makusko
01.04.10,11:10
Chcel by som sa vás spýtať:

Klampiarska firma si kúpi z USS Košice plech s atestom na plech. Klampiari z neho vyrobia falcovanú krytinu. Kto dáva záruku na materiál(krytinu)? a ako sa postupuje? Musí klampiar dať záruku na materiál? ako by to bolo potom so stolárom? odkiaľ zoženie záruku na drevo? ďakujem. Viete kde by som si to mohol naštudovať?
dana9
01.04.10,10:18
Ahoj,

Predávajúci konečného výrobku zodpovedá voči konečnému spotrebiteľovi (kupujúcemu), za akosť tovar a jeho vyhotovenia.

V prípade, ak má tovar vadu, spočívajúcu, resp. zavinenú vadným materiálom, kupujúci si nárok z vady tovaru uplatní u predávajúceho a ten nsledne u dodávateľa materiálu
makusko
01.04.10,10:23
Ďakujem. Čiže ak som dobre rozumel, klampiar musí odhadnúť alebo si zistiť kvalitu plechu a poskytnúť naň záruku? a koľko minimálne? pokiaľ nenapíše nič tak to znamená, že záruka je automaticky 2 roky?
dana9
01.04.10,10:41
No, mal by si tu kvalitu overit, resp dodavatela, s tym, ze dodavatel mu poskytuje zaruku na material. Ak vsak uz z neho nieco zhotovi, voci kupujucemu zodpoveda piramo on, ak vada bude suvisiet s vadou materialu, tak to potom moze preniest na dodavatela materialu
Zaruka sa vzdy vztahuje na vyrobne vady, to znamena ze zodpovedas za to ak ma tovar vadu sposobenu zlym materialom alebo zlou vyrobou
Zarucna doba je doba pocas ktorej tovar bude pouzitelny na dohodnuty ucel (pisem to tak orientacne, presne formulacie si pozri v opbcianskom a obchodnom zakonniku )
Zarucna doba je rozna, rodzdielna podla toho ci tovar predavas fyzickej osobe (2 roky) alebo pravnickej (0, resp ako sa dohodnete).

Naroky so zaruky su rozne, podla toho, aka je vada, (odstranitelna/neodstranitelna, znemoznujuca pouzivat vec na dohodnuty ucel). pOdla toho musis vadu bud bezplatne odstranit, vymenit tovar za novy, alebo dat zlavu z kupnej ceny