dmonosiova
01.04.10,08:07
Ahojte :D
Potrebovala by som pomoc:
Z bývalého zamestnania som odišla na dohodu podľa § 60. Môj zamestnávateľ mi tam uviedol, že dostávam odstupné vo výške 4 mesačného platu. Odviedol mi z neho odvody a keď som sa na to bola spýtať mzdárky, povedala mi, že ono to bolo myslené ako odmena, lebo na odstupné nemám nárok, aj keď je to tak uvedené v dohode. Teraz musím zaplatiť nedoplatok na zdravotnom, čo nie je najmenej. Takže potrebujem vedieť, že ako to vlastne je, keď som to odstupné mala uvedené v tej dohode, či oni to môžu brať ako odmenu?

Ďakujem veľmi pekne
Olgica
01.04.10,06:20
Keď bolo v dohode napísané že dostaneš odstupné, tak mali zaplatiť odstupné a nie odmenu. Ale zrejme s tým nič neurobíš. Asi by si sa musela súdiť. Nech poradia ostatný.
Mgr.Shrek
01.04.10,06:37
Ahojte :D
Potrebovala by som pomoc:
Z bývalého zamestnania som odišla na dohodu podľa § 60. Môj zamestnávateľ mi tam uviedol, že dostávam odstupné vo výške 4 mesačného platu. Odviedol mi z neho odvody a keď som sa na to bola spýtať mzdárky, povedala mi, že ono to bolo myslené ako odmena, lebo na odstupné nemám nárok, aj keď je to tak uvedené v dohode. Teraz musím zaplatiť nedoplatok na zdravotnom, čo nie je najmenej. Takže potrebujem vedieť, že ako to vlastne je, keď som to odstupné mala uvedené v tej dohode, či oni to môžu brať ako odmenu?

Ďakujem veľmi pekne

Ak PP skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b), tzn:
a) zamestnávateľ alebo jeho časť sa ruší alebo premiestňuje
b) zamestnanec sa stal nadbytočným vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách

alebo

zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu

máš nárok na odstupné a teda ak to v dohode zamestnávateľ uviedol. bolo to odstupné.

Avšak, ak to bolo z iného dôvodu, resp. bez dôvodu, nemáš nárok na odstupné a bola to odmena.

Čo sa týka odvodov z odmeny a odstupného to neviem. To nech zodpovedá niekto, kto tomu rozumie, lebo ja nie.:)
rodina1
01.04.10,06:50
Z vyplatenej odmeny odvádza zamestnávateľ odvod aj na ZP a SP. Okrem toho z odmeny je zrazená preddavková daň.
Z odstupného je zrazená len preddavková daň, ostatné odvody sa neplatia.
Chobot
01.04.10,07:57
Z vyplatenej odmeny odvádza zamestnávateľ odvod aj na ZP a SP. Okrem toho z odmeny je zrazená preddavková daň.
Z odstupného je zrazená len preddavková daň, ostatné odvody sa neplatia.

A práve tam je pes zakopaný.

Totiž zákonný nárok na odstupné je 2 resp. 3 mesačné. To si môže zamestnávateľ dať do nákladov.

Ak ti dá miesto 2 mesačného 4 mesačné odstupné, tak 2 mesiace má v nákladoch a zvyšné 2 mesiace sú to pre zamestnávateľa nedaňové náklady, lebo to je plnenie nad rámec zákona. Ak to ale on dá ako odmenu, tak pre neho sú to mzdové náklady a tie mu celé idú do nákladov ovplyvňujúcich daň, takže pre neho je to výhodnejšie. Aj napriek tomu, že z toho musí odviesť príspevok na ZP a SP.

Pre teba je jednoznačne nevýhodnejšie, keď ti to dajú vo forme odmeny a nie odstupného, tak sa ti z toho odvedú príspevky na SP a ZP a teda dostaneš v čistom menej.
dmonosiova
01.04.10,08:05
to mám teda chápať tak, že aj napriek tomu, že v tej dohode je písané odstupné a on s tým narábal ako s odmenou, ja s tým nemôžem nič robiť, áno?
inak ďakujem pekne za vaše rýchle reakcie :)
Chobot
01.04.10,09:14
to mám teda chápať tak, že aj napriek tomu, že v tej dohode je písané odstupné a on s tým narábal ako s odmenou, ja s tým nemôžem nič robiť, áno?
inak ďakujem pekne za vaše rýchle reakcie :)

Môžeš súdne žiadať, aby ti to bolo vyplatené ako odstupné. Resp. v žalobe vyčisliť, o koľko si bola poškodená finančne tým, že ti to vyplatil ako odmenu a tento rozdiel žiadať vyplatiť. Ak ale nejde o stovky či tisíce EUR, tak to nemá zmysel.
hanelie
01.04.10,10:21
pri výpovedi podľa § 60 nie je nárok na odstupné
to neplatí ak sa uplatňuje dôvod podľa § 63
čiže zľ postupoval správne,
Chobot
01.04.10,13:16
pri výpovedi podľa § 60 nie je nárok na odstupné
to neplatí ak sa uplatňuje dôvod podľa § 63
čiže zľ postupoval správne,

Povedal by som, že nekonal nezákonne. Zamestnanec dostal zhruba to, čo mu zamestnávateľ sľúbil.