SamuelG
31.03.10,16:03
Chcel by som sa spýtať aké sú nevýhody prípadne aj výhody bytov na:

1. prvom poschodí - ak pod bytom sú iba nebytové priestory
2. pod strechou

Predpokladám že nevýhodou prvého poschodia je jedine že sú tam vačšie náklady na kúrenie (chcel by som ale vedieť či tie náklady sú o dosť vyššie alebo je to zanedbateľné oproti vyšším poschodiam)

Bývanie pod strechou bude asi na tom podobne to znamená zvýšené náklady na kúrenie a potom ešte aj možnosť zatečenie v prípade poškodenia strechy. Prípadne tam ešte môže byť v lete veľmi horúco.

Ak niekto býva na prvom alebo poslednom poschodí tak prosím napíšte podľa Vás aké nevýhody prípadne aj výhody má také bývanie.
arizona
31.03.10,14:29
Vrchné posch.
Nevýhody:
- v lete je tam veľmi teplo
-možnosť zatečenia-ak je stará strecha
Výhody :
-kľudné, tiché bývanie, nikto Ti nebúcha a nedupe nad hlavou

Spodné posch.
Nevýhody:
-snáď chladnejšie zdola od podlahy (čo sa dá riešiť)
- hlučný byt - počuješ všetkých čakajúcich a búchajúcich na výťah , každé buchnutie dverami
Výhody :
nevadí Ti, ak sa pokazí výťah...:---

KEBY SOM SI MALA VYBRAť TAK JEDNOZNAčNE NAJVYššIE POSCHODIE
sarasara
31.03.10,14:53
Na spodnom poschodí nie je len od podlahy zima. Je tam chladno aj od stále sa otvárajúcich vchodových dverí a to aj v prípade, že je zádverie.
SamuelG
31.03.10,15:40
No to viem že tam býva zimšie. len mne ide o to že o koľko cca sú tam drahšie náklady na kúrenie.

Inak keby som si aj mal vybrať medzi pod strechou alebo 1 poschodie tak asi volím radšej prvé poschodie. Podľa mňa strecha má viac nevýhod.
Laco-monter
31.03.10,15:47
No to viem že tam býva zimšie. len mne ide o to že o koľko cca sú tam drahšie náklady na kúrenie.

Inak keby som si aj mal vybrať medzi pod strechou alebo 1 poschodie tak asi volím radšej prvé poschodie. Podľa mňa strecha má viac nevýhod.

1.poschodie je O.K. , lebo pod ním sú byty na prízemí .:)
SamuelG
31.03.10,15:55
nie pod prvým poschodím beriem to keď pod ním sú len nebytové priestory napríklad kočikareň a podobne. Len potom neviem aký je rozdiel medzi zvýšeným prízemím a 1 poschodím. Mám z toho trošku zmätok.
arizona
31.03.10,16:14
No to viem že tam býva zimšie. len mne ide o to že o koľko cca sú tam drahšie náklady na kúrenie.

Inak keby som si aj mal vybrať medzi pod strechou alebo 1 poschodie tak asi volím radšej prvé poschodie. Podľa mňa strecha má viac nevýhod.
Kamarádka bývala na 1.posch. Viem, že mali nejaké úľavy (zvýhodnenie) pri kúrení. Nejaký počet "dielikov" na meračoch tepla mali grátis. Bližšie info ale neviem...
58vlasta
31.03.10,17:27
No to viem že tam býva zimšie. len mne ide o to že o koľko cca sú tam drahšie náklady na kúrenie.

Inak keby som si aj mal vybrať medzi pod strechou alebo 1 poschodie tak asi volím radšej prvé poschodie. Podľa mňa strecha má viac nevýhod.

Prízemné byty majú kompenzáciu asi 20 %, teda sa im znižujú náklady za teplo asi o 20%, keď sú pod nimi nevykurované miestnosti...
Dáša_
31.03.10,17:49
my bývame v najspodnejšom rade bytov, pod nami sú nebytové priestory, chodba ... Náklady na kúrenie nie sú vysoké, kúrime si sami, ale naša bytovka je relatívne dobre izolovaná.

Ako výhodu beriem jednoznacne to, že ssme nikdy nemuseli malého napomínať, aby nejazdil na odrážadlách, aby nerušil susedov.
Máme iba 3 poschodia, takže nemáme výťah - a to je tiež výhoda.
Ako jemný problém vidím, že keby zlodej chcel, tak sa ku nám cez balkony dotane rýchlejšie ako na 3. poschodie. Ale po pravde, v baraku bola jediná krádež a tá bola práve na 3. poschodí.
jojom
31.03.10,18:06
Bývam na prízemí podo mnou sú pivničné priestry. Náš barák má samostatnú kotolňu a zatiaľ nemáme meráky. Doteraz som mal každý rok preplatok. Ja som chcel schválne byt na prízemí ( pokazí sa výťah ap). Mám bezpečnostné dvere aj okná, síce je to investícia naviac, ale oplatila sa. V byte mám ticho ( občas susedovi ide karta,ale v tom prípade jej jedno ktoré je to poschodie). Dokonca jedno obdobie som mal nižší nájom kvôli nepoužívaniu výťahu. Osobne ak by som zase kupoval byt tak stále len prízemie, možno ešte o poschodie vyššie, nič iné. Čo sa týka tepla nemôžem sa sťažovať, zimu nemám, celú zimu chodíme v tričkách z krátkym rukávom po byte.
Toť moja skúsenosť.

Edit: Nesúhlasím zo sarasara chladno sa dá riešiť kvalitnejšími aj zateplenými dvermi.
zlatica76
31.03.10,18:08
Byt na prvom prízemí práveže beriem ako určitú ochranu pred zlodejmi - častejšie sa vykrádajú horné poschodia práve preto, že tam nikto nechodí.
Keď však bývaš na prízemí, resp. zvýšenom poschodí, zlodej nikdy nevie, kedy zo susedov pojde niekto okolo :)
(sama bývam na zvýšenom prízemí).
Nevýhoda je skutočne to, že ťahá od dverí.
val007
31.03.10,18:29
No tak mi sme bývali na prvom poschodí. Samo o sebe to nebolo zlé. My sme mali rozvody teplej vody a kúrenia zabetónované v podlahách, čo nám aj kúrilo, tak mi sme ročne zaplatili za kúrenie možno 5000,- Sk, aj so stratami, ktoré sa rozpočítavajú medzi ostatných nájomníkov. Nemali sme ale takú úľavu na kúrení, ako Ti tu už niekto spomínal, lebo to bol len 4 posch. činžák a keď sa zrátali najvrchnejšie, najspodnejšie a bočné byty, bolo nás viac ako tých v strede. Teplo nebolo problémom ani pri otvárajúcich sa dverách. A nemali sme nové ale staré dvere, len sme tam nalepili tesnenie. Zlé to bolo vtedy, keď nám namontovali nové dvere zo zadu a nejako to blbo dotiahli a tie potom trieskali a my sme hneď vedeli, že niekto ide domov. Problém boli aj susedia nad nami. My sme to vyriešili tak, že sme sa odsťahovali. Najprv sme zvažovali aj byt na najvyššom poschodí, ale potom sme si kúpili dom. Podľa mňa to závisí od konkrétneho bytu. Niektoré známe, čo bývali na prvom sa mi sťažovali na zimu. Napríklad nevýhodou je, ak máš nad sebou neprispôsobivých ľudí, že prádlo nemôžeš vešať von z balkónu a ani na balkón. Buď polievali kvety a všetko mi tieklo na balkón, alebo mi to tam schválne vylievali decká nad nami, potom nám tam napríklad pľuli alebo vyhadzovali bordel zdola. No a keďže títo neprispôsobiví susedia bývali rovno nad nami, mali sme pocit, že bývame s nimi. Z druhej strany bola pod nami garáž, ktorú získali nejakým spôsobom samozrejme naši pri.. susedia, takže trieskali nad nami, pod nami, a decká sa naháňali po schodoch a ešte aj stále vrieskali pod oknami. V lete je možno troška nevýhoda to, že keď máš stále otvorené okná a niekto sedí pri vchode na lavičke počuje všetko, o čom doma hovoríš. A to nehovorím o tom, keď zvýšiš hlas, tak to už počuť aj pri druhom vchode. Pre nás to bol jediný byt, ktorý sme pred siedmimi rokmi v celom našom meste zohnali. A to sme hľadali pol roka. Pre mňa je jednoznačne výhodnejšie najvrchnejšie poschodie. Možno pre nás boli problémom skôr naši susedia ako prvé poschodie.
Lubaba
31.03.10,18:44
[QUOTE=arizona;1360391]Vrchné posch.
Nevýhody:
- v lete je tam veľmi teplo
-možnosť zatečenia-ak je stará strecha
Výhody :
-kľudné, tiché bývanie, nikto Ti nebúcha a nedupe nad hlavou


bývala som veľa rokov na najvyššom poschodí, výborne si to zhodnotila, ešte jedna nevýhoda bola ak bol pokazený výťah :(
Lubaba
31.03.10,18:45
Vrchné posch.
Nevýhody:
- v lete je tam veľmi teplo
-možnosť zatečenia-ak je stará strecha
Výhody :
-kľudné, tiché bývanie, nikto Ti nebúcha a nedupe nad hlavou

Spodné posch.
Nevýhody:
-snáď chladnejšie zdola od podlahy (čo sa dá riešiť)
- hlučný byt - počuješ všetkých čakajúcich a búchajúcich na výťah , každé buchnutie dverami
Výhody :
nevadí Ti, ak sa pokazí výťah...:---

KEBY SOM SI MALA VYBRAť TAK JEDNOZNAčNE NAJVYššIE POSCHODIE


bývala som veľa rokov na najvyššom poschodí, výborne si to zhodnotila, ešte jedna nevýhoda bola ak bol pokazený výťah :(
lujza.j
31.03.10,19:45
Byt na prvom prízemí práveže beriem ako určitú ochranu pred zlodejmi - častejšie sa vykrádajú horné poschodia práve preto, že tam nikto nechodí.
Keď však bývaš na prízemí, resp. zvýšenom poschodí, zlodej nikdy nevie, kedy zo susedov pojde niekto okolo :)
(sama bývam na zvýšenom prízemí).
Nevýhoda je skutočne to, že ťahá od dverí.
nevýhoda je aj to, že všetci čo idú do baraku ti "lezú" okolo tvojich dverí:(
SamuelG
31.03.10,19:51
Áno o tom som už počul že na prvom a poslednom poschodí je určitá kompenzácia za kúrenie.

Takže zhrňme si to. Toto sú info čo som pozháňal:

1. pod strechou:
výhoda: nikto vám zhora nedupe, malé usadzovanie prachu a žiaden bodavý hmyz bo tak vysoko nedoleti:)
nevýhoda: v lete moc teplo, v zime treba viac kúriť, dlhá cesta hore a dole a keď sa pokazí výťah tak kondičný tréning zadarmo :) a nebezpečie zatečenia

2. prízemie
výhody: rýchlo hore aj dole a to bez použitia výťahu, možete kľudne dupať bo pod vami to asi nikomu vadiť nebude :)
nevýhody: vačšie nároky na kúrenie, okná nižšie čo je výhodné pre zlodejov.
lujza.j
31.03.10,19:53
bývala som veľa rokov na najvyššom poschodí, výborne si to zhodnotila, ešte jedna nevýhoda bola ak bol pokazený výťah :(
aj pokazený výťah má niečo do seba, trochu športu:D nemať nad hlavou žiadnych susedov je niekedy k nezaplateniu:D každá možnosť má svoje pre a proti, určite by som bola kludnejšia pri otvorenom okne na poslednom poschodí ako na prízemí, alebo vyvýšenom posch. a potom ak su pred domom stromy dolu je málo svetla v byte:mee:
sito
31.03.10,22:26
Áno o tom som už počul že na prvom a poslednom poschodí je určitá kompenzácia za kúrenie.

Takže zhrňme si to. Toto sú info čo som pozháňal:

1. pod strechou:
výhoda: nikto vám zhora nedupe, malé usadzovanie prachu a žiaden bodavý hmyz bo tak vysoko nedoleti:)
nevýhoda: v lete moc teplo, v zime treba viac kúriť, dlhá cesta hore a dole a keď sa pokazí výťah tak kondičný tréning zadarmo :) a nebezpečie zatečenia

2. prízemie
výhody: rýchlo hore aj dole a to bez použitia výťahu, možete kľudne dupať bo pod vami to asi nikomu vadiť nebude :)
nevýhody: vačšie nároky na kúrenie, okná nižšie čo je výhodné pre zlodejov.

