peter_bl
04.04.10,21:53
Dobrý deň!

Hľadal som tu na fóre veci v tejto téme, ale veľa som z toho nenašiel. Chcel by som si otvoriť autopožičovňu. Rozmýšľam nad dvoma alternatívami.

1. verzia: Fabia II – živnosť. Kúpil by som na úver ojazdenú. V mojom okrese je viacerých požičovní a každý ponúka Fábiu. Počítam síce s nižšími cenami, ale aj tak, viac sa mi zdá tá druhá alternatíva. Tu by bola veľká konkurencia a možno, že by nízke ceny nestačili, keďže už konkurenti majú svoju klientelu.
Náklady: 320E/mesiac. Prenájom 23E/na deň. Keby to prenajali aspoň na 20 dní, tak zisk by bol približne okolo 150E.

2. verzia: Touareg –s.r.o. Tiež na úver ojazdenú. Pri tomto aute, a pri dobrej cene by som mohol počítať aj zo zákazníkmi mimo okresu, možno aj z celého Slovenska a takisto aj s firmami.
Náklady: 1000E/mesiac. Prenájom 90E/na deň. Taktiež na 20 dní, zisk okolo 800E.

Takto na papieri Tourage vyzerá veľmi dobre. Lenže neviem ako je to v skutočnosti. Nemám s autopožičovnou žiadne skúsenosti, neviem ani odhadnúť dopyt po SUV na Slovensku.
Preto by som sa chcel spýtať, či mi niekto nevie poradiť. Možno tu niekto účtuje autopožičovni, vedel by mi poradiť.

Za všetky Vaše názory a postrehy ďakujem.
Tomáš_sh
04.04.10,20:16
Zdravim

Podla mojho nazoru je autopozicovna s jednym autom nezmysel. Neber to v zlom, vysvetlim.

Je zaujimave ze ratas s pozicanim auta na "len" 20 dni v mesiaci. Uvedomujes si vobec ze je to takmer (okrem 2-3) kazdy pracovny den? Vies ze po pozicani take auto musis aj prezriet, vycistit, pripravit na dalsie uzivanie pre dalsieho zakaznika. Budes mat v ponuke 1 auto?- to teda nieje siroka ponuka.

Zamyslel si sa nad tym ze Tvoja konkurencia si bude moct dovolit spustit ceny na Tebou ponukanej triede aut, pricom prijmy z ostatnych aut im to vratia- resp umoznia im prezit.

Co naklady? Pre konkurenciu su ceny na 1 auto (ak ich maju 5-10 a je uplne bezne ze aj viac) za cokolvek uplne inde ako pre Teba za 1 auto- umyvanie, servis, poistky, dalsie sluzby zakaznikom.

Teda zaverom si myslim, podnikanie v oblasti poziciavania aut ma zmysel ak mas naozaj co ponuknut- teda aj isty vyber by mal byt. Vyzaduje si to teda vyssiu vstupnu investiciu. Jednoducho ak sa nieco stane- nehoda napriklad tak si dopodnikal. Si von z hry, spolocnost ktora na aut 10 prisla o jedno a ide dalej. Tak to vidim ja.

Dufam ze som pomohol upozornenim na to kde mozu vzniknut problemy.
ludex
04.04.10,20:46
Úplne súhlasím a vynárajú sa tu aj ďalšie veci.

V prípade,že prenajmeš auto a pokazí sa,mal by si poskytnúť
zákazníkovi náhradné vozidlo!

V prípade,že prenajmeš auto a ozve sa Ti ďalší zákazník,
musíš mu povedať "bohužial",čo je pri dlhodobom používaní
tohto slovíčka antireklama!!

Takže,odporúčam aj ja aspoň 2 vozidlá. ;)
peter_bl
04.04.10,20:54
Áno, ďakujem. Pomohol si mi. Jedno auto by som mal iba, keď si kúpim SUV. Za to by som mohol kúpiť viac aut nižšej triedy. Aspoň 3 a časom by som ponuku rozširoval.

Nákladmi na opravu, čistenie, atd. som rátal. Tých 20 dní pri nižšej triede je možno veľa, ale asi autá vyššej triedy si vypožičajú na dlhšie obdobie, nie iba na pár dní.

