constantin
31.03.10,18:45
Ahojte počas rodičovskej dovolenky so mnou ukončili pracovný pomer.Chcela by som vedieť či mám teraz po skončení rodičovskej dovolenky nárok na podporu v nezamestnanosti????
ivka70
31.03.10,16:48
Zavisi od terminov, ked ti ukoncili PP, polko trval, kolko casu od vtedy uplynulo.

Narok na podporu ti vznikne v pripade, ze mas /aj spolu s RD pocas PP/ pokryte aspon 3 roky z poslednych 4 rokov. RD po ukonceni PP sa uz do tohto casu nepocita.
Takze zhruba sa da povedat, ze ak od ukoncenia PP uplynul menej ako 1 rok, tak ti narok vznikol, ak pracujes dostatocne dlho.
constantin
31.03.10,17:14
Do zamestnania som nastúpila 4.2005 a od 7.2007do 2.2010som bola na rod.dovolenke.Prac.pomer so mnou rozviazali 2.2009
ivka70
31.03.10,17:30
Do zamestnania som nastúpila 4.2005 a od 7.2007do 2.2010som bola na rod.dovolenke.Prac.pomer so mnou rozviazali 2.2009

Tak potom mas narok na podporu v nezamestnanosti, ale budu ti ju pocitat pravdepodobne z minimalnej mzdy.
Stalo by za uvahu si par dni poistenia v nezamestnosti zaplatit z maxima, potom by ti z toho vypocitali podporu.

Ak si sa vsak nezaregistrovala na UP od 1.3. tak uz ti bude chybat viac ako 1 rok (marec 2009 - marec 2010 je 13 mesiacov), narok na podporu by ti teraz vznikol az od septembra, potom bude totiz stacit mat "odpracovane" iba 2 roky z poslednych 4 rokov.
saskia26
31.03.10,19:07
Nepostrehla som, čo bola už opravená chyba v zákone ohľadne výšky dávky v nezamestnanosti? Stále platí dávka na jeden deň je určená ako 50% zo sumy 319,58 €? Ďakujem
ivka70
01.04.10,08:19
Nepostrehla som, čo bola už opravená chyba v zákone ohľadne výšky dávky v nezamestnanosti? Stále platí dávka na jeden deň je určená ako 50% zo sumy 319,58 €? Ďakujem

Podla vyjadrenia uzasnej pani ministerky to ani nikdy neplatilo,lebo to sice bolo chybne ale z ostatnych paragrafov je vraj jasne, ze to nie je pravda. :(
saskia26
01.04.10,10:18
Podla vyjadrenia uzasnej pani ministerky to ani nikdy neplatilo,lebo to sice bolo chybne ale z ostatnych paragrafov je vraj jasne, ze to nie je pravda. :(

No tak potom tomu nerozumiem, platí čo je napísané v zákone, alebo čo povie pani ministerka ?!

Je tu niekto, kto žiadal o podporu v nezamestnanosti a vypláca sa mu v sume 50% z 318,58 €?
brčko
01.04.10,14:44
Do zamestnania som nastúpila 4.2005 a od 7.2007do 2.2010som bola na rod.dovolenke.Prac.pomer so mnou rozviazali 2.2009

ak je to ozaj tak, že ti skončil PP v 2/2009, tak potom záleží, kedy ta zaregistrovali na UPSVaR do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ak napr. skončil PP 28.2.2009 a si zaregistrovaná do registra do 1.3.2010 (resp. predpokladám aj 2.3.2010 by ešte bolo OK, lebo r.2008 mal až 366dní), tak nárok na podporu máš.

Ak si sa zaregistrovala neskôr (t.j. neskôr ako rok po ukončení PP), tak bohužial nárok na podporu nemáš, lebo RD čerpá len zamestnanec a nie nezamestnaný/á, t.j. RD si čerpala len počas trvania prac.pomeru. Od ukončenia PP si len poberala rodič.príspevok a nečerpala RD. A bez poistenia v nezam.(bez prac.pomeru) si v takom prípade už viac ako rok a nesplnaš podmienku byť poistná aspon 3roky v posledných 4-och.

aha, až teraz pozerám, že ivka to už písala, som nepozorná.

