to je jedno, proste sluzby) o fakturu. Neboli ochotni mi ju vystavit, iba poslali sek, nech zaplatim na ich ucet a ked som bez faktury nezaplatil, vyhrazali sa vymahanim.

Fakturu som potreboval z dovodu vyuctovania sluzby najomnikovi, pretoze nehnutelnost prenajimam, ale na tom tiez asi nezalezi.

Pointa je v tom, ze som sa tak vytocil, ze som napisal oficialny dopyt na DRSR. Pytal som sa, za akych okolnosti nie je firma povinna zakaznikom vystavovat faktury za prijatu platbu. Zaujimalo ma to aj preto, ze sam vlastnim s.r.o. Prisla odpoved, s citovanim asi 10.000 paragrafov, z ktorej pre mna nevyplyvalo, ze by som nemal pravdu, ak pozadujem fakturu.

Na to sa dodavatel stale zdrahal fakturu vystavit, tak som odpovedal na e-mail z DRSR este raz.

Prisla odpoved, ze vraj povodne sa mi nezobrazila posledna veta, citujem:

Posledná veta odpovede, ktorá sa nezobrazila v celom rozsahu, znie:
V nadväznosti na ust. § 71 ods. 1 zákona o DPH, platiteľ dane nie je povinný vyhotoviť faktúru s náležitosťami podľa ods. 2 cit. ustanovenia, pri dodaní tovaru alebo dodaní služby fyzickej osobe - občanovi.

Pozeral som ten par. 71, ods1, , citujem -

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

Teda znamena to, ze ak moja s.r.o preda nieco obcanovi, tak mu nemusi vystavit fakturu??? Ved prave pri predaji obcanovi predsa odvadzame DPH nie? To akoze staci, ked napriklad nieco poslem na dobierku cez e-shop, alebo zakaznik zaplati zlozenkou a hotovo?
ALBO
31.03.10,16:02
Ano, je to tak, voci FO netreba danovy doklad, rovnako ako netreba danovy doklad pre oslobodene dodania.Keby vam niekto predaval stare osobne auto tiez by vam nemusel dat doklad ani ako FO a ani ako platitelovi a tiez mate nejake reklamacne alebo ine naroky. Zakon o DPH si stanovil pravidla len re svoje potreby nesupluje ostatne zakony.
N
Stefan2005
31.03.10,16:24
misomiso
31.03.10,17:13
Ano, je to tak, voci FO netreba danovy doklad, rovnako ako netreba danovy doklad pre oslobodene dodania.Keby vam niekto predaval stare osobne auto tiez by vam nemusel dat doklad ani ako FO a ani ako platitelovi a tiez mate nejake reklamacne alebo ine naroky. Zakon o DPH si stanovil pravidla len re svoje potreby nesupluje ostatne zakony.
N

No to je teda pre mna sokujuce zistenie. So starym autom by som to neporovnaval, to sa zvycajne predava bez dane.

Sluzby tohoto typu sa ale poskytuju s DPH podobne ako predaj tovaru. To mi chcete tvrdit, ze ja mozem zakaznikovi - fyzickej osobe legalne predat tovar, alebo poskytnut sluzbu bez toho, aby som mu bol povinny vystavit fakturu? Tak potom naco cely cirkus okolo registracnych pokladnic, ked alternativa k predaju cez ERP je predaj na fakturu - a kedze pri predaji na fakturu ani ziadna faktura nemusi byt (ako sa dozvedam), tak mozeme predavat veselo bez DPH ako v Istambule na trhu? To sa teda nestiham cudovat.
ALBO
31.03.10,17:40
No to je teda pre mna sokujuce zistenie. So starym autom by som to neporovnaval, to sa zvycajne predava bez dane.

Sluzby tohoto typu sa ale poskytuju s DPH podobne ako predaj tovaru. To mi chcete tvrdit, ze ja mozem zakaznikovi - fyzickej osobe legalne predat tovar, alebo poskytnut sluzbu bez toho, aby som mu bol povinny vystavit fakturu? Tak potom naco cely cirkus okolo registracnych pokladnic, ked alternativa k predaju cez ERP je predaj na fakturu - a kedze pri predaji na fakturu ani ziadna faktura nemusi byt (ako sa dozvedam), tak mozeme predavat veselo bez DPH ako v Istambule na trhu? To sa teda nestiham cudovat.