Všetko sú to len dohady a skúsenosti, spolu to dáva výsledok, ktorý nie každému vyhovuje.

Hovorili tomu stabilizačná výstavba, takže v našom, teraz dome sa o byty losovalo. Len ja som si mohol vybrať, Hore, alebo dole. Vybral som si dole. Zo začiatku to nebola výhra, ale teraz je to v poriadku, dá sa, dá.

Ale ty, Predpokladám že nevýhodou prvého poschodia je jedine že sú tam vačšie náklady na kúrenie (chcel by som ale vedieť či tie náklady sú o dosť vyššie alebo je to zanedbateľné oproti vyšším poschodiam)

Vieš, všetko závisí na jednom čidle a to je mozog bývajúceho v bytovom dome. Pozri si uvedenú tému, príspevok 35, prílohu, hárok 2. Uvidíš ako sa využíva vykurovanie v dome so 42 bytmi na 1. až 7. podlaží.

Ak niečo nepochopíš, opýtaj sa?

http://www.porada.sk/t132344-rozuctovanie-nakladov-na-teplo.html
kucsi
31.03.10,23:26
Ja by som vybral radšej byt pod strechou. A viem o čom hovorím. Súčasne bývam aj na prízemí a aj pod strechou. :D Hoci byt pod strechou je v novostavbe, ale teplo v lete je veľmi vykompenzované v zime. Tu niektorí píšu, že sa tam viac kúri v zime, ale ja mám opačné skúsenosti. Je tam teplo, ale je to z tehál, tak možno preto. Na druhej strane, v paneláku na prízemí je strašné v zime. S podlahou sa dá robiť niečo, ale zo stenami ktoré sú spoločné s chodbou nie. Je to možné, že sa menej kradne na prízemí, ale zase počuť všetko. Ten výťah je však naozaj plus.
Valcake
31.03.10,23:49
Zdravím,
správne, všetko má svoje výhody a nevýhody. My bývame pod strechou, ale v žiadnom prípade by som nemenila. Máme bezpečn. dvere, ticho, čisto, svetlá chodba je naša zimná záhrada. V lete je teplejšie ako nižšie, ale dá sa to riešiť. Trebárs zníženým stropom. A my sme často na chate. Výťah nám ide stále. A ak náhodou sa pokazí, tak najviac na hodinku, dve. Aj to sa stáva raz za niekoľko rokov. Mne by dole určite vadil pred oknom veľký strom, hluk, dupot. Ešte podotýkam, že v zime máme odstavený rad. v spálni a regulujeme aj v ostatných miestnostiach. My máme teplý byt, ale keby bol krajný, tak ....:confused:
SamuelG
01.04.10,04:35
no jak tak čítam tak na vrchné poschodie si nikto nesťažuje čo sa divím pretože osobne som ho úplne vylúčil hlavne kvôli možnosti zatečenia. Preto sa dosť čudujem pozitívnym ohlasom práve na posledné poschodie

Chystám sa kúpiť byt v petržalke. Neviem ako sa dá veriť tamojším strechám hoc aj prerobeným. Má niekto skúsenosť že mu začala prepúšťať strecha?
Chobot
01.04.10,05:50
no jak tak čítam tak na vrchné poschodie si nikto nesťažuje čo sa divím pretože osobne som ho úplne vylúčil hlavne kvôli možnosti zatečenia. Preto sa dosť čudujem pozitívnym ohlasom práve na posledné poschodie

Chystám sa kúpiť byt v petržalke. Neviem ako sa dá veriť tamojším strechám hoc aj prerobeným. Má niekto skúsenosť že mu začala prepúšťať strecha?

Vrchné poschodie je ako časovaná bomba. Raz tá strecha začne tiecť, potom záleží od prístupu ostatných vlastníkov, či odsúhlasia opravu strechy, alebo sa budeš stále sťažovať, že ti zateká.
Alenkacs
01.04.10,05:56
No ja bývam v Petržalke od malička a na najvyššom poschodí. Momentálne som sa presťahovala do väčšieho bytu a ten je tiež na najvyššom poschodí a nemôžem sa sťažovať. Strecha je zateplená a vôbec nič nezateká a môžem povedať aj to, že v lete tam nieje tak teplo. A celkovo je tento panelák zatepleny, čiže aj v zime nemáme veľké náklady na kúrenie. Predchádzajúci byt - tiež nebol problém so strechou ale v lete tam bolo oveľa teplejšie lebo nebolo spravené zateplenie strechy. Výhody bývania úplne hore sú, že ti nikto nedupe, máš lepší výhlad, a hlavne máš kľud. Akurát keď sa pokazí výťah :o( Nemusíš sa báť zatečenia.
ZuzanaP
01.04.10,07:45
Vrchné poschodie je ako časovaná bomba. Raz tá strecha začne tiecť, potom záleží od prístupu ostatných vlastníkov, či odsúhlasia opravu strechy, alebo sa budeš stále sťažovať, že ti zateká.

Presne, ale ostatní si musia uvedomiť, že my sme strecha nad nimi. A keď bude zima tým dole, nemusím ja súhlasiť so zateplovaním alebo nejakými opravami. Často počúvam, že sa takéto prípady stávajú. U nás zatiaľ našťastie nie. :):)
martina1111
01.04.10,07:51
cisto ako matka ti najvyssie poschodie vobec ale vobec neodporucam, ak vsak deti nemas a ani ich neplanujes, tak v pohode
pavlinka
01.04.10,08:26
bývam na treťom poschodí bez výťahu už 19 rokov.Prežili sme to aj s deťmi po schodoch.Hore máš pokoj, ticho a ešte k tomu aspoň nejaký pohyb.
bonita
01.04.10,21:25
Bvyali sme roky na najvyssom , na 14 tom. Strecha nezatekala, to sa zase tak casto nestava a teraz su baraky zvacsa rekonstruovane.
Malo to naozaj vyhody - nik nam nikdy nedupal nad hlavami, ale zase susedia si stazovali na nas / boli sme 4 deti/.
Nevyhody - ked nesiel vytah, aj pre decko to bola fuska.

