vulxy
02.04.10,16:39
v tento sviatocny den:)
zdravim ,neviem si poradit aky datum pisat vo vykazoch o pijm. a vydavkoch ci datum od zacatia podnikania alebo cely rok? dal som od zacatia podniknia 1.11 a Alfa mi tam vypisuje nieco ze mam tam nake veci este so skorsim datumom (zalozenie uctu,vlastny vklad...)a ze aj tie zahrnie.
a este ked si nakupim nieco z dotacie napr:vrtacku,miesacku mam to dat do majetku alebo je na to nad naky limit ?
Melnick
02.04.10,15:25
vulxy
02.04.10,16:40
Kuk sem:
http://www.porada.sk/t136509-p2-uctovanie-dotacie-z-upsvar-v-ju.html#post1352886

a dokonca je to účtovanie v Alfe ;)

vdaka,sice o mojich veciach som nic nenasiel ale som sa dozvedel ine veci ktore mam zle zauctovane,si asi hodim maslu:D
Melnick
02.04.10,17:46
vulxy v dohode o poskytnutí príspevku je 100% napísané na aký účel bol poskytnutý. Tam máš aj určené, či môžeš kupovať veci do, alebo aj nad určitú sumu. V prípade, že by sa jednalo o majetok dotáciu ponižuješ iba o odpisy.
Ťažko je radiť pri neúplnom zadaní problému.
No jedno viem iste - vrták cez odpisy " nepreženieš" :D
vulxy
02.04.10,18:01
vulxy v dohode o poskytnutí príspevku je 100% napísané na aký účel bol poskytnutý. Tam máš aj určené, či môžeš kupovať veci do, alebo aj nad určitú sumu. V prípade, že by sa jednalo o majetok dotáciu ponižuješ iba o odpisy.
Ťažko je radiť pri neúplnom zadaní problému.
No jedno viem iste - vrták cez odpisy " nepreženieš" :D

asi som to nejasne napisal,pardon ale uz ani neviem kde mi hlava stoji ,neviem ako sa jasne vyjadrit ....kupil som z dotacie vrtacku(priklad 300€) mal som to v pod.plane otazka je ci mam urobit naku evidenciu alebo sa to nepovazuje za majetok .ja nechcem nic odpisovat ani nahodou len ci mam viest daku evidenciu
KEJKA
03.04.10,06:13
nie je to majetok na odpisovanie, ale tzv. drobný.
Nič toi to nedá, ak si urobíš evidenciu takýchto vecí.
Melnick
03.04.10,07:44
asi som to nejasne napisal,pardon ale uz ani neviem kde mi hlava stoji ,neviem ako sa jasne vyjadrit ....kupil som z dotacie vrtacku(priklad 300€) mal som to v pod.plane otazka je ci mam urobit naku evidenciu alebo sa to nepovazuje za majetok .ja nechcem nic odpisovat ani nahodou len ci mam viest daku evidenciu

Evidenciu musíš viesť, nakoľko ÚPSVaR robí kontrolu ako každá iná inštitúcia, či boli prostriedky použité na ten cieľ, ktorý bol určený v dohode a tiež či dotácia bola vyčerpaná v časovom horizonte, ktorý ÚPSVaR určil v dohode o poskytnutí príspevku. Ja som mala už niekoľko kontrol a predkladala som dokonca PD. Išlo o JÚ a dlho bol aj tu na porade zastávaný názor, že pri dotáciách by sa malo jednoznačne účtovať v sústavách buď JÚ alebo PÚ .
Stanovisko DRSR, ktoré je aj tu na porade jasne dalo zelenú aj SZČO uplatňujúcej paušálne výdavky, len zahrnutie dotácie do ZD pri prípadnom nevyčerpaní v prvom roku často spôsobí vrásky na čele nejednému "paušálnikovi" pretože z neho "urobí nedobrovoľne " povinného platiteľa odvodov do SP. Takže treba predvídať a riadiť sa podľa toho.
A možno využiť služby účtovníka ( nie mňa - ja som iba rýchlokvasená , kurzom ošmahnutá účtovníčka- aj toto pomenovanie mám z Porady.)
vulxy
03.04.10,19:12
Evidenciu musíš viesť, nakoľko ÚPSVaR robí kontrolu ako každá iná inštitúcia, či boli prostriedky použité na ten cieľ, ktorý bol určený v dohode a tiež či dotácia bola vyčerpaná v časovom horizonte, ktorý ÚPSVaR určil v dohode o poskytnutí príspevku. Ja som mala už niekoľko kontrol a predkladala som dokonca PD. Išlo o JÚ a dlho bol aj tu na porade zastávaný názor, že pri dotáciách by sa malo jednoznačne účtovať v sústavách buď JÚ alebo PÚ .
Stanovisko DRSR, ktoré je aj tu na porade jasne dalo zelenú aj SZČO uplatňujúcej paušálne výdavky, len zahrnutie dotácie do ZD pri prípadnom nevyčerpaní v prvom roku často spôsobí vrásky na čele nejednému "paušálnikovi" pretože z neho "urobí nedobrovoľne " povinného platiteľa odvodov do SP. Takže treba predvídať a riadiť sa podľa toho.
A možno využiť služby účtovníka ( nie mňa - ja som iba rýchlokvasená , kurzom ošmahnutá účtovníčka- aj toto pomenovanie mám z Porady.)