Podla mna zakon o DPH si vyriesil vystavovanie dokladov takymto sposobom aby si platitel alebo podnikatel-buduci mozny platitel mal na zaklade coho uplatnit DPH, .FO to nepotrebuje.Doklad neriesi vystupovu dan, ktora je voci kazdemu=za kazde dodanie .Ine zakony riesia povinnost vystavovat doklady, napr. aj o registracnych pokladniach, zakon o uctovnictve.
fem
31.03.10,17:48
ak dodávate tovar cez e-shop, potom by na vás mal platiť par.71, odsek 8 citujem: pri zásielkovom predaji je platiteľ povinný vystaviť faktúru s údajmi podľa odseku 2, a to aj v prípade, ak je celá platba alebo jej časť prijatá pred dodaním tovaru.
Platiteľ vyhotový faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.
Zároveň sa uvádza v par. 71 ods.5 : Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 1659,70 eura, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elekt.regis.pokladnicou,ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2, par.71.....
toľko zákon č.222/2004 Z.z. o DPH....
misomiso
31.03.10,19:31
Ja nepredavam cez e-shop. Ja sa len cudujem, ze podla platnej legislativy podnikatelsky subjekt nie je povinny vystavit FO pri nakupe akykolvek doklad.

To sa naozaj cudujem, najma pri tolkej legislativnej buzeracii, aka v SR panuje takato legislativna diera...
Stefan2005
01.04.10,05:17
...sa len cudujem, ze podla platnej legislativy podnikatelsky subjekt nie je povinny vystavit FO pri nakupe akykolvek doklad. ...

To zase nie je pravda. Nejaký doklad predsa musí existovať (zmluva, dohoda, pošt. poukážka, ....). Na základe čo si vedel, koľko máš zaplatiť?
azla
01.04.10,06:18
Hlbšie som sa zamyslela nad §71 a rozmýšľam:

Ak FO dodá napr. plastové okná :
a) občanovi - nie je povinná vystaviť faktúru (občan nie je zdaniteľná osoba)
b) zdaniteľnej osobe (PO, SZČO ....) - je povinná vystaviť faktúru.

Mňa by zaujímala situácia, ak FO - platiteľ Dph prijme preddavok na dodávku okien od občana.
Je povinná vystaviť faktúru ?

Lebo povinnosť vystaviť fa k prijatémju preddavku je napísaná v druhej vete a tam sa už nespomína od koho je prijatá platba .

Totižto firma s ktorou sme mali vzťah nevystavovala fa k prijatému preddavku nikomu. (ani občanom ani PO ). Dodávka bola v neskorších mesiacoch ako prijatý preddavok.
grammatika
01.04.10,06:36
Táto téma ma veľmi zaujala, pretože práve som riešila to, že sro (platca dph) prijala zálohu od občanov (nezdaniteľných osôb) a nevystavila do 15 dní od prijatia zálohy (dodanie tovaru neskôr-nasledujúci mesiac)...
Vladimír Ozimý
01.04.10,07:06
pravda je taká že faktúru vystaviť nemusíte lebo to neukladá zákon (voči občanovi). Ale daň odviesť musíte v súlade s § 69 zákona o DPH. Takže pre interné potreby firmy sa musí vystaviť doklad kde je predmetná daň vyčíslená a doklad je uvedený do zoznamu podľa § 70.
evina
01.04.10,07:57
No to je teda pre mna sokujuce zistenie. So starym autom by som to neporovnaval, to sa zvycajne predava bez dane.

Sluzby tohoto typu sa ale poskytuju s DPH podobne ako predaj tovaru. To mi chcete tvrdit, ze ja mozem zakaznikovi - fyzickej osobe legalne predat tovar, alebo poskytnut sluzbu bez toho, aby som mu bol povinny vystavit fakturu? Tak potom naco cely cirkus okolo registracnych pokladnic, ked alternativa k predaju cez ERP je predaj na fakturu - a kedze pri predaji na fakturu ani ziadna faktura nemusi byt (ako sa dozvedam), tak mozeme predavat veselo bez DPH ako v Istambule na trhu? To sa teda nestiham cudovat.

Pri dodaní tovaru nie si povinný vystaviť faktúru občanovi ale si povinný evidovať tržbu cez ERP. Takže žiadny Istanbul....
Iná situácia je pri dodaní služieb, ktoré nepodliehajú povinnosti ERP, tam je situácia taká ako píše Vladimír vyššie, takže tiež tu nejde o situáciu bez dokladu.
Bez dokladu v danej situácii si nebol ani Ty, dostal si šek a možno si s nimi podpísal aj nejakú Zmluvu a pod.
Bez dokladu sa uskutoční predaj len pri platbe v hotovosti z ruky do ruky bez akéhokoľvek papieru- ale takýchto obchodoch sa samozrejme nebavíme.

Zároveň si treba uvedomiť, že ak si prečítame paragraf 71 zákona o DPH tým je povedané všetko....Zďaleka nie, je tu x-ďalších predpisov, ktoré nám dajú situáciu dohromady. To je práve zákon o ERP, občiansky zákonník a pod. takže zas nemôžeme napísať, že je v tom neporiadok..... Ty si svojmu nájomníkovi mohol prefakturovávať na základe daného šeku, zmluvy a je to
....