Ale k ivkinej odpovedi: pozor, ak je bez PvN viac ako rok, tak ani od septembra 2010 jej nárok nevznikne (aj keby si platila dobrov.poistnie v nezam), lebo tam treba splniť podmienku byť PvN aspon dva roky v posledných troch rokoch (nie štyroch!!!), ak mala PP na dobu neurčitú.

Len ak by mala v posledných štyroch rokoch len PP na dobu určitú, tak stále stačí byť PvN v posledných 4-och rokoch aspon 2roky, to platí teraz a aj pri zaregistrovaní od 1.9.2010 (ak teda dovtedy zákon nezmenia).

vid zákon č. 52/2010 čl. III
ivka70
02.04.10,09:07
ak je to ozaj tak, že ti skončil PP v 2/2009, tak potom záleží, kedy ta zaregistrovali na UPSVaR do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ak napr. skončil PP 28.2.2009 a si zaregistrovaná do registra do 1.3.2010 (resp. predpokladám aj 2.3.2010 by ešte bolo OK, lebo r.2008 mal až 366dní), tak nárok na podporu máš.

Ak si sa zaregistrovala neskôr (t.j. neskôr ako rok po ukončení PP), tak bohužial nárok na podporu nemáš, lebo RD čerpá len zamestnanec a nie nezamestnaný/á, t.j. RD si čerpala len počas trvania prac.pomeru. Od ukončenia PP si len poberala rodič.príspevok a nečerpala RD. A bez poistenia v nezam.(bez prac.pomeru) si v takom prípade už viac ako rok a nesplnaš podmienku byť poistná aspon 3roky v posledných 4-och.

aha, až teraz pozerám, že ivka to už písala, som nepozorná.

Ale k ivkinej odpovedi: pozor, ak je bez PvN viac ako rok, tak ani od septembra 2010 jej nárok nevznikne (aj keby si platila dobrov.poistnie v nezam), lebo tam treba splniť podmienku byť PvN aspon dva roky v posledných troch rokoch (nie štyroch!!!), ak mala PP na dobu neurčitú.

Len ak by mala v posledných štyroch rokoch len PP na dobu určitú, tak stále stačí byť PvN v posledných 4-och rokoch aspon 2roky, to platí teraz a aj pri zaregistrovaní od 1.9.2010 (ak teda dovtedy zákon nezmenia).

vid zákon č. 52/2010 čl. III

Vdaka za opravu, bola som presvedcena, ze su to 4 roky.
denisadam
11.04.10,18:58
Tak potom mas narok na podporu v nezamestnanosti, ale budu ti ju pocitat pravdepodobne z minimalnej mzdy.
Stalo by za uvahu si par dni poistenia v nezamestnosti zaplatit z maxima, potom by ti z toho vypocitali podporu.

Ak si sa vsak nezaregistrovala na UP od 1.3. tak uz ti bude chybat viac ako 1 rok (marec 2009 - marec 2010 je 13 mesiacov), narok na podporu by ti teraz vznikol az od septembra, potom bude totiz stacit mat "odpracovane" iba 2 roky z poslednych 4 rokov.
Ahojte chcem Vás na základe citovaného príspevku poprosiť o radu..........Stalo by za uvahu si par dni poistenia v nezamestnosti zaplatit z maxima, potom by ti z toho vypocitali podporu. ...........pochopila som to správne aj pre seba??? v máji mi končí RP - uvažovala som o tom, že sa na pár dni zamestnám s vyšším vymeriavacím základom............výhodnejšie by mi však bolo prihlásiť sa ako dobrovoľný plátca poistenia v nezamestnanosti v tom prípade by sa dávky počítali z daného vymeriavacieho základu???kedy sa mám prihlásiť ešte počas trvania RP alebo po jeho skončení? mení sa tým niečo?
vopred ďakujem za odpoveď
ivka70
11.04.10,19:35
Ahojte chcem Vás na základe citovaného príspevku poprosiť o radu..........Stalo by za uvahu si par dni poistenia v nezamestnosti zaplatit z maxima, potom by ti z toho vypocitali podporu. ...........pochopila som to správne aj pre seba??? v máji mi končí RP - uvažovala som o tom, že sa na pár dni zamestnám s vyšším vymeriavacím základom............výhodnejšie by mi však bolo prihlásiť sa ako dobrovoľný plátca poistenia v nezamestnanosti v tom prípade by sa dávky počítali z daného vymeriavacieho základu???kedy sa mám prihlásiť ešte počas trvania RP alebo po jeho skončení? mení sa tým niečo?
vopred ďakujem za odpoveď

