Evanka
13.10.05,10:19
Prosím skúsených mzdárov o radu:

Občan, ktorý spĺňal vek pre odchod do starobného dôchodku už v roku 2002, ale doteraz pracoval, požiadal o priznanie dôchodku spätne k termínu 20.2.2004. 0d 1.10.2005 rozviazal zo zdrav.dôvodov dohodou aj pracovný pomer. (Od polovice januára 2004 až do 20. septembra bol PN). Je jasné, že v roku 2005 už nemá nárok na odpočítateľnú zložku a môže si podať DP sám.

Môže požiadať o ročné zúčtovanie aj zamestnávateľa, u ktorého mal podpísané vyhlásenie, napriek tomu, že už u neho nepracuje?

Ako je to s odvodmi, ktoré počas poberanie dôchodku nemal platiť (invalidné poistenie, poistenie v nezam.)? Má požiadať o vrátenie?
Evanka
13.10.05,12:13
Prosím skúsených mzdárov o radu:

Občan, ktorý spĺňal vek pre odchod do starobného dôchodku už v roku 2002, ale doteraz pracoval, požiadal o priznanie dôchodku spätne k termínu 20.2.2004. 0d 1.10.2005 rozviazal zo zdrav.dôvodov dohodou aj pracovný pomer. (Od polovice januára 2004 až do 20. septembra bol PN). Je jasné, že v roku 2005 už nemá nárok na odpočítateľnú zložku a môže si podať DP sám.

Môže požiadať o ročné zúčtovanie aj zamestnávateľa, u ktorého mal podpísané vyhlásenie, napriek tomu, že už u neho nepracuje?

Ako je to s odvodmi, ktoré počas poberanie dôchodku nemal platiť (invalidné poistenie, poistenie v nezam.)? Má požiadať o vrátenie? Rozumčeky, kde ste? Nechce sa mi veriť, že by nikto o tom nič nevedel. Asi je to napísané moc obšírne a stalo sa to neprehľadným. Skúsim zostručniť.

O dôchodok je možné požiadať aj spätne. Občan to využil a teraz požiadal o dôchodok spätne. Ako dôchodca však nebol povinný odvádzať na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Akým spôsobom sa tieto odvody vysporiadajú? Alebo je to pasé?
ajobs
13.10.05,12:24
k 1. otázke - môže požiadať o ročné zúčtovanie dane u zamestnávateľa, ak mal podpísané vyhlásenie,

k 2. otázke - podľa môjho názoru nie je možné požiadať o vrátenie časti odvodov na invalidné poistenie, ktoré by ako starobný dôchodca už nemusel platiť. Poistenie v nezamestnanosti ako zamestnanec s riadnou pracovnou zmluvou musel platiť.
Evanka
13.10.05,12:34
k 1. otázke - môže požiadať o ročné zúčtovanie dane u zamestnávateľa, ak mal podpísané vyhlásenie,