Kamoska byvala na prizemi, pod nimi iba pivnice, len vybehla a bola von. Dokonca mali lavicku pred domom. Mama na nu vzdy len zakricala z okna, ked mala ist domov. Ked vykradali, tak urcite nie na prizemi.

V tricku som v zime chodila ako doma, tak aj u nich.
bjuty smis
03.04.10,10:37
a žiaden bodavý hmyz bo tak vysoko nedoleti..

no ja bývam úplne hore na 12.p, a by si sa čudoval...mali sme už komáre, čmeliaky, včely, osy,pandravy chrústa a špeciálne druhy, čo dole nežijú :)
sito
03.04.10,11:05
Prízemné byty majú kompenzáciu asi 20 %, teda sa im znižujú náklady za teplo asi o 20%, keď sú pod nimi nevykurované miestnosti...

Teoreticky je to pravda na prvý pohľad, počutie. Ale keby ste videli skutočný a postupný dohodnutý spôsob rozdelenia nákladov na teplo, Možno by sa vám pretočili panenky pri zistení, že vlastne platíte o 40 % viac, napriek odpisu 20 %.
Gapo
03.04.10,15:49
no jak tak čítam tak na vrchné poschodie si nikto nesťažuje čo sa divím pretože osobne som ho úplne vylúčil hlavne kvôli možnosti zatečenia. Preto sa dosť čudujem pozitívnym ohlasom práve na posledné poschodie

Chystám sa kúpiť byt v petržalke. Neviem ako sa dá veriť tamojším strechám hoc aj prerobeným. Má niekto skúsenosť že mu začala prepúšťať strecha?
Ja bývam na treťom posch. a bol som a som tak často vytopený, že tak neboli všetci bývajúci na poslednom poschodí spolu v našom dome za desať rokov.:mad:
58vlasta
03.04.10,20:27
Ja bývam na treťom posch. a bol som a som tak často vytopený, že tak neboli všetci bývajúci na poslednom poschodí spolu v našom dome za desať rokov.:mad:

Aj byt môjho syna vytápali susedia pravidelne každý druhý, tretí deň. Nakoniec sme zistili, že majiteľka bytu vymieňala vaňu a zle bola zaistená . Pri každom používaní sa pohla a potom poza ňu zatekalo synovi do kúpeľne. Tak museli susedovci urobiť poriadne tesnenie okolo vane a odvtedy je pokoj...


A ako zistím, že vlastne platím viac ako iní o 40 percent?:eek:
uct2007
04.04.10,01:48
My bývame na I.poschodí a nemenila by som. Vymenili sme okná aj vchodové dvere a tak nám vôbec neťahá chlad od vonkajšieho schodiska. Pod nami sú len pivnice, nikto nám byt nevykuruje,ako susedom na vyšších poschodiach, ale ešte nikdy sme nemali nedoplatok, chladno v byte nemáme vôbec, radiátor v spálni často ani nezapíname. Aj teplotu v ostatných miestnostiach si sami regulujeme. No a v lete je to úplne super, pretože nemáme tak horúco v byte,ako napríklad kamarátka, ktorá býva na najvyššom poschodí. Ako vravím - nemenila by som.
maca.tt
04.04.10,17:18
Bývala som aj pod strechou-nevýhoda všetky pachy z kuchyne končili u nás vo wc,plesniveli nám steny bol to rožný byt.Na prízemí nám pretiekol záchod pre upchatú kanalizáciu,na buchot nad hlavou sa ťažko zvyká.
petmar
05.04.10,06:31
Bývali sme na zvýšenom prízemí 7posch. paneláka a najväčšia úľava bola, keď sme sa odtaľ i za cenu pôžičky dostali preč. Nielen ľahostajní bordelárski susedia, ale aj ohrozenie zvonka. Párkrát rozbili možno okoloidúci, možno keď si sused zabudol kľúč výplň zadných dverí, odkiaľ bolo k nám iba 8 schodov. Jednak odtaľ šla zima, nielen cez dvere ale celý múr bol studený. Všetci radostne chodili cez zamknuté dvere, aj kadekto cudzí. Potom zase k susedovie chlapcom chodila tlupa kamarátov, posedávali aj so psami na celom schodišti, bál som sa o dcéru, keď šla zo školy. A smeti, blato, bordel, prach, sem-tam i psie hovienko.
Takže záleží od susedov. Dnes už hádam ľudia si uvedomujú svoje vlastníctvo a nechovajú sa k spoločnému až tak kruto. Ale už by som nikdy nešiel tak bývať.
smutko
05.04.10,16:04
My bývame tiež na prízemí, už som si zvykla na búchajúce dvere a hluk pri výťahu, ale keby že si mám voliť tak už nie byt na prízemí. Ušetríme síce za výťah,lebo ten neplatíme, ale tie peniaze možno idú na vykurovanie, keďže spodné byty sú chladnejšie.Na prízemných bytoch mi vadí aj to, že na balkone mám stále smeti, nemôžem mať vyvesené prádlo, lebo všetci prašia z balkona, fajčia tam, polievajú kvety a všetko pristane na spodných balkonoch.
kaco11
06.04.10,07:28
cely zivot byvam na najvyssom poschodi a je to skveke. nikto nado mnou/ nikto ma nevytopi.ked su v baraku decka tak az hore nik nebeha a bezpecnostne dvere to istia. co sa tyka vykurovania v zime nizsie naklady lebo sme si regulovali a v lete zaluzie a neskor klima v obyvacke. spalna vsak bola na strane kde rano svietilo slnko takze tam bolo prijemne. pokial je to 30-40 rocny panelak. doteraz nezatekalo a teraz je zrekonstruovany tak je mala pravdepodobnost zatekania. ale je to vec priorit. ci klud a slapat po schodoch alebo bez schodov s hlukom
mlisa
06.04.10,10:23
podla mojich skusenosti a aj toho co tu citam, podstatne je v akom dome sa byt nachadza, az potom ci je hore alebo dolu.
25 rokov som byvala na najvyssom (8) poschodi, strecha zatiekla len raz - ked sa kladla nova prave zacalo prsat a kym to zakryli, nieco pretieklo. Inak no problem. Vykradli nas tiez raz, co uz. Pre mna bolo jedinou vadou naozaj to teplo v lete, ale to sa podstatne upravilo novou zateplenou strechou a zateplenim domu. Inak ticho a pokoj na nezaplatenie :-) Dom je na sidlisku kde vzdy bola kopa deti a je rozdiel pocut ich krik z ulice z prveho a osmeho poschodia. Ak nemate rovnako vysoku bytovku hned oproti, nemusi vas trapit ani to ci sa prezliekate chrbtom k oknu alebo nie :-) A ten nezabudnutelny vyhlad z takej vysky.... :-)
Pointa ale je, ze nic z toho by nebolo take prijemne, ak by v dome nebyvali ludia, ktori pochopili potrebu novej strechy, zateplenia domu a ktori dokazali byt tolerantni voci svojim susedom :-) Preto nie je najpodstatnejsie poschodie, ale dom a ludia v nom :-)
Genesis.SVK
09.04.10,14:13
O koľko drahšie asi bude bývanie (kvôli stratám tepla) na 1 poschodí (pod bytom sú nebytové priestory a je zospodu tepelne odizolovaný) oproti bývaniu na vyšších poschodiach napríklad druhom treťom a tak. Jedná sa o klasický petržalský 12 poschodák neterasový taký so štvorcovým pôdorysom.

