pillot
03.04.10,22:32
Chcem Vás požiadať o rady,
som SZČO neplatca DPH a dostal som od dodávateľa služby (prvý krát) faktúru na ktorej má uvedené DIČ vo formáte 2022atď..., DPH vykázal ako NULA, ale na faktúru neuviedol, že nieje platca DPH i keď som ho o to žiadal. Známy ma upozornil že ak môj dodávateľ je platca DPH, že čiastka DPH je odomňa dodatočne vymáhateľná. Dodávateľa som našiel aj v www.or.sk a k DIČ má pridelené aj SK2022atď...
Moje otázky:
1./ Je možné aby s.r.o. s takýmto DIČ nebol platcom DPH?
2./ Je DPH-čka odomňa dodatočne vymáhateľná?
3./ Neplatca DPH nemá povinnosť o tejto skutočnosti informovať na faktúrach?
-- Používam na faktúry ALFU a tam mi to automaticky píše.
Ďakujem za rady
marjankaj
03.04.10,21:44
Chcem Vás požiadať o rady,
som SZČO neplatca DPH a dostal som od dodávateľa služby (prvý krát) faktúru na ktorej má uvedené DIČ vo formáte 2022atď..., DPH vykázal ako NULA, ale na faktúru neuviedol, že nieje platca DPH i keď som ho o to žiadal. Známy ma upozornil že ak môj dodávateľ je platca DPH, že čiastka DPH je odomňa dodatočne vymáhateľná. Dodávateľa som našiel aj v www.or.sk (http://www.or.sk) a k DIČ má pridelené aj SK2022atď...
Moje otázky:
1./ Je možné aby s.r.o. s takýmto DIČ nebol platcom DPH?
2./ Je DPH-čka odomňa dodatočne vymáhateľná?
3./ Neplatca DPH nemá povinnosť o tejto skutočnosti informovať na faktúrach?
-- Používam na faktúry ALFU a tam mi to automaticky píše.
Ďakujem za rady
Ak si ty neplatca DPH, tak ti to môže byť jedno. Kto by mal od teba vymáhať tú DPH? A prečo?
padro
04.04.10,06:45
ale neviem ako mu to moze dat bez dph, asi chce mat niekto problem na danovom. :D
andreaS
04.04.10,07:02
dodavatel si zrejme mysli, ze ked predava neplatcovi dph, tak dph nefakturuje :D
Dav
04.04.10,07:12
dodavatel si zrejme mysli, ze ked predava neplatcovi dph, tak dph nefakturuje :D
Može byť.
Alebo dodávateľ mohol fakturovať činnosť od dane oslobodenú, alebo vykonanú pred termínom, ako sa stal plátcom DPH, alebo už prestal byť plátcom .
Dopĺňam :
Môže mať IČ DPH pre dovoz tovarov, ale nie je registrovaný ako plátca dane.
marjankaj
04.04.10,07:16
ale neviem ako mu to moze dat bez dph, asi chce mat niekto problem na danovom. :D

To neviem ani ja. Ale to je problém toho dodávateľa, a ten teraz neriešim. A ak by mu chcel dodatočne zdvihnúť cenu o tú DPH, tak s tým nemusím súhlasiť. Pre mňa je faktúrovaná cena konečná, tak ako je uvedená na faktúre. Navyše bol na to upozornený(predpokladám, že písomne).
pillot
22.04.10,13:25
Ďakujem už som na to prišiel.
Môj dodávateľ služby je registrovaný pre platcovstvo DPH podľa § 7a (pre styk so zahraničím).
Ale aj tak by ma zaujímalo či je povinnosť, keď nie je platcom DPH v tuzemskom styku, túto skutočnosť uvádzať na faktúrach.
Blankake
22.04.10,13:35
Ďakujem už som na to prišiel.
Môj dodávateľ služby je registrovaný pre platcovstvo DPH podľa § 7a (pre styk so zahraničím).
Ale aj tak by ma zaujímalo či je povinnosť, keď nie je platcom DPH v tuzemskom styku, túto skutočnosť uvádzať na faktúrach.
Ak je registrovaný pre DPH podľa § 7a, má pridelené IČ DPH - ale naďalej ostáva neplatcom DPH.
V rámci tuzemska sa toto IČ DPH na faktúrach neuvádza.
marjankaj
22.04.10,14:34
Ďakujem už som na to prišiel.
Môj dodávateľ služby je registrovaný pre platcovstvo DPH podľa § 7a (pre styk so zahraničím).
Ale aj tak by ma zaujímalo či je povinnosť, keď nie je platcom DPH v tuzemskom styku, túto skutočnosť uvádzať na faktúrach.

A aký rozdiel z toho pre teba vyplýva?
evina
22.04.10,15:02
Chcem Vás požiadať o rady,
som SZČO neplatca DPH a dostal som od dodávateľa služby (prvý krát) faktúru na ktorej má uvedené DIČ vo formáte 2022atď..., DPH vykázal ako NULA, ale na faktúru neuviedol, že nieje platca DPH i keď som ho o to žiadal. Známy ma upozornil že ak môj dodávateľ je platca DPH, že čiastka DPH je odomňa dodatočne vymáhateľná. Dodávateľa som našiel aj v www.or.sk (http://www.or.sk) a k DIČ má pridelené aj SK2022atď...
Moje otázky:
1./ Je možné aby s.r.o. s takýmto DIČ nebol platcom DPH?
2./ Je DPH-čka odomňa dodatočne vymáhateľná?
3./ Neplatca DPH nemá povinnosť o tejto skutočnosti informovať na faktúrach?
-- Používam na faktúry ALFU a tam mi to automaticky píše.
Ďakujem za rady