Zákon o DPH je dôležitý ale zďaleka nie jediný... A na záver, faktúrou môže byť aj pokladničný doklad, šek atď. ak spl´ňa náležitosti § 71, a to len v prípade zdaniteľnej osoby, ktorá má právo a chce si uplatniť odpočet DPH, čo Ty ako občan nemáš,... Paradoxom je, že Ta rozčúlila situácii, ktorá práve zo strany štátu ako jedna z mála znižuje byrokraciu.
evina
01.04.10,08:09
Hlbšie som sa zamyslela nad §71 a rozmýšľam:

Ak FO dodá napr. plastové okná :
a) občanovi - nie je povinná vystaviť faktúru (občan nie je zdaniteľná osoba)
b) zdaniteľnej osobe (PO, SZČO ....) - je povinná vystaviť faktúru.

Mňa by zaujímala situácia, ak FO - platiteľ Dph prijme preddavok na dodávku okien od občana.
Je povinná vystaviť faktúru ?

Lebo povinnosť vystaviť fa k prijatémju preddavku je napísaná v druhej vete a tam sa už nespomína od koho je prijatá platba .

Totižto firma s ktorou sme mali vzťah nevystavovala fa k prijatému preddavku nikomu. (ani občanom ani PO ). Dodávka bola v neskorších mesiacoch ako prijatý preddavok.
Prijatá platba = daňová povinnosť = platnosť prvej vety v danom paragrafe dtto..

Ak prijme FO platiteľ platbu od občana, podľa mňa nie je povinná vystaviť daňový doklad na základe prijatej platby. Vystaví PPD, alebo na základe platby na účet postupuje spôsobom ako píše Vladimír vyššie - vystaví sa interný doklad firmy ako podklad pre odvod DPH.

P.s. Daná firma pre PO je povinná vystaviť faktúru na základe prijatej platby, pre občana nie....
ivustek
01.04.10,08:13
Podľa Vašich príspevkov som došla k názoru, že ak ja ako SZČO poskytujem ubytovanie v chate a zákazník/občan/ mi zaplatí za pobyt, stačí ak mu vystavím príjmový doklad-bez faktúry.A účtovanie v PD bude iba na základe PPD.
Prosím, usmernite ma.Ďakujem.
evina
01.04.10,08:20
Podľa Vašich príspevkov som došla k názoru, že ak ja ako SZČO poskytujem ubytovanie v chate a zákazník/občan/ mi zaplatí za pobyt, stačí ak mu vystavím príjmový doklad-bez faktúry.A účtovanie v PD bude iba na základe PPD.
Prosím, usmernite ma.Ďakujem.

áno, za splnenia podmienky § 10 zákona o účtovníctve.
Ubytovacie služby nepodliehajú povinnosti ERP, ale pozor reštauračné služby atď. áno.
ivustek
01.04.10,08:59
Ďakujem pekne za odpoveď.Ja faktúry nevystavujem, ale vždy som mala obavy, či je to správne.
misomiso
01.04.10,18:59
To zase nie je pravda. Nejaký doklad predsa musí existovať (zmluva, dohoda, pošt. poukážka, ....). Na základe čo si vedel, koľko máš zaplatiť?

Pokial sa pamatam, objednavali sme to cez telefon, myslim, ze zmluvu sme ziadnu nepodpisovali, ale mozem sa mylit, bolo to uz dost davno.


pravda je taká že faktúru vystaviť nemusíte lebo to neukladá zákon (voči občanovi). Ale daň odviesť musíte v súlade s § 69 zákona o DPH. Takže pre interné potreby firmy sa musí vystaviť doklad kde je predmetná daň vyčíslená a doklad je uvedený do zoznamu podľa § 70.

No prave ja mam pocit, ze oni ziadne dane neplatia, pretoze baba na zakaznickej linke mi tvrdila, ze ziadnu fakturu nevygenerovali, a spatne sa uz neda. Prepac, ja viem, ze ty si ten zakon nevymyslel, ale co je to za logika, ze obcanovi nemusim vystavit fakturu ale pre interne potreby to zauctovat musim? Kto to odkontroluje? To je ako keby sme povedali, ze obcanovi blocek z ERP vydat nemusim, ale nahodit to musim...


