krtulko
03.04.10,20:11
Dobry den poradaci,
prosim skuste mi poradit.
Budem sa snazit vysvetlit situaciu.
Moja svokra brala pol roka podporu, bola teda na urade prace, hned po ukonceni sa nasla robotu, ale asi po 2 tyz skoncila na PN / mala tak presilenu ruku, ze nemohla nic ani uchopit/. Lenze PN bola na dlho a tak zamestnavatel rozviazal pracovny pomer. A 31mar bola PN ukoncena. 1apr nastupila do prace, kde vsak jej povedali, ze nebudu za nu odvadzat odvody a zdravotku, len dan. Doteraz nevie na com je, lebo sef sa zatial neukazal? Asi sa bude jednat len o brigadu. Ma sa teda ist registrovat na urad prace? Kolko ma na to dni? Alebo sa mala ist uz hlasit po rozviazani pracovneho pomeru? Kolko vlastne moze hodin odpracovat,ked je ako nezamestnana?:confused: Dakujem krasne za odpoved
drobeceva
03.04.10,18:18
Dobry den poradaci,
prosim skuste mi poradit.
Budem sa snazit vysvetlit situaciu.
Moja svokra brala pol roka podporu, bola teda na urade prace, hned po ukonceni sa nasla robotu, ale asi po 2 tyz skoncila na PN / mala tak presilenu ruku, ze nemohla nic ani uchopit/. Lenze PN bola na dlho a tak zamestnavatel rozviazal pracovny pomer. A 31mar bola PN ukoncena. 1apr nastupila do prace, kde vsak jej povedali, ze nebudu za nu odvadzat odvody a zdravotku, len dan. Doteraz nevie na com je, lebo sef sa zatial neukazal? Asi sa bude jednat len o brigadu. Ma sa teda ist registrovat na urad prace? Kolko ma na to dni? Alebo sa mala ist uz hlasit po rozviazani pracovneho pomeru? Kolko vlastne moze hodin odpracovat,ked je ako nezamestnana?:confused: Dakujem krasne za odpoved
Kedy bol s ňou ukončený PP, keď píšeš, že 1.4. nastúpila do zamestnania. Upresní to.
krtulko
03.04.10,18:22
takze...
8feb bol ukonceny pracovny pomer, isla na PN, a PN bola ukoncena 31mar, a 1 apr nastupila do prace, ale taka praca ako pisem, ze z toho bude asi len brigada...kedy sa mala hlasit na urade prace?
drobeceva
03.04.10,18:25
[QUOTE=krtulko;1362624]takze...
8feb bol ukonceny pracovny pomer, isla na PN, a PN bola ukoncena 31mar, a 1 apr nastupila do prace, ale taka praca ako pisem, ze z toho bude asi len brigada...kedy sa mala hlasit na urade prace?[/Q
Na základe čoho nastúpila 1.4. do práce? Urobili s ňou nejakú dohodu ? Prihlásili ju na SP cez RLFO?
Ak má ukončený PP, dobre by bolo, aby sa nahlásila na ÚP. Popri tom na dohodu môže zarobiť 136.38 €. Hodiny pre ÚP nie sú rozhodujúce, sleduje sa zárobok.
Počas PN by ju do evidencie nezobrali, do 7 dní po ukončení PN nech sa ide prihlásiť n ÚP.
krtulko
03.04.10,18:33
Dakujem, svokra vypisala nejaky dotaznik, meno a cislo uctu, a ze jej povedali, ze odvody si ma platit sama, dan za nu zaplatia/ nejake zvlastne - neviem, ci je to bezne /, ale sama nevie, ci bude mat vobec nejaku zmluvu, alebo aspon dohodu. Ale dakujem, pojde na ÚP sa evidovat.
drobeceva
03.04.10,19:01
Dakujem, svokra vypisala nejaky dotaznik, meno a cislo uctu, a ze jej povedali, ze odvody si ma platit sama, dan za nu zaplatia/ nejake zvlastne - neviem, ci je to bezne /, ale sama nevie, ci bude mat vobec nejaku zmluvu, alebo aspon dohodu. Ale dakujem, pojde na ÚP sa evidovat.
Je to tak veľmi ťažko, keď nevieme, o čo ide, ale svokra nech si to zistí, aby vedela, o čo sa jedná. O akú prácu ide, za koľko robí a podobne.
Hlavne, nech jej dajú "papier" do ruky, veď musí niečo podpísať-či už PZ, alebo dohodu. Daj potom vedieť, ako to dopadlo.
Xanti
04.04.10,07:07
Dakujem, svokra vypisala nejaky dotaznik, meno a cislo uctu, a ze jej povedali, ze odvody si ma platit sama, dan za nu zaplatia/ nejake zvlastne - neviem, ci je to bezne /, ale sama nevie, ci bude mat vobec nejaku zmluvu, alebo aspon dohodu. Ale dakujem, pojde na ÚP sa evidovat.Tvoja svokra nebude mať nárok na dovolenku, na PN, na stravné lístky a po zaevidovaní na UP jej príjem nebude môcť prekročiť 136,38 €.

