mauro23456
04.04.10,14:11
Zdravim, potrebujem radu ohľadom Úradu práce. Takže k 1.4. som sa so zamestnávateľom dohodol o ukončení PP. Takže sa chcem spýtať do koľkých dní sa musím hlásiť na Úrade práce? Od zamestnávateľa mám len papier kde je výpoveď. Zápočtový list dostanem až 15.4.. Mám dovtedy čakať a ísť na úrad aj s tým započtovým alebo stačí výpoveď? A do koľkých dní? Ďakujem za odpoveď
zdenka131
04.04.10,12:21
Želám pohodový deň.





K žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie nie je potrebné dokladovať zápočtový list, stačí predložiť občiansky preukaz a potvrdenie s presným dátumom skončenia zamestnania (zápočtový list je možné dokladovať úradu práce, sociálnych vecí a a rodiny dodatočne).

Ak občan podá žiadosť do siedmich kalendárnych dní od rozviazania pracovného pomeru, do evidencie uchádzačov o zamestnanie je zaradený nasledujúcim dňom po rozviazaní pracovného pomeru.

Uchádzač o zamestnanie je povinný aktívne si hľadať zamestnanie a aktívne hľadanie zamestnania osobne preukazovať úradu najmenej raz za kalendárny mesiac v termíne a na mieste určenom úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.

Uchádzač o zamestnanie je povinný na účel ponuky vhodného zamestnania alebo účasti na niektorom z aktívnych opatrení na trhu práce byť k dispozícii úradu práce, sociálnych vecí na rodiny do troch pracovných dní od doručenia písomnej výzvy alebo ústneho vyzvania úradom práce, sociálnych vecí a rodiny pri osobnom kontakte s uchádzačom o zamestnanie.

Tiež je povinný najneskôr do troch pracovných dní písomne oznámiť každú zmenu oproti predchádzajúcemu zápisu v evidencii uchádzačov o zamestnanie.

Je na slobodnom rozhodnutí každého občana, či si podá žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, alebo bude dobrovoľne nezamestnaným občanom, pre ktorého vyplýva jediná zákonná povinnosť – hradiť si zdravotné poistenie.

Nárok na dávku v nezamestnanosti vzniká uchádzačovi o zamestnanie, ak má platené poistenie v nezamestnanosti najmenej 3 roky za posledné 4 roky alebo najmenej 2 roky za posledné 4 roky pri zamestnaní na dobu určitú. V prvom prípade je dĺžka vyplácania 6 mesiacov, v druhom prípade 4 mesiace. Výška dávky v nezamestnanosti je 50 percent denného vymeriavacieho základu. Vyplácanie dávky je v kompetencii Sociálnej poisťovne.
Lenka1979
04.04.10,12:22
Zo zákona o službách zamestnanosti:

§ 34
Zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie


(1) Uchádzač o zamestnanie, ktorý sa uchádza na základe osobného podania písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade, v ktorého územnom obvode má trvalý pobyt, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa osobného podania písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

(2) Ak uchádzač o zamestnanie požiadal o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do siedmich kalendárnych dní odo dňa

a) skončenia zamestnania, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení zamestnania,
b) skončenia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,
c) skončenia sústavnej prípravy na povolanie, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení sústavnej prípravy na povolanie,
d) skončenia osobnej celodennej starostlivosti o dieťa, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení osobnej celodennej starostlivosti o dieťa,
e) skončenia osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá je odkázaná na osobnú celodennú opateru, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá je odkázaná na osobnú celodennú opateru; starostlivosť o takúto osobu sa preukazuje čestným vyhlásením,
f) skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti,
g) skončenia invalidity, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení invalidity,
h) skončenia výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody alebo
i) právoplatnosti rozhodnutia o nepriznaní predčasného starobného dôchodku, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po právoplatnosti rozhodnutia o nepriznaní predčasného starobného dôchodku.
MoniJaro
29.04.10,08:09
Mám otázku. Dňa 06.04.2010 som sa bola dať zaevidovať na Úrade práce, keďže od 01.04.2010 som nezamestnaná. Rozhodnutie o zaradení do Evidencie uchádzačov o zamestnanie som obdržala na príslušnom Úrade práce dňa 13.04.2010, kedy mi bol stanovený aj ďalší termín kontaktu s ÚP na 11.05.2010.

