aiwan
31.03.10,21:46
Tak som dnes opäť prišiel domov vytočený. Za všetko môže jediný list papiera, za ktorého overenie a spísanie zápisnice si notár, resp. notárka vypýtala sumu vyššiu, než jej zo zákona náleží.

Aby som to priblížil. Vybavil som si zaručený elektronický podpis a chcem ho registrovať na Ústrednom portáli verejnej správy.
Aby sa mi to podarilo, mám vytlačené potvrdenie o registrácií certifikátu, na ktorom su 4 moje osobné údaje, ktoré potrebujem aby mi notár overil (teda stačí ak si pozrie môj občiansky preukaz) a následne spísal notársku zápisnicu o overení.

Všetko by bolo ok, keby si notári za tento úkon vypýtali sumu, ktorá im zo zákona náleží.
Na stránke UPVS je napísané, že za túto zápisnicu o overení osobných údajov zaplatím u notára 13,28 EUR (400 sk) bez DPH.

Prvá notárka na moju otázku, koľko ma bude overenie a zápisnica stáť začala váhať a išla sa spýtať svojej pomocníčky. Tá mi vyrubila sumu 32 eur + nejaké drobné za overenie podpisu. Zdalo sa mi to veľa, tak som sa z toho nejak vykrútil a šiel preč.
Zo zaujímavosti som si naštudoval zákony ktoré sa týkajú tejto problematiky a dnes som šiel skúsiť šťastie k inej notárke.
Tu však notárka bola na dovolenke a asistentka mi na moju otázku o cene povedala sumu tiež okolo 34 EUR. Keď som sa ohradil, že by to malo stáť 13,28 EUR, opýtala sa ma, odkiaľ mám takú informáciu.
Povedal som jej že zo zákona a doložil som jej list obsahujúci vyhlášku o odmenách pre notárov.

Začala mi vysvetľovať, že to je síce pekné, ale že suma 13,28 je len za spísanie zápisnice, že ona si musí zarátať ešte vydanie osvedčenia.
Keď som jej ukázal text z vyhlášky, kde sa píše:

"Za spísanie notárskej zápisnice vrátane vydania osvedčeného odpisu notárskej zápisnice":

mi začala blábosiť, že áno, ale že základ nejakej neviem akej sumy nemožno určiť a preto by to stálo 66,39 EUR a ukázala na odstavec z vyhlášky, kde bola táto položka.
Ohradil som sa, že overenie toho listu sa riadi iným bodom vyhlášky a to položkou A/8:

"Ak ide o osvedčenie osobných údajov na účely elektronického konania vo veciach obchodného registra podla osobitých predpisov .... 13,28 EUR"

Potom vstala a išla za kolegyňou vo vedľajšej miestnosti. Radili sa asi 10 minút, medzitým dakde volali a následne za mnou prišla aj s papierikom na ktorom mi rozpísala nejaké sumy, a povedala, že mám pravdu, že by to nestálo 34 eur, že podla tohto sadzobníka, ktorý som priniesol by to stálo 27 eur.
Vraj mám pravdu, že za zápisnicu zaplatím 13,28 eur, ale že tam musí zarátať nejaké osvedčovanie kopii zápisnice + skenovanie, kde mi za 1 naskenovaný list vyrubila 4 eurá, tak som ostal v nemom úžase a prešla ma chuť sa s ňou vadiť.
Odišiel som s tým, že si to ešte overím.

A tak sa aj stalo.

Ak som správne pochopil, odmeňovanie práce a služieb notára sa riadi podľa vyhlášky MS SR č. 31/1993 Z. z. o odmenách a náhradách notárov v znení vyhlášky MS SR č. 320/2007 Z. z.