ta posledna veta ma dostala:Dvyuzit sluzbu uctovnika:mad:,prave to je moj problem ze som sa spolahol na uctovnicku a 31.3 rano mi poslala(osobne sa asi neodvazila) papiere ,vsetko do....ne, normalne mi zaratala aj vlastny vklad ako prijem do dani ,v zuctovani preZP som mal vyplnene len meno a ico aj to zle...ale aj moja chyba ze som sa pozde rozhybal no som si myslel ved pre cloveka co to robi denne to je otazka 30 minut,v PD som mal 12 zaznamov.danove som podal (bez vykazov ale tie mozem dodat pozdejsie)ale zuctovanie ZP to je cely blud.povedal som aj slecne v poisovni ze to bude problem a ked jej dodam v utorok poriadne zuctovanie tak mi to vymeni pod travou....dufam,ale uz pomaly to budem mat vsetko hotove aj vykazy aj ZP

a este nieco ,ako taka evidencia by mala vyzerat,je na to naky formular ci len na kusok ppiera napisem co som kupil z dotacie ale to je aj v PD napisane,aj z knihy zavazkov ked nieco kupim ubudnu peniaze a je tam uvedene naco som ich minul..neviem naco evidencia
otázka
03.04.10,19:28
...ale aj moja chyba ze som sa pozde rozhybal no som si myslel ved pre cloveka co to robi denne to je otázka 30 minút

:D:D:D si si istý???? Nehnevaj sa mne osobne trvá vyplnenie daňového priznania ( robím ručne ) od 10 - 20 minút ( je to individuálne ). To nemáš potom moc valnú predstavu o našej práci.
veronikasad
03.04.10,19:33
asi som to nejasne napisal,pardon ale uz ani neviem kde mi hlava stoji ,neviem ako sa jasne vyjadrit ....kupil som z dotacie vrtacku(priklad 300€) mal som to v pod.plane otazka je ci mam urobit naku evidenciu alebo sa to nepovazuje za majetok .ja nechcem nic odpisovat ani nahodou len ci mam viest daku evidenciu
Evidenciu drobného majetku môžeš robiť priamo v ALFE.
Cez oprav vojdeš do nahratého dokladu a zaškrtneš evidencia krátkodobého majetku
otázka
03.04.10,19:36
Treba si to vyhľadať, je tu toho ohľadom tejto témy a zdokladovania dotácie ako maku. Niekde je aj pripnutá tabuľka v exeli.
vulxy
03.04.10,19:41
:D:D:D si si istý???? Nehnevaj sa mne osobne trvá vyplnenie daňového priznania ( robím ručne ) od 10 - 20 minút ( je to individuálne ). To nemáš potom moc valnú predstavu o našej práci.

ja nemam ani sajnu o vasej praci:) a tak je to dobre:)
otázka
03.04.10,19:43
Dlhodobý majetok sa odpisuje keď presiahne 1700 €, to sa Ťa netýka. V Tvojom prípade ide o krátkodobý majetok, ktorý si zaeviduješ dňom nákupu. V ALFE je evidencia krátkodobého majetku alebo si vyhotov tabuľku v exeli, s dátumami a s druhmi nakúpených pracovných nástrojov, zariadení a pomôcok a samozrejme cenami. Nákup = výška dotácie. A samozrejme musí ísť o veci, ktoré sú uvedené v podnikateľskom zámere.
veronikasad
03.04.10,19:44
ja nemam ani sajnu o vasej praci:) a tak je to dobre:)
vulxy, to je síce pekné, že si si to priznal, ale pustiť sa sám do vyplňania DP a RZZP ťa môže stáť viac ako dotácia, ktorú si z UPSVaR dostal.
vulxy
03.04.10,19:46
Evidenciu drobného majetku môžeš robiť priamo v ALFE.