A si stale zamestnana?
Pripadne kedy bol ukonceny tvoj PP?
Skus to trochu upresnit, lahsie sa bude dat poradit. :)
denisadam
12.04.10,06:54
A si stale zamestnana?
Pripadne kedy bol ukonceny tvoj PP?
Skus to trochu upresnit, lahsie sa bude dat poradit. :)
ahoj, takže doplňujem údaje - pred RP som mala živnosť (neplatila som si poistenie v nezamestnanosti) - ukončila som ju nástupom na RP - keďže nárok na materské mi nevznikol,,, ďakujem
ivka70
12.04.10,07:11
ahoj, takže doplňujem údaje - pred RP som mala živnosť (neplatila som si poistenie v nezamestnanosti) - ukončila som ju nástupom na RP - keďže nárok na materské mi nevznikol,,, ďakujem

Kedze nebudes splnat podmienku poistenia aspon 3 roky z poslednych 4 rokov, narok na podporu v nezamesntnanosti ti nevznikne.
RD sa pocita do tychto rokov len v pripade, ze plynie pocas zamestnania.
Takze ak si si ani pred RD a ani pocas RD neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, nema ti z coho narok vzniknut.
Nepomoze ti ani kratko sa zamestnant ani si kratko platit poitenie v nezamestnanosti, chybaju ti tie 3 roky poistenia.
vieramat
01.08.10,16:02
Kedze nebudes splnat podmienku poistenia aspon 3 roky z poslednych 4 rokov, narok na podporu v nezamesntnanosti ti nevznikne.
RD sa pocita do tychto rokov len v pripade, ze plynie pocas zamestnania.
Takze ak si si ani pred RD a ani pocas RD neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, nema ti z coho narok vzniknut.
Nepomoze ti ani kratko sa zamestnant ani si kratko platit poitenie v nezamestnanosti, chybaju ti tie 3 roky poistenia.

myslim, ze sa mylis, nakolko od septembra bude ucinny zmeneny zakon -narok na podporu v nezamestnanosti uz maju aj matky ,ktore boli na materskej aspon dva roky, materska sa uz zapocitava ako obdobie poistenia, a nikomu uz netreba tri roky odpracovat/poistenia, ale staci posledne dva roky z troch. podmienky sa zmiernili.
ivka70
01.08.10,16:18
myslim, ze sa mylis, nakolko od septembra bude ucinny zmeneny zakon -narok na podporu v nezamestnanosti uz maju aj matky ,ktore boli na materskej aspon dva roky, materska sa uz zapocitava ako obdobie poistenia, a nikomu uz netreba tri roky odpracovat/poistenia, ale staci posledne dva roky z troch. podmienky sa zmiernili.


Nemylim sa, kedze prispevok bol pisany v aprili 2010 s vtedy platnou legislativou.
Podmienka toho, ze zamestnanie musi pocas MD a RD trvat (teda ze poistenie v nezamestnanosti existuje ale je kvoli MD a RD len PRERUSENE) vsak musi byt stale splnena, aj ked uz budu od septembra stacit 2 roky z poslednych 3 rokov.
renatulka
09.01.11,19:42
A si stale zamestnana?
Pripadne kedy bol ukonceny tvoj PP?
Skus to trochu upresnit, lahsie sa bude dat poradit. :)

