Nyyankees
03.04.10,01:57
Dobry den,

najprv popisem situaciu:

Otec v lete minuleho roka predal cez internet TV v za 410eur. Vystavil inzerat, nasiel kupca, a dohodli sa, ze mu posle peniaze na ucet, a on nasledne odosle na jeho adresu danu TV. 410eur mu prislo, TV poslal. Kupujucemu TV vsak neprisla, a cca o mesiac sa otcovi vratila.

Dany kupujuci podal trestne oznamenie na policiu, a otec bol vypovedat ked ho predvolali. Vypovedal tak - v skratke, ze TV poslal, dal im aj nejake cislo zasielky z prepravnej sluzby, vypovedal ze sa mu to vratilo a peniaze on vratil naspat, poslal cez i-banking.

Potom sa nic par mesiacov nedialo, a teraz sa dozvedel, ked volal s policajtom, ktory to ma na starosti, ze overovali aj dane cislo zasielky - a zistilo sa ze nic otec neposielal, cislo bolo zle, a nic cez tu spolocnost neprepravoval. Takisto peniaze, tych 410eur, kupujucemu neprislo naspat. Po tom telefonate sa o to otec zacal zaujimat, nakolko to bolo uz dost vazne. Kedze to posielal este v lete minuleho roka, pri prvjen vypovedi uviedol mylne informacie, kedze potom vlastne zistil, ze to poslal osobne, autom, po jednom clovekovi, ktory mu to mal dorucit. Kedze ten dostal zlu adresu, lezalo to mesiac u neho, a potom to doviezol naspat ked mal cestu. Poslal peniaze cez internet, ale kedze tam nemal 410eur, nestiahlo mu ich to. Kedze medzitym peniaze nemal, vratil ich az v marci tohto roku.

Vysetrovatel chce na neho vzniest obvinenie pre tč podvodu. Moze to urobit?
Ako sa mu da pomoct?

Nakolko nema vela penazi, aby si platil snad nejakeho pravnika, tak to vidim zle. A hovoril, ze pisal par ludom, pravnikom, a ti mu na to povedali, ze by to boli vyhodene peniaze za pravne zastupovanie.

Aky na to mate nazor a co sa da robit?
sarasara
03.04.10,00:18
Ak je to tak, ako si to opísal, polícia ho veľmi pravdepodobne z podvodu obviní.
Ak sa takáto vec otcovi stala prvý krát, treba spolupracovať s vyšetrovateľom.
Chobot
03.04.10,00:27
Dobry den,

najprv popisem situaciu:

Otec v lete minuleho roka predal cez internet TV v za 410eur. Vystavil inzerat, nasiel kupca, a dohodli sa, ze mu posle peniaze na ucet, a on nasledne odosle na jeho adresu danu TV. 410eur mu prislo, TV poslal. Kupujucemu TV vsak neprisla, a cca o mesiac sa otcovi vratila.

Dany kupujuci podal trestne oznamenie na policiu, a otec bol vypovedat ked ho predvolali. Vypovedal tak - v skratke, ze TV poslal, dal im aj nejake cislo zasielky z prepravnej sluzby, vypovedal ze sa mu to vratilo a peniaze on vratil naspat, poslal cez i-banking.

Potom sa nic par mesiacov nedialo, a teraz sa dozvedel, ked volal s policajtom, ktory to ma na starosti, ze overovali aj dane cislo zasielky - a zistilo sa ze nic otec neposielal, cislo bolo zle, a nic cez tu spolocnost neprepravoval. Takisto peniaze, tych 410eur, kupujucemu neprislo naspat. Po tom telefonate sa o to otec zacal zaujimat, nakolko to bolo uz dost vazne. Kedze to posielal este v lete minuleho roka, pri prvjen vypovedi uviedol mylne informacie, kedze potom vlastne zistil, ze to poslal osobne, autom, po jednom clovekovi, ktory mu to mal dorucit. Kedze ten dostal zlu adresu, lezalo to mesiac u neho, a potom to doviezol naspat ked mal cestu. Poslal peniaze cez internet, ale kedze tam nemal 410eur, nestiahlo mu ich to. Kedze medzitym peniaze nemal, vratil ich az v marci tohto roku.