Chcem sa spýtať, či mám povinnosť už počas tohto kontaktu dňa 11.05.2010 preukázať ÚP aktívne hľadanie zamestnania, keďže som ešte neobdržala žiadne bližšie inštrukcie ani tlačivo od ÚP, na ktorom by som mohla ÚP preukazovať toto aktívne hľadanie zamestnania. Existuje nejaké takéto tlačivo, ktoré od ÚP obdržím?

Som evidovaná na ÚP po viac ako desiatich rokoch, takže s tým nemám skúsenosti.
Jedná sa mi aj o skutočnosť, že som si prácu hľadala, ale vždy to bolo iba telefonicky odpoveďou na inzeráty z časopisov, čo sa nedá ÚP nijako zdokladovať.

Ďakujem za skorú odpoveď.
drobeceva
29.04.10,08:50
Som evidovaná na ÚP po viac ako desiatich rokoch, takže s tým nemám skúsenosti.
Jedná sa mi aj o skutočnosť, že som si prácu hľadala, ale vždy to bolo iba telefonicky odpoveďou na inzeráty z časopisov, čo sa nedá ÚP nijako zdokladovať.

Ďakujem za skorú odpoveď.[/QUOTE]
Myslím, že ÚP Ti dá tlačivko, ktoré im donesieš potvrdené, kde si si robotu hľadala.
Viem, že stačí, ak donesieš z PC stiahnutú žiadosť, kde si sa o miesto uchádzala, resp. od nich korešpondenciu. Telefonicky nemáš ako preukázať.
Timka1
29.04.10,08:54
úrad práce dáva tlačivko - ale v poslednej dobe nechcú, že vraj si ich majú uchádzači na úrade práce nakopírovať ..... bez komentára

ale akceptujú písomnú odpoveď na žiadosť o prijatie do zametnania
MoniJaro
29.04.10,10:00
Ďakujem za odpovede.

Mám teda povinnosť preukázať sa o aktívnom hľadaní zamestnania už pri kontakte 11.05.2010? Alebo až keď dostanem od ÚP to tlačivko?

Koľko takýchto písomných potvrdení (resp. potvrdení o zaslaní žiadostí o prijatie do zamestnania) by som mala pri jednom kontakte na ÚP doložiť?
drobeceva
29.04.10,10:02
Ďakujem za odpovede.

Mám teda povinnosť preukázať sa o aktívnom hľadaní zamestnania už pri kontakte 11.05.2010? Alebo až keď dostanem od ÚP to tlačivko?

Koľko takýchto písomných potvrdení (resp. potvrdení o zaslaní žiadostí o prijatie do zamestnania) by som mala pri jednom kontakte na ÚP doložiť?
pri každej návšteve - 1 potvrdenie
-či už aj teraz-neviem Ti zodpovedať - či Ti oni zabudli dať, alebo ešte nemusíš- neviem-možno niekto zareaguje
Timka1
29.04.10,10:03
Ďakujem za odpovede.

Mám teda povinnosť preukázať sa o aktívnom hľadaní zamestnania už pri kontakte 11.05.2010? Alebo až keď dostanem od ÚP to tlačivko?

Koľko takýchto písomných potvrdení (resp. potvrdení o zaslaní žiadostí o prijatie do zamestnania) by som mala pri jednom kontakte na ÚP doložiť?

pri každom hlásení sa na úrade práce jedno potvrdenie, že si si hľadal prácu, resp. jednu písomnú odpoveď na žiadosť o prijatie do zamestnania
simema
04.04.11,17:45
Dobrý deň,je pravda ,že do 3 dní sa treba prihlásiť na UP alebo je to stále do 7 dní.
drobeceva
04.04.11,17:50
Dobrý deň,je pravda ,že do 3 dní sa treba prihlásiť na UP alebo je to stále do 7 dní.
7 dní stále platí
simema
04.04.11,19:29
Dakujem pekne za rýchlu odpoved.