V tom však máš pravdu, že málo aut je veľká nevýhoda.
peter_bl
04.04.10,21:04
Je to antireklama, avšak niekde treba začať. :)
2x SUV by bola na začiatku väčšia investícia, a pritom dopredu ešte neviem ako by to vynášalo.
Bolo by potrebné možno začať s nižšou triedou, a potom si kúpiť SUV, keď už tie idú.
lukopuko
10.04.10,14:56
ja som tiež nad tým uvažoval ale dobre si zisti či môžeš požičiavať niečo čo vlastne ani nie je tvoje myslím to tak že keď si berieš auto na leasing tak ho vlastní leasingová spol.auto síce užívaš ty ale nie je tvoje a tým pádom by si ho nemal požičiavať 3. osobe iba ak by si to vyriešil cez uver....
peter_bl
10.04.10,18:17
Máš pravdu, na leasing sa nedá, jedine na úver. Tam si vlastníkom ti.
Prečo si to potom nerealizoval?
lukopuko
11.04.10,07:00
Máš pravdu, na leasing sa nedá, jedine na úver. Tam si vlastníkom ti.
Prečo si to potom nerealizoval?


hlavne kvôli tej konkurencii málo ľudí si požičiava auta a aj ak by som začal s auto požičovňou tak nie ako hlavné podnikanie a asi aj financie dosť zavážili chcel by som radšej skúsiť "nákladne taxi"
Ice dive
11.04.10,07:51
Máš pravdu, na leasing sa nedá, jedine na úver. Tam si vlastníkom ti.
Prečo si to potom nerealizoval?
Nesúhlasím, že na leasing sa nedá, keď sme mali požičané auto z Alimexu cca 2-3 krát tak každé jedno z nich bolo buď na operatívny leasing cez SLSP, alebo finančný v ČSOB... asi záleži od konkrétnej dohody s danou leasingovkou...

V prvom rade si musíš uvedomiť kto bude tvojou cieľovou skupinou... osobne si myslím, že ak by si sa zameral na verziu Touareg sro tak skrachuješ ešte skôr ako si začal... nič v zlom ale takéto auto si požičia málokto na tak dlhý čas aby si na tom zarobil... ak by si požičiaval Touarega, alebo iné auto vyššej triedy tak si ho skôr požičia niekto na príležitosť ako je svadba (par hodín), alebo niekto kto na také auto nemá a chce sa na nôm vyblázniť na 2 - 3 dni... a potom ti ho vráti... (bohvie v akom stave... lebo z cudzieho krv netečie...) o prenájme na 20 dní ani veľmi pri takomto aute neuvažuj...

Za ďalšie si zober kto je obvyklým klientom autopožičovne! ľudia čo chodia autobusom asi nie... skôr sa jedná o cudzincov, ktorí potrebujú auto na pár dní (z menšej časti), alebo sú to ľudia, ktorí majú havarijné poistenie a momentálne to svoje auto majú v servise kde sa im opravuje a nechcú chodiť autobusom a asistenčná služba im v rámci poistky prepláca náhradné auto... a títo sa skôr zameriavajú na čo najlacnejšie autá, aby ho mohli využívať čo najdlhšie za čo najmenší doplatok... takže skôr si myslím, že cesta vedie tadiaľto - osloviť dodávateľov asistenčných služieb a ponúknuť im prenájom náhradného vozidla pre klietov poisťovní... tímto bude stačiť aj Fabia a prenámi máš vždy na cca aspoň týždeň istý (čo je štandardný čas opravy bežnej parkovacej škody...)
Veľa štastia:-)
vmsux
14.06.10,11:23
Tato tema ma zaujala, tiez rozmyslame o moznosti zalozenia autopozicovne.
Predpokladam, ze pocet aut by bol minimalne 10, aby sa to oplatilo.
Ake su s tym naklady? Na co netreba zabudbut? Su nejake zakonne obmedzenia na auta? Kolko asi vydrzi take auto? Su poistky na take auta drahsie?
Moj predpoklad je, ze na 10 aut by uz boli dvaja zamestnanci. Dalsi naklady by boli mala kancelaria, miesto na parkovanie aut, webstranka a jej reklama, splatka uveru/leasingu, poistenie, uctovnictvo. Este nieco take?
Co si myslite, je to nadejne?
kigen
16.06.10,15:09
Nemám skúsenosti s prenájmom, ale ako zákazník v zahraničí. Autopožičovne fungujú ako reťazce, čo má obojstranné výhody. Spoločné investície do propagácie a využitie zliav na opravy. Zo strany zákazníka zase dôležitá vec: Požičia si auto v Bratislave obehne Slovensko, zariadi, čo treba a o 2 týždne ho vráti v Košiciach. Možno sa dá dohodnúť takáto spolupráca s už existujúcou požičovňou. Zo zisku im zaplatíš podiel, ale získaš aj výhody. Myslím niečo ako frančising. Alebo, keďže sa zdá, že záujemcov je viac, by stála za úvahu spoločná s.r.o.. Pri dobrej dohode by každý zarobil minimálne toľko, koľko by zarobil sám a ušetrilo by to niektoré výdavky. Myslím, že to stojí za úvahu, ale chcelo by to aj dobré geografické rozdelenie.