Vysetrovatel chce na neho vzniest obvinenie pre tč podvodu. Moze to urobit?
Ako sa mu da pomoct?

Nakolko nema vela penazi, aby si platil snad nejakeho pravnika, tak to vidim zle. A hovoril, ze pisal par ludom, pravnikom, a ti mu na to povedali, ze by to boli vyhodene peniaze za pravne zastupovanie.

Aky na to mate nazor a co sa da robit?


má to všetky znaky podvodu:
- nevie preukázať, že tovar poslal
- klamal (vymýšľal si) ohľadne zaslania TV
- peniaze prijal
- nevrátil peniaze

Sa čudujem tomu kupujúcemu, že tak dlho čakal na peniaze. Ja by som už to riešil aj súdnou cestou. A výhovorky, že od leta min. roka nemal 410 EUR na vrátenie.... nehnevaj sa, ale to je trápne.
branislavp
03.04.10,02:34
Pripadá mi to začarovaný prípad až špekulatívne.
arizona
03.04.10,05:42
Tiež sa mi to javí ako premyslený podvod, nakoľko pri prvotnom vypočúvaní
- tvrdil, že TV poslal cez zásielk. skúžbu, ešte aj udal číslo zásielky
-potom zas tvrdil, že zásielku poslal cez súkr. osobu
- "údajnému"prepravcovi zadal zlú adresu - tzn., že zásielka nemohla byť doručená
-ak sa pomýlil s adresou, mohol predsa zásielku preposlať znovu. Prečo tak neurobil?
Mne to vyzerá tak, že TV vôbec neposlal , ani nemal záujem ju naozaj doručiť..

-tvrdil, že peniaze za nedoručenú TV poslal cez i- banking
Ale ani tie neposlal.
Poslal ich až v marci t.r. , tzn , pred pár dńami-ked zistil, že oklamaný kupujúci sa nevzdá a zistil, že sa nevyhne tr. stíhaniu za podvod.

Všetky fakty a všetky krivé a klamlivé výpovede svedčia proti otcovi, nech sa radšej poradí s právnikom...
sito
03.04.10,06:35
Ako sa mu da pomoct?

Nakolko nema vela penazi, aby si platil snad nejakeho pravnika, tak to vidim zle. A hovoril, ze pisal par ludom, pravnikom, a ti mu na to povedali, ze by to boli vyhodene peniaze za pravne zastupovanie.

Aky na to mate nazor a co sa da robit?

Tí odborníci majú pravdu, že sú to vyhodené peniaze.

To, že to bolo prvý raz a peniaze neskôr vrátil, ak? To mu môže zohľadniť sudca, udelí mu podmienečný trest. A je jedno, či s advokátom, alebo bez. Ak s advokátom, tak sú to € naviac.
Mgr.Shrek
03.04.10,07:01
Dobry den,

najprv popisem situaciu:

Otec v lete minuleho roka predal cez internet TV v za 410eur. Vystavil inzerat, nasiel kupca, a dohodli sa, ze mu posle peniaze na ucet, a on nasledne odosle na jeho adresu danu TV. 410eur mu prislo, TV poslal. Kupujucemu TV vsak neprisla, a cca o mesiac sa otcovi vratila.

Dany kupujuci podal trestne oznamenie na policiu, a otec bol vypovedat ked ho predvolali. Vypovedal tak - v skratke, ze TV poslal, dal im aj nejake cislo zasielky z prepravnej sluzby, vypovedal ze sa mu to vratilo a peniaze on vratil naspat, poslal cez i-banking.

Potom sa nic par mesiacov nedialo, a teraz sa dozvedel, ked volal s policajtom, ktory to ma na starosti, ze overovali aj dane cislo zasielky - a zistilo sa ze nic otec neposielal, cislo bolo zle, a nic cez tu spolocnost neprepravoval. Takisto peniaze, tych 410eur, kupujucemu neprislo naspat. Po tom telefonate sa o to otec zacal zaujimat, nakolko to bolo uz dost vazne. Kedze to posielal este v lete minuleho roka, pri prvjen vypovedi uviedol mylne informacie, kedze potom vlastne zistil, ze to poslal osobne, autom, po jednom clovekovi, ktory mu to mal dorucit. Kedze ten dostal zlu adresu, lezalo to mesiac u neho, a potom to doviezol naspat ked mal cestu. Poslal peniaze cez internet, ale kedze tam nemal 410eur, nestiahlo mu ich to. Kedze medzitym peniaze nemal, vratil ich az v marci tohto roku.

Vysetrovatel chce na neho vzniest obvinenie pre tč podvodu. Moze to urobit?
Ako sa mu da pomoct?

Nakolko nema vela penazi, aby si platil snad nejakeho pravnika, tak to vidim zle. A hovoril, ze pisal par ludom, pravnikom, a ti mu na to povedali, ze by to boli vyhodene peniaze za pravne zastupovanie.

Aky na to mate nazor a co sa da robit?

Podľa § 221 z.č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon:
Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
Skutková podstata vyžaduje, aby otec uviedol kupujúceho do omylu alebo jeho omyl využil, získal majetkový prospech a spôsobil tak kupujúcemu škodu.

Vzhľadom na uvedené, tu možnosť obvinenia za takýto t.č. je.
Netreba zabudnúť na to, že peniaze vrátil. To je veľmi dôležité. je potrebné vyšetrovateľovi prízvukovať.

Ak napriek tomu vyšetrovateľ obvinenie vznesie, vec dostane do rúk prokurátor a ten sa tomu bude tiež venovať. Až keď bude prokurátor presvedčený, že bol spáchaný t.č. podá žalobu.

V tomto prípade je dôležité pokúsiť sa s prokurátorom uzavrieť dohodu o vine a treste.

Súd by mal prihliadať na to, že peniaze boli vrátené a to, že tvoj otec ľutuje to čo sa stalo.
Nyyankees
03.04.10,12:42
No, to neznie dobre, kde sa potom zamestna......
Zita5
03.04.10,13:12
Dobry den,

najprv popisem situaciu:

Otec v lete minuleho roka predal cez internet TV v za 410eur. Vystavil inzerat, nasiel kupca, a dohodli sa, ze mu posle peniaze na ucet, a on nasledne odosle na jeho adresu danu TV. 410eur mu prislo, TV poslal. Kupujucemu TV vsak neprisla, a cca o mesiac sa otcovi vratila.

Dany kupujuci podal trestne oznamenie na policiu, a otec bol vypovedat ked ho predvolali. Vypovedal tak - v skratke, ze TV poslal, dal im aj nejake cislo zasielky z prepravnej sluzby, vypovedal ze sa mu to vratilo a peniaze on vratil naspat, poslal cez i-banking.

Potom sa nic par mesiacov nedialo, a teraz sa dozvedel, ked volal s policajtom, ktory to ma na starosti, ze overovali aj dane cislo zasielky - a zistilo sa ze nic otec neposielal, cislo bolo zle, a nic cez tu spolocnost neprepravoval. Takisto peniaze, tych 410eur, kupujucemu neprislo naspat. Po tom telefonate sa o to otec zacal zaujimat, nakolko to bolo uz dost vazne. Kedze to posielal este v lete minuleho roka, pri prvjen vypovedi uviedol mylne informacie, kedze potom vlastne zistil, ze to poslal osobne, autom, po jednom clovekovi, ktory mu to mal dorucit. Kedze ten dostal zlu adresu, lezalo to mesiac u neho, a potom to doviezol naspat ked mal cestu. Poslal peniaze cez internet, ale kedze tam nemal 410eur, nestiahlo mu ich to. Kedze medzitym peniaze nemal, vratil ich az v marci tohto roku.

Vysetrovatel chce na neho vzniest obvinenie pre tč podvodu. Moze to urobit?
Ako sa mu da pomoct?

Nakolko nema vela penazi, aby si platil snad nejakeho pravnika, tak to vidim zle. A hovoril, ze pisal par ludom, pravnikom, a ti mu na to povedali, ze by to boli vyhodene peniaze za pravne zastupovanie.

Aky na to mate nazor a co sa da robit?

Dosť veľa chýb zo strany otca :
1) mesiac je dosť dlhá doba na to , aby som vlastnila cudzie peniaze a medzi prijatím predajnej ceny a vrátením TV nikto s nikým nekomunikoval .Divné , že sa nespojil kupujúci s predávajúcim , že kde je TV , a predávajúci sa nespojil s kupujúcim, že či TV dostal v poriadku .

2) Zarážajúce je , že otec uviedol políciu do omylu , lebo si nepamätal, že ako poslal zásielku , najskôr si myslel ,že zásielka bola poslaná prostredníctvom "doručovateľskej firmy "a neskôr "prišiel" na to , že zásielku poslal po známom .Dosť čudný postoj a chovanie dospelého človeka .

3) Poslať zásielku po známom - tiež by mi nedalo spávať , aby som na druhý deň ,alebo v ten istý deň volala známemu , či zásielku v poriadku odovzdal .Predsa takéto veci sa nedávajú z rúčky do rúčky .O tom , že kupujúci poslal peniaze existuje BV.O tom , že otec poslal TV neposlal na prevzatie žiadny doklad, ktorého potvrdenie mu ani nechýbalo .
Otca to mesiac nezaujímalo .

4) Od leta do marca využíval otec cudzie peniaze .

Som laik , ale to čo som vypísala , je postreh radového človeka , ktorý vidí strašne chýb zo strany otca a mne sa vidí , že konanie Vášho otca nebolo správne a všetko hrá proti nemu.

Všetkému sa dalo predísť , len bolo treba mať čistý úmysel predať TV.
Vidí sa mi , že obvinenie z podvodu je asi aj opodstatnené .
Prepáčte , ale z toho čo ste uviedli sa ani iné konštatovať nedá .
iriska
03.04.10,14:57
Len na okraj - príliš veľa náhod nahromade.
Mgr.Shrek
03.04.10,15:50
Zabudol som dodať, že napriek tomu, že tvoj otec nemá peniaze na právnika bude zastupovaný ex offo, tzn. zo zákona.
Určite bude mať právneho zástupcu, ktorého mu pridelí súd.
sito
03.04.10,16:38
Zabudol som dodať, že napriek tomu, že tvoj otec nemá peniaze na právnika bude zastupovaný ex offo, tzn. zo zákona.
Určite bude mať právneho zástupcu, ktorého mu pridelí súd.

Počuli ste slovo odborníka. ;)
Chobot
03.04.10,16:40
Zabudol som dodať, že napriek tomu, že tvoj otec nemá peniaze na právnika bude zastupovaný ex offo, tzn. zo zákona.
Určite bude mať právneho zástupcu, ktorého mu pridelí súd.

Ale to až v prípade, keby bol obžalovaný, nie? Alebo má právo na advokáta už aj v prípade obvinenia, či v procese vyšetrovania? Myslím, že nie, ale môžem sa mýliť.
Nyyankees
03.04.10,17:15
No dobre, tu sa to riesit aj tak neda. Moja otazka skor smeruje k tomu, co sa da robit, ci to nutne skonci podmienkou? V tom pripade by asi stratil zamestnanie.
Dáša_
03.04.10,17:22
Zabudol som dodať, že napriek tomu, že tvoj otec nemá peniaze na právnika bude zastupovaný ex offo, tzn. zo zákona.
Určite bude mať právneho zástupcu, ktorého mu pridelí súd.

a toto si si istý? Lebo na ex offo majú nárok mladiství, tí čo sú už vo výkone trestu (nie vo väzbe) a za určitých okolností sociálne prípady.
Mgr.Shrek
03.04.10,21:43
a toto si si istý? Lebo na ex offo majú nárok mladiství, tí čo sú už vo výkone trestu (nie vo väzbe) a za určitých okolností sociálne prípady.

