ADAAA
01.04.10,08:08
Dobry.Potrebovala by som poradit.Muz zacal podnikat ako zivnostnik v decembri 2009,urobila som danove B,ale do nakladov som mu uviedla iba dotaciu z uradu prace vo vyske2416,-e.a uplatnila som vydavky percentom.Vysiel mu zaklad dane 1449,-e s coho mu vysiel aj vysoky preddavok na dan za zdravotne,ale teraz som zistila ze som to neurobila dobre a mala som mu s toho prispevku uplatnit len to co minul a to aj odpisat a tym padom by bol na nule.MOZEM teda podat opravne danove priznanie,nebude mat z toho nejaky problem alebo co.Dakujem Ada.
hanelie
01.04.10,06:09
keď uplatňuješ výdavky % ide celá dotácia do POZD
Zita5
01.04.10,06:11
Dobry.Potrebovala by som poradit.Muz zacal podnikat ako zivnostnik v decembri 2009,urobila som danove B,ale do nakladov som mu uviedla iba dotaciu z uradu prace vo vyske2416,-e.a uplatnila som vydavky percentom.Vysiel mu zaklad dane 1449,-e s coho mu vysiel aj vysoky preddavok na dan za zdravotne,ale teraz som zistila ze som to neurobila dobre a mala som mu s toho prispevku uplatnit len to co minul a to aj odpisat a tym padom by bol na nule.MOZEM teda podat opravne danove priznanie,nebude mat z toho nejaky problem alebo co.Dakujem Ada.

Pri použití §6 odst.10 - paušálne výdavky zahrňujete dotáciu do príjmu v plnej výške v roku platby na manželov účet .

Pri vedení JU v rámci uzávierkových operácii , ste mali upraviť základ dane t.j. zaúčtovať do príjem OVZD - iný výšku , ktorá bola aj skutočne z dotácie v roku 2009 čerpaná .

Môžete to opraviť v rámci DDP .
ADAAA
01.04.10,06:18
sak teraz to uz chapem len ked som to urobila tak zle mozem teraz urobit to opravne nebude mat z toho zle ...
Zita5
01.04.10,06:22
sak teraz to uz chapem len ked som to urobila tak zle mozem teraz urobit to opravne nebude mat z toho zle ...

Nie opravné , ale dodatočné daňové priznanie .
ADAAA
01.04.10,06:26
aha tak dik uz by som to zase zle....DIK
Zita5
01.04.10,06:53
aha tak dik uz by som to zase zle....DIK

Ak vediete paušálne výdavky tak postupujete ale takto ako som písala vyššie .

citujem:
Pri použití §6 odst.10 - paušálne výdavky zahrňujete dotáciu do príjmu v plnej výške v roku platby na manželov účet .
ADAAA
01.04.10,07:15
No sak tak som to urobila ale vysiel mu vysoky zaklad a mal by pri tomto danovom odvadzat az 94e mes na zdravotnu a o socialnom ani nevravim,ale on ju neminul skoro vobec zatial,len ja som to zle urobila....tak ci to mozem prerobit a podat to dodatocne,
Zita5
01.04.10,07:28
Dobry.Potrebovala by som poradit.Muz zacal podnikat ako zivnostnik v decembri 2009,urobila som danove B,ale do nakladov som mu uviedla iba dotaciu z uradu prace vo vyske2416,-e.a uplatnila som vydavky percentom.Vysiel mu zaklad dane 1449,-e s coho mu vysiel aj vysoky preddavok na dan za zdravotne,ale teraz som zistila ze som to neurobila dobre a mala som mu s toho prispevku uplatnit len to co minul a to aj odpisat a tym padom by bol na nule.MOZEM teda podat opravne danove priznanie,nebude mat z toho nejaky problem alebo co.Dakujem Ada.

Čiže ešte raz , vy ste manželovi do nákladov pri paušálnych výdavkoch uplatnili celú výšku dotácie + ste uplatnili 40% paušálnych výdavkov ?

