Aďka S
01.04.10,08:54
Prosím o radu. Medzi prekážkami v práci na strane z-ca je v §141 ods. 2 písm. d) bod 2 ZP spomínaný 1 deň voľna, ak zamestnanec obstaráva pohreb. Je zaužívaný zvyk, že takéto potvrdenie vydáva matrika resp. pohrebníctvo len jednému pozostalému (aj z vlastnej čerstvej skúsenosti môžem potvrdiť). Vie mi niekto poradiť, v ktorom zákone nájdem oporu pre toto tvrdenie? Máme 2 zamestnancov - súrodencov - a obaja mi priniesli potvrdenie o obstarávaní toho istého pohrebu. Jedna matrika sa odvoláva na vyššie spomenuté ustanovenie ZP, ale tam sa nič také nepíše (na rozdiel od napr. § 141 ods. 1 písm. c) bod 1 ZP).
Ide o marec, takže ak mi viete niekto obratom pomôcť, budem veľmi vďačná.
zk24
01.04.10,07:06
Preco len jednemu? Teda ja o takychto zakonoch neviem nic, ale bohuzial z vlastnej skusenosti mozem povedat ze sme ich dostali aj 10 kusov... nielen o zucastneni sa pohrebu ale aj o vybavovani pohrebu. Kolko sme vypytali, tolko ich bolo.
Laco-monter
01.04.10,09:46
O nahrade mzdy a poskztnutí voĺna pri učasti na pohrebe rodinného príslušníka sa hovorí aj v KOLEKTÍVNEJ ZMLUVE uzavretej medzi zamestnancami a vedenim a.s.
Chobot
01.04.10,10:09
Prosím o radu. Medzi prekážkami v práci na strane z-ca je v §141 ods. 2 písm. d) bod 2 ZP spomínaný 1 deň voľna, ak zamestnanec obstaráva pohreb. Je zaužívaný zvyk, že takéto potvrdenie vydáva matrika resp. pohrebníctvo len jednému pozostalému (aj z vlastnej čerstvej skúsenosti môžem potvrdiť). Vie mi niekto poradiť, v ktorom zákone nájdem oporu pre toto tvrdenie? Máme 2 zamestnancov - súrodencov - a obaja mi priniesli potvrdenie o obstarávaní toho istého pohrebu. Jedna matrika sa odvoláva na vyššie spomenuté ustanovenie ZP, ale tam sa nič také nepíše (na rozdiel od napr. § 141 ods. 1 písm. c) bod 1 ZP).
Ide o marec, takže ak mi viete niekto obratom pomôcť, budem veľmi vďačná.

ZP neobmedzuje udelenie voľna len jednému rod. príslušníkovi. Takže tá matrikárka si zle vykladá ustanovenie ZP. Ona je povinná vydať potvrdenie každému, kto o to požiada (ak vybavoval pohreb).
Aďka S
06.04.10,07:41
Dakujem za radu. :)