icemonika
31.03.10,17:25
Keď som na internete hľadala základne informácie, čo sa týka daňovníctva, buď ma hodilo na konkrétne veci alebo na znenie zákonov (dajakých bludných :D) Môžem sa opýtať, nepoznáte nejaký základný slovník termínov, pre človeka, ktorý sa nikdy nezaujímal o dane? Existuje niečo jednoduché na internete, lebo ja som sa veľmi nedopátrala a ani tu na porade som nič podobné nenašla.
Ak o ničom takom neviete, vedeli by ste jednoducho (nie tým vaším jazykom :D), jednou-dvoma vetami charakterizovať základné pojmy ako sú:
daň z príjmu
daň zo mzdy
daň z obratu
daň z pridanej hodnoty
základ dane
spotrebná daň
cestná daň
rovná daň
milionárska daň
daňový systém
daňová politika
daňove prázdniny
daňové priznanie
daňový bonus


Veľmi by ste mi tým pomohli. Ďakujem
jacekova
31.03.10,15:28
tak ja začnem napríklad:

1. DAŇ Z PRÍJMOV je 19% z rozdielu medzi výnosmi a nákladmi (v podvojnom účtovníctve) alebo príjmami a výdavkami (v jednoduchom účtovníctve)
jacekova
31.03.10,15:30
2. CESTNÁ DAŇ už neexistuje, teraz je to DAŇ Z MOTOROVÝCH VOZIDIEL - to platí osoba, ktorá používa auto na podnikanie (platí to spätne za predchádzajúci rok podľa počtu mesiacov používania)
Dav
31.03.10,16:20
daň zo mzdy - starší alebo ľudový názov. Aktuálny názov daň zo závislej činnosti a funkčných pôžitkov. Zráža sa zamestnancovi z hrubého príjmu po odpočítaní odvodov poistného do zdravotnej a soc. poisťovne, odpočíta sa nezdaniteľná časť, a zo zbytku, ak výjde, je daň 19 %.
daň z obratu - starý pojem, v súčasnosti sa nepoužíva. istým spôsobom predchodca dane z pridanej hodnoty.
daň z pridanej hodnoty - daň z "pridanej" hodnoty -19,( alebo 10) % z hodnoty, ktorú ku nakúpeným tovarom, službám, alebo zhodnoteným surovinám pridá platiteľ dane. Nakúpim za 10, zhodnotím svojou prácou na 15,za 15 predám - zhodnotenie o 5, daň z 5 je 0,95 = daň z "pridaného"
základ dane - to, z čoho mám povinnosť platiť daň podľa zákona o dani z príjmov.
spotrebná daň ( k tej neviem - stanovuje ju štát na strategické produkty ako svoj, t.j. štátny) príjem
cestná daň - daň z mot. vozidiel,za používanie vozidla v súvislosti z podnikaním, ako príjem štátu na ...rozvoj , opravy ciest
rovná daň - 19 % - jednotná pre všetkých, bez stanovenia podmienok výšky príjmu
milionárska daň - aby tí, čo zarábajú viac, platili daň z vyššieho vymeriavacieho základu - nárok na oslobodenie dane je krátený až žiadny podľa výšky príjmu
daňový systém- systém daní, ich výšky, druhu daní, použitia vybratých daní, ich výberu,
daňová politika
daňove prázdniny - poskytnutie úľav na daniach, alebo oslobodenie od daní
daňové priznanie - tlačivo, kde sa vypočíta základ dane, daň.povinnosť, preddavky, bonusy, preplatky a nedoplatky dane
daňový bonus - forma daňovej úľavy, resp.podpory rodín s deťmi
icemonika
31.03.10,19:56
je daň z príjmu a daň zo mzdy, resp. daň zo závislej činnosti a funkčných pôžitkov to iste???
A nerozumiem tomu daňovému systému.
A základ dane, môžete prosím bližšie rozviesť.
Dav
01.04.10,04:01
je daň z príjmu a daň zo mzdy, resp. daň zo závislej činnosti a funkčných pôžitkov to iste???
A nerozumiem tomu daňovému systému.
A základ dane, môžete prosím bližšie rozviesť.
Daň z príjmu je "viac" ako daň zo mzdy(závislej činnosti).Príjem,ktorý podlieha zdaneniu, je napr. zo živnosti-podnikania, z prenájmu, z cenných papierov, z predaja bytu napr. rok po jeho kúpení, a zo závislej činnosti.
Daňový systém - aké dane sa platia a kto ich platí. Daň je príjem štátu a štát z neho platí svoje potreby - vládu,štátnych zamestnancov - úradníkov, parlament, políciu, armádu.

http://www.cfe-eutax.org/taxation/taxation/slovakia/SK
Dav
01.04.10,04:06
Základ dane - aby sa mohla vypočítať daň, treba zistiť, z čoho ju treba počítať.
Od svojho príjmu si odpočítam to, čo mi zákon dovolí si odpočítať, moje výdavky. Tak zistím, z čoho mám počítať daň.