patalia
02.04.10,11:27
Pred cca dvoma mesiacmi som prekonala infekcnu mononukleozu s hnisavou anginou... pred troma tyzdnami som znova mala anginu. obe boli liecene sirokospektralnymi antibiotikami. no a moj problem je, ze uz tyzden mi nechuti jest- je to taky pocit ako ked sa niecoho schuti najete a zjete toho vela a je vam z toho zle, este aj na druhe rano sa citite plni. k tomu este mam pocit, ze mam nafuknute brucho. a aby toho nebolo malo stale sa mi grga.
najprv som si myslela, ze to je z menstruacie ale tento stav pretrvava.
pecenove testy dopadli vporiadku, taktiez aj krvny obraz neukazal ziadne virusove ochorenie. moze sa jednat o narusenie crevnej flory?
mam v umysle pozivat probiotika.
dakujem za odpovede
Andy Kralik
02.04.10,14:23
Probiotikami nic nepokazis, ak si opakovane uzivala antibiotika crevna flora moze byt narusena a moze to byt z toho.

Infekcna mononukleoza je potvora, ja som sa z nej spamatovaval pol roka. Ak by to dlhsie pretrvavalo alebo sa zhorsovalo, zasiel by som na kontrolu k lekarovi. Pre istotu nech sa testy zopakuju.
patalia
02.04.10,14:40
dakujem za radu :)
bola som pred troma tyzdnami a bola som vcera a este v priebehu dna som sa dozvedela vysledky.... a niekedy cez leto idem znova na krv...
buchač
02.04.10,15:17
Pred cca dvoma mesiacmi som prekonala infekcnu mononukleozu s hnisavou anginou... pred troma tyzdnami som znova mala anginu. obe boli liecene sirokospektralnymi antibiotikami. no a moj problem je, ze uz tyzden mi nechuti jest- je to taky pocit ako ked sa niecoho schuti najete a zjete toho vela a je vam z toho zle, este aj na druhe rano sa citite plni. k tomu este mam pocit, ze mam nafuknute brucho. a aby toho nebolo malo stale sa mi grga.
najprv som si myslela, ze to je z menstruacie ale tento stav pretrvava.
pecenove testy dopadli vporiadku, taktiez aj krvny obraz neukazal ziadne virusove ochorenie. moze sa jednat o narusenie crevnej flory?
mam v umysle pozivat probiotika.
dakujem za odpovede

...zvýraznené navzájom súvisí predsa ....

Pozri si príbalové letáčiky antibiotík , poprípade si nájdi na nete a uvidíš v kolónke nežiadúce účinky lieku .

