xTitaniax
31.03.10,17:23
Chcela by som sa informovať ohľadom ročného zúčtovania. Robím v jednej organizácii, kde som ekonómke koncom januára odovzdala doklad o životnej poistke. 09. 02. 2010 som vypísala žiadosť o ročné zúčtovanie. Na moju otázku, kedy to budem mať vyplatené mi ekonómka odpovedala, že v marci. Začiatkom marca som to však na výplatnej páske nemala. Na ďalšiu otázku som dostala odpoveď, že budúci mesiac - teda posledný, kedy mám na to nárok. Medzitým dostala výpoveď a hodila sa na pn. Včera t.j. 30. 03. 2010 som jej volala, či to naozaj už budem mať vyplatené, no na toto mi odpovedala surovým štýlom, že je chorá a nerobila s tým vôbec nič. Dokonca mi ani nevedela povedať, kde má potvrdenie o živ. poistke uložené. Nakoniec som to našla a podarilo sa mi získať aj potvrdenie o príjme. V poslednú chvíľu som bola podať daňové priznanie (robilo mi to cca 94€). Lenže toto sa týkalo cca 15 zamestnancov z našej organizácie. Preto ma zaujíma, ako by som to mohla riešiť v prípade, ak by som po termíne zistila, že nám ročné zúčtovanie vôbec neurobila. Neviem, či sa to totiž podarilo urobiť všetkým zamestnancom. Ďakujem
vikinka
31.03.10,15:29
§ 38 ZDP
6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonáva, vráti rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca a vyplatí zamestnaneckú prémiu (§ 32a) a daňový bonus alebo jeho časť (§ 33) do výšky ustanovenej týmto zákonom. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) a ktorý postupoval podľa § 32a ods. 5, zníži odvod preddavkov na daň (dane) aj o sumu zamestnaneckej prémie najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7.
xTitaniax
31.03.10,15:34
Ona vôbec nevypočítala daň, lebo si to nechávala na poslednú chvíľu a už 3 týždeň ťahá pn, takže nik zo zamestnancov by to nemal zohľadnené v mzde.
Ingrid Ondruskova
31.03.10,15:37
Nooo...nakoľko aj mzdár je len človek, aj mňa by zaujímalo ako
sa takáto situácia rieši v praxi...
xTitaniax
31.03.10,15:40
Nechcelo sa jej to robiť, tak všetko nechávala na poslednú chvíľu. Mohla to urobiť už minulý mesiac. Ak by ma to nenapadlo, nestihla by som podať ani daňové priznanie a myslím, že niektorí z práce to ani nestihli.
evina
31.03.10,15:41
Ona vôbec nevypočítala daň, lebo si to nechávala na poslednú chvíľu a už 3 týždeň ťahá pn, takže nik zo zamestnancov by to nemal zohľadnené v mzde.
No jednak to ešte môže zamestnávateľ zabezpečiť tak, že to v tej aprílovej výplate dostanete....

Myslím si, že je to na zamestnávateľovi......
xTitaniax
31.03.10,15:52
To by bol ten lepší prípad, lenže aj ona má nejaké povinnosti voči daňovému úradu do 31. 03. 2010 (ako je to spomínané v prvom príspevku), no mne do telefónu povedala, že neurobila vôbec nič, lebo je chorá. Všetky papiere mala k dispozícii už vo februári a tam bola lenivá. Kvôli nej sme prišli za 1 mesiac o osobné ohodnotenie (mne to robí 80€) a teraz neurobila toto, čo by mi urobilo 94€.
evina
31.03.10,16:05
To by bol ten lepší prípad, lenže aj ona má nejaké povinnosti voči daňovému úradu do 31. 03. 2010 (ako je to spomínané v prvom príspevku), no mne do telefónu povedala, že neurobila vôbec nič, lebo je chorá. Všetky papiere mala k dispozícii už vo februári a tam bola lenivá. Kvôli nej sme prišli za 1 mesiac o osobné ohodnotenie (mne to robí 80€) a teraz neurobila toto, čo by mi urobilo 94€.
Ona má povinnosti voči zamesrtnávateľovi /ak je zamestnaná/ alebo voči konateľovi, ak robí účto externe, t.j. voči Vám a DÚ je to stále len a len zamestnávateľ....Ak to ona neurobila, mal zjednať nápravu, náhradu, skrátka čokoľvek, aby to bolo....
xTitaniax
31.03.10,16:11
neinformovala o tom nikoho a ak by ma to včera poobede nenapadlo, nevedela by o tom ani riaditeľka