aklimkatka
01.04.10,12:41
Dobry den,

priatel ma v rozsudku na upravu styku s maloletym (ma syna s byvalou priatelkou) napisane, ze si ma dieta vyzdvihnut pred bytom matky. Ta si ale nasla noveho priatela, ktory byva od naseho mesta cca 200 km a tvrdi, ze si ma pre syna prist tam.

Velmi by ma zaujimalo, ci sa pod pojmom "pred bytom matky" mysli jej trvale bydlisko, alebo si pokazde bude musiet prenho chodit k jej priatelovi, kedze v sucastnosti travi vacsinou casu tam?

Dakujem!
kaco11
01.04.10,12:32
jej trvale bydlisko. ak si ho prehlasi tak priatel ma smolu. svagrinna tiez byvala mimo trv.bydl. a vzdy nosila maleho domov aby bola splnena litera rozsudku.
aklimkatka
01.04.10,13:14
Dakujem za odpoved. Ona sice tvrdi, ze si zmenila trvale bydlisko k nemu, ale my vieme, ze klame (dali sme si to zistit cez znamych v jednej statnej institucii:))

Len nas miatlo,ze v rozhodnuti nie je specifikovane, co sa tym bytom matky mysli.. takze teraz nam nic ine nezostava, ako pokazde hlasit policajtom a na socialku, ze brani styku s dietatom, aj ked to je boj s veternymi mlynmi...
ivka70
01.04.10,13:24
jej trvale bydlisko. ak si ho prehlasi tak priatel ma smolu. svagrinna tiez byvala mimo trv.bydl. a vzdy nosila maleho domov aby bola splnena litera rozsudku.

Mna by celkom zaujimalo, ci v takomto pripade moze synovi zmenit trvaly pobyt o 200 km dalej bez otcovho suhlasu.
Viem, ze na vystahovanie do zahranicia s dietatom je potrebny suhlas druheho z rodicov, ale je potrebny aj pri stahovani 200 km ?
Xanti
01.04.10,13:31
Mna by celkom zaujimalo, ci v takomto pripade moze synovi zmenit trvaly pobyt o 200 km dalej bez otcovho suhlasu.
Viem, ze na vystahovanie do zahranicia s dietatom je potrebny suhlas druheho z rodicov, ale je potrebny aj pri stahovani 200 km ?
Mám pocit, že nepotrebuje súhlas druhého rodiča.

Ale ak je v súdnom rozhodnutí napísané, že pred bytom matky a tá sa presťahuje. Asi by som dala návrh na súd na úpravu styku s dieťaťom, nakoľko sa zmenili podmienky v bývaní, zmena trvalého pobytu matky s dieťaťom. A žiadala by som menej časté návštevy ale dlhšie. Aby dieťa netrpelo presúvaním sa medzi rodičmi.
ivka70
01.04.10,14:07
Nasla som:

http://www.detskyombudsman.sk/najnovsie-odpovede

Matka a otec sú pri výkone rodičovských práv a povinností zásadne rovnoprávni. Každý z rodičov môže svoje dieťa samostatne zastupovať v bežných veciach, rovnako môže v bežných veciach samostatne spravovať majetok dieťaťa a aj rozhodovať o otázkach jeho výchovy. Avšak v iných ako bežných veciach je potrebné, aby sa rodičia dohodli. Preto treba rozlišovať, či sa rodičia nedohodli v podstatnej alebo nepodstatnej veci súvisiacej s výkonom rodičovských práv a povinností. Za podstatné veci sa považuje napríklad vysťahovanie maloletého dieťaťa do cudziny, správa jeho majetku, štátne občianstvo maloletého dieťaťa, udelenie súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a príprava na budúce povolanie (rozhodovanie o výbere základnej školy). Pokiaľ sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd.