avava
05.04.10,13:15
Vie mi niekto poradiť či je možne si uplatniť paušálnu náhradu za použitie súkromného vozidla ak sa jedna o stále pracovisko , kde sa nedá inak dopraviť len vlastným motorovým vozidlom. Denne je to 20 km vzdialenosť. Ďakujem
Zita5
05.04.10,11:41
Z Vašej otázky tak ako je postavená , vyplýva , že živnostník pravidelne vykonáva činnosť na jednom mieste .Pripadá mi to cesta denno denne do práce.Cesta do práce a náklady vynaložené s touto cestou do práce nie sú daňovým výdavkom a nie je to pracovná cesta .

Pracovná cesta by bola ak by svoju podnikateľskú činnosť vykonával v meste A a na základe objednávky by išiel do mesta B vyhotoviť svoju zákazku , resp, namontovať ,opraviť ,dojednať tovar,prevzať tovar,materiál ....tak by to bola jeho pracovná cesta , kde by si mohol potom uplatniť

§19
Daňové výdavky
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

d) výdavky (náklady) na pracovné cesty, 87) na ktoré vzniká nárok podľa osobitných predpisov, 87)

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Alebo , treba sa vyjadriť konkrétne o aký prípad u živnostníka ide, lebo otázka nemá dostatok informácii .
avava
05.04.10,17:17
Jedna sa o ťažbu dreva pomocou koňa. Kôň je ustajnený na laze odkiaľ sa presúva na prácu do okolitých hôr. Je to približne okruh 3 km od stajne, v ktorom sa s koňom pracuje. Sídlo firmy je 10 km od stajne. Vie mi niekto poradiť či sa to môže pokladať za pracovnú cestu alebo nie. Ďakujem