andrea123
01.04.10,11:07
Dobrý deň, prosím chcem sa spytat na nasledujúci prípad : naša zamestnankyňa priniesla od lekára posudok, že nemože pracovať v noci a nesmie sa ťažko namáhať. Riaditeľ závodu by jej chcel dat tym padom vypoved, pretože nema možnost ju dalej zamestnávat, v našom zavode sa neda nepracovat v noci, alebo sa nenamahať. Lenže pracovníčka, ked to počula, tak sa hodila na PN. Pozerala som zakonnik práce, že by pravdepodobne mala dostat vypoved podľa §63 odst. 2a/ ale možno sa mylim. Ale čo s tou PN? Ona je pravdepodobne v ochrannej lehote, takže datum vypovede može nasledovat až ked sa z PN vrati? A ešte by som potrebovala nejaky formular vypovede na tuto situaciu, ak by niekto mal. Alebo ak niekto podobne niečo videl tuna na porade, prosim navigujte ma. Dakujem velmi pekne za všetky odpovede.
VERONIKA6
01.04.10,11:18
Dobrý deň, prosím chcem sa spytat na nasledujúci prípad : naša zamestnankyňa priniesla od lekára posudok, že nemože pracovať v noci a nesmie sa ťažko namáhať. Riaditeľ závodu by jej chcel dat tym padom vypoved, pretože nema možnost ju dalej zamestnávat, v našom zavode sa neda nepracovat v noci, alebo sa nenamahať. Lenže pracovníčka, ked to počula, tak sa hodila na PN. Pozerala som zakonnik práce, že by pravdepodobne mala dostat vypoved podľa §63 odst. 2a/ ale možno sa mylim. Ale čo s tou PN? Ona je pravdepodobne v ochrannej lehote, takže datum vypovede može nasledovat až ked sa z PN vrati? A ešte by som potrebovala nejaky formular vypovede na tuto situaciu, ak by niekto mal. Alebo ak niekto podobne niečo videl tuna na porade, prosim navigujte ma. Dakujem velmi pekne za všetky odpovede.
Pracovný pomer skončite v zmysle § 69 ZP a pracovník má nárok na náhradu dvoch mesačných platov.
hanelie
01.04.10,11:30
veronička,
dovolím si oponovať

podľa § 69 by dával zamestnanec výpoveď

zamestnávateľ dá podľa § 63

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

samozrejme až po ukončení PN
má nárok na odstupné ako je uvedené v príspevku od veroniky6 2 - resp 3 platy / PP nad 5 rokov
andrea123
06.04.10,05:26
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

Ale ona nepriniesla lekársky posudok, ona priniesla iba obyčajny vymenny listok od lekara, proste potvrdenie, ktore si možem hocikedy aj ja vybavit, pretože moja lekarka je moja byvala spolužiačka....

Nenašiel by sa prosim nejaky formulár na výpoved? Ja by som si tam zmenila tie paragrafy a dovody.
bv_alexandra
06.04.10,05:48
Jendoducho ak má potvrdenie od lekára že túto prácu vykonávať nemôže a vy nemáte ju možnosť preradiť na iné prac. miesto, ktoré by vzhladom k svojmu zdravotnému stavu zvládala, musíte s ňou ukončiť PP tak ako je písané vyššie aj s nárokom na 2 resp 3 náhrady mzdy.
:):):)
A či už si to potvrdenie vybavila alebo nie, to už budete zbytočne polemizovať, vyplateniu náhrady mzdy sa v tomto prípade nevyhnete. ;)

Ak by ste s nou aj ukončili PP iným spôsobom, môže to napadnúť na súde, a vyhrá ho. A vám vzniknú náklady navyše.