margit2
01.04.10,16:08
rada by som poprosila o radu. Mám podanú už sedem mesiacov žiadosť o starobný dôchodok. Chápete, že už samotná doba 7 mesiacov nie je normálna, keďže sa to nehýbe. Teraz mi chcú zrušiť trvalý prac.pomer z dôvodu organizačných zmien bez odstupného a presunúť ma na dohodu. Vie mi niekto poradiť na čo všetko mám nárok?
wagner
01.04.10,15:45
rada by som poprosila o radu. Mám podanú už sedem mesiacov žiadosť o starobný dôchodok. Chápete, že už samotná doba 7 mesiacov nie je normálna, keďže sa to nehýbe. Teraz mi chcú zrušiť trvalý prac.pomer z dôvodu organizačných zmien bez odstupného a presunúť ma na dohodu. Vie mi niekto poradiť na čo všetko mám nárok?

Zákonník práce hovorí toto:

§ 76
Odstupné a odchodné


(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Takže máš nárok na odstupné a pokiaľ by si požiadala o ukončenie prac.pomeru Ty, tak môžeš požiadať o odchodné. Nedaj sa oklamať, na odstupné máš nárok, pokiaľ Ti dá výpoveď preto, že sa zrušilo Tvoje pracovné miesto.
drobeceva
01.04.10,15:56
Zdenka, iba by som chcela upresniť, ak by skončila PP, nárok na odchodné má aj bez toho, aby musela o to sama požiadať. Vyplýva jej to zo ZP.
S ostatným súhlas. Ak jej dajú výpoveď z organizačných dôvodov, má nárok aj na odstupné.
veronikasad
01.04.10,16:57
rada by som poprosila o radu. Mám podanú už sedem mesiacov žiadosť o starobný dôchodok. Chápete, že už samotná doba 7 mesiacov nie je normálna, keďže sa to nehýbe. Teraz mi chcú zrušiť trvalý prac.pomer z dôvodu organizačných zmien bez odstupného a presunúť ma na dohodu. Vie mi niekto poradiť na čo všetko mám nárok?
Ak máš v poriadku doklady, treba vybavovanie dôchodku "bombardovať" na tomto tel.čísle
Informácie o dôchodkoch,
bezplatná linka
0800 123 123

Ak zrušia tvoje pracovné miesto z dôvodu org. zmien (§ 63 odst. 1 písm. b/ ZP) máš nárok na odstupné . Nepodpisuj dohodu o skončení prac. pomeru, v ktorej nebude uvedený výpovedný dôvod v zmysle cit. §

Odchod do starobného dôchodku nie je dôvodom na rozviazanie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa.
margit2
01.04.10,18:31
ste zlatí, že mi radíte. Doslova mi dali podpísať dohodu o skončení prac.pomeru z dôvodu organizačných zmien a bez odstupného. Odvolávajú sa na 1. § 60 ZP a po 2. je tu napísané, že povinnosť konkretizovať dôvod je daná v prípade skončenia prac. pomeru z dôvodov v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) ZP, inak je vecou zamestnanca, či trvá na uvedení dôvodov skončenia prac. pomeru. Bohužiaľ ekonómka nie je schopná vypísať evidenčný list, opravovala ho už 3 krát.
veronikasad
01.04.10,18:35
ste zlatí, že mi radíte. Doslova mi dali podpísať dohodu o skončení prac.pomeru z dôvodu organizačných zmien a bez odstupného. Odvolávajú sa na 1. § 60 ZP a po 2. je tu napísané, že povinnosť konkretizovať dôvod je daná v prípade skončenia prac. pomeru z dôvodov v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) ZP, inak je vecou zamestnanca, či trvá na uvedení dôvodov skončenia prac. pomeru. Bohužiaľ ekonómka nie je schopná vypísať evidenčný list, opravovala ho už 3 krát.
A trvala si na uvedení dôvodu ? Ak si podpísala "čistú" dohodu v zmysle § 60 - na odstupné nemáš nárok.

Čo sa týka ev.listu, ten pri uplatňovaní žiadosti o dôchodok vracajú zo SP pomerne často ...
31Jankal
05.04.10,14:52
Dobrý den, mama si podala o predčasný dôchodok v marci a teraz má zdravotné problémy, je zamestnaná. Moja otázka: Môže ísť z PN na predčasný dôchodok? Aký je tam vlastne postup. Dakujem
VERONIKA6
05.04.10,15:11
Dobrý den, mama si podala o predčasný dôchodok v marci a teraz má zdravotné problémy, je zamestnaná. Moja otázka: Môže ísť z PN na predčasný dôchodok? Aký je tam vlastne postup. Dakujem
Dňom ktorým si požiadala o predčasný starobný dôchodok, jej tento aj bude priznaný. Pokiaľ má zdravotné problémy, môže byť DPN. Predčasný aj starobný dôchodca pokiaľ sú zamestnaní, si platia odvody,okrem invalidného a poistenia v nezamestnanosti, to znamená, že DPN im bude vyplácaná ako každému inému zamestnancovi.
31Jankal
05.04.10,15:26
Ona chce vedieť či z tej PN môže ísť na predčasný dôchodok a ukončiť pracovný pomer, ked jej príde vyrozumenie zo SP ,že ho má schválený. Nevieme ako v tomto postupovať.
VERONIKA6
05.04.10,15:36
Ona chce vedieť či z tej PN môže ísť na predčasný dôchodok a ukončiť pracovný pomer, ked jej príde vyrozumenie zo SP ,že ho má schválený. Nevieme ako v tomto postupovať.
Priznanie predčasného starobného dôchodku neni dôvod na rozviazanie pracovného pomeru. Zamestnávateľa musí požiadať o rozviazanie pracovného pomeru buď dohodou alebo si dá výpoveď. Pri skončení pracovného pomeru jej zamestnávateľ vyplatí odchodné vo výške jedného mesačného platu, čo je zo zákona.
wagner
05.04.10,15:46
Ona chce vedieť či z tej PN môže ísť na predčasný dôchodok a ukončiť pracovný pomer, ked jej príde vyrozumenie zo SP ,že ho má schválený. Nevieme ako v tomto postupovať.