Nejako sa to zamotáva nie je to zrozumiteľné . Teraz ako chcete spraviť dodatočné DDP na paušálne výdavky , alebo na preukázateľné výdavky ?
ADAAA
01.04.10,07:38
Ano presne tak dala celu vysku a uplatnila vydavky percentom tych 40.ale to mu vyslo hrozne vela platit tak chcem teraz urobit to ddp,a uviest tam len to co minul aby bol na nule tuto o tom pisali http://www.investujeme.sk/clanky/danove-priznanie-2009-ako-zdanit-dotaciu-z-uradu-prace/ tak ci to mozem este tak urobit...
Zita5
01.04.10,07:54
Lenže Vy ste to mali robiť takto , keď ste už vychádzali z uvedeného článku a nespravili ste to ani podľa článku . Spravili ste to nesprávne.


Pri paušálnych výdavkoch sa zdaňuje celá suma dotácie
Môže nastať aj situácia, že sa takýto živnostník rozhodne neuplatniť preukázateľné výdavky, ale výdavky paušálne – čiže 40% z dosiahnutej výšky príjmov. V zmysle pokynov daňového riaditeľstva však musí do daňového priznania (http://www.investujeme.sk/clanky/danove-priznanie-2009-vzorovy-priklad-pre-zivnostnika/) ako príjem uviesť celú výšku dotácie, bez ohľadu na to koľko skutočne vyčerpal. Paušálne výdavky si uplatní zo svojho celkového príjmu – čiže z príjmu z podnikania + príjmu z celej výšky dotácie.
Príklad
Slečna Miroslava si v daňovom priznaní za r. 2009 uvedie ako svoje príjmy:


svoje príjmy z podnikania za mesiace november a december 2009 vo výške 2 000 EUR
svoj príjem z dotácie v celej jej výške – čiže 2 500 EUR.

Jej zdaniteľný príjem za r. 2009 teda tvorí súčet 2 000 + 2 500 = 4 500 EUR.
Paušálne výdavky vypočíta ako 40% x 4 500 = 1 800 EUR. K tomuto číslu ešte pripočíta zaplatené poistné za mesiace október a november 2009, čiže 82,74 EUR. Jej celkové výdavky sú 1 800 + 82,74 = 1882,74 EUR.



------------------------------------------------------------------------------------


Takže navrhujem Vám podať dodatočné daňové priznanie , uplatniť preukázateľné výdavky ,nie paušálne výdavky.
V tomto prípade ak ste dotáciu čerpali , tak do príjmov zahrniete príjem dotácie vo výške jej čerpania .
To znamená : napríklad ak ste vyčerpali 200 euro z dotácie , tak 200 euro bude výdavkom a 200 euro bude aj príjmov OVZD . Vzťah na daň len z dotácie je nulový .
KEJKA
01.04.10,07:58
ved uvádzate, že skoro nič neminul, potom tých 40% je lepší prípad.
Alebo platí tvrdenie, že dotáciu minul celú alebo skoro celú?
zadanie=citujem
...............do nakladov som mu uviedla iba dotaciu z uradu prace vo vyske2416,-e.a uplatnila som vydavky percentom.Vysiel mu zaklad dane 1449,-e..............
------------------------------------------------
daň je teda nulová,ale ide o SP............
ak má výdavky vyššie ako 1448 €, tak sa mu oplatí podať dodatočné DP.
ak nie, tak potom to nechajte tak a nech preruší v júni podnikanie a nahlási to na SP - sú tu rady podobného druhu.
Zita5
01.04.10,08:00
ved uvádzate, že skoro nič neminul, potom tých 40% je lepšíprípad.
Alebop platí tvrdenie, že dotáciu minul celú alebo skoro celú?
zadanie.citujem
do nakladov som mu uviedla iba dotaciu z uradu prace vo vyske2416,-e.a uplatnila som vydavky percentom.Vysiel mu zaklad dane 1449,-e..............
daň je teda nulová,ale ide o SP............
ak má výdavky vyššie ako 1448 €
tak sa mu oplatí podať dodatočné DP.
ak nie, tak potom nech preruší v júni podnikanie a nahlási to na SP - sú tu rady podobnéhodruhu.

