MaminaK
31.03.10,20:57
Dobrý deň.
Zaujímalo by ma, čo treba urobiť v prípade výpovede zo strany zamestnanca počas trvania RD.

Konkrétne: Momentálne som na rodičovskej dovolenke s dcérou, ktorá ma dva roky. Pred nástupom na materskú som pracovala v zahraničí, kde som mala aj trvalý pobyt. Po materskej ma zamestnávateľ uvoľnil na rodičovskú, ktorú plánujem vybrať celú, teda až do dcériných troch rokov. Počas RD som sa presťahovala na Slovensko (mám tu už aj trvalý pobyt), kde som sa prihlásila na UPSVaR a poberám rodičovský príspevok vo výške 164,22€. Keďže sa už nevrátim do zahraničia, uvažujem o tom, že dám môjmu zamestnávateľovi výpoveď. Ale na RD by som chcela ešte zostať.
Moja otázka: Po daní výpovede, budem sa musieť prihlásiť na Úrad práce ešte počas trvania RD? Som povinná byť niekde "zaregistrovaná", keď som na RD a dostávam rodičovský príspevok? Alebo to stačí urobiť až po skončení RD, ak si dovtedy nenájdem prácu? Nerada by som kvôli nejakej zanedbanej registrácii prišla o rodičovský príspevok a o možnosť byť vedená v Sociálnej poisťovni ako poisťovník za ktorý poistenie platí štát.
Ďakujem za odpovede a želám krásne Veľkonočné sviatky.
jacekova
28.06.10,15:03
posúvam.....toto ma zaujíma....

Zamestnávateľ zrušil predajňu a zamestnankyne dostali výpoveď. Čo so zamestnankyňou, ktorá je na rodič.dovolenke? Môžeme jej dať výpoveď? alebo ukončiť prac.pomer dohodou?

Vopred ďakujem
Xanti
28.06.10,15:12
posúvam.....toto ma zaujíma....

Zamestnávateľ zrušil predajňu a zamestnankyne dostali výpoveď. Čo so zamestnankyňou, ktorá je na rodič.dovolenke? Môžeme jej dať výpoveď? alebo ukončiť prac.pomer dohodou?

Vopred ďakujem
Zdroj : http://www.porada.sk/t137208-zakonnik-prace-rekonstruovane-znenie-k-1-3-2010-a.html
§ 64
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,

(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi
a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,



Podľa mňa môže dať zamestnávateľ tejto mamičke na rodičovskej dovolenke výpoveď s odstupným samozrejme.
A rodičovský príspevok jej bude nadalej vyplácaný s UP. Akurát táto doba jej už nebude rátaná do poistenia, teda nebude nemocensky poistená pre prípad dalšej materskej ( treba DNP ) a detto poistenie v nezamestnanosti ( tiež treba dobrovolne aby bola splnená podmienky ).

A navyše bohvie ako sa zmenia zákony, takže možno aj tieto opatrenia budú zbytočné, no nateraz by som ich na mieste mamičky urobila.
jacekova
28.06.10,15:15
Super, ďakujem.... a keby táto zamestnankyňa podpísala dohodu o ukončení prac.pomeru? ide o to, že by nedostala odstupné....
(hľadám všetky riešenia, ktoré môžem navrhnúť klientovi)
Xanti
28.06.10,15:17
Super, ďakujem.... a keby táto zamestnankyňa podpísala dohodu o ukončení prac.pomeru? ide o to, že by nedostala odstupné....
(hľadám všetky riešenia, ktoré môžem navrhnúť klientovi)
Mám pocit, že to musí byť výpoveď alebo dohoda s tým, že končí podla § 63 ods. 1 písm. a). a tým pádom je tam nárok na odstupné.
Ak bude iný §, tak výpoveď bude neplatná.

Jedine, že by zamestnankyňa dala sama výpoveď ( čo pochybujem, lebo by sa pripravila o odstupné ) , ale zamestnávateľ sa jej bez odstupného nezbaví.
jacekova
28.06.10,15:19
Mám pocit, že to musí byť výpoveď alebo dohoda s tým, že končí podla § 63 ods. 1 písm. a). a tým pádom je tam nárok na odstupné.
Ak bude iný §, tak výpoveď bude neplatná.