Ahojte chcem Vás tiež na základe citovaného príspevku poprosiť o radu..........Stalo by za uvahu si par dni poistenia v nezamestnosti zaplatit z maxima, potom by my z toho vypocitali podporu. ...........pochopila som to správne??? V septembri 2010 mi skončil RP a momentálne som na PN. Po ukončení PN, chcem rozviazať PP, ktorý trvá od roku 1998 a uvažovala som o tom, že na pár dni sa prihlásim ako dobrovoľný plátca poistenia v nezamestnanosti v tom prípade by sa dávky počítali z daného VZ alebo z minimálneho VZ.
vopred ďakujem za odpoveď
pivko
10.01.11,04:51
Ahojte chcem Vás tiež na základe citovaného príspevku poprosiť o radu..........Stalo by za uvahu si par dni poistenia v nezamestnosti zaplatit z maxima, potom by my z toho vypocitali podporu. ...........pochopila som to správne??? V septembri 2010 mi skončil RP a momentálne som na PN. Po ukončení PN, chcem rozviazať PP, ktorý trvá od roku 1998 a uvažovala som o tom, že na pár dni sa prihlásim ako dobrovoľný plátca poistenia v nezamestnanosti v tom prípade by sa dávky počítali z daného VZ alebo z minimálneho VZ.
vopred ďakujem za odpoveď
Tých pár dní je podľa nového zákona 26 týždňov:mad:
renatulka
10.01.11,07:23
Tých pár dní je podľa nového zákona 26 týždňov:mad:

Ďakujem za odpoveď, ktorá ma veľmi nepotešila:mad:
alexanda valkova
17.02.11,08:08
Dobry den, chcela by som sa opytat o radu. Momentalne som este na rodicovskej dovolenke, ktoru koncim v aprili 2011, pred nastupom na MD ( 6.mesačnu ) som pracovala v poistovni ako asistentka riaditela - stale som nedostala vypoved cize som stale zamestnana. Ale moja poistovna v ktorej som pracovala sa zlucila s dalsou, a myslim si ze nebudu mat pre mna volne moje povodne miesto, mam narok ziadat odstupne ak nechcem ine pracovne miesto v ich poistovni, to je jedna otazka a druha, ci budem mat narok potom na podporu v nezamestnanosti a kolko to vychadza po tych vsetkych zmenach v zakone. Velmi pekne dakujem za odpoved
mima66@post.sk
06.04.11,11:41
Ahojte. Som zamestnana od 9/1999 - 7/2002, od 7/2002 - 9/2005 na MD+ RD, od 9/2005 - 4/2008 znova zamestnana a od 4/2011 - 6/2011 na MD + RD.
Bola som sa dohodnut so zamestnavatelom na ukonceni PP, nakolko v juni bude mimo SR a na firme uz nebude zamestnany jediny zamestnanec. Takze koncim a musim na podporu.

Docitala som sa, ze ak po ukonceni RD este odpracujem resp. vycerpam par dni dovolenky a budem mat na paske VZ 75 eur na den, mam narok na max. podporu. Rozmyslam spravne? Mam narok na max. podporu?
Musim totiz vydrzat doma do sept., potom mi pojdu deti do skoly a skolky. Docerpam podporu a budem hladat novu pracu.

Este 2 otazky: Co ked v juni na firme nikoho nenajdem? Mam ist na dobrovolnu matersku a platit si DPvN z maxima, kym sa sef nevrati a nedostanem pasku na 75 eur na den?
Co mam robit aby som neprisla o podporu?

A ked skonci firma skor ako sa vratim z RD, uz plati novela zakona, ze podpora sa bude pocitat ako 50% z priem. vyplaty pred MD?

