zlati1
01.04.10,10:17
Dobrý deň,
Chcela by som si overiť 2 veci:
1. ak zamestnanec končí PP dňom 31.3.2010 dohodou a podľa predložených dokladov má odpracovaných 14 rokov a 356 dní ku kňu skončenia PP čiže k 31.3.2010 má nárok na dovolenku za rok 2010 na 6 dní alebo 5 dní.(mám mu to rátať z 25 alebo 20 dní z celoročnej dovolenky)
Tento rok by dovŕšil 15 rokov PP a dosiahol by v decembri vek 34 rokov

2. do zápočtu rokov mu môžem zarátať dobu evidencie na ÚP 15.5.2001 do 8.3.2004?
(dočítala som sa, že doba evidenci na ÚP po 1.1.2004 sa počítala len tá doba, počas ktorej poberal podporu v nezamestnanosti)
Keďže na potvrdení nemá napísanú dobu, počas ktorej poberal podporu, ja by som mu vystavila zápočet rokov iba za dobu, ktorú odpracoval v našej firme.

Uvítam vyše názory:o a ďakujem
katka50
01.04.10,08:56
Dobrý deň,
Chcela by som si overiť 2 veci:
1. ak zamestnanec končí PP dňom 31.3.2010 dohodou a podľa predložených dokladov má odpracovaných 14 rokov a 356 dní ku kňu skončenia PP čiže k 31.3.2010 má nárok na dovolenku za rok 2010 na 6 dní alebo 5 dní.(mám mu to rátať z 25 alebo 20 dní z celoročnej dovolenky)
Tento rok by dovŕšil 15 rokov PP a dosiahol by v decembri vek 34 rokov

Zákonník práce § 103 ods. 2
(2)Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.
Patrí mu 6 dní alikv. časť
2. do zápočtu rokov mu môžem zarátať dobu evidencie na ÚP 15.5.2001 do 8.3.2004?
(dočítala som sa, že doba evidenci na ÚP po 1.1.2004 sa počítala len tá doba, počas ktorej poberal podporu v nezamestnanosti)
Keďže na potvrdení nemá napísanú dobu, počas ktorej poberal podporu, ja by som mu vystavila zápočet rokov iba za dobu, ktorú odpracoval v našej firme.
Ten istý § ods. 5
(5)Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas
a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

Čiže celá doba evidencie na Úrade práce.
Uvítam vyše názory:o a ďakujem

Odpovede v texte.
kay2s2
27.04.10,07:02
katka50, si si ista odpovedou 1?
Ved §103 odst.4) pise:
Narok na dlhsiu ako zakladnu vymeru dovolenky je zamestnanec povinny preukazat najneskor do konca kalendarneho roka, v ktorom uplatnuje narok na dlhsiu dovolenku; inak narok na dlhsiu dovolenku za ten kalendarny rok zanika.

Podla mna, ked uzatvaras zam-covu dovolenku a on ti teraz nevie preukazat 15 odprac.rokov, nemoze mu teraz patrit pomerna cast z 25 dni.

Vezmi si pripad:
teraz mu uznas 25 dni, ale ty nevies, ci do konca roka tych 15 r.naozaj odpracuje?! Ako vies, ze po 31.3. sa zam-ec napr. nezaeviduje na UP, nebude pracovat, nebude nic platit... tzn., do konca roke neodpracuje 15 rokov. Ty samozrejme o tom nebudes vediet (zam-ec nema povinnost oznamit ti, ze roky neodpracoval).
Takze v skutocnosti mu teraz priznas dov., na ktoru nebude mat narok ani na konci roka.

Ak ma niekto iny nazor, prosim pridajte vas nazor, ako si §103 odst.4) vysvetlujete vy.