pohoda62
03.04.10,20:38
Dobrý deň, dnes som sa dozvedela, že ja ako poberateľka vdovského dôchodku, ktorá sa starám o jedno dieťa, študenta vysokej školy budem mať nárok na vdovský dôchodok aj po jeho ukončení štúdia v prípade, že vo veku mojich 50-tich rokov on bude mať menej a ko 26 rokov a bude študovať. Zaujíma ma, či to je pravda a za akých podmienok. Či to je podmienené tým, že on nesmie mať vlastný príjem a bude študovať. Či je to pravda aj v prípade, že bude študovať druhú (ďalšiu) vysokú školu. Alebo, či je to vôbec pravda.
Ďakujem za odpoveď.
Xanti
04.04.10,07:20
Dobrý deň, dnes som sa dozvedela, že ja ako poberateľka vdovského dôchodku, ktorá sa starám o jedno dieťa, študenta vysokej školy budem mať nárok na vdovský dôchodok aj po jeho ukončení štúdia v prípade, že vo veku mojich 50-tich rokov on bude mať menej a ko 26 rokov a bude študovať. Zaujíma ma, či to je pravda a za akých podmienok. Či to je podmienené tým, že on nesmie mať vlastný príjem a bude študovať. Či je to pravda aj v prípade, že bude študovať druhú (ďalšiu) vysokú školu. Alebo, či je to vôbec pravda.
Ďakujem za odpoveď.
Takže podľa tých citácii dole vidíš, že vdovský dôchodok bude vyplácaný nadaľej ak splniš podmienku. Teda dieťa bude nezaopatrené ( druhé štúdium sa neráta, vylučuje ho soc. poisťovňa ), alebo resp. ak tvoj syn skončí vysokú školu, a ty budeš mať v tom čase 52 rokov tak Ti vdovský dôchodok bude dalej vyplácaný ak si vychovala okrem syna ešte jedno dieťa.

Ťažko sa do s tvojho zadania komplexne zhodnotiť situácia. Preto si prečítaj linky čo som TI prilepila, poprípade doplň informácie.

zdroj : http://www.socpoist.sk/vdovsky-dochodok/1289s#Z%C3%A1nik%20n%C3%A1roku%20na%20vdovsk%C3%BD %20d%C3%B4chodok%20a%20jeho%20v%C3%BDplatu
Nárok na výplatu vdovského dôchodku zaniká, ak po uplynutí jedného roka od smrti manžela vdova nespĺňa niektorú z nasledujúcich podmienok:


stará sa aspoň o jedno nezaopatrené dieťa (pozri: nezaopatrené dieťa (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=646) ), ktoré má po zomretom rodičovi nárok na sirotský dôchodok alebo ktoré bolo v rodine zomretého vychovávané (t. j. vlastné dieťa vdovy, osvojené dieťa vdovy alebo dieťa, ktoré bolo rozhodnutím príslušného orgánu počas trvania manželstva vdove alebo zomretému manželovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov),

Zdroj : http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=646
Na účely dôchodkového poistenia sa za nezaopatrené považuje dieťa



v období od skončenia povinnej školskej dochádzky do dosiahnutia 26. roku veku, ak

sa sústavne pripravuje na povolanie (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=647),



Na účely dôchodkového poistenia sa za nezaopatrené nepovažuje dieťa, ktoré


sa síce štúdiom sústavne pripravuje na povolanie, ale už získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol mu priznaný akademický titul,

zdroj: http://www.socpoist.sk/vdovsky-dochodok/1289s#Z%C3%A1nik%20n%C3%A1roku%20na%20vdovsk%C3%BD %20d%C3%B4chodok%20a%20jeho%20v%C3%BDplatu
Nárok na výplatu vdovského dôchodku
Nárok na výplatu vdovského dôchodku trvá po obdobie jedného roka od smrti manžela. Po uplynutí tohto jedného roka zaniká iba nárok na výplatu vdovského dôchodku, samotný nárok na vdovský dôchodok však trvá aj naďalej. Po uplynutí jedného roka nárok na výplatu trvá iba vtedy, ak vdova spĺňa niektorú z nasledujúcich podmienok:


stará sa aspoň o jedno nezaopatrené dieťa (pozri: nezaopatrené dieťa (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=646) ), ktoré má po zomretom rodičovi nárok na sirotský dôchodok alebo ktoré bolo v rodine zomretého vychovávané (t. j. vlastné dieťa vdovy, osvojené dieťa vdovy alebo dieťa, ktoré bolo rozhodnutím príslušného orgánu počas trvania manželstva vdove alebo zomretému manželovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov),
je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
vychovala aspoň tri deti (táto podmienka sa uplatňuje najskôr od 1. augusta 2006)
dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti (táto podmienka sa uplatňuje najskôr od 1. augusta 2006)
dovŕšila dôchodkový vek.
viki11
26.05.10,10:16
Chcela by som sa spýtať k téme vdovský dôchodok, či má niekto skúsenosti so žiadosťou o jeho vyplácanie. Ja už som raz o vdovský dôchodok žiadala pred siedmimi rokmi, ale sociálna posťovňa mi priznanie zamietla, nakoľko môj zosnulý manžel nemal uhradené požadované poistné obdobia a podľa vtedy platnej legislatívy nebolo možné spätné doplatenie dlhu, resp. dlh bolo možné uhradiť, ale nárok na vdovský dôchodok napriek tomu nevznikol. Ja som vtedy o vdovský dôchodok žiadala a dokladala som k žiadosti všetky požadované dokumenty, ale priznanie mi zamietli. Napriek tomu sociálna poisťovňa odvtedy odo mňa požaduje zaplatenie dlhu po manželovi. Ťahá sa to súdne už sedem rokov a teraz mi navrhujú, nakoľko sa odvtedy legislatíva zmenila, že ak dlh doplatím, môže mi byť od doby zaplatenia vdovský dôchodok priznaný. K žiadosti o vdovský dôchodok, okrem všetkých dokladov a potvrdení, ktoré som už raz /pred siedmimi rokmi/ predkladala, teraz žiadajú okrem maturitného vysvedčenia zosnulého manžela aj vysvedčenie z deviateho ročníka základnej školy.
Keď som žiadala vysvetliť odpodstatnenosť tohoto dokladu, odpísali mi nasledovné: "doba zamestnania sa započítava od ukončenia základnej školy. Samotné vysvedčenie zo strednej školy (resp. maturitné vysvedčenie) nehovorí o ukončení základnej školy a z tohto dôvodu pristúpila Sociálna poisťovňa k požadovanie dokladu o ukončení základnej školy".
No v poriadku, ale snažím sa to násjť v zákone, ale nedarí sa mi a na stránke sociálnej poisťovne je uvedené iba toto: doklad o ukončení vzdelania zomretého manžela (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom, a podobne) alebo potvrdenie školy odkedy – dokedy trvalo jeho štúdium, ktoré nebolo predpísaným spôsobom ukončené .

Otázka: Vie mi niekto poradiť, či je táto požadavka sociálnej poisťovne opodstatnená v zmysle zákona, alebo ide iba ďalší o byrokratický teror? Ďakujem.