Čítal som totiž že náklady na kúrenie tvoria značnú časť nákladov na bývanie takže by som to rád vedel o koľko viac zaplatím oproti človeku na druhom poschodí.
sito
09.04.10,14:53
Jednoduchá otázka, zložitá odpoveď. No bývanie môže byť drahšie, ale aj lacnejšie. Záleží na tvojom postoji k bývaniu a susedovom tiež. Treba vidieť náklady bytov v dome za jednotlivé byty a potom posúdiť, prečo?

Kúrenie ja najdrahšia služba, plnenie. Tu ti to asi ťažko niekto povie, čí menej, čí viac.
Genesis.SVK
10.04.10,15:21
Dobre ešte raz rovnaká otázka.

O koľko cca drahšie bude bývanie (kvôli stratám tepla) na 1 poschodí (pod bytom sú nebytové priestory a je zospodu tepelne odizolovaný) oproti bývaniu na vyšších poschodiach napríklad druhom treťom a tak. Jedná sa o klasický petržalský 12 poschodák neterasový taký so štvorcovým pôdorysom.

Rozmýšľam totiž nad kúpou bytu na 1 poschodí ale bojím sa že to bude moc neekonomické bývanie z dôvodu že kúrenie je jedna z najdrahších služieb.
sito
10.04.10,15:52
Dobre ešte raz rovnaká otázka.

O koľko cca drahšie bude bývanie (kvôli stratám tepla) na 1 poschodí (pod bytom sú nebytové priestory a je zospodu tepelne odizolovaný) oproti bývaniu na vyšších poschodiach napríklad druhom treťom a tak. Jedná sa o klasický petržalský 12 poschodák neterasový taký so štvorcovým pôdorysom.

Rozmýšľam totiž nad kúpou bytu na 1 poschodí ale bojím sa že to bude moc neekonomické bývanie z dôvodu že kúrenie je jedna z najdrahších služieb.

Rovnaká odpoveď.


Jednoduchá otázka, zložitá odpoveď. No bývanie môže byť drahšie, ale aj lacnejšie. Záleží na tvojom postoji k bývaniu a susedovom tiež. Treba vidieť náklady bytov v dome za jednotlivé byty a potom posúdiť, prečo?

Kúrenie ja najdrahšia služba, plnenie. Tu ti to asi ťažko niekto povie, čí menej, čí viac.
Genesis.SVK
14.04.10,06:52
No vidím že sa nedozviem či je bývanie na 1 poschodí v 8 poschodovom dome,kde pod bytom sú nebytové priestory, nejak výrazne neekonomicke v porovnaní s bývaním na vyšších poschodiach z hladiska strát tepla a teda potreby kúrenia.

tak skúsim inak. Keby ste si mali vybrať tak čo by ste brali radšej. Prvé poschodie s tým že pod bytom sú len nebytové priestory alebo potom posledné poschodie kde bola zrekonštruovaná strecha. Čo by ste si vybrali radšej.
sito
14.04.10,07:37
Ak chceš vidieť ako je to s nákladmi na kúrenie pozri si priložený súbor. Na prvom hárku maš spotrebu a náklady domu. Na druhom náklady v druhych tabuľkách môžeš vidieť rozdiel nákladov na prvom a poslednom podlaží. Skús is spraviť úsudok a rozhodni sa na základe skutočnosti v jednom dome, že sa dá lacno kúriť dole ale aj hore. Je to za sedem rokov.

sito (http://www.porada.sk/member.php?u=110811)

Re: Rozúčtovanie nákladov na teplo

Priložené súbory http://www.porada.sk/images/attach/xls.gif Spotreba tepla ,Gj a spôsob rozdelenia..xls (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=51407&d=1267787117) (164.0 KB, 40 videní)
Genesis.SVK
14.04.10,07:46
prepáč sito ale kukám do tých tabuliek a nejak to neviem pochopiť. Dá sa ale z tvojho názoru povedať že bývanie na prvom poschodí z hladiska strát energie je teda prijateľné a netreba sa toho obávať? (myslím teraz všeobecne, viem že odchýlky sú všade)
arizona
14.04.10,07:46
No vidím že sa nedozviem či je bývanie na 1 poschodí v 8 poschodovom dome,kde pod bytom sú nebytové priestory, nejak výrazne neekonomicke v porovnaní s bývaním na vyšších poschodiach z hladiska strát tepla a teda potreby kúrenia.

tak skúsim inak. Keby ste si mali vybrať tak čo by ste brali radšej. Prvé poschodie s tým že pod bytom sú len nebytové priestory alebo potom posledné poschodie kde bola zrekonštruovaná strecha. Čo by ste si vybrali radšej.
Dostal si málo názorov a osobných skúseností? Nikto Ti na 100% nepovie, ako sa máš rozhodnúť. Ľudia Ti opísala výhody aj nevýhody , niekto by nešiel bývať na 1.posch. , niekto zase na najvyššie.
Oba byty majú v niečom výhodu a v niečom nevýhodu.Rozhodnutie je na Tebe.;)
Genesis.SVK
14.04.10,07:48
to vieš názorov nikdy neni dosť hlavne ak po ich prečítaní si nevieš urobiť názor pretože jedny nadávajú na to a druhé na ono a ich pomer je vyrovnaný.
sito
14.04.10,07:59
prepáč sito ale kukám do tých tabuliek a nejak to neviem pochopiť. Dá sa ale z tvojho názoru povedať že bývanie na prvom poschodí z hladiska strát energie je teda prijateľné a netreba sa toho obávať? (myslím teraz všeobecne, viem že odchýlky sú všade)

Je to jednoduché, čo číslo to byt.