§ 2 ods. 9 z.č. 301/2005 Z.z. Trestný poriadok hovorí:
Každý, proti komu sa vedie trestné konanie, má právo na obhajobu.

§ 34 toho istého zákona hovorí o právach a povinnostiach obvineného, kde je okrem iného uvedené, že má právo zvoliť si obhajcu a ak nemá dostatočné prostriedky na náhradu trov obhajoby, má právo na bezplatnú obhajobu alebo obhajobu za zníženú odmenu.

Na otázku Chobota.
Už ako obvinený má právo na obhajcu. Teda hneď po formálnom vznesení obvinenia vyšetrovateľom má právo na obhajcu.

Tu je rozdiel medzi trestnoprávnym procesom a občianskoprávnym procesom. Kým v občianskoprávnom procese môže vystupovať ako právny zástupca akákoľvek fyzická osoba spôsobilá na právne úkony, v trestnoprávnom procese len advokát a so súhlasom obvineného aj koncipient. (§ 36 ods. 1 TZ)

Na otázku zadávateľa témy.
Ako som písal, aby mohol byť tvoj otec úspešne žalovaný musí byť dokázané, že uviedol kupujúceho do omylu alebo jeho omyl využil.
Pokiaľ v procese dokazovania preukážete, že ste konali v dobrej viere, napr. svedectvo toho známeho, že TV viezol, ale bola zle udaná adresa, resp. to, že platobný príkaz bol podaný, ale nebol zrealizovaný pre nedostatok fin. prostriedkov, tým by ste mali spochybniť žalobu.

V trestnom práve je zásada in dubio, pro reo, "v pochybnosti, v prospech veci". To tzn. že ak súd bude mať pochybnosť o tom, či bol spáchaný t.č. tak, ako znie žaloba, mal by tvojho otca oslobodiť.
Ale to všetko je len na posúdení súdu. A názor súdu bude vždy subjektívny, lebo predsa sú to len ľudia. Ťažko povedať vopred, či tvojho otca uznajú vinným alebo nie.

A nemusí to vždy skončiť odňatím slobody. Náš právny systém pozná 11 druhov trestov. Tak možno to skončí peňažným trestom, trestom povinnej práce, atď.
Je pravda, že sa až tak nevyužívajú, ale nič nie je nemožné.
Držím palce. Verím, že dostatočným trestom je to poučenie, čo ste si vzali.
Dáša_
04.04.10,05:34
§ 2 ods. 9 z.č. 301/2005 Z.z. Trestný poriadok hovorí:
Každý, proti komu sa vedie trestné konanie, má právo na obhajobu.

§ 34 toho istého zákona hovorí o právach a povinnostiach obvineného, kde je okrem iného uvedené, že má právo zvoliť si obhajcu a ak nemá dostatočné prostriedky na náhradu trov obhajoby, má právo na bezplatnú obhajobu alebo obhajobu za zníženú odmenu.

Na otázku Chobota.
Už ako obvinený má právo na obhajcu. Teda hneď po formálnom vznesení obvinenia vyšetrovateľom má právo na obhajcu.


nechcem sa s tebou hádať, ale dostať obhajcu ex offo mimo vymenovaných prípadov (mladistvý, vo výkone väzby) je náročné. Musíš preukázať, že na to nemáš,že si sociálny prípad, aj to nie každý. A to nie je také jednoduché.
Nehovorím do vetra, manžel je advokát a robí aj ex offo zastupovanie .

Takže spoliehať sa na prideleného obhajcu by som neodporúčala
riccado
04.04.10,05:43
a toto si si istý? Lebo na ex offo majú nárok mladiství, tí čo sú už vo výkone trestu (nie vo väzbe) a za určitých okolností sociálne prípady.