aha uz som to nasiel ,drobny majetok je akoze kratkodoby majetok,tipujem....:)
Melnick
03.04.10,19:48
ja nemam ani sajnu o vasej praci:) a tak je to dobre:)To ma mrzí, že si dopadol tak ako píšeš. Ak si zveril svoje DP účtovníčke nemal si mať tieto problémy. Takže teraz Ti my ideme pomôcť s blata von. Takže:
robil si nakoniec zrejme paušálne výdavky.
a) koľko si vyčerpal z dotácie - urob si zoznam vecí nakúpených z prostriedkov dotácie a zistíš aká suma na vyčerpanie Ti ešte ostala. A túto sumu za predpokladu, že si robil paušálne výdavky musíš pripočítať k svojim skutočným príjmom - čiže o neprečerpanú dotáciu zvýšiš svoje príjmy.

mimotemy ďalej Ti už budem iba odpovedať a nie predpokladať čo asi bolo.;)
vulxy
03.04.10,19:50
vulxy, to je síce pekné, že si si to priznal, ale pustiť sa sám do vyplňania DP a RZZP ťa môže stáť viac ako dotácia, ktorú si z UPSVaR dostal.

je mi to jasne ale tlacil ma termin a si myslim ze to bude v poriadku ,v najhorsom mi poslite babovku do Leopoldova:)
veronikasad
03.04.10,19:52
je mi to jasne ale tlacil ma termin a si myslim ze to bude v poriadku ,v najhorsom mi poslite babovku do Leopoldova:)
Bábovku do Leopoldova ti nepošleme. Ty nám prezraď či si mal v roku 2009 okrem dotácie aj iné príjmy z podnikania, teda či sa ti oplatí robiť DP s paušálnymi výdavkami, ak sa chceš vyhnúť plateniu odvodov do sociálnej poisťovne.
Melnick
03.04.10,19:58
ta posledna veta ma dostala:Dvyuzit sluzbu uctovnika:mad:,prave to je moj problem ze som sa spolahol na uctovnicku a 31.3 rano mi poslala(osobne sa asi neodvazila) papiere ,vsetko do....ne, normalne mi zaratala aj vlastny vklad ako prijem do dani ,v zuctovani preZP som mal vyplnene len meno a ico aj to zle...ale aj moja chyba ze som sa pozde rozhybal no som si myslel ved pre cloveka co to robi denne to je otazka 30 minut,v PD som mal 12 zaznamov.danove som podal (bez vykazov ale tie mozem dodat pozdejsie)ale zuctovanie ZP to je cely blud.povedal som aj slecne v poisovni ze to bude problem a ked jej dodam v utorok poriadne zuctovanie tak mi to vymeni pod travou....dufam,ale uz pomaly to budem mat vsetko hotove aj vykazy aj ZP

a este nieco ,ako taka evidencia by mala vyzerat,je na to naky formular ci len na kusok ppiera napisem co som kupil z dotacie ale to je aj v PD napisane,aj z knihy zavazkov ked nieco kupim ubudnu peniaze a je tam uvedene naco som ich minul..samozrejme , že ak to máš takto podchytené - môžeš kedykoľvek preukázať koľko bolo čerpané z dotácie a žiadnu inú evidenciu už nemusíš robiť a už vôbec nie na na kúsku :D papiera. :Dneviem naco evidencia

........................
vulxy
03.04.10,20:00
Bábovku do Leopoldova ti nepošleme. Ty nám prezraď či si mal v roku 2009 okrem dotácie aj iné príjmy z podnikania, teda či sa ti oplatí robiť DP s paušálnymi výdavkami, ak sa chceš vyhnúť plateniu odvodov do sociálnej poisťovne.

z podnikania len 200€ a uctovanie mam JU,a pausalne nemozem robit aspon to nam teta na UP tvrdila
veronikasad
03.04.10,20:02
z podnikania len 200€ a uctovanie mam JU
a výška dotácie bola koľko ?
vulxy
03.04.10,20:05
a výška dotácie bola koľko ?