Posledný rok spodné byty, úhrady 5 727, 1 628, 756, 1 318, 2 737, 3 030, Sk. V skutočnosti tri krát viac.

Posledný rok vrchné byty, úhrady 3 346, 4 323, 3 123, 3 365, 7 986, 9 046, Sk. V skutočnosti tri krát viac.
Genesis.SVK
14.04.10,08:03
Počkať čo myslíš tým v skutočnosti 3 krát viac ? To ako znamená že na prvom a poslednom poschodí zaplatíš na kúrení 3 krát viac ako na iných poschodiach???

aha už to chápem. Takže som z toho usúdil že 1 poschodie je ok :)
sito
14.04.10,08:10
Nie, je tam uvedený pomer jednotky 1 : 1 korune za jednotku. V skutočnosti sú pomery každý rok iné. Ale aby sa to dalo porovnať medzi jednotlivými rokmi za rovnakých podmienok tak som to spravil každý rok 1 : 1.

V ďalších tabuľkách sú úhrady prepočítané dohodnutým spôsobom v dome a rozdiely po prepočítaní.
Genesis.SVK
14.04.10,08:26
Tak už zase tomu nerozumiem. Sito prosím ťa nemôžeš to napísať tak aby to pochopilo aj decko? Je to teda ohľadne kúrenia na prvom poschodí v pohode oproti iným poschodiam alebo ee. Ak to vezmeš všeobecne. Stačí napísať len ano alebo nie. Pýtam sa na tvoj názor.
sito
14.04.10,08:30
Počkať čo myslíš tým v skutočnosti 3 krát viac ? To ako znamená že na prvom a poslednom poschodí zaplatíš na kúrení 3 krát viac ako na iných poschodiach???

aha už to chápem. Takže som z toho usúdil že 1 poschodie je ok :)

Keď si pozrieš všetky roky, tak vidíš ako si to pomerové meranie začali vlastníci uvedomovať, teda len niektorí. Takže, ako som písal niekde pred tým, že to bude závisieť na tebe, ako budeš kúriť. Prekúriť môžeš dolu, v strede, aj hore, na severe, aj na juhu. Teda aj hodne platiť. Ale ako ti napísala arizona, vyberieš si ty.

Inak, ja dole, druhy zľava.
sito
14.04.10,09:03
Tak už zase tomu nerozumiem. Sito prosím ťa nemôžeš to napísať tak aby to pochopilo aj decko? Je to teda ohľadne kúrenia na prvom poschodí v pohode oproti iným poschodiam alebo ee. Ak to vezmeš všeobecne. Stačí napísať len ano alebo nie. Pýtam sa na tvoj názor.

Jak, nerozumieš?! Druhé číslo dolu, druhý byt, môj.

Posledný rok, posledná tabuľka dole, Prvá tabuľka sú namerané jednotky 2 016. Tie sa prepočítavajú výkonom radiátorov. Po prepočítaní mám 1 628 jednotiek, pri pomere 1 : 1 aj počet korún. V dome je dohodnuté, že 30 % nákladov sa rozdelí podľa m2 a schválené odpisy jednotiek za nevýhodnú polohu. Nad suterénom 10 %, pod strechou 10 %, severná stena 7 %, južná 5 %. Po tom to prepočítaní mám počet jednotiek a úhradu 1 949 korún, teda -321 korún.

Logicky: Keď mám 10 % odpisov jednotiek, tak by mi mal počet jednotiek 1 628 klesnúť na 1 465. Ale neklesol, pretože 30 % rozdelených podľa m2 sa rovná navýšenie nákladov v mojom byte o tých 10 %, to je 164 korún a k tomu ešte 321 korún, spolu za rozdelenie je to v mojom byte naviac 485 korún, prípadne akýchkoľvek peňazí.

Úž... Inak, ak si kúpiš byt v bytovom dome, máš sa čo učiť. Lepšie pred kúpou, ako po kúpe. Aby ťa niekto neokúpal.
Chobot
14.04.10,09:58
No vidím že sa nedozviem či je bývanie na 1 poschodí v 8 poschodovom dome,kde pod bytom sú nebytové priestory, nejak výrazne neekonomicke v porovnaní s bývaním na vyšších poschodiach z hladiska strát tepla a teda potreby kúrenia.

tak skúsim inak. Keby ste si mali vybrať tak čo by ste brali radšej. Prvé poschodie s tým že pod bytom sú len nebytové priestory alebo potom posledné poschodie kde bola zrekonštruovaná strecha. Čo by ste si vybrali radšej.

Ja by som si vybral radšej rodinný dom.....:D:D:D

Pýtaš sa na hlúposť. Nikto sa nerozhoduje pre kúpu b bytu len podľa poschodia. Je tam veľa iných faktorov, ktoré to ovplyvňujú. Napr. ja by som v 3 podlažnej bytovke bez výťahu nebýval, ani keby mali strechu zo zlata. Naopak, ak by boli pod bytom nezateplené pivnice, taký byt by som nebral. Pod našim bytom boli roky nepoužívané nebytové priestory, nemali ani okná, v zime tam mrzlo. V byte sme mali zimu, chodili sme v telákoch, aj keď sme naplno kúrili. Po rekonštrukcii tých priestorov a zriadení kancelárií sa teplota v našom bytu úplne zmenila - zvýšila. Takže studená podlaha spraví svoje - ochladí byt.

Zase nebytovým priestorom je aj bar, ktorý je pod bytom jednej známej. Stále sa sťažuje na hluk z rádia, ktoré tam púšťajú. Takže ani byt nad krčmou, alebo barom či kaviarňou by som nebral.

