Janka6685
13.10.05,13:21
Ahojte.

Potrebujem poradiť vo výpovediach.

Máme zamestnancov na pracovný pomer a skrátený pracovný úväzok. Niekoľkým by sme chceli dať výpoveď a následne ich prijať na dohodu o vykonaní práce. Chcela by som vedieť, či je to takto možné a ako je to zrealizovateľné. Teda:
- akú výpoveď dať v tomto prípade?
- potrebujeme to uskutočniť čo najskôr, preto by ma zaujímalo aj to, či sa to dá okamžite?
- musí byť vyplatené odstupné?

Zamestnanci zo všetkým súhlasia. Teda s tým, že ak by to šlo, už napr. od 11/2005 by pracovali na dohodu a nedostali by odstupné.

Veľmi pekne prosím o radu.

Ďakujem
ajobs
13.10.05,11:31
Dá sa rozviazať pracovný pomer dohodou v termíne na akom sa dohodnú zamestnanec a zamestnávateľ, trebárs aj dnes. Keďže tam nebude uvedené, že išlo o RPP dohodou z organizačných dôvodov, nebude sa vyplácať odstupné. Pri spisovaní DoVP daj pozor na druh práce, aby to nebolo to isté, čo bolo v pracovnej zmluve. Niekto tretí ( napr. IBP) by to mohol napadnúť ako simulovaný právny úkon s cieľom zastrieť skutočný právny úkon - teda taký, ktorý vedie k uzatvoreniu pracovnej zmluvy. Cieľom by mohlo byť vyhýbanie sa odvodovým povinnostiam - v takom prípade by mohol súd zrušiť platnosť takýchto DoVP a platili by pracovné zmluvy.
Je to určite extrém, ale je potrebné na to pamätať.
Evanka
13.10.05,11:46
Treba dať pozor na formuláciu DoVP. Pri skončení PP dohodou sa nikdy nevypláca odstupné. Musela by to byť výpoveď daná zamestnávateľom (§ 63 ods. 1 písm. a) až c)), nie skončenie PP dohodou (§60).
ajobs
13.10.05,11:52
Vypláca sa vtedy, ak ide o skončenie PP dohodou z dôvodov uvedených v § 63, ods.1 a) a b) (organizačné dôvody). http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Janka6685
14.10.05,09:17
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. :)

Budú musieť mať tu istú činnosť, ako mali doteraz. Nechceme sa vyhnúť plateniu odvodov. Môžeme dokázať, že zamestnávanie na pracovný pomer je pre nás nerentabilné. Skúsili sme zamestnávať na pracovné zmluvy a skoro sme nemali na výplaty. Ak budú na dohodu, určite na tie výplaty bude. Ja viem, že to úrady a kontorlu nezaujíma, ale však uvidíme, ako sa k tomu postavia.

Človek chce pomôcť ľuďom a nemôže:mee: .

Príjemný deň.:)
Naile
14.10.05,11:09
Aspoň tu nevypravajte, že chcete pomôcť ľudom.
Natlakovým prechodom z PP na DOVP zamestnanci stracajú nárok na davky sociálneho poistenia a odrazí sa to negativne na ich starobných dôchodkoch. Okrem toho budu musieť si sami zaplatiť aj zdravotné poisteni vo výške 14 %. Tak aká je to pomoc?
Martina80
14.10.05,11:23
Aspoň tu nevypravajte, že chcete pomôcť ľudom.
Natlakovým prechodom z PP na DOVP zamestnanci stracajú nárok na davky sociálneho poistenia a odrazí sa to negativne na ich starobných dôchodkoch. Okrem toho budu musieť si sami zaplatiť aj zdravotné poisteni vo výške 14 %. Tak aká je to pomoc?
Preboha Naile, nešlo by to slušnejšie???? Dosť agresívny tón, nemyslíš????
ajobs
14.10.05,12:10
Aspoň tu nevypravajte, že chcete pomôcť ľudom.
Natlakovým prechodom z PP na DOVP zamestnanci stracajú nárok na davky sociálneho poistenia a odrazí sa to negativne na ich starobných dôchodkoch. Okrem toho budu musieť si sami zaplatiť aj zdravotné poisteni vo výške 14 %. Tak aká je to pomoc?
No je to síce pravda, avšak ak by ich nezamestnali na DoVP. potom by ich museli poslať na dlažbu, teda na ÚP. Takže takto by to tiež nebola žiadna výhra !
Janka6685
14.10.05,13:07
No je to síce pravda, avšak ak by ich nezamestnali na DoVP. potom by ich museli poslať na dlažbu, teda na ÚP. Takže takto by to tiež nebola žiadna výhra !
Presne o to mi ide. Dotyční zamestnanci majú ešte inde pracovný pomer. Len sme chceli, aby si trocha zarobili. Tak sme ich zobrali, ale z čoho im máme platiť, keď to nijak nevychádza??? A majiteľovi neostala ani koruna. Takže to nie je tak, že majiteľ si nechal niečo pre seba a potom zvyšok peňazí dal zamestnancom. Keby sme si ich nechali na pracovný pomer, nemali by výplaty a my by sme tiež nemali z čoho žiť. Ich zamestnávateľ sa ešte len rozbieha v podnikaní, takže iný zdroj peňazí zatiaľ nemá.

