dagmar99
31.03.10,20:25
Ahojte, poraďáci,
prečítala som veľa Vašich príspevkov, ale nenašla som (alebo prehliadla) informácie, ako postupovať v tomto konkrétnom prípade:
Nákup tovaru (umývačka riadu NC bez DPH: 1.137,19 €, s DPH: 1353,26 €)
na zmluvu uzatvorenú s predajcom tovaru o predaji na splátky v januári 2009.
Prvá splátka v januári 2009, posledná v novembri 2009.
A ešte, aby to nebolo jednoduché, kupujúci sa v priebehu splácania stal plátcom DPH.
1. ako oceníme majetok - podľa pôvodného znenia zákona (do marca 2009), majetok by sa ohodnotil ako dlhodobý hmotný majetok a to v cene s DPH -kupujúci nebol plátcom DPH, alebo ho v zmysle zákona platného po 1. marci 2009 nebudeme zaraďovať do odpisovania, nakoľko NC bola nižšia ako 1700,- €?
2. Ako sa mali účtovať splátky? Pred marcom 2009 do nákladov neovplyvňujúcich základ dane - ale čo po 1. marci 2009?
Vladimír Ozimý
01.04.10,06:38
Ahojte, poraďáci,
prečítala som veľa Vašich príspevkov, ale nenašla som (alebo prehliadla) informácie, ako postupovať v tomto konkrétnom prípade:
Nákup tovaru (umývačka riadu NC bez DPH: 1.137,19 €, s DPH: 1353,26 €)
na zmluvu uzatvorenú s predajcom tovaru o predaji na splátky v januári 2009.
Prvá splátka v januári 2009, posledná v novembri 2009.
A ešte, aby to nebolo jednoduché, kupujúci sa v priebehu splácania stal plátcom DPH.
1. ako oceníme majetok - podľa pôvodného znenia zákona (do marca 2009), majetok by sa ohodnotil ako dlhodobý hmotný majetok a to v cene s DPH -kupujúci nebol plátcom DPH, alebo ho v zmysle zákona platného po 1. marci 2009 nebudeme zaraďovať do odpisovania, nakoľko NC bola nižšia ako 1700,- €?
2. Ako sa mali účtovať splátky? Pred marcom 2009 do nákladov neovplyvňujúcich základ dane - ale čo po 1. marci 2009?

Ono to nie je problém. Keďže ide o nákup do 1700 eur môžete zahrnúť všetko do daňových výdavkov podľa § 52g zákona o dani z príjmov. Čo sa týka účtovania je potrebné vedieť v akej sústave účtujete pretože je to rozdiel.
čo sa týka DPH mohli ste si odpočítať daň pri registrácii podľa § 55 zákona o DPH.
dagmar99
02.04.10,19:59
Ďakujem za odpoveď, účtujeme v JU. Takže tie prvé splátky pred marcom 2009, ktoré boli zaradené do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane sme po 1. 3. 2009 mali preúčtovať do daňových výdavkov?
KEJKA
03.04.10,06:09
Ďakujem za odpoveď, účtujeme v JU. Takže tie prvé splátky pred marcom 2009, ktoré boli zaradené do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane sme po 1. 3. 2009 mali preúčtovať do daňových výdavkov?
nuž podľa mňa áno, ale ja som "zaťažená" myslením v PU a toto je pre mňa obstaranie a následné splátky úveru.
Bez ohľadu na spôsob účtovania v JU výsledkom malo byť, že celá hodnota bez DPH pôjde do daňových výdavkov a pri registrácii sa DPH mala odpočítať.
Môj názor je, ak ste možnosť odpočítania DPH nevyužili, DPH ste neodpočítali, tak táto suma nebude daňovo uznaná.