Pri dodaní tovaru nie si povinný vystaviť faktúru občanovi ale si povinný evidovať tržbu cez ERP. Takže žiadny Istanbul....
Iná situácia je pri dodaní služieb, ktoré nepodliehajú povinnosti ERP, tam je situácia taká ako píše Vladimír vyššie, takže tiež tu nejde o situáciu bez dokladu.
Bez dokladu v danej situácii si nebol ani Ty, dostal si šek a možno si s nimi podpísal aj nejakú Zmluvu a pod.
Bez dokladu sa uskutoční predaj len pri platbe v hotovosti z ruky do ruky bez akéhokoľvek papieru- ale takýchto obchodoch sa samozrejme nebavíme.

Zároveň si treba uvedomiť, že ak si prečítame paragraf 71 zákona o DPH tým je povedané všetko....Zďaleka nie, je tu x-ďalších predpisov, ktoré nám dajú situáciu dohromady. To je práve zákon o ERP, občiansky zákonník a pod. takže zas nemôžeme napísať, že je v tom neporiadok..... Ty si svojmu nájomníkovi mohol prefakturovávať na základe daného šeku, zmluvy a je to

Problem je v tom, ze jedine, co mi prislo bolo zlozenka, na ktorej nebolo ani nijako definovane, za co platim - ziadne obdobie, sluzba, nic. Teda - po prve na zaklade takejto zlozenky nemozem najomnikovi nic vyuctovat, a porduhe - ta zlozenka moze byt kludne vyplnena na ucet "kohosi" kto ma legalne s firmou pramalo spolocne...
....

Zákon o DPH je dôležitý ale zďaleka nie jediný... A na záver, faktúrou môže byť aj pokladničný doklad, šek atď. ak spl´ňa náležitosti § 71, a to len v prípade zdaniteľnej osoby, ktorá má právo a chce si uplatniť odpočet DPH, čo Ty ako občan nemáš,... Paradoxom je, že Ta rozčúlila situácii, ktorá práve zo strany štátu ako jedna z mála znižuje byrokraciu.

Ak ma nieco vytocilo tak prave iba to, ze som si uvedomil, ze tej zbytocnej byrokracie je ovela viac, ako som si myslel doteraz. V podstate - z tohoto pohladu cele uctovnictvo je jedna zbytocna byrokracia, ak naozaj stat takto "doveruje" podnikatelom, ze naozaj zauctuju a aj odvedu dan, ked pri predaji FO jej nie su povinni vystavit ziaden doklad. My tiez obcas posielame tovar FO na dobierku a mne nikdy nebolo zatazko vytlacit fakturu (ktoru som musel aj tak vystavit - ved na zaklade coho by to uctovnicka zauctovala?) a poslat spolu s tovarom. Teraz uz vidim, ze to nemusim, skratka hodim do krabice a poslem na dobierku, a kedze som cestny, tak na zlozenku uvediem naozaj cislo nasho firemneho uctu. Ak nebudem chciet by cestny, uvediem svoje sukromne a nic sa nedeje...

To je teda uz uplne absolutne kocurkovo - tak my, ked chceme predat suciastku za 10 EUR napr. do USA bez DPH (pretoze export je oslobodeny od DPH) , tak musime nechat vystavit JCD za 14 EUR a lietat pol dna opakovane medzi postou a colnicou. To vsetko iba preto, aby stat uveril, ze sme to naozaj exportovali - ako keby bolo take komplikovane v ramci danovej kontroly preverit, ze nam platba prisla naozaj z USA. Teda toto vsetko musime absolvovat, aby nam stat uveril, ze tovar neskoncil na domacom trhu bez odvedenej DPH. Ale ak predavam na domaci trh - tak ma ako vidim ziadna DPHcka trapit v podstate nemusi, pretoze kde nie je faktura, nemusi byt ani DPH. No pardon - samozrejme, iba ak mam voci statu necestne umysly. Lenze ak stat predpoklada, ze vsetci mame iba cestne umysly, preco nas buzeruje s ERP a JCD ???


Odpovede mas v texte. Nakoniec je to vsetko este absurdnejsie, ako som predpokladal.
evina
01.04.10,19:14
Pokial sa pamatam, objednavali sme to cez telefon, myslim, ze zmluvu sme ziadnu nepodpisovali, ale mozem sa mylit, bolo to uz dost davno.

Ani ste nemuseli....


No prave ja mam pocit, ze oni ziadne dane neplatia, pretoze baba na zakaznickej linke mi tvrdila, ze ziadnu fakturu nevygenerovali, a spatne sa uz neda. Prepac, ja viem, ze ty si ten zakon nevymyslel, ale co je to za logika, ze obcanovi nemusim vystavit fakturu ale pre interne potreby to zauctovat musim? Kto to odkontroluje? To je ako keby sme povedali, ze obcanovi blocek z ERP vydat nemusim, ale nahodit to musim...

