zuzka100
13.10.05,10:36
Kdesi som sa dozvedela, ze spracovatelsky poplatok za uzavretie leasingovej zmluvy by sa mal casovo rozlisovat. Mam to chapat, ze je sucastou obstaravacej ceny a do nakladov sa mi dostane cez odpisy alebo ho mam mesacne rozuctovavat osobitne cez interny doklad??? Dakujem
andrej_rv
13.10.05,09:00
Na spracovateľský poplatok vo vzťahu k obstaraniu vozidla tiež nie sú úplne jednoznačné názory. Ja osobne pokladám spracovateľský poplatok za výdavok súvisiaci so zabezpečením financovania predmetu lízingu (napr. ako poplatok za úverovú zmluvu pri nákupe cez klasický úver) a nie priamo s jeho obstaraním a účtujem ho preto priamo do nákladov. Prevažná časť komentárov však považuje tento poplatok za náklad súvisiaci s obstaraním predmetu lízingu. V zmysle s doplnením §30a ods. 7 Postupov PÚ sa "..náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu účtujú na ťarchu účtu 042 - Obstaranie dlhodobého majetku.." Zaradením majetku do používania sa teda stávajú súčasťou vstupnej ceny a do daňových výdavkov sa dostávajú cez príslušné odpisy. Nejaké samostané rozúčtovanie interným dokladom by nebolo v súlade s účtovnými postupmi.
Z hľadiska opatrnosti je najvhodnejšie v príslušnej internej smernici uviesť, čo tvorí náklady na obstaranie pri majetku nadobúdanom formou finančného prenájmu a či účtovná jednotka bude za takýto náklad považovať aj spracovateľský poplatok.
P.S.
Podľa usmernenia MF SR sa v roku 2004 za správne uznajú oba postupy - zaradenie spracovateľského poplatku do OC i jeho priame zahrnutie do nákladov.
V roku 2005 už v zmysle Opatrenia MF SR č. MF/009465/2005-721 musí byť spracovateľský poplatok súčasťou obstarávacej ceny.
Od 15.12.2005 sú poplatky za spracovanie lízingovej zmluvy ako súčasť obstarávacej ceny zakotvené už priamo v novelizovanom znení § 26 ods. 8 ZDP.
Laura1
16.10.05,11:28
Ja som práve študovala materiál od Cenigovej "novelu zákona", práve som sa dočítala, že spracovateľský poplatok pri lízingu ide do obstarávecej ceny a nie do nákladov.
jana
30.10.05,19:20
spracovateľský poplatok pri uzavretí leasingu vstupuje do obstaravacej ceny predmetu leasingu. Kto to zúčtoval v roku 2004 do nákladov, tak to budú daňové úrady tolerovať, bolo vydané usmernenie,ale už v roku 2005 musí ísť poplatok do obstaravacej ceny.
vgabka
28.11.05,12:03
Vraciam sa ešte k tomuto spracovateľskému poplatku. Viete mi povedať aké usmernenie upravuje to, že spracovateľský poplatok ide do obstarávacej ceny? Práve som jednala s podnikateľkou, ktorej človek z leasingovej spoločnosti vravel, že spracovateľský poplatok si kľudne môže dať do daňových výdavkov, pretože práve teraz kupuje ultrazvuk na leasing.
marta
28.11.05,12:19
Ide o Usmernenie MF/009465/2005-721, ktoré bolo zverejnené vo FInančnom spravodajcovi č. 5/2005. Pozri bod 5.
vgabka
28.11.05,12:33
Marta, ďakujem. Ešte jedná otázka trochu od témy ale týka sa leasingu. Aký máš názor na účtovanie DPH z prvej zvýšenej splátky. Jedná sa o neplatcu dph. Celá čiastka do daňových výdavkov? Dnes som o tom už prečítala kopec príspevkov a stále neviem, či je to správne.
Muška
28.11.05,13:19
Vypočítaš si odpisy a to nasledovne:
Obstarávacia cena vozidla + dohodnutá kúpna cena /na konci leasingu/ + spracovateľský poplatok /všetko bez dph/ = Ocenenie majetku /OM/
OM : 36 mesiacov = 1 mesačný odpis.
A potom už veľmi jednoducho do výdavkov budeš každý mesiac dávať presne podla splátkového kalendára a to nasledovne: úrok + dph z istiny + dph z úroku + poistné.
Na konci roka v závierkových operáciach dáš odpis presne podľa mesiacov.
tzn., že DPH dávaš úhradou hneď do nákladov.
vgabka
28.11.05,13:26
Muška, ďakujem. Pochopila som.
Marína
28.11.05,16:22
Myslím, že vám pomôže tabuľka pre leasing v JU, kde sú aj záväzky, účtovanie v peňažnom denníku a odpisy. Stačí dosadiť zo splátkového kalendára. Sivé plochy neprepisovať! Sú tam vzorce.

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=128 (http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=128)