§ 40 ods. 2 TP: Obvinenému, ktorý nemá dostatočné prostriedky na úhradu trov obhajoby a požiada o ustanovenie obhajcu, je povinný v prípravnom konaní sudca pre prípravné konanie a v konaní pred súdom predseda senátu ustanoviť obhajcu z advokátov aj v prípade, že neexistujú dôvody povinnej obhajoby. Skutočnosť, že nemá dostatočné prostriedky, musí obvinený preukázať.
Dáša_
04.04.10,06:04
§ 40 ods. 2 TP: Obvinenému, ktorý nemá dostatočné prostriedky na úhradu trov obhajoby a požiada o ustanovenie obhajcu, je povinný v prípravnom konaní sudca pre prípravné konanie a v konaní pred súdom predseda senátu ustanoviť obhajcu z advokátov aj v prípade, že neexistujú dôvody povinnej obhajoby. Skutočnosť, že nemá dostatočné prostriedky, musí obvinený preukázať.


no ja len, že to preukázanie, že nemá prostriedky nie je také jednoduché, nespoliehala by som sa na to.
Alebo sa s tým bežne v praxi ako ex offo obhajcovia stretávate? o koľkých takých prípadoch viete?
Mgr.Shrek
04.04.10,06:13
nechcem sa s tebou hádať, ale dostať obhajcu ex offo mimo vymenovaných prípadov (mladistvý, vo výkone väzby) je náročné. Musíš preukázať, že na to nemáš,že si sociálny prípad, aj to nie každý. A to nie je také jednoduché.
Nehovorím do vetra, manžel je advokát a robí aj ex offo zastupovanie .

Takže spoliehať sa na prideleného obhajcu by som neodporúčala

Nehádam sa. :)
Je mi jasné, že je potrebné preukázať skutočnosť, že obvinený nem dostatočné finančné prostriedky na úhradu trov zastúpenia, až potom mu bude pridelený advokát ex offo.
Proces dokazovania hmotnej núdze nepoznám. Určite to nie je nič jednoduché.

Nechcel som ti protirečiť. Len som chcel poukázať na možnosti, ktoré ponúka TP.
sito
04.04.10,06:50
o koľkých takých prípadoch viete?

Mojžiš.
dad111
04.04.10,06:55
Dúfajme, že to dopadne dobre. Je mnoho ľudí, čo nakupujú cez internet, rýchle a pravdivé vyšetrenie takýchto prípadov pomôže práve im. Ak niekto vedome a úmyselne robí podvody, nemôže počítať, že s ním bude mať hocikto zľutovanie. Jedine tvrdý postih pomôže nám všetkým. Bolo by krásne, keby aj u nás takéto prípady vyšetrovali okamžite a zverejňovali podrobnosti. Verejné odsúdenie a vylúčenie zo spoločnosti slušných ľudí vrátane vyhodenia z práce a kolektívu poctivých je omnoho lepším riešením ako nekonečné vyšetrovanie ktoré obyčajne nikam nevedie. Dokonca sa to často zahrá do autu.
Chobot
06.04.10,00:03
Možno som trochu zaujatý, pretože mám s týmto tiež skúsenosť - bohužiaľ z opačnej strany. V decembri som kúpil graf. kartu, poslal som 50 EUR. Najprv samé sľuby zo strany predávajúceho, že už to poslal. Keď som chcel od neho kópiu podacieho lístka, stále mal nejaké problémy - nešiel mu skener, dal ho bratovi, ten ho zapatrošil... Potom tvrdil, že peniaze poslal späť - dodnes nemám ani peniaze ani GK. Telefóny nedvíha, na maily neodpovedá.

idem to riešiť súdnou cestou, bohužiaľ výška škody je malá na trestný čin podvodu.
Chobot
06.04.10,08:47
No dobre, tu sa to riesit aj tak neda. Moja otazka skor smeruje k tomu, co sa da robit, ci to nutne skonci podmienkou? V tom pripade by asi stratil zamestnanie.

Ešte nie je ani jasné, či bude voči nemu vznesená žaloba a ty už riešiš podmienku.