To je absurdné. Aj tá zloženka je doklad, že Ty si platil danej firme a koľko a už vôbec nemôžeš tvrdiť absurdnosti, že neplatia dane a o tom nahodení do ERP ani nehovorím, A mimochodom ak mu pošleš peniaze zloženkou, tak mu to príde na účet, je to krásne kontrolovateľné....



Odpovede mas v texte. Nakoniec je to vsetko este absurdnejsie, ako som predpokladal.

Pre mňa sú Tvoje odpovede pritiahnuté za vlasy a miešaš tu hrušky s jablkami....Misomiso, ale nemá zmysel ďalej takto pokračovať....lebo Ty máš vždy svoju pravdu .... Účtovníctvo určite nie je byrokracia ani Kocúrkovo ani nič podobné - len je oveľa širšie ako DPH -a má pomáhať podnikateľovi - byrokracia sa nachádza úplne inde... Všetko vychádza z toho, že nadraďuješ slovu faktúra veľkú moc. Je to len slovo a neznamená, že zakaždým musí byť v takej grafickej forme a s takým názvom na akú si zvyknutý. Keby už o to išlo, tú faktúru občanovi môžem hodiť do koša a na to ako prídu???- asi v tejto rovine uvažuješ...

O.s. A mimochodom väčšina firiem tie faktúry aj vystavuje, niektoré nie....ale majú prijatú platbu na účet a keby nie majú príjmový doklad o prijatí peňazí....
misomiso
02.04.10,07:13
Pre mňa sú Tvoje odpovede pritiahnuté za vlasy a miešaš tu hrušky s jablkami....Misomiso, ale nemá zmysel ďalej takto pokračovať....lebo Ty máš vždy svoju pravdu .... Účtovníctvo určite nie je byrokracia ani Kocúrkovo ani nič podobné - len je oveľa širšie ako DPH -a má pomáhať podnikateľovi - byrokracia sa nachádza úplne inde... Všetko vychádza z toho, že nadraďuješ slovu faktúra veľkú moc. Je to len slovo a neznamená, že zakaždým musí byť v takej grafickej forme a s takým názvom na akú si zvyknutý. Keby už o to išlo, tú faktúru občanovi môžem hodiť do koša a na to ako prídu???- asi v tejto rovine uvažuješ...

O.s. A mimochodom väčšina firiem tie faktúry aj vystavuje, niektoré nie....ale majú prijatú platbu na účet a keby nie majú príjmový doklad o prijatí peňazí....

Prepac, ale ved ty tu obhajujes tento absurdny system, ako keby si bola autorkou vsetkych tych nezmyselnych zakonov. :):)

Tak mi prosim pekne vysvetli vyznam JCD pri exporte (ako podmienku predaja bez DPH) ked tam sa rovnako ako pri domacej platbe na zlozenku da presne identifikovat platba, aj to, z akej krajiny prisla.
evina
02.04.10,07:44
Prepac, ale ved ty tu obhajujes tento absurdny system, ako keby si bola autorkou vsetkych tych nezmyselnych zakonov. :):)

Tak mi prosim pekne vysvetli vyznam JCD pri exporte (ako podmienku predaja bez DPH) ked tam sa rovnako ako pri domacej platbe na zlozenku da presne identifikovat platba, aj to, z akej krajiny prisla.

Neobhajujem žiadny absurdný systém, lebo ho v tomto konkrétnom prípade za absurdný nepovažujem, len Ty nečítaš všetko....
Prvotný význam JCD

Jednotná colná deklarácia

Customs Declaration, písomné colné vyhlásenie colného deklaranta alebo jeho priameho zástupcu, ak ide o konanie v mene a v prospech zastúpenej osoby. V prípade, že je tento doklad potvrdený colnými orgánmi, svedčí o tom, že vyvážaný alebo dovážaný tovar prešiel colnou kontrolou, teda bol preclený.
ďalej v EÚ
http://hn.hnonline.sk/2-21813275-k10000_detail-3b


Každé tlačivo má svoj význam a úpravu a diskutovať tu o tom, že zloženka má taký tvar a taký význam a JCD taký ...nemá zmysel.

Točíš sa stále len okolo DPH. Vysvetli mi,. k čomu Tebe v Tvojom konkrétnom prípade pomôže viac zloženka alebo faktúra? Ty ako občan, nezdaniteľná osoba si nemôžeš uplatniť odpočet na DPH a na základe tej zloženky zaplatíš za službu, to je jedno, či objednanú telefonicky alebo písomne - zloženka obsahuje obe zúčastnené strany, sumu, dátum úhrady a verím, že aj účel. Čo iné v Tvojom prípade ako občana obsahuje "faktúra", čo má pre Teba väčší význam?. Tá zloženka je doklad, na základe ktorého platíš a dodávateľ odvádza DPH vytvorením ID. Aké vyššie ochranné znaky má faktúra, že veríš , že na jej základe dodávateľ 100% odvedie DPH a na základe prijatej platby zo zloženky nie?
veď tá platba nie je utajená...