Nemyslím , že pri paušálnych je to ten lepší prípad, lebo práve pri paušálnych výdavkoch zdaňuje v roku prijatia dotáciu v plnej výške bez ohľadu na čerpanie dotácie .
KEJKA
01.04.10,08:05
Nemyslím , že pri paušálnych je to ten lepší prípad, lebo práve pri paušálnych výdavkoch zdaňuje v roku prijatia dotáciu v plnej výške bez ohľadu na čerpanie dotácie .
vychádzam zo zadania...............
Potrebovala by som poradit.Muz zacal podnikat ako zivnostnik v decembri 2009,urobila som danove B,ale do nakladov som mu uviedla iba dotaciu z uradu prace vo vyske2416,-e.a uplatnila som vydavky percentom. Vysiel mu zaklad dane 1449,-e -............................

v decembri dostal aj dotáciu, ale nestihol ju minúť. Ale správne - ved môže ísť o opačný extrém, rozmýšľala som núplne, teda zle:
súhlasím, nech podá dodatočné DP, ak mal skutočné výdavky nižšie, alebo skoro nulové, tak rovnako dá aj dotáciu, skrátka vykáže nulový základ dane ale aj nízke, možno nulové príjmy pre SP. Určite ušetrí na odvodoch.
Zita5
01.04.10,08:22
Dobry.Potrebovala by som poradit.Muz zacal podnikat ako zivnostnik v decembri 2009,urobila som danove B,ale do nakladov som mu uviedla iba dotaciu z uradu prace vo vyske2416,-e.a uplatnila som vydavky percentom.Vysiel mu zaklad dane 1449,-e s coho mu vysiel aj vysoky preddavok na dan za zdravotne,ale teraz som zistila ze som to neurobila dobre a mala som mu s toho prispevku uplatnit len to co minul a to aj odpisat a tym padom by bol na nule.MOZEM teda podat opravne danove priznanie,nebude mat z toho nejaky problem alebo co.Dakujem Ada.

Kejka , ale tam bolo aj čerpanie , to znamená, že ak podá DDP na preukázateľné výdavky , pôjde do straty ak mal aj iné výdavky a tým pádom na SP to nebude mať žiaden vplyv .ZP si bude platiť riadne preddavky .Však nič iné celý čas netvrdím.
Zita5
01.04.10,08:30
Aby som to nejak z mojej strany ukončila , odpoveď a môj návrh na DDP som napísala v tomto príspevku .

http://www.porada.sk/1361102-post11.html
KEJKA
01.04.10,08:44
však som s tým súhlasila. Opravila som svoje tvrdenie.
Do straty nepojde len ak by naozaj okrem dotacie nemal iné príjmy- zo zadania to vyplýva.
A ak mal výdavky bez príjmov, ktoré nemohol kryť z dotácie, ale sú daňovo uznané - áno tak vtedy by aj mohla byť strata.
Ale to už nie je podstatné.
Podstatné je, že má ísť na skutočné výdavky, nie na paušál a v tom sa zhodneme......
hanelie
01.04.10,08:55
ak by si podala dodatočné DP - skutočné výdavky, treba podať aj dodatočné RZZP
ADAAA
01.04.10,09:12
tak uz teraz v podstate rozumiem,urobim to tak s ddp aj rzzp.Dakujem vsetkym moc....ada
ADAAA
01.04.10,14:05
Prosim vas,zistila som ze danovy urad mu moze vyrubit aj nejaku sankciu za ddp,neviete nieco o tom suvisiace s mojim pripadom.Dakujem...
Kvaka
01.04.10,15:52
Pokiaľ viem z DDP na iných daniach, čo by malo platiť aj pri dani z príjmu, tak sankcia je len v prípade, ak podaným DDP sa zvýši daň alebo sa zníži uplatnené vrátenie dane.
Zita5
01.04.10,16:21
Prosim vas,zistila som ze danovy urad mu moze vyrubit aj nejaku sankciu za ddp,neviete nieco o tom suvisiace s mojim pripadom.Dakujem...