Ale keď už veľmi chceš nejakú odpoveď, tak skôr by som asi bral ten byt pod strechou.
Genesis.SVK
14.04.10,09:58
no mám sa čo učiť priznávam :) ... takže keď preložím tvoj názor do jednoduchej reči tak to znamená že je jedno kde je byt z hľadiska nákladov na kúrenie pretože všetko záleží od toho ako moc majiteľ bytu kúri :) ... formuloval som to dobre? ... ozi sito keď bývaš na tom prvom poschodí tak ako sa ti tam býva?
Genesis.SVK
14.04.10,10:02
Chobot dakujem za príspevok ale jedná sa mi o byt ktorý je na prvom poschodí v zateplenom dome s oknami :) ... a pokiaľ sa jedna o to že sa pýtam na hlúposti. Možno ale vieš kupujem byt prvý a možno posledný krát a bohužiaľ nie je k tomu manuál a pokiaľ sa nevyznáš veľmi ľahko prerobíš alebo ťa odžubú o všetko ... preto sa toľko vypytujem pretože ak toto zvržem tak to budem už mať na celý život.
Chobot
14.04.10,10:16
Chobot dakujem za príspevok ale jedná sa mi o byt ktorý je na prvom poschodí v zateplenom dome s oknami :) ... a pokiaľ sa jedna o to že sa pýtam na hlúposti. Možno ale vieš kupujem byt prvý a možno posledný krát a bohužiaľ nie je k tomu manuál a pokiaľ sa nevyznáš veľmi ľahko prerobíš alebo ťa odžubú o všetko ... preto sa toľko vypytujem pretože ak toto zvržem tak to budem už mať na celý život.

Lepšie je raz vidieť na vlastné oči, ako tu čítať názory 15 ľudí, ktorí ten byt vôbec nevideli. Ja ti poradím zobrať ten byt na prízemí a potom budeš na mňa nadávať, lebo budeš počuť každé zatvorenie dverí z výťahu. Ak je dom zateplený, tak veľký rozdiel v nákladoch na teplo nebudú. Teda nie z dôvodu strechy alebo pivnice, ale boli by, keby sa porovnával rožný byt a taký, čo nemá rohovú stenu.
sito
15.04.10,03:28
no mám sa čo učiť priznávam :) ... takže keď preložím tvoj názor do jednoduchej reči tak to znamená že je jedno kde je byt z hľadiska nákladov na kúrenie pretože všetko záleží od toho ako moc majiteľ bytu kúri :) ... formuloval som to dobre? ... ozi sito keď bývaš na tom prvom poschodí tak ako sa ti tam býva?

Ja by som sa najprv zaujímal kde stojí ten dom, aký je to dom, ako funguje jeho správa spoločných vecí, akí ľudia v ňom bývajú, čo je v jeho okolí?

Potom byt. Jeho poloha v dome, vybavenosť, čo je po rekonštrukcii, jeho priami susedia, cena, atď.

Dobre! Ty môžeš kúriť menej, ale ostatní ti môžu podkurovať. O tom je tu tiež toho dosť napísané.

Dobre. Keď brána fungujú, dvere nie je počuť ani strojovňu výťahu, krčma pod bytom nemám, sused nad bytom nie je v tanečník. Dá sa, dá. Keď človek musí, zaspí aj na nádraží.

Byt, to nie sú ponožky! Zvažuj! Dva, aj päť kráť meraj...
mixaela
15.04.10,10:23
dovolim si pridat sa k tejto diskusii...

tiez byvam pod strechou... a... byva sa mi vcelku dobre.. ked sa doladi par veci, nemenila by som...

ako pozitiva vidim: perfektny vyhlad a klud nad hlavou aj pred dverami

negativa? tak to je najma (co som rozoberala v inej rubrike) - nemoznost sa dohodnut ohladom kurenia, v zime tak, aby sme nevykurovali nebo, ale nas

chcem pripomenut, ze ostatne veci ako je nezatekajuca strecha a asi dvojtyzdnovy moderny vytah je nevyhnutnostou :D
12janci12
23.06.10,18:58
Chcel by som sa spýtať aké sú nevýhody prípadne aj výhody bytov na:

1. prvom poschodí - ak pod bytom sú iba nebytové priestory
2. pod strechou

Predpokladám že nevýhodou prvého poschodia je jedine že sú tam vačšie náklady na kúrenie (chcel by som ale vedieť či tie náklady sú o dosť vyššie alebo je to zanedbateľné oproti vyšším poschodiam)

Bývanie pod strechou bude asi na tom podobne to znamená zvýšené náklady na kúrenie a potom ešte aj možnosť zatečenie v prípade poškodenia strechy. Prípadne tam ešte môže byť v lete veľmi horúco.

Ak niekto býva na prvom alebo poslednom poschodí tak prosím napíšte podľa Vás aké nevýhody prípadne aj výhody má také bývanie.
Na prízemí sa stáva že v zime za silného vetra dochádza k významnému zníženiu teploty na chodbe (ak netesnia dobre vhodové dvere + okná na medziposchodí a pod.) a potom ohne vchodové dvere do bytu a tie potom netesnia. Potoj je nutné použiť kovové bezpečnostné dvere, alebo špeciálny typ dverí
george303
11.11.10,17:57
Pred par rokmi som byval na 4 zo 7 poschodi momentalne byvam na 7 zo 7 a nevydim v tom absolutne ziadne negativa iba plusy co sa tyka tepla tak cez zimu kurime normalne a je tu prijemne teplo a cez leto tu vobec niesu ziadne extremne horucavy je to presne to iste ako ked som byval na 4 poschodi ... velka vyhoda ze nepocujem nadomnou ziadne kroky a taktiez my pred dverami nebehaju susedia ... samozrejme dolezita je hlavne dobra strecha bez nej by to bolo asi peklo ...
hubatá
13.11.10,19:43
Je to všetko o ľuďoch:
u nás si dokonca dali ľudia na prízemí prirobiť estetické zasklené balkóny. Priestor okolo majú oplotený nízkym plôtikom, vysadené kvety, stromy, na trávičku si v lete vyložia stolík a stoličky, posedkávajú so susedmi, popíjajú kávu a pri sviečkach hrajú karty. Deti tam majú v lete vyložené mini pieskovisko, bazén a kvargle. Pod schodami majú misky túlavé mačky, kde im hocikto môže dať žrať. Je pravda že tam bývajú dôchodcovia, čo sú asi celé dni doma a stačia to udržiavať a okríkať neprajníkov. A my ostatní im závidíme .....
Juraj<
11.01.12,15:48
Byt na hornom poschodi = hnus . My v takom byvame uz 15 rokov , a nieco otrasne . Pretekanie , plesne , hluk , viac penazi za kurenie , atd. Najprv upravovali strechu = vobec nic sa tym neupravilo .
Byt na dolnom poschodi = celkom dobre . Ziadne zatekanie , ziadne plesne , mensi hluk . V takom sme byvali uz davnejsie a ideme sa do takeho stahovat . Jedine minus je to ze tam je trocha zima . Ale pokial to neni rohovy byt tak je dobry .
marleau
11.01.12,15:51
Je to vec názoru.Pri takom požiari je to jedno - buď vás vydymia (alebo rovno vypália) alebo vytopia.
calawen
11.01.12,16:12
Vrchné posch.
Nevýhody:
- v lete je tam veľmi teplo
-možnosť zatečenia-ak je stará strecha
Výhody :
-kľudné, tiché bývanie, nikto Ti nebúcha a nedupe nad hlavou