A na záver prečo sa púšťam do tejto debaty ? Prekážajú mi takéto tvrdenia citujem Ťa:

"V podstate - z tohoto pohladu cele uctovnictvo je jedna zbytocna byrokracia, ak naozaj stat takto "doveruje" podnikatelom, ze naozaj zauctuju a aj odvedu dan, ked pri predaji FO jej nie su povinni vystavit ziaden doklad."

a dodávam na záver - sú povinní vystaviť doklad /zloženku, príjmový doklad atď/, len to nemusí byť faktúra podľa paragrafu 71 zákona o DPH, ale doklad podľa §10 zákona o účtovníctve. /pokiaľ sa jedná o službu neuvedenú v zákone o ERP/ a zákon o ERP upravuje všetko ostatné...takže nehovorme o Kocúrkove a neexistujúcom doklade....
misomiso
02.04.10,09:03
Každé tlačivo má svoj význam a úpravu a diskutovať tu o tom, že zloženka má taký tvar a taký význam a JCD taký ...nemá zmysel.

Pre teba nema zmysel. Pretoze teba nezaujima nic, okrem tvojej roboty, staci ti, ze mas dost papierov na prekladanie a ze ti za to ma (zatial) kto zaplatit. Nedovidis dalej ako 20 cm, pokial je ti jedno, ze je legislativa nastavena zle, ked na jednej strane je velmi benevolentna a na druhej strane buzeruje tam, kde to naozaj skodi ekonomike.


Točíš sa stále len okolo DPH. Vysvetli mi,. k čomu Tebe v Tvojom konkrétnom prípade pomôže viac zloženka alebo faktúra? Ty ako občan, nezdaniteľná osoba si nemôžeš uplatniť odpočet na DPH a na základe tej zloženky zaplatíš za službu, to je jedno, či objednanú telefonicky alebo písomne - zloženka obsahuje obe zúčastnené strany, sumu, dátum úhrady a verím, že aj účel. Čo iné v Tvojom prípade ako občana obsahuje "faktúra", čo má pre Teba väčší význam?. Tá zloženka je doklad, na základe ktorého platíš a dodávateľ odvádza DPH vytvorením ID. Aké vyššie ochranné znaky má faktúra, že veríš , že na jej základe dodávateľ 100% odvedie DPH a na základe prijatej platby zo zloženky nie? veď tá platba nie je utajená...

Predovsetkym - faktury sa cisluju, takze je ovela tazsie nepriznat fakturu, ako nejaku platbu cez zlozenku. Co sa tyka mna ako FO - zlozenka bola iba zdrapom papiera, nebolo specifikovane za co sa plati, ani sluzba ani obdobie. Na fakture dodavka specifikovana musi byt.



A na záver prečo sa púšťam do tejto debaty ? Prekážajú mi takéto tvrdenia citujem Ťa:

"V podstate - z tohoto pohladu cele uctovnictvo je jedna zbytocna byrokracia, ak naozaj stat takto "doveruje" podnikatelom, ze naozaj zauctuju a aj odvedu dan, ked pri predaji FO jej nie su povinni vystavit ziaden doklad."

a dodávam na záver - sú povinní vystaviť doklad /zloženku, príjmový doklad atď/, len to nemusí byť faktúra podľa paragrafu 71 zákona o DPH, ale doklad podľa §10 zákona o účtovníctve. /pokiaľ sa jedná o službu neuvedenú v zákone o ERP/ a zákon o ERP upravuje všetko ostatné...takže nehovorme o Kocúrkove a neexistujúcom doklade....


No mne prave vadia uctovnici, ktori vedia slepo prekladat papiere, ale v zivote sa nad niecim nezamysleli. Ja stale tvrdim, ze ak je stat na jednej strane tak benevolentny, ze netreba vystavovat faktury, tak potom cele uctovnictvo je viac-menej zmytocne buzeracia.

Stat nam doveruje, ze peniaze bez faktury prizname - diky, taka dovera naozaj potesi. No nepotesi, ak sme sucasne buzerovani tak, ze to zmenoznuje akykolvek export v malom, akykolvek rozvoj medzinarodych e-shopov u nas. Nejde iba o JCD, ale napr. aj o nemoznost legalne prijmat platby cez PayPal.