Jedine, že by zamestnankyňa dala sama výpoveď, ale zamestnávateľ sa jej bez odstupného nezbaví.


áno, to ma tiež napadlo, že by ona dala výpoveď....

a keby sme ju papierovo presunuli "akože" na inú prevádzku? zamestnávateľ má ešte 6predajní
Xanti
28.06.10,15:22
áno, to ma tiež napadlo, že by ona dala výpoveď....

a keby sme ju papierovo presunuli "akože" na inú prevádzku? zamestnávateľ má ešte 6predajní
Mám pocit, že s tým musí súhlasiť, lebo v pracovnej zmluve má uvedené mieste výkonu práce a bude tam treba nový dodatok k PZ, po skončení rodičovskej dovolenky.
jacekova
28.06.10,15:23
Mám pocit, že s tým musí súhlasiť, lebo v pracovnej zmluve má uvedené mieste výkonu práce a bude tam treba nový dodatok k PZ, po skončení rodičovskej dovolenky.


aha ozaj, to miesto výkonu práce ma nenapadlo....
keď sa jej rodič.dovolenka skončí, vlastne nebude mať reálne kam nastúpiť, takže tak či tak dostane výpoveď. lepšie bude dať jej ju teraz. nemá význam to predlžovať.
dakujeeeem :)
Xanti
28.06.10,15:26
aha ozaj, to miesto výkonu práce ma nenapadlo....
keď sa jej rodič.dovolenka skončí, vlastne nebude mať reálne kam nastúpiť, takže tak či tak dostane výpoveď. lepšie bude dať jej ju teraz. nemá význam to predlžovať.
dakujeeeem :)
No pre ňu je výhodnejšie byť zamestnanou počas rodičovskej - kvôli statutu zamestnanca (tj. zamestnávateľa to nič nestojí viesť ju v evidencii ). V každom prípade sa zamestnávateľ odstupnému nevyhne. Či jej dá výpoveď teraz, alebo po skončení rodičovskej dovolenky.
emili21
07.07.10,10:34
ahojte, som na RD a chcem ešte pred ukončením RD nastúpiť k inému zamestnávateľovi. U prvého mám zmluvu na dobu neurčitú. Mám počkať na výpoveď zo strany prvého zamestnávateľa po uplynutí zákonnej doby trvania RD t.j. nenastúpim nasledujúci deň po dovŕšení troch rokov dieťaťa a tým pádom mi dajú v prvej práci výpoveď a tým pádom aj odstupné? Nevadí, že sa medzičasom zamestnám u iného zamestnávateľa?Alebo musím ukončiť u prvého PP ku dňu nástupu k druhému zamestnávateľovi? ďakujem
JAJA11
07.07.10,11:12
ahojte, som na RD a chcem ešte pred ukončením RD nastúpiť k inému zamestnávateľovi. U prvého mám zmluvu na dobu neurčitú. Mám počkať na výpoveď zo strany prvého zamestnávateľa po uplynutí zákonnej doby trvania RD t.j. nenastúpim nasledujúci deň po dovŕšení troch rokov dieťaťa a tým pádom mi dajú v prvej práci výpoveď a tým pádom aj odstupné? Nevadí, že sa medzičasom zamestnám u iného zamestnávateľa?Alebo musím ukončiť u prvého PP ku dňu nástupu k druhému zamestnávateľovi? ďakujem

No neviem či budete mať nárok na odstupné, ak vy nenastúpite do pôvodného zamestnania. :o Aký budete mať dôvod? Ak to bude dôvod na Vašej strane, zamestnávateľ, pokiaľ tam nenastúpite Vám môže dať absenciu a rozviazať pracovný pomer z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny. A vtedy nárok na odstupné nie je :o
emili21
07.07.10,18:07
dík jaja 11, asi máš pravdu.Ďakujem