Zákon o správe daní a poplatkov

§ 35
Správne delikty
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-4-2009-a.html#hore)
(1) Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a

a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení,
b) dane alebo rozdielu dane určenej dohodou medzi daňovým subjektom a správcom dane (§ 29 ods. 5),
c) dane alebo rozdielu dane určenej správcom dane podľa pomôcok (§ 29 ods. 6),
d) kladného rozdielu medzi vlastnou daňovou povinnosťou11ac) zistenou správcom dane a vlastnou daňovou povinnosťou11ac) uvedenou v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní,
e) kladného rozdielu medzi nadmerným odpočtom11ad) uvedeným v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerným odpočtom11ad) zisteným správcom dane,
f) súčtu vlastnej daňovej povinnosti11ac) zistenej správcom dane a nadmerného odpočtu11ad) uvedeného v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní,
g) kladného rozdielu medzi uplatneným vrátením dane v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v žiadosti o vrátenie dane, alebo v dodatočnej žiadosti a nižšou daňou zistenou správcom dane podľa osobitného zákona, 1b)
h) kladného rozdielu medzi daňou, ktorá mala byť podľa osobitného zákona6ec) zaplatená bez podania daňového priznania alebo hlásenia, zistenou správcom dane a daňou, ktorá bola zaplatená podľa osobitného zákona6ec) bez podania daňového priznania alebo hlásenia,
i) dane zistenej správcom dane, ktorá mala byť podľa osobitných zákonov11ab) zaplatená bez podania daňového priznania alebo hlásenia.

(3) Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení a vyššou daňou uvedenou daňovým subjektom v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení, správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške. Rovnako sa postupuje, ak daňový subjekt dodatočným daňovým priznaním zvýši vlastnú daňovú povinnosť11ac) alebo zníži nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní; tento postup sa uplatní aj pri podaní daňového priznania, ktorým sa zníži uplatnené vrátenie dane.1b) Ak daňový subjekt podal dodatočné daňové priznanie, ktorým si znížil nadmerný odpočet uvedený v daňovom priznaní, pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu, správca dane pokutu neuloží. Ak daňový subjekt opraví dodatočným daňovým priznaním nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní na vlastnú daňovú povinnosť, 11ac) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške zo súčtu vlastnej daňovej povinnosti11ac) uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerným odpočtom11ad) uvedeným v daňovom priznaní; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, 11ad) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v tomto dodatočnom daňovom priznaní.
hena22
01.04.10,16:28
Prosim vas,zistila som ze danovy urad mu moze vyrubit aj nejaku sankciu za ddp,neviete nieco o tom suvisiace s mojim pripadom.Dakujem...

Mohol by mať sankciu (sankčný úrok), ak do 31.3. nezaplatil tú pôvodne vypočítanú, vysokú daň. Ale to dúfam zaplatil.
Ak nie, treba sa s tým DDP poponáhľať, nech tam nenabehne priveľa dní omeškania. Pozitívna info - úrok do 16,59 sa nevyrubuje.
veronikasad
01.04.10,16:41
Dobry.Potrebovala by som poradit.Muz zacal podnikat ako zivnostnik v decembri 2009,urobila som danove B,ale do nakladov som mu uviedla iba dotaciu z uradu prace vo vyske2416,-e.a uplatnila som vydavky percentom.Vysiel mu zaklad dane 1449,-e s coho mu vysiel aj vysoky preddavok na dan za zdravotne,ale teraz som zistila ze som to neurobila dobre a mala som mu s toho prispevku uplatnit len to co minul a to aj odpisat a tym padom by bol na nule.MOZEM teda podat opravne danove priznanie,nebude mat z toho nejaky problem alebo co.Dakujem Ada.
Ak okrem dotácie nemal žiadne iné príjmy, daň mu nevyjde platiť žiadna, ani odvody do sociálnej posťovne (príjem nepresiahol 12-násobok min. VZ).
Preddavky na zdr. poistenie budú z vymer. základu cca 677 € - teda viac ako 2-násobok minima.

Chybu môžeš "opraviť" podaním dodatočného daňového priznania tak, že mu urobíš účtovníctvo. K DP prikladáš výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch (pri jednoduchom účtovníctve).