Preco cely svet nakupuje on-line z USA? Pretoze je to tam lacne? Preco je to tam lacne? Pretoze to jednoducho hodia do krabice a predaju, hoci do Australie, nikto z toho nerobi vedu. Aj u nas by to mohlo byt rovnako lacne, vidis nejaky iny dovod, preco nase e-shopy predavaju stale iba na nas malicky trh, resp. obcas do EU a nikde inde (okrem tychto buzeracii)? Ziaden dovod nejestvuje, vsetko to brzdia iba tieto legislativne buzeracie. Myslis ze u nas sa nenajdu obchodnici, ktori by vedeli poslat kdekolvek cinsky tovar, alebo hoci aj kvalitne slovenske vyrobky? Ja osobne poznam mnohych, ktori by vedeli a radi by to aj urobili.

Preco ta stale rozculuju ludia, ako napr. ja, ktori sa nad vecami obcas aj zamyslia a hladaju cestu, ako by to mohlo fungovat lepsie, zatial co ludia, ktorym je osud podnikania u nas uplne ukradnuty a sedia v poslaneckych laviciach len aby brali plat ta nechavaju v klude? Myslis si, ze snad ty nie si zavisla na celkovej vykonnosti ekonomiky u nas a na prostredi pre podnikanie?
misomiso
02.04.10,09:10
Kazdopadne diky vsetkym za odpovede, dozvedel som sa to, co som potreboval, teda ze faktury vystavovat nemusim.

Zatial ich asi posielat s tovarom stale budem, pretoze by mi to bolo dost neprijemne voci zakaznikovi neprilozit fakturu. Neviem, ale ja keby som dostal taky balik z e-shopu tak by mi to zavanalo ciernotou. Prave vcera mi prisiel tovar z e-shopu,nakupobal som ako FO, faktura tam samozrejme bola, zatial si nepamatam, ze by mi niekto poslal tovar bez faktury, ale zacnem si to vsimat.

Kazdopadne - majitelia e-shopov - ak ste to doteraz nevedeli, tak nemusite vystavovat pri predai FO faktury. Takze tak, pokojne preziti sviatkov vsetkym zelam, co sa tyma tejto temy, asi uz na nic noveho neprideme.
evina
02.04.10,10:48
Miso, Tebe sa skutočne neoplatí odpovedať :) Som naozaj rada, že si jediný, ktorý sa tu zamýšľa....ak by to však bolo na 100% po prečítaní aj toho, čo som Ti napísala k tejto téme /o ostatných ani nehovorím/by si nikdy nemohol napísať:):) predovšetkým hrubo vyznačené


Pre teba nema zmysel. Pretoze teba nezaujima nic, okrem tvojej roboty, staci ti, ze mas dost papierov na prekladanie a ze ti za to ma (zatial) kto zaplatit. Nedovidis dalej ako 20 cm, pokial je ti jedno, ze je legislativa nastavena zle, ked na jednej strane je velmi benevolentna a na druhej strane buzeruje tam, kde to naozaj skodi ekonomike
Nie je benevolentná, len Ty uznávaš len jeden typ dokladu ....

Predovsetkym - faktury sa cisluju, takze je ovela tazsie nepriznat fakturu, ako nejaku platbu cez zlozenku. Co sa tyka mna ako FO - zlozenka bola iba zdrapom papiera, nebolo specifikovane za co sa plati, ani sluzba ani obdobie. Na fakture dodavka specifikovana musi byt.

[COLOR=Red]No spomeň si na vystavené faktúry a medzinárodny škandál v DPH


No mne prave vadia uctovnici, ktori vedia slepo prekladat papiere, ale v zivote sa nad niecim nezamysleli. Ja stale tvrdim, ze ak je stat na jednej strane tak benevolentny, ze netreba vystavovat faktury, tak potom cele uctovnictvo je viac-menej zmytocne buzeracia.

Stat nam doveruje, ze peniaze bez faktury prizname - diky, taka dovera naozaj potesi. No nepotesi, ak sme sucasne buzerovani tak, ze to zmenoznuje akykolvek export v malom, akykolvek rozvoj medzinarodych e-shopov u nas. Nejde iba o JCD, ale napr. aj o nemoznost legalne prijmat platby cez PayPal.

Preco cely svet nakupuje on-line z USA? Pretoze je to tam lacne? Preco je to tam lacne? Pretoze to jednoducho hodia do krabice a predaju, hoci do Australie, nikto z toho nerobi vedu. Aj u nas by to mohlo byt rovnako lacne, vidis nejaky iny dovod, preco nase e-shopy predavaju stale iba na nas malicky trh, resp. obcas do EU a nikde inde (okrem tychto buzeracii)? Ziaden dovod nejestvuje, vsetko to brzdia iba tieto legislativne buzeracie. Myslis ze u nas sa nenajdu obchodnici, ktori by vedeli poslat kdekolvek cinsky tovar, alebo hoci aj kvalitne slovenske vyrobky? Ja osobne poznam mnohych, ktori by vedeli a radi by to aj urobili.