Prosím napíšte mi, moc ďakujem.
willma
06.04.11,13:17
prepáč jednu a tú istú otázku si zadala do troch tém - k čomu je to dobré???
veronikasad
06.04.11,13:22
Keby len do troch - pozri aj na tretej strane ...
willma
06.04.11,13:27
willma
06.04.11,13:28
fajn keby len v troch ale vo všetkých priložených a potom sa niekto čuduje, že sme občas protivní. a to som možno ešte vynechala.
mima66@post.sk
12.04.11,05:50
Ospravedlnujem, nechcela som nikoho nastvat.
Som ale v prekernej situacii a potrebujem ju riesit.
Uz som na porade bola, citam vsetko co by sa ma mohlo tykat, ale nevyznam sa v tom. V noci nespim, rozmyslam ako to dopadne.
Este raz prepacte, jasne ze budem rada, ak mi odpisete aspon na jeden text.
chudaska
26.11.11,20:35
Dobrý vecer,ja som momentalne na rodicovskej
dovolenke od 23.11.2009. Od maja 2009 -23.11.2009 materska dovolenka. Dcerka bude mat 3 roky 5.6.2012. Vypoved zo
zamestnania z organizacnych dovodov som dostala 30.11.2010. Budem mat
narok na podporu po skonceni RP? Je to hrozne nespravodlive, pracujem
nepretrzite od roku 1997, nikdy som podporu necerpala a ako to tu na nete
citam,tak ani teraz na nu nebudem mat narok. Pommohlo by mi,keby som
sa od 1.12.2011 este poistila dobrovolne v poisteni nezamestnanosti?
Alebo,ak by som sa teraz este prihlasila na urade prace,mala by som
narok na podporu? Neviem presne ako sa to pocita. Dakujem pekne za
pomoc.
Mila123
26.11.11,20:46
Dobrý vecer,ja som momentalne na rodicovskej
dovolenke od 23.11.2009. Od maja 2009 -23.11.2009 materska dovolenka. Dcerka bude mat 3 roky 5.6.2012. Vypoved zo
zamestnania z organizacnych dovodov som dostala 30.11.2010. Budem mat
narok na podporu po skonceni RP? Je to hrozne nespravodlive, pracujem
nepretrzite od roku 1997, nikdy som podporu necerpala a ako to tu na nete
citam,tak ani teraz na nu nebudem mat narok. Pommohlo by mi,keby som
sa od 1.12.2011 este poistila dobrovolne v poisteni nezamestnanosti?
Alebo,ak by som sa teraz este prihlasila na urade prace,mala by som
narok na podporu? Neviem presne ako sa to pocita. Dakujem pekne za
pomoc.
tvoj príspevok som už čítala inde......a dr. Motyčková ti odpovedala, že nebudeš maž nárok na podporu v nezamestnanosti.......ak si chceš overiť jej tvrdenie napíš e-mail do poradne SP, odpovedajú veľmi rýchlo.....
chudaska
27.11.11,08:19
tvoj príspevok som už čítala inde......a dr. Motyčková ti odpovedala, že nebudeš maž nárok na podporu v nezamestnanosti.......ak si chceš overiť jej tvrdenie napíš e-mail do poradne SP, odpovedajú veľmi rýchlo.....
ale v SP mi neporadia,ci by mi pomohlo sa dobrovolne pripoistit...viem,ze musim byt poistena 26 tyzdnov a to by mi akurat vychadzalo..len neviem,ci by mi to pomohlo a dostala by som podporu...neviem,ako sa pocitaju tie roky,ked som teraz na RP a pred rokom som dostala vypoved z prace...prosim,neviete mi niekto poradit?
MD maj 2009 -22.11.2009
RP 23.11.2009 - 05.6.2012
vypoved z prace k 30.11.2010
pracujem od roku 1997
chcem vediet,ako a co sa mi zarata z MD a RP do odpracovanych rokov,ked sa pojdem hlasit 6.6.2012 na urad prace? Pomohlo by mi ak by som sa od 1.12.2011 dobrovolne pripoistila? akurat by mi to vyslo 26 tyzdnov, alebo mam sa prihlasit na urade prace uz teraz? moze sa poberat aj podpora aj RP?
rafto
10.02.12,12:13
Dobry den chcem sa vas opytat manzelka je RD ktora jej konci 25.2.2012.
Do prace nastupila 3.8.2006 pracovny pomer stale trva,ukoncenie materskej dovolenky 7.8.2009. Po ukonceni RD dostane vypoved
otazka c.1: ma narok na podporu v nezamestnanosti?
C.2: kolko dni by musela odrobit aby sa jej podpora ratala z platu a nie z minimalnej mzdy.Dakujem za odpovede.
mimosin
10.02.12,18:17
Dobry den chcem sa vas opytat manzelka je RD ktora jej konci 25.2.2012.
Do prace nastupila 3.8.2006 pracovny pomer stale trva,ukoncenie materskej dovolenky 7.8.2009. Po ukonceni RD dostane vypoved
otazka c.1: ma narok na podporu v nezamestnanosti?
C.2: kolko dni by musela odrobit aby sa jej podpora ratala z platu a nie z minimalnej mzdy.Dakujem za odpovede.