Spodné posch.
Nevýhody:
-snáď chladnejšie zdola od podlahy (čo sa dá riešiť)
- hlučný byt - počuješ všetkých čakajúcich a búchajúcich na výťah , každé buchnutie dverami
Výhody :
nevadí Ti, ak sa pokazí výťah...:---

KEBY SOM SI MALA VYBRAť TAK JEDNOZNAčNE NAJVYššIE POSCHODIE

ešte jedna výhoda bývania na spodnom poschodí... máme 2,5 r syna a ten si nerobí problémy s búchaním, dupaním a pod, nakoľko pod nami nikto nie je...
L.Nováčik
11.01.12,17:21
Byt na hornom poschodi = hnus . My v takom byvame uz 15 rokov , a nieco otrasne . Pretekanie , plesne , hluk , viac penazi za kurenie , atd. Najprv upravovali strechu = vobec nic sa tym neupravilo .
Byt na dolnom poschodi = celkom dobre . Ziadne zatekanie , ziadne plesne , mensi hluk . V takom sme byvali uz davnejsie a ideme sa do takeho stahovat . Jedine minus je to ze tam je trocha zima . Ale pokial to neni rohovy byt tak je dobry .
Nesúhlasím.Prenajímam aj byt na vrchu 10 poschodie a všetci nájomníci si pochvaľujú.Strecha je po rekonštrukcii a zateplená.Teplo ide hore.Osobne som meral teplotu na schodisku,na 1 posch.bolo 16°C na desiatom 24.Navyše koef.pri kúrení je 80%.Kľud aj zvonka aj zvnútra.Schody stačí umyť raz za mesiac,nikto tam nechodí.Na balkone celé mesto ako na dlani.
Miichaela
11.01.12,17:35
My bývame na úplnom prízemní - nie sú pod nami žiadne pivnice. Máme teplejší byt ako rodina na 1. poschodí - pod nimi sú pivničné priestory - chladné bez kúrenia. Okolo výťahu je vymurované - žiadny hluk nepočuť. Pri vyúčtovaní som nepocítila, že bývame na prízemí - žeby sme platili viac - ešte nám zo záloh vracajú a to ich nemáme ani také veľké. My sme pocítili veľkú výhodu pri deťoch a kočíkoch - do nášho malého výťahu by som hlboký kočík nedala, takto nemusím chodiť ani po schodoch, keď idem aj do pivnice - sú to hneď dvere vedľa bytu :-)
:-) keď sme sa sťahovali, nábytok sme dávali cez okno, bolo to jednoduchšie ako chodiť cez malú chodbu v bytovke :-) Ja by som nemenila za iné poschodie.
Juraj<
14.01.12,08:02
L.Nováčik , potom je to napr.ina stavba . Ale ide aj o okna a dalsich milion faktorov . Byt na prizemi moze byt v jednom panelaku super , a v druhom otrasny . Tak isto to plati aj o bytoch na najvissich poschodiach .
kopretinka
14.01.12,10:57
ja bývam na prízemí,výhodu to má jedinú,pár schodov .........potom iba samé nevýhody :(
kamoska1
14.01.12,19:10
My bývame už 25 rokov na samom vrchu.23 rokov nám tieklo zo strechy,ktoru bytove každú chvilu lepilo :-) Teraz mame už rok spravenu novu strechu aj zateplenú a tečie nám ked šlaha dažď na jednu stranu výťahovej šachty.A chladnejšie máme úrčite oproti stredným bytom.
PASKOV
14.01.12,22:26
*** Teraz mame už rok spravenu novu strechu aj zateplenú a tečie nám ked šlaha dažď na jednu stranu výťahovej šachty ***




Doporučuji: zadokumentovat a reklamovat.
SamuelSK
14.01.12,22:31
A na toto sa nevztahuje nejake poistenie, zatekanie na vrchnom poschodi?
Valcake
15.01.12,01:06
My bývame pod strechou, / nemenila by som /inak som už to písala č.20. Poistku sme mali starú, kde bola zahrnutá živelná pohroma, ale keďže sme už museli navýšiť, tak máme v Alianzi taktiež proti zatekaniu a ešte podotýkam je tam zahrnuté aj proti pádu lietadla ...no doba sa zmenila...
kamoska1
15.01.12,17:19
*** Teraz mame už rok spravenu novu strechu aj zateplenú a tečie nám ked šlaha dažď na jednu stranu výťahovej šachty ***





Doporučuji: zadokumentovat a reklamovat.

Reklamovali sme,aj to prišli opraviť pri tej výťahovej šachte,ale tečie stále,keď pretečie stena.Preto musíme čakať na oteplenie činžiaku,kde je v projekte zahrnuté aj oteplenie výťahovej šachty.
korela
15.01.12,18:28
Na prízemí získa človek aj nechtiac prehľad o celom dome. Obťažujúce.
Hore je kľud, viac svetla a obloha. Poväčšinou.
Každý byt na poslednom poschodí nezateká, to by chcelo štatistiku. A pri zateplenom objekte sa vylučujú aj teplotné rozdiely.
Riziko bývania na posledných poschodiach vylučuje záujem o byty s terasami na týchto poschodiach.
wlladko
30.11.12,07:20
Prízemné byty majú kompenzáciu asi 20 %, teda sa im znižujú náklady za teplo asi o 20%, keď sú pod nimi nevykurované miestnosti...

KTORÝ ZÁKON O TOMTO HOVORÍ???