:eek: Naile, to bola fakt drsná pripomienka. Skús najskôr pouvažovať a až potom píš. To si fakt myslíš, že všetci myslia len na seba a nikomu inému sa nesnažia pomôcť? Toto ma fakt ranilo:mee: pri tom všetkom, ako sa trápim, aby si zamestnanci aspoň čosi zarobili pri ich minimálnej mzde v inej firme aj keď viem, že nakoniec na to doplatím, lebo nám preto zrušia firmu (lebo na dohodu by sa zamestnávať nemalo).
ondrejvla
14.10.05,16:47
Presne o to mi ide. Dotyční zamestnanci majú ešte inde pracovný pomer. Len sme chceli, aby si trocha zarobili. Tak sme ich zobrali, ale z čoho im máme platiť, keď to nijak nevychádza??? A majiteľovi neostala ani koruna. Takže to nie je tak, že majiteľ si nechal niečo pre seba a potom zvyšok peňazí dal zamestnancom. Keby sme si ich nechali na pracovný pomer, nemali by výplaty a my by sme tiež nemali z čoho žiť. Ich zamestnávateľ sa ešte len rozbieha v podnikaní, takže iný zdroj peňazí zatiaľ nemá.

:eek: Naile, to bola fakt drsná pripomienka. Skús najskôr pouvažovať a až potom píš. To si fakt myslíš, že všetci myslia len na seba a nikomu inému sa nesnažia pomôcť? Toto ma fakt ranilo:mee: pri tom všetkom, ako sa trápim, aby si zamestnanci aspoň čosi zarobili pri ich minimálnej mzde v inej firme aj keď viem, že nakoniec na to doplatím, lebo nám preto zrušia firmu (lebo na dohodu by sa zamestnávať nemalo).
Janka, ale to si predtým nenapísala, že zamestnanci majú iný pracovný pomer a nie hlavný u vás. V tom prípade neviem, prečo mali dva pracovné pomery, a prevdepodobne obidva na plný uväzok, ak dobre chápem, u vás boli len na skrátený úväzok, áno? V tom prípade ani netreba uvažovať o odstupnom, len s nimi rozviažeš pracovný pomer, ak boli na plný uväzok, tak dohodou, tak ako už navrhované.
A ešte niečo, odvody bude platiť ten druhý zamestnávateľ, alebo si ich budú platiť sami? A výkon práce na DOVP skutočne nemôže byť ten istý, ako mali na pracovnej zmluve, môže ti to kontrola napadnúť.
Janka6685
19.10.05,10:04
Janka, ale to si predtým nenapísala, že zamestnanci majú iný pracovný pomer a nie hlavný u vás. V tom prípade neviem, prečo mali dva pracovné pomery, a prevdepodobne obidva na plný uväzok, ak dobre chápem, u vás boli len na skrátený úväzok, áno? V tom prípade ani netreba uvažovať o odstupnom, len s nimi rozviažeš pracovný pomer, ak boli na plný uväzok, tak dohodou, tak ako už navrhované.
A ešte niečo, odvody bude platiť ten druhý zamestnávateľ, alebo si ich budú platiť sami? A výkon práce na DOVP skutočne nemôže byť ten istý, ako mali na pracovnej zmluve, môže ti to kontrola napadnúť.
U nás pracovali na skrátený pracovný úväzok. A prečo by nemohli mať viac prac. pomerov? Nemám pocit, že by sa na Slovensku všetkým ľuďom tak dobre darilo. Daná situácia týchto ľudí si vyžaduje, aby pracovali od vidím do nevidím, aby uživili svoje rodiny.