Na dávku v nezamestnanosti nárok má, spĺňa základnú podmienku - poistenec v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní.
Dávka v nezamestnanosti
Ak rodič po návrate z rodičovskej dovolenky prišiel o prácu, dávka v nezamestnanosti sa do 31.12.2010 počítala z minimálnej mzdy.
Novela 461/2003 Z. z. od 1.1.2011 to zmenila, § 108 ods. 3/ - dávka v nezamestnanosti sa jej bude počítať zo mzdy, ktorú poberala pred nástupom na rodičovskú dovolenku.
Ak by manželka odpracovala aspoň deň, po skončení rodičovskej dovolenky , s vyššou mzdou, ktorú určite t.č, jej kolegyne majú, dávka v nezamestnanosti by bola vyššia.
cit. 461/2003 Z. z.
§ 104a Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.45a)
§ 108 ods. (3)...........................Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. To platí aj pri opakovanom čerpaní rodičovskej dovolenky, ktorá bezprostredne nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca počas poskytovania materského. Takto určený denný vymeriavací základ nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ podľa druhej vety.
Mila123
10.02.12,18:20
bude vyplatené odstupné?
evnka
11.02.12,19:05
Dobry den,
rada by som sa poradila. Od 25.3.2011 som bola na MD, PP bol ukonceny pocas MD 30.9.2011 a na RD som nastupila 18.11.2011. Pracovne pomery za poslednych 5 rokov: RD, 7/2007 - 3/2008, 4/2008 - 10/2008, 11/2008 - 9/2011. Chcem sa opytat, ci som sa mala registrovat na OUP ako nezamestnana? alebo sa mam registrovat az po 3 rokoch - 5/2014? Vraj som sa mala uz teraz zaregistrovat, aby som dostala podporu v nezamestnanosti, a v sme vypocitavanej z posledneho zamestnania. RD by sa vraj prerusila, pripadne by ju mohol poberat manzel ak je SZCO? Po 3 rokoch by som pravdepodobne chcela ziadat o podporu na samozamestnanie, musim cakat do vtedy?
Dakujem.
evnka
14.02.12,10:11
Dobry den,
nenajde sa niekto, kto by vedel poradit? alebo si mam zalozit vlastnu temu?
dakujem vopred.
ivka70
14.02.12,10:15
Dobry den,
rada by som sa poradila. Od 25.3.2011 som bola na MD, PP bol ukonceny pocas MD 30.9.2011 a na RD som nastupila 18.11.2011. Pracovne pomery za poslednych 5 rokov: RD, 7/2007 - 3/2008, 4/2008 - 10/2008, 11/2008 - 9/2011. Chcem sa opytat, ci som sa mala registrovat na OUP ako nezamestnana? alebo sa mam registrovat az po 3 rokoch - 5/2014? Vraj som sa mala uz teraz zaregistrovat, aby som dostala podporu v nezamestnanosti, a v sme vypocitavanej z posledneho zamestnania. RD by sa vraj prerusila, pripadne by ju mohol poberat manzel ak je SZCO? Po 3 rokoch by som pravdepodobne chcela ziadat o podporu na samozamestnanie, musim cakat do vtedy?
Dakujem.

Pocas poberania RP nemas narok na podporu v nezamestnanosti.
Ak by vsak RP poberal otec dietata (moze aj ako zamestnany), tak by si sa mohla prihlasit na UP a mala by si narok na podporu v nezamestnanosti.
to sa da urobit do 8/2012, uz v 9/2012 narok pri registracii mat nebudes, lebo nesplnis kvoli ukoncenemu PP podmienku poistenia aspon 730 dni v posl. 3 rokoch.

