branuska
02.04.10,10:36
Dobry den,
chcela by som sa opytat a zaroven poradit...Kedze mzdove uctovnictvo nerobim...mam klienta, ktory podnika v zahradnictve, chce na leto zamestnat dvoch brigadnikov...z toho jeden je na UP a chcel by brigadovat a zaroven byt evidovany na UP...docitala som sa aj na Porade, ze teraz nie je pocet hodin limitovany ale je limitovane, kolko zarobi za mesiac, docitala som sa aj toto, ale vobec tomu nerozumiem:
Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie okrem iného aj dňom, uchádzač o zamestnanie ktorým prestal spĺňať podmienku podľa § 6 ods. 2 písm. d) zákona. t.j. keď uchádzač vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65% zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny. Suma životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu predstavuje 185,19 EUR mesačne.

Vedeli by ste mi presne povedat, kolko teda moze zarobit aby ho nevyradili a ake povinnosti ma zamestnavatel? Viem len , ze by mal platiti za neho cast odvodov, ale neviem presne....zakony mam precitane ale neorzumiem im :-(

Co sa tyka druheho brigadnika, ten by bol klasicky zamestnany na dohodu, cize by nemohol odpracovat nie viac ako 350 hodin rocne...ako je to s nim a odovdmi???

Robim len uctovnictvo a toto nie je v mojej kompetencii ale vyskytla sa mi taka situaci, tak by som rada aspon nieco o nej vedela, nech viem klientovi presne povedat co a ako a dohodnut sa s nim.....

Inak klient ma este moznost, ze by tychto dvoch brigadnikov zamestnala ina firma, s ktorou spolupracuje, platila by ich a jemu by len strhavala z uctu peniaze, ktore pouzije na ich vyplatu...co sa z mojho pohladu pre mna zda ovela jednoduchsie, nakolko mzdy by si riesila prave ta firma....otazka uz len potom je ci by si to klient mohol dat do nakladov...

Moc by ste mi touto radou pomohli.

Dakujem krasne a prajem prijemne sviatky :)
Dav
02.04.10,09:02
Ak by brigádnikov zamestnala iná firma, fakturovali by služby na základe zmluvy. (Záhradník má náklady - sú mu fakturované služby)
Odvody z Dohody: 0,8% Úrazové poistenie, 0,25 % Garančný fond
branuska
02.04.10,09:05
Dakujem krasne :-)

pekny den