k 2. otázke - podľa môjho názoru nie je možné požiadať o vrátenie časti odvodov na invalidné poistenie, ktoré by ako starobný dôchodca už nemusel platiť. Poistenie v nezamestnanosti ako zamestnanec s riadnou pracovnou zmluvou musel platiť. Vďaka za rekciu. Ale platenie odvodov na invalidné a poistenie v nezamestnanosti nezáleží na tom či je riadny zamestnanec, alebo nie, ale na tom, či je alebo nie je poberateľom starobného dôchodku. Nezdá sa mi to také jednoznačné.
ajobs
13.10.05,12:38
Áno, ospravedlňujem sa, naozaj zamestnanec, ktorý je poberateľom starobného dôchodku neplatí poistenie v nezamestnanosti, a ani zamestnávateľ. Sorry
kvet
13.10.05,12:42
Ja mám tiež podobný prípad, resp. budem mať. Naša zamestnankyňa požiadala o predčasný starobný dôchodok v júni 2005 a ešte stále nedostala rozhodnutie. Zatiaľ s tým nezaoberám. Ale uvediem, že zamestnanec, resp. poistenec, ktorý splnil nárok na starobný dôchodok, resp., ktorý poberá predčasný starobný dôchodok neplatí poistné na invalidné poistenie (ani zamestnávateľ) a zamestnanec, ktorý poberá starobný alebo predčasný starobný dôchodok neplatí poistné na poistenie v nezamestnanosti (ani zamestnávateľ). Neviem ešte ako to urobím, ale budem musieť pri spracovaní miezd za aktuálne obdobie (t.j. v ktorom dostane rozhodnutie) upraviť v programe VZ na invalidné poistenie a poistenie v nezam. znamienkom "-" v úhrnnej sume od priznania dôchodku, t.j. od júna 2005. Program by to mal spracovať, dúfam ???
V elektronickom výkaze pre SP zadám k uvedenému zamestnancovi príslušný kód pre výnimku.
ajobs
13.10.05,12:45
Áno, malo by to tak byť, aj keď podkladom na "zastavenie platenia" týchto odvodov by malo byť Rozhodnutie SP o priznaní (predčasného) starobného dôchodku.
Evanka
13.10.05,12:52
Prípad v príspevku 1 sa však týka takmer celého roka 2004. Tak z toho som ozaj jeleň, čo s tým. Viem, že keby požiadal spätne o dôchodok od 1.1.2004, musel by podať aj opravné DP, lebo by stratil nárok na odpčítateľnú položku, ktorú uplatňoval. Ale čo s tými odvodmi?????
neily
13.10.05,14:49
Chyba sa stala už pri výpočte mzdy. Pretože ak viem spolahlivo ako mzdárka, že zamestnanec splnil nárok na star.dôchodok, už mu nezrážam inv.poist. Tu stačí splniť vekovú podmienku a nemusí poberať dôchodok. Ale FZ platiť musí, lebo tu platí zásada, že musí fyzicky dôchodok poberať. Kedže ide v tomto prípade o neoprávnený odvod na inv.poist., mala by to firma vyžiadať späť od soc.poisť. ako neoprávnenú platbu. Aj za firmu aj pracovníka. Dr. Kaššová na soc.poisť. vie dobre poradiť.
Denda
13.10.05,15:10
Prípad v príspevku 1 sa však týka takmer celého roka 2004. Tak z toho som ozaj jeleň, čo s tým. Viem, že keby požiadal spätne o dôchodok od 1.1.2004, musel by podať aj opravné DP, lebo by stratil nárok na odpčítateľnú položku, ktorú uplatňoval. Ale čo s tými odvodmi?????
Prosím môžete mi vysvetliť ako to myslíte s tým opravným DP?
Denda
13.10.05,15:30
Podľa môjho názoru, ak mu v zdaňovacom období (2004) nebol spätne priznaný dôchodok k začiatku obdobia, tak nárok na odpočítateľnú položku v roku 2004 mu nezanikol a nie je dôvod robiť dodatočné daňové priznanie. :)
Evanka
13.10.05,15:58
Prosím môžete mi vysvetliť ako to myslíte s tým opravným DP?Záleží od termínu ku ktorému sa má dôchodok priznať. Keby požiadal spätne o dôchodok od 1.1.2004, musel by podať aj opravné DP.
Denda
13.10.05,16:06
Záleží od termínu ku ktorému sa má dôchodok priznať. Keby požiadal spätne o dôchodok od 1.1.2004, musel by podať aj opravné DP.Spätne priznaný dôchodok od 1.1.2004 mu bude možno priznaný v zdaňovacom období 2005. V roku 2004 ho nemal!!! a nebol ani jeho poberateľom.:)
Evanka
13.10.05,16:30
Spätne priznaný dôchodok od 1.1.2004 mu bude možno priznaný v zdaňovacom období 2005. V roku 2004 ho nemal!!! a nebol ani jeho poberateľom.:) Denda, spätne priznaný dôchodok znamená, že mu ho spätne vyplatia. Takže sa stane spätne jeho poberateľom. Výpočet dôchodku je však podľa zákona, ktorý pre ten-ktorý rok platil.
almerka
13.10.05,18:02
Ako je to s odvodmi, ktoré počas poberanie dôchodku nemal platiť (invalidné poistenie, poistenie v nezam.)? Má požiadať o vrátenie? [/QUOTE]
Takýto prípad som zrovna mala v septembrových výplatách. Dôchodok bol priznaný od 1.1.2005. Robím v programe MRP a v parametroch zamestnancov som si u konkrétnej osoby zadala do výnimky pre SP písmeno T. Až tak mi to zobralo vo výkaze pre SP elektronicky s mínusovou hodnotou ako akceptované. Nemaj boja ide to.
milanr
14.10.05,06:20
Ja som mala tiež taký prípad. Robím v Herculese a vzalo mi opravu výšky poistného bez problémov a výkaz bol akceptovaný.Treba zadať správny kód výnimky VZ a poistné vrátiš s mínusom. Ja som si to pre istotu ešte ručne prepočítala.
MIRKA111
26.03.09,09:17
Viem, že je to stará téma, ale mám podobný problém a nechcem zakladať zbytočne novú. Dnes mi zamestnankyňa doniesla potvrdenie o priznaní dôchodku od 18. mája 2008 prišlo jej to 11.júla. na začiatku roka mi podpísala vyhlásenie, že nenastala žiadna zmena. A doteraz som jej zrážala odvody v plnej výške a uznávala nezdaniteľnú časť. Musím spätne opravovať všetky výkazy? Aj mzdy za 02/2009 mám už uzavreté.
nicolet
01.04.09,11:35
Tiež mi dnes pracovníčka priniesla rozhodnutie o priznaní predčasného dôchodku spätne od 18.1.2009. Treba opraviť odvody za mesiac január a február?? (Za január rozdeliť príjem na dobu do 17.1.09 a od 18.1.09???)
JANAKU
23.03.10,15:32
Aj ja by som rada vedieť ako postupovať, aj ja mám dôchodcu od 02.02.2010