Po 6 mesiacoch evidencie na UP sa mozes opat vratit na RD.
Treba si to len vysporiadat s poistovnami.
evnka
14.02.12,10:53
Dakujem velmi pekne!
Ak sa teda chcem zaregistrovat na UP, najprv zmenim poberanie RP na otca dietata /SZCO/, ja sa regitrujem na OUP.
Ako si viem vypocitat vysku podpory, ak som dostala odstupne, zahrnuje sa do potvrdenia o prijme na tieto ucely?
Mozem pracovat aj na dohodu, pokial budem registrovana na OUP?
Vysporiadanie s poistovnami SP, ZP je len oznamenim alebo aj odvodove?
AK by som poziadala o príspevok pri samozamestnani a zakala po 6 mesiacoch s podnikanim, mohla by som aj potom pokracovat na RD?
AK je SZCO na RD /ci uz manzel, alebo neskor ja ako samozamestanec/ ake mam odvodove povinnosti?

dakujem, ale mam nejak vela otazok a snazim sa mysliet dopredu.
Ale v kazdom pripade mi odporucate registrovat sa na OUP apoziadat o podporu, pretoze po skonceni RD uz narok nebudem mat, vsak?
evnka
27.02.12,10:58
Vedel by mi niekto poradit blizsie s nizsie uvedenym? dakujem peknucko!


Dakujem velmi pekne!
Ak sa teda chcem zaregistrovat na UP, najprv zmenim poberanie RP na otca dietata /SZCO/, ja sa registrujem na OUP.
Ako si viem vypocitat vysku podpory? Ak som dostala odstupne, zahrnuje sa do potvrdenia o prijme na tieto ucely, ked mi bolo vyplatene pocas MD?
Mozem pracovat aj na dohodu /Do PČ/, pokial budem registrovana na OUP a budem mat narok aj na podporu? Ako ma vyzerat tato dohoda, predpokladam,že tuto predkladam na UPSVAR?
Vysporiadanie s poistovnami SP, ZP je len oznamenim alebo aj odvodove?
AK by som poziadala o príspevok pri samozamestnani a zacala po 6 mesiacoch s podnikanim, mohla by som aj potom pokracovat na RD? AK je SZCO na RD /ci uz manzel, alebo neskor ja ako samozamestanec/ ake mam odvodove povinnosti?

dakujem, ale mam nejak vela otazok a snazim sa mysliet dopredu.
Ale v kazdom pripade mi odporucate registrovat sa na OUP apoziadat o podporu, pretoze po skonceni RD uz narok nebudem mat, vsak?
ajka5
16.01.13,12:16
Z toho co som tu čitala tak by znama mala mat narok na dávku v nezamestnanosti.Ale pre istotu si to overujem? Bola zamestnana 6 mes. u zamestnávatela. Potom nastupila na matersku a prsla na RP. Nakolko nemala kde dat malého, kedze ho nezobrali do skolky tak zostala do 6 rokov neplatenej RP. ma narok na DvN?
veronikasad
16.01.13,12:26
Z toho co som tu čitala tak by znama mala mat narok na dávku v nezamestnanosti.Ale pre istotu si to overujem? Bola zamestnana 6 mes. u zamestnávatela. Potom nastupila na matersku a prsla na RP. Nakolko nemala kde dat malého, kedze ho nezobrali do skolky tak zostala do 6 rokov neplatenej RP. ma narok na DvN?poberala RP z dôvodu nepriazn.zdr.stavu dieťaťa do 6 rokov veku ? Pracovný pomer u zamestnávatela trvá ?
ajka5
16.01.13,12:28
nie zo zdravotnych.. ona ostala dobrovolne.. a pracovny pomer este trva ale zamestnavatel chce s nou ukoncit PP preto sa pytam. vdaka za odpoved :)
veronikasad
16.01.13,12:35
nie zo zdravotnych.. ona ostala dobrovolne.. a pracovny pomer este trva ale zamestnavatel chce s nou ukoncit PP preto sa pytam. vdaka za odpoved :)
Ak si neplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, nemá nárok, pretože nesplňa podmienku 730 dní poistenia v nez. v posledných 3 rokoch. Počas nepl.volna jej netrvalo poistenie v nezamestnanosti. (ak by bola dostávala rod.príspevok do 6 rokov veku, nárok by jej vznikol)
ajka5
16.01.13,13:15
dakujem.. presne toto ma napadlo.. preto som si nebola ista... ze kedze je dobrovolne doma.. a nik za nu neprati pois. v nezam. .. .este raz vdaka. :)