Pre úplnosť, keďže už teraz vieme, že nie je platiteľom DPH...:
ad 1. Otázka nie je správne položená . Skladba DIČ 2022... atď. nie je rozhodujúca vôbec, či ide o platiteľa alebo neplatiteľa DPH. DIČ 2020... je daňovým identifikačným číslom a má ho každý daňový subjekt registrovaný ako platiteľ daní ako takých na DÚ...
Platiteľ DPH má okrem DIČ pridelené na základe registrácie k DPH IČ DPH SK 2022....

ad2. ak by platiteľom bol a neodviedol DPH /on ju však ani správne neuviedol/ áno je od odberateľa táto DPH vymahateľná podľa § 69 záklona o DPH:


(14) Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.

ad3 . neplatiteľ DPH nemá povinnosť uvádzať na faktúre, že nie je platiteľom DPH /ak by sme išli do krajnosti podľa zákona o DPH ani nie je dokonca povinný faktúru vystaviť/, ale samozrejme je dobrým zvykom túto formuláciu na faktúre uviesť ....
marjankaj
22.04.10,16:10
Pre úplnosť, keďže už teraz vieme, že nie je platiteľom DPH...:
ad 1. Otázka nie je správne položená . Skladba DIČ 2022... atď. nie je rozhodujúca vôbec, či ide o platiteľa alebo neplatiteľa DPH. DIČ 2020... je daňovým identifikačným číslom a má ho každý daňový subjekt registrovaný ako platiteľ daní ako takých na DÚ...
Platiteľ DPH má okrem DIČ pridelené na základe registrácie k DPH IČ DPH SK 2022....

ad2. ak by platiteľom bol a neodviedol DPH /on ju však ani správne neuviedol/ áno je od odberateľa táto DPH vymahateľná podľa § 69 záklona o DPH:


(14) Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.

ad3 . neplatiteľ DPH nemá povinnosť uvádzať na faktúre, že nie je platiteľom DPH /ak by sme išli do krajnosti podľa zákona o DPH ani nie je dokonca povinný faktúru vystaviť/, ale samozrejme je dobrým zvykom túto formuláciu na faktúre uviesť ....

Evinka je to správne ako si uviedla, ale akosi tomu nemôžem uveriť.
Ako ja mám, čo i len tušiť, že môj dodávateľ nezaplatí daň?
Veď ja ju dodávateľovi zaplatím, prečo by som mal platiť ešte raz?
Ak sa za faktúru považuje doklad z registračnej pokladne, ako by zisťovali, od koho majú žiadať tú daň(ja ako platiteľ, nakúpim v hotovosti cez registračnú pokladňu)
Je na to nejaký príklad?:eek:
evina
22.04.10,16:31
Evinka je to správne ako si uviedla, ale akosi tomu nemôžem uveriť.
Ako ja mám, čo i len tušiť, že môj dodávateľ nezaplatí daň?
Veď ja ju dodávateľovi zaplatím, prečo by som mal platiť ešte raz?
Ak sa za faktúru považuje doklad z registračnej pokladne, ako by zisťovali, od koho majú žiadať tú daň(ja ako platiteľ, nakúpim v hotovosti cez registračnú pokladňu)
Je na to nejaký príklad?:eek:

Je to jednoducho tak... je tu na Porade jedna téma k tomu, kde takto bola nútená platiť jedna firma...tiež sme boli vtedy všetci v r. 2005 šokovaní :D, ale vieš štát si svoje peniažky nepustí...

http://www.porada.sk/t12509-p3-kontrola-dph-za-1-a-2-stvrtrok-2005-a.html
marjankaj
22.04.10,16:47
Je to jednoducho tak... je tu na Porade jedna téma k tomu, kde takto bola nútená platiť jedna firma...tiež sme boli vtedy všetci v r. 2005 šokovaní :D, ale vieš štát si svoje peniažky nepustí...

http://www.porada.sk/t12509-p3-kontrola-dph-za-1-a-2-stvrtrok-2005-a.html

Ďakujem za link.
Ale ako dokážu, že platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
To mi nie je celkom jasné. Tak by bol celý odsek postavený na vode.
evina
22.04.10,16:53
Ďakujem za link.
Ale ako dokážu, že platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
To mi nie je celkom jasné. Tak by bol celý odsek postavený na vode.

No to môže byť kameň úrazu, ale bolo aj v tom linku spomenuté, že dôkazná núdza je na daňovom subjekte...
marjankaj
22.04.10,18:01
No to môže byť kameň úrazu, ale bolo aj v tom linku spomenuté, že dôkazná núdza je na daňovom subjekte...

Ako ja mám dokazovať niečo, čo neviem? :eek: Že by na detektore lži? To je nonsens.
Nech sa k tomu vyjadrí nejaký právnik.

PS:
Naviac pri uzavretí zmluvy. Veď vtedy mohol platiť. Nezaplatil až po skončení kvartálu.:eek:
evina
22.04.10,19:46
Ako ja mám dokazovať niečo, čo neviem? :eek: Že by na detektore lži? To je nonsens.
Nech sa k tomu vyjadrí nejaký právnik.

PS:
Naviac pri uzavretí zmluvy. Veď vtedy mohol platiť. Nezaplatil až po skončení kvartálu.:eek:

Aj z môjho pohľadu je to absurdný paragraf, ktorý potrestá poctivého na úkor darebáka....