Predpokladám, že jej zárobok bude podľa zamestnávateľa vyšší ako 136,38 € a to ju z UP vyradia. A bude ako dobrovolne nezamestnaná sama si platiť odvody do ZP vo výške 28,92 €. zdroj :http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=168
krtulko
04.04.10,15:01
Xanti dakujem, chcem sa spytat, ze keby zarobila viac, tak by platila nejaku pokutu alebo by bola len automaticky vyradena z UP? Ako dobrovolne nezamestnana neplati aj odvody do socialnej poistovne? Este aj nieco okrem ZP by mala nieco platit? A rata sa to do dochodku? Dakujem krasne za odpoved
drobeceva
04.04.10,15:57
Ak zarobí na dohodu viacej ako je 136.38 €-pokutu neplatí, ale automaticky ju vyradia z ÚP. Ak je evidovaná na ÚP, štát je platiteľom. Dohoda sa do dôchodku neráta.
krtulko
04.04.10,16:22
co vsetko si vsak ma ako dobrovolne nezamestnana platit?
Xanti
04.04.10,18:41
co vsetko si vsak ma ako dobrovolne nezamestnana platit?
Ako dobrovolne nezamestnaná si musí povinne platiť odvody do ZP to je tých spomenutých 28,92 €.

Čo sa týka SP aby sa jej rátali roky do dôchodku, aby mala nárok na nemocenské dávky v prípade PN tak by si musela mesačne platiť sumu vo výške

Poistné na nemocenské3) poistenie 14.00 EUR
Poistné na starobné4) poistenie 57.50 EUR
Poistné na invalidné5) poistenie 19.10 EUR
Poistné na poistenie v nezamestnanosti6) 6.30 EUR
Poistné do rezervného fondu solidarity7) 15.10 EUR


Poistné celkom


112.00 EUR







Čiže je to dosť vysoká suma pri minimálnych odvodoch, ak nemá inú možnosť tak nech si platí aspoň nemocenské poistenie, aby v prípade PN dostala nejaké peniaze.

zdroj : http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-vypocet-poistneho-pre-dobrovolne-poistenu-osobu-od-1-januara-2010/30594s
wagner
05.04.10,16:12
co vsetko si vsak ma ako dobrovolne nezamestnana platit?

Treba sa prihlásiť do Zdravotnej poisťovne a platiť poistné
krtulko
07.04.10,17:48
dakujem velmi pekne poradaci
krtulko
05.05.10,18:44
Prosim viete mi este poradit ohladne dobrovolneho pripoistenia?
Moja svokra ho mala zalozene, ale ked skoncila marotku, tak to zrusila, lebo mala nastupit do firmy, kde kek mali platit odvody, ale vysvitlo, ze to je len na dohodu, moze si zalozit znova toto pripoistenie ? Alebo musi tam byt nejake prestavka?
Xanti
05.05.10,18:50
Prosim viete mi este poradit ohladne dobrovolneho pripoistenia?
Moja svokra ho mala zalozene, ale ked skoncila marotku, tak to zrusila, lebo mala nastupit do firmy, kde kek mali platit odvody, ale vysvitlo, ze to je len na dohodu, moze si zalozit znova toto pripoistenie ? Alebo musi tam byt nejake prestavka?
Hej môže si DNP znova založiť, bez obmedzení.
krtulko
05.05.10,18:53
dakujem krasne
krtulko
05.05.10,19:32
prepacte, este jedna otazka, priklad : je teraz nezamestnana, vykonava len pocet hodin stanovenych uradom prace / brigada/, a zalozi si to napr. 6.5.2010, a napr. o dva tyzdne ochorie, moze ist na PN? preplati je to socialna poistovna? alebo musi byt nasporenych 270dni od zalozenia DNP? dakujem este raz
Xanti
05.05.10,19:34
prepacte, este jedna otazka, priklad : je teraz nezamestnana, vykonava len pocet hodin stanovenych uradom prace / brigada/, a zalozi si to napr. 6.5.2010, a napr. o dva tyzdne ochorie, moze ist na PN? preplati je to socialna poistovna? alebo musi byt nasporenych 270dni od zalozenia DNP? dakujem este raz
SP skúma pri posudzovaní nároku na dávky v PN to či poistenec ( svokra ) má ku dňu PN 270 dní poistenia. Toto skúma spätne 24 mesiacov do zadu. Takže ak v posledných 2 rokoch svorka mala platené toto poistenie, DNP alebo zo zamestnania a má dostatočný počet dní, tak PN dostane.
wagner
05.05.10,19:51
SP skúma pri posudzovaní nároku na dávky v PN to či poistenec ( svokra ) má ku dňu PN 270 dní poistenia. Toto skúma spätne 24 mesiacov do zadu. Takže ak v posledných 2 rokoch svorka mala platené toto poistenie, DNP alebo zo zamestnania a má dostatočný počet dní, tak PN dostane.

:D
krtulko
19.06.10,19:46
Mili poradaci, este predsa raz navazujem na tuto temu, kamosk. mama pracuje, ale zacala si platit DNP. Viete mi povedat, ze ked pojde na PN, a doktor vystavi PN aj na zamestnavatela a aj na DNP, bude socialna poistovna jej nieco priplacat, alebo bude dostat len tolko akokeby to vobec nemala. Oplati sa teda v takom pripade, ked uz je clovek zamestnany priplacat DNP?
krtulko
20.06.10,18:07
neviete mi prosim nikto poradit?