dominika
01.04.10,10:16
Pekný deň.
Poskytujeme vo vo vlastnej nehnuteľnosti parkovanie autám. Firma z Čiech vyžaduje, aby sme im vystavovali fa bez DPH.
Majú na to nárok? Podľa akého paragrafu?
IvoM
01.04.10,09:28
Služby z pohľadu DPH rieši §15 a 16, všeobecne pri službách platí, že dodanie služby zdaniteľnej osobe sa zdaňuje v mieste kde má táto zdaniteľná osoba sídlo /§15.1/ a teda sa fakturuje bez DPH s výnimkou podľa §16 /tie sa fakturujú S DPH/. §16.1 hovorí o dodaní služby vzťahujúcej sa k nehnuteľnosti, vrátane poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti. Neviem ale posúdiť ako máte postavenú zmluvu, ak ale poskytujete pre firme z ČR dlhodobo časť Vášho pozemku /spevnenú plochu/ na parkovanie ich vozidiel asi by som to psudzoval podľa §16.1 a fakturoval s DPH.
ALBO
01.04.10,09:41
Nezdá sa mi, lebo podla § 38 prenajom parkovacích miest nemôžete oslobodiť, musite ho zdaniť. Je to sice česka fy ale miesto dodania bude asi podľa § 16/1 to je tuzrmsko tak im fakturujete so slovenskou DPH.
A kedže tu majú parkovacie miesta, tak tu možno maju aj stale miesto podnikania §4, takže by to prešlo aj cez §15/1 ,keby niekto namietal, že to neni služba podľa 16/1.

oprava pozn. otvorila som to pred napisanim prvej odpovede, takže reakcia je na 1. príspevok aj keď to mozno tak nevyzerá