Nečuduj sa , antibiotika majú tú " dobrú " vlastnosť , že okrem toho liečenia zvyknú mať aj vedľajšie účinky a nechutenstvo je jedna z nich a skoro vždy aj najčastejšia ...
GABAZ
02.04.10,15:29
Moja dcera je po mononukleoze uz viac nez rok a s chutou do jedla je to biedne. Nedokaze zjest viac, je jej tazko. Aj choroby sa na nu viac lepia ako predtym. Takze chce to cas. Chcem sa este opytat, ci drzis dietu, lebo v otazke to nespominas. Dietu treba nejaky ten cas drzat.
jenny5
02.04.10,16:54
Ja som prekonala mononukleózu vo svojich 13 rokoch a mala som veľmi ťažký priebeh a dá sa povedať, že určité problémy mi zostali dodnes.
Ako písala GABAZ, nepíšeš o tom, či dodržiavaš diétu. Tá je pri mononukleóze veľmi dôležitá a ja som ju musela dodržiavať ešte rok po chorobe.
Antibiotiká taktiež k tráveniu veľa nepomôžu a probiotiká by som tiež doporučila. Ak stav bude pretrvávať, doporučila by som navštíviť gastroenterológa.
pasuliatko
02.04.10,19:29
ja som prekonala infekčnú mononukleózu a ani som nič nepostrehla,že by sa prejavovalo nejak to ochorenie. probiotika ti nijak neuškodia, sú to dobrý kamoši pokiaľ berieš ATB liečbu.
patalia
03.04.10,05:28
Tiez som si myslela, ze by bolo vhodne dodrziavat nejaku sestriacu dietu alebo specialne dietu na pecen. ale lakar mi nic take nepredpisal.
no viac menej samo telo si ziada teraz zdravsie veci.
Viem, ze antibiotika posobia aj na nepatogenne osidlenie organizmu avsak odmala byvam casto chora a vybrala som dost atb no nikdy som nemala z toho taketo tazkosti preto nebolo treba brat probiotika. Bohuzial zanedbala som to a teraz to tu mam.
A vlastne dietu v mojom pripade neviem ci by bolo lahke dodrziavat ( mala by som mat dietu na znizenie cholesterolu a aj tak jem vsetko co mi chuti ) aj z dovodu, ze na intraku si toho moc nenavyberam.
patalia
03.04.10,05:37
No nechcem to zakriknut a zaklopem si radsej, ale zatial odvtedy co som vstala mi zle nebolo a to som este nebola v lekarni kupit probiotika ( zatial len druhe rano nejaky vivacto napoj tiez probioticky ) tak asi sa budem na tom drzat.
A zabudla som, mohli by ste mi povedat ako vyzera ta dieta?
GABAZ
03.04.10,18:05
Skus si vygooglit, najdes toho dost. Na dietu pri mononukleoze su vsak tiez rozne nazory, ale v zasade by si sa mala vyhybat mastnym a vyprazanym jedlam , lebo velmi zatazuju organizmus. Jedla pripravuj varenim, dusenim, na pare. Odporuca sa jest tvaroh, ma vraj regeneracne ucinky na pecen. Moja dcera tvaroh predtym nejedavala, ale chcela sa vyliecit, tak jej zachutili rozne tvarohove natierky. Co sa tyka probiotik, urcite zacni nejake uzivat. Okrem umelych su vhodne aj acidofilne mlieko, jogurty a podobne mliecne vyrobky. Hladaj take so zivymi kulturami.
patalia
04.04.10,11:12
gabaz, dakujem za radu :)
no probioticke napoje pijem nakoniec som ani po tie z lekarne nesla... zda sa, ze tieto mi pomahaju :) a tiez kamaratka mi povedala, ze mi zostavi dietu, lebo studuje ako asistentka vyzivy, takze uvidime do akej miery bude realne dodrzat tuto dietu.
mimotemyvo vseobecnosti ja uz od mala mastne nezjem ani nic s velkym obsahom tuku a vobec vsetko, co mi pripomina mastne, to znamena aj bravcove alebo hovadzie maso, ktore zase je v istej miere potrebne pre organizmus, no mne to nechuti a bridi sa mi
GABAZ
04.04.10,12:19
Tak pokial mastne nejedavas, tak sa nemusis az tak obmedzovat. Ono to v podstate budes sama citit. Jednoducho sa ti to nebude ani ziadat. Vidim to na dcere, jednoducho zje toho menej a niekedy nedoje ani to co si sama nalozi. A este som zabudla spomenut, ze sa mas striktne vyhybat alkoholu. Tie probioticke napoje ti schvalujem. Moj mladsi syn ma celiakiu a potravinove alergie, gastroentoroligcka nam velmi odporuca probiotika a tiez sa priklanala k roznym acidkam a jogurtovym mliekam.
patalia
04.04.10,12:24
mimotemyteda doma to mate "vesele"
a pravda, telo vie najlepsie co potrebuje a co nie :D tak uz mu len treba dat cas :D a alkohol na pripitok na narodeniny spravi sarapatu?
GABAZ
04.04.10,14:22
To je v pohode, co sa tyka syna - zvykli sme si, mame svoj system. Dcera je uz v podstate vsetko, ale ako vravim, nezje toho vela a je chorlavejsia. Ale moj synovec ma po mononukleoze vacsie problemy s pecenou. Takze treba si dat na to pozor. Len neviem co si mysliet o lekarke, ktora ti ani nespomenula dietu / hlavne ten alkohol a mastne, ze treba vylucit.
patalia
04.04.10,14:28
to bude z toho dovodu, ze zakazdym mi pecenove testy dopadli dobre, takze asi nepoklada za potrebne davat nejake obmedzenia alebo dietu... neviem veru