Na dôchodok môže ísť kedykoľvek, keď bude mať vyrozumenie. Ale pokiaľ bude PN nevidím dôvod, aby odchádzala zo zamestnania. Jej stačí odísť potom, keď bude mať po PN a bude zdravá. Pokiaľ jej zamestnávateľ platil odvody do SP, tak má nárok aj na predčasný dôchodok a aj na PN, ak si si myslela že toto by mal byť dôvod odchodu počas PN. Pozri si zákon o soc.poistení § 30 a §33 a tam sa dočítaš, že má nárok aj na PN.
amakov
05.04.10,15:47
Moťete mi prosím niekto vysvetliť,ako je to, ak niekto poberá predčasný starobný dochodok? Mojmu manželovi - 55 rokov/rizikove pracovisko/ bol priznaný 15.1.t.r. predčasný starobný dochodok.Ďalej však pracuje v tom istom podniku.Zaujímalo by ma či je potrebné nahlásiť zamestnávateľovi poberanie st.dochodku a či sa niečo mení v odvádzaní mesačných odvodov z platu.
VERONIKA6
05.04.10,15:55
Moťete mi prosím niekto vysvetliť,ako je to, ak niekto poberá predčasný starobný dochodok? Mojmu manželovi - 55 rokov/rizikove pracovisko/ bol priznaný 15.1.t.r. predčasný starobný dochodok.Ďalej však pracuje v tom istom podniku.Zaujímalo by ma či je potrebné nahlásiť zamestnávateľovi poberanie st.dochodku a či sa niečo mení v odvádzaní mesačných odvodov z platu.
Pokiaľ nastúpil do nového zamestnania, je povinný nahlásiť, že je poberateľom predčasného starobného dôchodku. Predčasný starobný dôchodca, starobný dôchodca a invalidný dôchodca nad 70%, neplatia odvody zamestnanec ani zamestnávateľ na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Pokiaľ pracuje u toho istého zamestnávateľa, ten je o poberaní dôchodku informovaný, nakoľko musel zamestnancovi vystaviť evidenčný list DP. Zamestnávateľovi musí priniesť "Rozhodnutie o dôchodku".
Xanti
05.04.10,18:38
Pokiaľ nastúpil do nového zamestnania, je povinný nahlásiť, že je poberateľom predčasného starobného dôchodku. Predčasný starobný dôchodca, starobný dôchodca a invalidný dôchodca nad 70%, neplatia odvody zamestnanec ani zamestnávateľ na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Pokiaľ pracuje u toho istého zamestnávateľa, ten je o poberaní dôchodku informovaný, nakoľko musel zamestnancovi vystaviť evidenčný list DP. Zamestnávateľovi musí priniesť "Rozhodnutie o dôchodku".
Veronika6,
nie celkom s tebou súhlasím. Nakoľko máš v príspevku chybičku.
A to, pri invalidnom poistení ...

** invalidné poistenie neplatí:


poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku
a zamestnávateľ za tohto zamestnanca

Invalidný dôchodca z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % si INVALIDNÉ POISTENIE PLATÍ a aj jeho zamestnávateľ.

Zdroj : http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2010-ldt/924s

Tento dôchodca neplatí spolu so starobnými a predčasne starobnými dôchodcami poistenie v nezamestnanosti.
veronikasad
05.04.10,19:01
Moťete mi prosím niekto vysvetliť,ako je to, ak niekto poberá predčasný starobný dochodok? Mojmu manželovi - 55 rokov/rizikove pracovisko/ bol priznaný 15.1.t.r. predčasný starobný dochodok.Ďalej však pracuje v tom istom podniku.Zaujímalo by ma či je potrebné nahlásiť zamestnávateľovi poberanie st.dochodku a či sa niečo mení v odvádzaní mesačných odvodov z platu.
Ano, zamestnávatelovi je potrebné odovzdať kopiu výmeru o dôchodku. Vzhľadom k tomu, že predčasný SD mu bol priznaný až od 15.1.2010 (nebol poberatelom k 1.1.2010) v roku 2010 má ešte nárok na uplatnenie mesačnej nezd.časti základu dane u svojho zamestnávateľa.
Mima P.
12.04.10,08:27
Ahojte.
Mam otazocku ohladom vyplatenia odchodneho.
Zamestnanec konci PP a nasledne podava ziadost o predcas. star.dochodok. Kedy mu mam vyplatit odchodne? Myslela som ze v poslednej mzde, ale ake potvrdenie od neho potrebujem aby to bolo OK? Kopiu ziadosti o dochodok, alebo co? Lebo rozhodnutie o priznani dochodku mu pride kto vie kedy, tak ako to spravim?
Doteraz som mala len zamestnancov , kt. boli na dochodku davno pred ukoncenim PP, tam problem nebol...
Vopred dakujem.
Juliska2
12.04.10,17:37
až ked ti predloží výmer o dôchodku vyplatíš, lebo predčasný dôch. mu nemusia priznat ak nesplní podmienky.
Airamz
14.04.10,07:05
až ked ti predloží výmer o dôchodku vyplatíš, lebo predčasný dôch. mu nemusia priznat ak nesplní podmienky.

Ešte by som upresnila - znenie § 76 odsek 6 ZP :
Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný
dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť
je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného
zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného
pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.