3775
veronikasad
03.04.10,20:07
3775
no to je tá vyššia sumu, spolu s príjmami z podnikania prekročíš limit pre platenie odvodov do SP, ak pôjdeš na paušálne výdavky .
Máš platenie odvodov do SP v podnikatelskom pláne z dotácie, teda chceš platiť odvody od 1.7.2010 ?
vulxy
03.04.10,20:10
no to je tá vyššia sumu, spolu s príjmami z podnikania prekročíš limit pre platenie odvodov do SP, ak pôjdeš na paušálne výdavky .
Máš platenie odvodov do SP v podnikatelskom pláne z dotácie, teda chceš platiť odvody od 1.7.2010 ?

ja nechcem ist do pausalu,a uz vobec nechcem platit ziadne odvody:)a v plane platenie odvodov ano mam
Melnick
03.04.10,20:12
Koľko si v roku 2009 vyčerpal z dotácie ?
veronikasad
03.04.10,20:13
ja nechcem ist do pausalu,a uz vobec nechcem platit ziadne odvody:)a v plane platenie odvodov ano mam
dobre, ale keď máš v podn. pláne platenie odvodov do SP a na tento účel ich neminieš, musíš nevyčerpanú časť dotácie vrátiť alebo žiadať o zmenu podn. plánu.

DP s paušálnymi výdavkami v ALFE by sme cez PORADu vyplnili ale s JU to nepôjde ...
vulxy
03.04.10,20:15
Koľko si v roku 2009 vyčerpal z dotácie ?

320€
Melnick
03.04.10,20:16
Veronila , asi by mal tete na ÚPSVaR dať k nahliadnutiu stanovisko DRSR - Dotácia a paušálne výdavky. :D
veronikasad
03.04.10,20:17
Veronila , asi by mal tete na ÚPSVaR dať k nahliadnutiu stanovisko DRSR - Dotácia a paušálne výdavky. :D
Majka, vulxy nechce platiť odvody do sociálky, ak pôjde na paušálne výdavky, spolu s príjmami z dotácie prekročí príjem ...
Melnick
03.04.10,20:18
320€

Takže už nemusíme filozofovať. Prekročil si hranicu 3834,96 a vzniká Ti povinnosť povinne platiť odvody do SP od 1.7.2010.

ja som už prepracovaná asi, lebo som rátala 3834,96 ako 383,49 :o:confused:
vulxy
03.04.10,20:19
dobre, ale keď máš v podn. pláne platenie odvodov do SP a na tento účel ich neminieš, musíš nevyčerpanú časť dotácie vrátiť alebo žiadať o zmenu podn. plánu.

DP s paušálnymi výdavkami v ALFE by sme cez PORADu vyplnili ale s JU to nepôjde ...

DP uz mam na danovom a malo bi to sediet,poprosil som pani a mi to tam preratavala kalkulackou ,vraj je to dobre len pri uctovani som sa mohol seknut o malickost par € ale nato aby som stat neokratil som si dal pozor,vsetky zdanitelne veci su tam
veronikasad
03.04.10,20:19
mimotemychýbala nám 31,3 vegoška, ale zábava nekončí ,,,
vulxy
03.04.10,20:21
Takže už nemusíme filozofovať. Prekročil si hranicu 3834,96 a vzniká Ti povinnosť povinne platiť odvody do SP od 1.7.2010.

ako som ich mohol???
Melnick
03.04.10,20:22
ako som ich mohol???
jéžinečku prepáč už nerátam nuly .
veronikasad
03.04.10,20:22
ako som ich mohol???
Majka rátala s paušálnymi výdavkami, vtedy zahrniš do príjmu celú dotáciu.

Ak si presvedčený že tebou vyplnené DP je správne, čo vlastne teraz riešime ?
Prílohou DP sú výkazy, tie si zrejme neodovzdal.
vulxy
03.04.10,20:24
jéžinečku prepáč už nerátam nuly .

boze moj chces ma zabit:D
vulxy
03.04.10,20:27
Majka rátala s paušálnymi výdavkami, vtedy zahrniš do príjmu celú dotáciu.

