lauraanery115
04.04.10,16:51
Zdravím, mám problém s bývalím partnerom. Ako tehotná som sa vrátila z Čiech domov na Slovensko. Po narodení syna som dala na súd určenie výživneho na syna aj na mňa. Zo súdu nám už poslali dátum pojednávania. Bývalí sa mi ústne vyhráža, že ak to nestiahnem do toho dátumu tak budem rada ak budem dostávať 500Sk. Tvrdí, že je nezamestnaný, a že nieje ani evidovaný na UP. Ja viem, že podniká a zarába slušné peniaze. Platí výživné na dve deti a nejake exekučky. Syn má 3 mesiace a je na umelej strave a to čo dostávame od štátu mi postačí tak na jeho potreby, ale nie na moje. Ako sa mám proti jeho klamstvám brániť a dokázať že podniká a že zarába slušné peniaze.
kaco11
04.04.10,15:11
pokiaľ podniká tak by ma zaujímalo či sa nachádza v nejakom registri. obchodný register, živnostenský register. Pokiaľ podniká tak musí mať odvody podávať daňové priznanie a podobne. Pri pojednávaní návrh na súd na preskúmanie týchto skutočností. Tam by bolo fajn sa ešte poradiť s právnikom.
zdenka131
04.04.10,15:14
Želám pohodový podvečer.

Plnenie vyživovacej povinnosti rodiča k maloletému dieťaťu je jeho zákonná povinnosť a skutočnosť, že rodič je nezamestnaný a nemá žiaden príjem ho žiadnym spôsobom nezbavuje jeho zákonnej povinnosti vyživovať svoje dieťa.

Môžete urobiť nasledovné:

1. podať návrh na výkon exekúcie proti rodičovi, ktorý si neplní svoju vyživovaciu povinnosť určenú súdnym rozhodnutím. Návrh môžete podať u ktoréhokoľvek exekútora, pričom takéto konanie je oslobodené od poplatkov, pokiaľ je dieťa maloleté. K návrhu treba pripojiť overenú kópiu rozsudku, ktorým bolo určené výživné, pričom na rozsudku musí byť vyznačená doložka právoplatnosti a vykonateľnosti. V návrhu na výkon exekúcie podrobne opíšte výšku dlhu a za aké obdobie vzniklo dlžné výživné.

2. Podajte trestné oznámenie na rodiča, ktorý si neplní svoju vyživovaciu povinnosť. Podľa §207 Trestného zákona ak si rodič najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní vyživovaciu povinnosť je takéto jeho konanie trestným činom.

3. požiadať o náhradné výživné Úrad práce sociálnych vecí a rodiny.
lauraanery115
04.04.10,16:50
Keď som hladala jeho meno v databáze podnikatelov tak som ho nikde nenašla. ani neviem jeho IČO a tak neviem či ešte podniká pod svojím menom alebo pod niekym iným. Ale faktúry vystavuje na svoje meno. Neviem ako podáva danove priznanie, ked tvrdí že je nezamestnaný a že nieje ani na UP. Takže som zvedavá čo bude na súde, kedže nepríde na pojednávanie a najal si na to právnika.
lauraanery115
04.04.10,16:53
pokiaľ podniká tak by ma zaujímalo či sa nachádza v nejakom registri. obchodný register, živnostenský register. Pokiaľ podniká tak musí mať odvody podávať daňové priznanie a podobne. Pri pojednávaní návrh na súd na preskúmanie týchto skutočností. Tam by bolo fajn sa ešte poradiť s právnikom.
Keď som hladala jeho meno v databáze podnikatelov tak som ho nikde nenašla. ani neviem jeho IČO a tak neviem či ešte podniká pod svojím menom alebo pod niekym iným. Ale faktúry vystavuje na svoje meno. Neviem ako podáva danove priznanie, ked tvrdí že je nezamestnaný a že nieje ani na UP. Takže som zvedavá čo bude na súde, kedže nepríde na pojednávanie a najal si na to právnika.
lauraanery115
04.04.10,16:56
Želám pohodový podvečer.

Plnenie vyživovacej povinnosti rodiča k maloletému dieťaťu je jeho zákonná povinnosť a skutočnosť, že rodič je nezamestnaný a nemá žiaden príjem ho žiadnym spôsobom nezbavuje jeho zákonnej povinnosti vyživovať svoje dieťa.

Môžete urobiť nasledovné:

1. podať návrh na výkon exekúcie proti rodičovi, ktorý si neplní svoju vyživovaciu povinnosť určenú súdnym rozhodnutím. Návrh môžete podať u ktoréhokoľvek exekútora, pričom takéto konanie je oslobodené od poplatkov, pokiaľ je dieťa maloleté. K návrhu treba pripojiť overenú kópiu rozsudku, ktorým bolo určené výživné, pričom na rozsudku musí byť vyznačená doložka právoplatnosti a vykonateľnosti. V návrhu na výkon exekúcie podrobne opíšte výšku dlhu a za aké obdobie vzniklo dlžné výživné.

2. Podajte trestné oznámenie na rodiča, ktorý si neplní svoju vyživovaciu povinnosť. Podľa §207 Trestného zákona ak si rodič najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní vyživovaciu povinnosť je takéto jeho konanie trestným činom.

3. požiadať o náhradné výživné Úrad práce sociálnych vecí a rodiny.
Ideme ešte len na pojednávanie, tam sa všetko dozviem, ale nie prijamo od neho ale od jeho právnika ktoreho si na to najal. na súdne pojednávanie nepríde.
zdenka131
04.04.10,17:26
Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť si svoju vyživovaciu povinnosť vo výške najmenej 30 % zo sumy životného minima na zaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa. Tu sa vychádza z predpokladu, že každá povinná osoba musí vždy, aj keď je to na úkor jej minima, zabezpečiť výživu dieťaťa.

Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov.

Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy jeho výdavky, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.

Pri zisťovaní majetkových pomerov povinného je dôležitá aj aktivita oprávneného rodiča, ktorý má možnosť upozorniť súd na existenciu ďalšieho majetku povinného (napr. luxusné autá, nehnuteľnosti a pod.).

Oprávnený rodič nenesie zodpovednosť za zhromažďovanie dôkazov. Tým, že nedokáže svoje tvrdenia, nemusí to pre neho automaticky znamenať nepriaznivý výsledok. Súd vykoná aj dôkazy účastníkmi nenavrhnuté alebo neoznačené.
gabooz
06.04.10,08:18
Len doplnim, ze trestne oznamenie je mozne podat, len uz sud rozhodool o vyske vyzivneho a vyzivne nie je platene min, 3 mesiace