nosnagy
05.04.10,08:22
potrebujem poradiť ako strihať úzke vreteno jabloní stromky sú ročné
wabi
05.04.10,07:16
Sú to len prúty, alebo sú už rozkonárené?
Odstrihneš v mieste kde chceš založiť korunu.
Mal si si radšej kúpiť stĺpovité, ak nevieš vôbec strihať.
Ale máš čas sa to samozrejme naučiť. Máš na to celý život...
Silvernola
05.04.10,07:34
Stĺpové netreba strihať vôbec?
wabi
05.04.10,08:39
Za normálnych okolností vôbec a navyše všetká energia ktorá by inak išla zbytočne do dreva ide do ovocia... Navyše ako som už na viacerých miestach písal majú kvalitnejší podpník, teda koreň, o ktorý sa netreba toľko starať a toľko hnojiť a polievať! :)
lavanda
05.04.10,16:23
Za normálnych okolností vôbec a navyše všetká energia ktorá by inak išla zbytočne do dreva ide do ovocia... Navyše ako som už na viacerých miestach písal majú kvalitnejší podpník, teda koreň, o ktorý sa netreba toľko starať a toľko hnojiť a polievať! :)

Aké môžu byť "nenormálne" okolnosti? Rozmýšľam o kúpe takýchto stromkov. Ďakujem za odpoveď.
wabi
05.04.10,19:41
Nenormálne okolnosti sú výnimočné ale predsa nič nie je na 100% a tak pri niektorých stromčekoch napriek tomu, že sú sĺpovité a nerozkonárujú a majú len 1 vrcholec sa prihodí že predsa rozkonária. Vtedy sa prikláňam skôr ohýbaniu než rezu, ale napriek tomu sa môže občas stať že niečo odrežete ale je to 100x menej než pri bežných nestĺpových. Takže namiesto 100 konárov odstrihnete jeden. Nepreháňam iste moc...
Bežne rastie jeden stredník a z neho tak v priemere 8 cm dlhé trne ktoré sú obsypané kvetmi a neskôr plodmi.
Stáva sa že rozkonáry a potom máme rast topolovitý, do ktorého by som nezasahoval, prípadne sa dajú ohnúť a máme rast do tvaru štíhleho trojzubca napríklad. Je to dobre tvarovateľné. Konáre sú niekoľko násobne hrubšie než u bežných odrôd ale sú kratšie podstatne a sú na husto pokryté kvetnými pukmi.
Som presvedčený že práve týmto jabloniam patrí budúcnosť a to nielen v záhradkách amatérskych ale aj v profesionalnych výsadbách.
Rezistencia na múčnatku a chrastavitosť je u viacerých odrôd už na dobrej úrovni, dokonca aj mimoriadne zaujímavé odrody čo sa týka antioxidantov a biologicky aktívnych látok sa objavili.
Jediná chybička je v tom, že zatiaľ kvalita jabĺk nie je celkom na 100% ideálna. Ale berte ma ako prehnane pedantného v tomto smere, bežný človek si to všimnúť ani nemusí. Čakáme na naozaj chuťovo kvalitné jablko s dlhodobou skladovateľnosťou.
Nie že by neboli zimné jablká aj červené aj žlté či zelené aj letné a jesenné odrody, som však presvedčený, že bude aj lepšie o pár rokov...
Rozhodne existuje už dnes asi 10 odrôd, ktoré sú vhodné do záhradky, či sadu, čo je to v porovnaní so stovkami najlepších odrôd klasického rastu...

Existujú aj iné tak zvané stĺpovité druhy ovocia - slivky, marhule a možno aj hrušky a čerešne, no zatiaľ sa k nim neviem vyjadriť, pretože ich nemám odskúšané a nemá ich odskúšané na Slovensku nikto, pokiaľ viem.
lavanda
06.04.10,06:24
Ďakujem. Skúsim si ich zohnať, aspoň jeden-dva na skúšku.
wabi
06.04.10,23:06
Ďakujem. Skúsim si ich zohnať, aspoň jeden-dva na skúšku.
Keď len toľko, tak to ti viem poskytnúť.
bjuty smis
07.04.10,06:43
wabi, prosím ta

ako daleko od seba - a aj od plotu - sa majú vysádzať stlpové jablone. Sú vhodné na " zamaskovanie sa " od suseda, vytvoria nepriehladnú stenu apoň v lete ? Dakujem.
bjuty smis
09.04.10,11:58
Viete mi niekto poradiť ?

Dakujem..
wabi
13.04.10,07:11
Na tento účel ako píšeš sú sĺpovité jablone ideálne. Saď ich asi polmetra od saba a onedlho ti vytvoria stenu. Ak chceš stenu rýchlejšie vysaď ich na 40 cm.
bjuty smis
14.04.10,08:11
Dakujem, to som rád.
Plot má dlžku 25m, takže cca 50 stromčekov budem potrebovať na jeseň. Ak som dobre pochopil, ty ich aj predávaš ? Ak áno, vieš mi poslať ponuku alebo odkaz, kde by som si ju mohol pozrieť ? Mám záujem o viacej druhov, aj o viacej druhov ovocia...