matud
01.04.10,22:45
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sa započítava do vlastného príjmu manželky podiel na zisku , ak je spoločníčka- konateľka a ak áno, je to aj v prípade, ak spoločnosť vykáže v roku 2009 zisk po zdanení a rozhodne sa ho nevyplatiť v roku 2010 tejto spoločníčke t.j. eviduje ho na účte nerozdeleného zisku 428?
hnedoočka
01.04.10,20:51
podiel na zisku je už zdanený príjem, takže do vlastného príjmu manželky sa nezapočítava.
jacekova
01.04.10,21:04
podiel na zisku je už zdanený príjem, takže do vlastného príjmu manželky sa nezapočítava.


podľa mňa sa PODIELY NA ZISKU ZAPOČÍTAVAJÚ do vlastného príjmu maželky,
pretože:
do vlastného príjmu manželky sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov podľa §2 písm.c) zákona bez ohľadu na to, či ide o:
*príjem, ktorý je predmetom dane alebo
*nie je predmetom dane alebo či ide o
*príjem oslobodený od dane.
hnedoočka
01.04.10,21:13
podľa mňa sa PODIELY NA ZISKU ZAPOČÍTAVAJÚ do vlastného príjmu maželky,
pretože:
do vlastného príjmu manželky sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov podľa §2 písm.c) zákona bez ohľadu na to, či ide o:
*príjem, ktorý je predmetom dane alebo
*nie je predmetom dane alebo či ide o
*príjem oslobodený od dane.

zo zadania neviem, k akému účelu má slúžiť manželkin príjem.

(2) Predmetom dane nie je:

c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, .... či?;)
jacekova
01.04.10,21:16
zo zadania neviem, k akému účelu má slúžiť manželkin príjem.

(2) Predmetom dane nie je:

c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, .... či?;)


Je pravda, že zadanie otázky je nezrozumiteľné a tým pádom každý to môže chápať inak. Ja som pochopila vlastný príjem manželky na účel uplatnenia nezdaniteľnej čiastky....:confused:
hnedoočka
01.04.10,21:19
Je pravda, že zadanie otázky je nezrozumiteľné a tým pádom každý to môže chápať inak. Ja som pochopila vlastný príjem manželky na účel uplatnenia nezdaniteľnej čiastky....:confused:

takto môžme iba poradiť, že ak nebol vyplatený, tak ani tam sa nezaratáva...
jacekova
02.04.10,05:43
takto môžme iba poradiť, že ak nebol vyplatený, tak ani tam sa nezaratáva...


ak bol podiel zo zisku vyplatený, tak sa do vlastného príjmu manželky zarátava (na účely uplatnenia nezdaniteľnej čiastky na manželku).
matud
02.04.10,19:43
dakujem za odpovede. otazka bola formulovana za ucelom uplatnenia nezdanitelnej casti na manzelku pre manzela.

Ak som spravne pochopila, tak ak je podiel na zisku nevyplateny, tak sa tento podiel na zisku do vlastneho prijmu manzelky za ucelom uplatnenia nezdanitelnej casti na manzelku nezarata. A zarata sa az v tom roku, ked bude manzelke vyplateny.
Arava
27.01.11,09:33
Prosím poraďákov o radu
Započítava sa do vlasntného príjmu manželky dotácia z úradu práce ktorú dostala na založenie živnosti???