Táto vyhláška obsahuje aj sadzobník na výpočet odmeny notára za notársku činnosť.
Potvrdenie o registrácií certifikátu na ktorom som chcel overiť svoje osobne údaje a spísať zápisnicu spadá pod položku A/8

A: "Za spísanie notárskej zápisnice vrátane vydania osvedčenia odpisu notárskej zápisnice:"

ďalej
/8: Ak ide o osvedčenie osobných údajov na účely elektronického konania vo veciach obchodného registra podľa osobitných predpisov ......13,28 EUR."

Nie som si istý, či je v tom zahrnuté aj samotné overenie totožnosti, takže prípadne som ochotný akceptovať ešte položku B/2:

"Za zistenie totožnosti pri predchádzajúcom úkone za každú osobu, ktorej totožnosť sa zisťuje.......1,33 EUR"

Ďalej sa tu môže uplatniť paragraf 23b:

"Ak je notár platiteľom dane z pridanej hodnoty, zvyšuje sa odmena a náhrady určené podľa tejto vyhlášky o daň z pridanej hodnoty, ktorú je notár povinný platiť podľa osobitného predpisu"

A čo sa týka zaujímavej 4 eurovej prirážky za naskenovanie toho jedného listu, tam by som uplatnil paragraf 20:

"V odmene notára je zahrnutá aj náhrada za administratívne a iné práce vykonané v súvislosti s notárskymi úkonmi, úkonmi notára v konaní o dedičstve a v súvislosti s úkonmi správcu dedičstva pri správe dedičstva."

Takže celkovo som ochotný pristúpiť na výslednú odmenu za overenie svojích 4 osobných údajov a spísanie zápisnice sumu 13,28+1,33=14,61 EUR bez DPH. Dajme tomu, že notárka bola platca DPH podla nejakého osobitného predpisu, tak nech ma to malo stáť do 20 EUR, ale nie 27, ani nie 34 EUR.

Som znechutený z toho, ako si notári svojvoľne určujú kto im koľko a za ča bude platiť. Navyše keď porovnám námahu pri overení mojho mena, priezviska, dátumu narodenia a rodného čísla s naťukaním týchto údajov do vopred pripravenej zápisnice za čo dostane 27/34 EUR, so zubárkou, ktorá sa dnes 3/4 hodiny trápila s plombovaním mojho zuba za 20 eur, mám chuť niekoho nakopať do prdele za jej arogantnosť, nenažranosť po peniazoch, a neriadením sa zákonom.

Ak sa v tom niekto vyznáte, máte podobnú skúsenosť, alebo si myslíte, že sa mýlim, budem rád za každú reakciu...
Laco-monter
31.03.10,20:00
Musíš to brať aj z tej stránky, že u notára zase nie je až taký veĺký nátresk .

Tak musia nedostatok kvantity vykompenzovať účtovaním "od buka,do buka. "
Stanislav 1975
31.03.10,20:27
Musíš to brať aj z tej stránky, že u notára zase nie je až taký veĺký nátresk .

Tak musia nedostatok kvantity vykompenzovať účtovaním "od buka,do buka. "

Ale tak zasa notári rozhodne netrpia núdzou-oni len neoverujú podpisy a zápisnice ale robia kopec iných vecí-napr. dedičské konanie-urobíš jedno dedičské po nejakom milionarovi a si zahojený a rok(obrazne rok) nemusíš robiť...
Stanislav 1975
31.03.10,20:31
Ja som raz bol overiť občaňák a došiel som k notárovi, mal tam aj pomocníčku,takú mladú holku ale poviem vám bolo to ako u mr.Beana- notár nasadil brýle,sklá ako pivový krígel-polhodinu hladal cenník,ked ho našiel tak nevedel nájsť položku a nakoniec mu nefungovali tie cvikačky,čo cviká znak do papiera-tak som šiel radšej preč...
brinza
01.04.10,07:38
musis to overit u notara? overenie osobnych udajov robia aj na mestskom urade
Stanislav 1975
01.04.10,07:41
musis to overit u notara? overenie osobnych udajov robia aj na mestskom urade

Notárska zápisnica sa na matrike nedá urobiť, tam len overia podpis, ale notársku zápisnicu určite nie...:)