Ak bude s vyšetrovateľom spolupracovať a skutočne to zapríčinil nedbalosťou, či nevedomosťou a neurobil to zámerne z cieľom podvodu, je možné, že vyšetrovateľ ukončí prípad s tým, že nešlo o podvod. Len nech pri vyšetrovaní nevymýšľa rôzne rozprávky, lebo sa zamotá do vlastných lží (viĎ s tým odoslaním tovaru kuriérom, potom si akože spomenie, že to dal odviezsť známemu a pod...) a nech povie pravdu.

Ak aj bude voči nemu vznesená žaloba, stále to môže sudca zamietnuť a neodsúdiť ho. Takže ak má svedomie čisté, nemal by sa čoho báť. Ak schválne zadržiaval tie peniaze (napriek tomu ,že ho podvedený žiadal viackrát o vrátenie peňazí), tak nech nesie za to zodpovednosť.
Mária27
06.04.10,10:16
Podľa § 221 z.č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon:
Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
Skutková podstata vyžaduje, aby otec uviedol kupujúceho do omylu alebo jeho omyl využil, získal majetkový prospech a spôsobil tak kupujúcemu škodu.

.

Som za to, aby sme nejakým spôsobom poradili. Trestné právo nie je moja parketa, ale vidíme, že podstatou je spôsobená škoda. Čo keby sa iniciatívne dohodol na jej úhrade? Pritom môže tvrdiť, že ju spôsobil neúmyselne.
Chobot
06.04.10,10:19
Som za to, aby sme nejakým spôsobom poradili. Trestné právo nie je moja parketa, ale vidíme, že podstatou je spôsobená škoda. Čo keby sa iniciatívne dohodol na jej úhrade? Pritom môže tvrdiť, že ju spôsobil neúmyselne.

Myslím, že bolo spomenuté, že škodu už uhradil. Ale v tejto súvislosti mi napadlo, že keby sa spojil s poškodeným, možno by sa dalo s ním dohodnúť, aby stiahol trestné oznámenie, ak je také niečo možné.
Mária27
06.04.10,10:33
Škodou som myslela hlavne úroky z omeškania. Inak nechápem, čo z toho niekto má, ak po úhrade škody trvá na trestnom oznámení, aby len niekoho poslal sedieť (aj keby si to zaslúžil). A na takéto "trestné činy" asi ani nemáme dosť sedadiel.
Petra Nová
06.04.10,10:59
Inak nechápem, čo z toho niekto má, ak po úhrade škody trvá na trestnom oznámení, aby len niekoho poslal sedieť (aj keby si to zaslúžil). A na takéto "trestné činy" asi ani nemáme dosť sedadiel.
Ak niekto nespáchal trestný čin podvodu, tak to má možnosť preukázať. Ak som dala podnet na začatie trestného stíhania, neviem, prečo by som ho mala brať späť len preto, že mi podvodník uhradí škodu. Podľa takejto filozofie môže podvádzať veselo ďalej, stačí vždy len uhradiť škodu.:eek:
Chobot
06.04.10,12:49
Škodou som myslela hlavne úroky z omeškania. Inak nechápem, čo z toho niekto má, ak po úhrade škody trvá na trestnom oznámení, aby len niekoho poslal sedieť (aj keby si to zaslúžil). A na takéto "trestné činy" asi ani nemáme dosť sedadiel.

Ja som to zo zadania pochopil tak, že ten pán to uhradil až po tom, čo polícia začala prešetrovanie trestného oznámenia podvodu.

"Dany kupujuci podal trestne oznamenie na policiu, a otec bol vypovedat ked ho predvolali. Vypovedal tak.... a peniaze on vratil naspat, poslal cez i-banking.

Potom sa nic par mesiacov nedialo, .... Takisto peniaze, tych 410eur, kupujucemu neprislo naspat. ...... Poslal peniaze cez internet, ale kedze tam nemal 410eur, nestiahlo mu ich to. Kedze medzitym peniaze nemal, vratil ich az v marci tohto roku."


Mne keby kupujúci povedal, že nedostal peniaze, tak nespím pokojne, kým nezistím, prečo peniaze nedostal a kým sa nepresvedčím, že mu peniaze dorazili na účet. Nečakal by som, kým sa ma na to spýta policajt...