Ak si presvedčený že tebou vyplnené DP je správne, čo vlastne teraz riešime ?
Prílohou DP sú výkazy, tie si zrejme neodovzdal.

povodne som sa pytal ze ci mam vo vykazoch dat datum od zaciatku podnikania alebo cely rok ,a potom sa to zvrhlo:D
Melnick
03.04.10,20:28
Niééééééé . Idem to odčiniť. Pýtaj sa.:D

Výkazy dáš s dátumom začiatku podnikania, s týmto dátumom dáš do PD aj veci, ktoré si si prípadne nakúpil skôr, napr. aj kolok na ŽL.
veronikasad
03.04.10,20:29
povodne som sa pytal ze ci mam vo vykazoch dat datum od zaciatku podnikania alebo cely rok ,a potom sa to zvrhlo:D
Výkazy sú od začiatku podnikania do 31.12.
Výdavky s dátumom pred začiatkom podnikania uvádzaš v peňažnom denníku s dátumom 1. dňa podnikania - vtedy ti budú sedieť dátumovo aj výkazy,
vulxy
03.04.10,20:31
dobre, ale keď máš v podn. pláne platenie odvodov do SP a na tento účel ich neminieš, musíš nevyčerpanú časť dotácie vrátiť alebo žiadať o zmenu podn. plánu.

DP s paušálnymi výdavkami v ALFE by sme cez PORADu vyplnili ale s JU to nepôjde ...

ja to mam osetrene tak ze som tam dal vyssiu sumu do nakladov tusim okolo 8000€takze ked nakupim nieco ine skor tak odvody sa odsuvaju na neurcito ,neviem ci som dost jasny
vulxy
03.04.10,20:33
Výkazy sú od začiatku podnikania do 31.12.
Výdavky s dátumom pred začiatkom podnikania uvádzaš v peňažnom denníku s dátumom 1. dňa podnikania - vtedy ti budú sedieť dátumovo aj výkazy,

no ja som ichdal prave nie tak ale sumi by maly sediet ,to prerobim ale nebudu datumy sediet na bankovych vypisoch
veronikasad
03.04.10,20:33
ja to mam osetrene tak ze som tam dal vyssiu sumu do nakladov tusim okolo 8000€takze ked nakupim nieco ine skor tak odvody sa odsuvaju na neurcito ,neviem ci som dost jasny
videla som taký podn. plán, teraz sa to už dá aj tak.
Pred pár rokmi to nešlo ...
vulxy
03.04.10,20:34
Niééééééé . Idem to odčiniť. Pýtaj sa.:D

huspeninu si navarila?:D
Melnick
03.04.10,20:38
niééééééééé, ale mám koláčiky a fajnové a údené a šalát a husičku a......
preboha :eek: výkrik keď stupím na váhu :D:D:D
vulxy
03.04.10,20:39
videla som taký podn. plán, teraz sa to už dá aj tak.
Pred pár rokmi to nešlo ...

inac sa to neda ved vsetko vypocitat a tak....
a odvody nechcem z dovodu ze od 1.1 som sa normalne zamestnal ,takze za mna plati zamestnavatel a zivnost mam len ako zalohu keby ma nahodou vyrazily:D ale vraj uz prichadzaju svetlejsie zajtrajsky:D
vulxy
03.04.10,20:40
niééééééééé, ale mám koláčiky a fajnové a údené a šalát a husičku a......
preboha :eek: výkrik keď stupím na váhu :D:D:D

ja som navaril bebebe:D
veronikasad
03.04.10,20:43
inac sa to neda ved vsetko vypocitat a tak....
a odvody nechcem z dovodu ze od 1.1 som sa normalne zamestnal ,takze za mna plati zamestnavatel a zivnost mam len ako zalohu keby ma nahodou vyrazily:D ale vraj uz prichadzaju svetlejsie zajtrajsky:Dv podnikaní, alebo zamestnaní ?
vulxy
03.04.10,20:51
v podnikaní, alebo zamestnaní ?

tak podla sprav na Markize kriza konci!!!:D
uz je to vraj oficialne len este nas premier to nepotvrdil tkze platobne karty oprasit a nakupovat:D
Melnick
03.04.10,20:52
inac sa to neda ved vsetko vypocitat a tak....
a odvody nechcem z dovodu ze od 1.1 som sa normalne zamestnal ,takze za mna plati zamestnavatel a zivnost mam len ako zalohu keby ma nahodou vyrazily:D ale vraj uz prichadzaju svetlejsie zajtrajsky:D
Hej, aj zajtra ráno vraj má byť vidno.:D:D:D:D
vulxy
03.04.10,20:53
ale dostaneme od admina ze mu tu z fora robime trhaci kalendar:-)