To, že som nespomenula, že majú aj iný pracovný pomer......tak nepredpokladala som, že je to dôležité a ani som nevedela, že ma tu bude niekto (Naile) osočovať.

Vďaka všetkým za odpovede:) .
ajobs
19.10.05,19:19
Kašli na neprajníkov, reči sa hovoria a chlieb sa je, taká je reálna situácia na Slovensku, ak niekto tvrdí opak, myslím si, že nepozná skutočnosť :)
Naile
20.10.05,13:00
Názov znel jednoznačné: najprv výpoveď a až potom DOVP. Je to veľmi "modné" teraz vytlačovanie z PP na DOVP. Takže aspoň popritom nebuďte farizejmi.
Situácia na Slovensku je zlá už teraz, ale za takých 10 - 20 rokov tu bude plno ľudí, ktoré budu mať nárok na dôchodok len vo výške cca 2 000 Sk kvôli súčasným "humanitarným skutkom" zamestnávateľov.
Avšak vedomujem si, že účtovníčka je len nástroj.
Pepa
20.10.05,13:11
Janka, podľa mňa má Naile pravdu - aj keď musím uznať, že to bolo "drsné".
Janka6685
21.10.05,07:43
Jasné, že mal Naile pravdu, ale skúste čítať celú tému a nie len názov. Aký názov som mala napísať, aby to bolo zrozumitelné?

Už som spomínala, že dotyční ľudia majú svoje zamestnania, len si chcú zarobiť niečo navyše, lebo majú len minimálne platy. Teraz neviem, čo je lepšie...zamestnať ich na pracovný pomer a rozhodovať sa, či im zaplatíme výplaty alebo odvody, alebo zamestnanť ich na dohodu a v pohode im dať výplaty...???!!!

To ste tu všetci takí bohatí z obrovských prosperujúcich firiem a zabúdate na to, že existujú aj malé chudobné firmičky? Fakt ma vie naštvať, keď si niekto myslí, že chceme špekulovať. Tú firmu sme zobrali preto, lebo to jednak bola z núdze cnosť a potom predchádzaúci majiteľ chcel firmu zrušiť. Ľudia, ktorí tam pracovali boli zúfalí, lebo mali prísť aj o to málo, čo dostávali, ale bolo to pre nich dôležité. V dnešnej dobe asi málo kto pochopí, že naozaj chceme, aby si voľačo privyrobili popri svojich platoch, aj keď vieme, že nakoniec nám alebo dajú pokutu, alebo nás zrušia.

:( :confused: :mad: :eek: :mee: ...
martaf
08.11.05,06:29
caute poradaci,
prosim nema niekto vzor výpovede danej zamestnávateľom podľa §63 odst. 1 písm. a - kedy sa zrušuje zamestnávateľ? dakujem
ajobs
08.11.05,16:27
caute poradaci,
prosim nema niekto vzor výpovede danej zamestnávateľom podľa §63 odst. 1 písm. a - kedy sa zrušuje zamestnávateľ? dakujem
Vzor výpovede síce nemám, ale podľa mňa je jednoduché napísať, že "rozväzujem s vami pracovný pomer v zmysle § 63, ods 1 a) Zákonníka práce z dôvodu...................". Toto je forma.
Dôležitý je však obsah - uviesť správne dôvod rozviazania pracovného pomeru tak, aby bol jednoznačný, nedal sa s ničím zameniť, a teda aby bol obhájiteľný na súde v prípade súdneho sporu.
Môže sa tam napísať, kedy pracovný pomer skončí, a ak vo firme existujú odbory, resp. zástupca zamestnancov, treba to s nimi prerokovať - ich súhlas však nie je potrebný, ak výpoveď nesmeruje voči členovi odborového orgánu, alebo orgánu zamestnancov.