Preco ta stale rozculuju ludia, ako napr. ja, ktori sa nad vecami obcas aj zamyslia a hladaju cestu, ako by to mohlo fungovat lepsie, zatial co ludia, ktorym je osud podnikania u nas uplne ukradnuty a sedia v poslaneckych laviciach len aby brali plat ta nechavaju v klude? Myslis si, ze snad ty nie si zavisla na celkovej vykonnosti ekonomiky u nas a na prostredi pre podnikanie?


Na záver: ja milujem ak sa ľudia zamýšľajú a robím to ak dovolíš celý život. nemám len rada, ak si ľudia myslia, že práve to ich zamyslenie je jediné správne:):) a v každej odbornej oblasti :):) a už vôbec sa nerozčulujem...
evina
02.04.10,11:17
Kazdopadne diky vsetkym za odpovede, dozvedel som sa to, co som potreboval, teda ze faktury vystavovat nemusim.

Zatial ich asi posielat s tovarom stale budem, pretoze by mi to bolo dost neprijemne voci zakaznikovi neprilozit fakturu. Neviem, ale ja keby som dostal taky balik z e-shopu tak by mi to zavanalo ciernotou. Prave vcera mi prisiel tovar z e-shopu,nakupobal som ako FO, faktura tam samozrejme bola, zatial si nepamatam, ze by mi niekto poslal tovar bez faktury, ale zacnem si to vsimat.

Kazdopadne - majitelia e-shopov - ak ste to doteraz nevedeli, tak nemusite vystavovat pri predai FO faktury. Takze tak, pokojne preziti sviatkov vsetkym zelam, co sa tyma tejto temy, asi uz na nic noveho neprideme.

V jednom príspevku som Ti napísala, že väčšina podnikateľov to tak robí, je to aj pre neho prehľadnejšie...nie je správne nikoho nabádať, aby tak nerobil. Pravdou je, že nemá povinnosť vystaviť faktúru podľa §71 zákona o DPH ale účtovný doklad podľa §10 zákona o účtovníctve...:)
mairo69
12.03.14,06:12
Tato tema ma velmi zaujima, nakolko su tu dalsie veci - ked ma SZCO prijem/obrat/trzby do 170 tisic euri a NEMA zamestnancov (teda v pohode aj platca dph), tak NIE JE povinna viest uctovnictvo, a teda pouziva zjednodusenu evidenciu (iba stlpec ci znizuje/zvysuje zaklad dane, nie v cleneni ako v penaznom denniku, nijake uctovne zavierky, nijake pravidla pre uctovanie, a teda nijake uctovne doklady atd !). Je v nejakom zakone info, co ma taka SZCO vystavit obcanovi pri predaji, kedze fakturu netreba ? Podotykam, ze nemusi viest uctovnictvo, tak nevedie, a teda nema = nemusi mat uctovne doklady (uctovny doklad je podla mna nejaky doklad, ktory musi obsahovat veci podla paragrafu xx o uctovnictve, a ktory idem zauctovat, ale iba za predpokladu, ze pouzivam uctovnictvo).

Ako zdokladuje predaj, resp. prevzatie tovaru (pri poste cez sledovanie zasielky, ze bola dorucena, ale co pri osobnom prevzati ?), a teda aj zarucnu dobu ? Pozrite si obciansky zakonnik v aktualnom zneni - ja tam nikde nevidim, ze by v zmluve mali byt akekolvek udaje o osobe a prave podla obcianskeho zakonnika sa zrejme predava sukromnym osobam, ci som nieco prehliadol ?

Zatial som nenasiel zakon, ktory by stanovil povinnost takejto SZCO dat akykolvek udaj o fyzickej osobe na akykolvek papier pri predaji tovaru bez ERP (osobne aj zasielkovo, co sa bezne robilo ze zalohova faktura, uhrada cez banku, faktura+dodaci list+zarucny list), nasiel to niekto ?

V tomto byrokratickom state toto zrazu nereba ? teda napriklad aj ked SZCO nemusi, tak vystavi papier, nazvime ho faktura (kvoli dph), normalne ma cislo, datum, polozky, datum uhrady, datum dodania tovaru, datum vystavenia pricom ale na nom nemusi byt ani adresa ani kontakt na osobu, staci napriklad iba meno osoby ? Alebo vobec nic, teda iba info, ze islo o predaj sukromnej osobe (v casti odberatel bude 'fyzicka osoba') ?? A ked je takyto papier zaroven dodaci a zarucny list, tak to len osoba podpise, ze prevzala tovar v urcity datum, ktory je na doklade uvedeny ako datum dodania tovaru ? Nech SZCO nemusi robit iks papierov, tak urobi iba tento ?