koordinatoreva
05.04.10,16:56
Dobrý deň, potrebujem poradiť, ak som bola doteraz živnostníčka a platila som si minimálne odvody vyše tri roky, aká bude moja výška materskej?ďakujem, Eva
koordinatoreva
05.04.10,14:57
Ešte som sa chcela spýtať, je pravda ak počas poberania materskej/1/2 roka/ nepozastavím živnosť a zároveň môžem poberať aj materskú?
Xanti
05.04.10,17:32
Dobrý deň, potrebujem poradiť, ak som bola doteraz živnostníčka a platila som si minimálne odvody vyše tri roky, aká bude moja výška materskej?ďakujem, Eva
Výška materskej bude 55% z vymeriavacieho základu. Teda z toho minima, a rozhodujúcim obdobím bude rok 2009 a teda VZ 295,50 €.

A áno je pravda, že nemusíš počas materskej pozastaviť živnosť.
koordinatoreva
06.04.10,07:00
Xanti, Ďakujem za odpoveď, ale ešte mám jednu otázku, ak počas materskej nepozastavím živnosť jej výška nebude v tom prípade náhodou len 41EUR?, alebo počas toho pol roka je to jedno,ďakujem, Eva
Xanti
06.04.10,07:08
Xanti, Ďakujem za odpoveď, ale ešte mám jednu otázku, ak počas materskej nepozastavím živnosť jej výška nebude v tom prípade náhodou len 41EUR?, alebo počas toho pol roka je to jedno,ďakujem, Eva
Materskú vypláca SP, takže pol roka budeš dostávať dávky zo SP vo výške koľko TI výjde.

Rodičovskú dovolenku, kt. následuje po materskej tak tam už platí UP a vtedy ak nezrušíš živnosť dostaneš rodičovský príspevok v tej malej výške.

Ale v tvojom prípade by som požiadala aj počas poberania materskej o doplatok k materskej do výšky zvýšeného rodičovského príspevku teda do sumy 256 eur.
A potom do veku dvoch rokov dieťaťa môžeš dostávať sumu 256 eur , ak nebudeš mať živnosť.
koordinatoreva
06.04.10,09:05
Takže v praxi to znamená, že nemusím zrušiť živnosť napr. po dobu toho čo mi ju bude vyplácať SP, pretože budem dostávať tú sumu 256 eur? Viem, že sa pýtam ako hotentót, ale mám tú skpsenosť, že každá mi tam povedala niečo iné,,takže ja keď teraz pôjdem sa prihlásiť do SP, že nastupujem na materskú, tak oni mi budú vyplácať sumu 256 eur automaticky, alebo až keď požiadam o doplatok k materskej do výšky zvýšeného rodičovského príspevku?
Xanti
06.04.10,09:08
Takže v praxi to znamená, že nemusím zrušiť živnosť napr. po dobu toho čo mi ju bude vyplácať SP, pretože budem dostávať tú sumu 256 eur? Viem, že sa pýtam ako hotentót, ale mám tú skpsenosť, že každá mi tam povedala niečo iné,,takže ja keď teraz pôjdem sa prihlásiť do SP, že nastupujem na materskú, tak oni mi budú vyplácať sumu 256 eur automaticky, alebo až keď požiadam o doplatok k materskej do výšky zvýšeného rodičovského príspevku?
Materskú vo výške cca 55% z 295,50 teda cca 162,53 € Ti bude vyplácať SP. A o doplatok do sumy 256 € požiadaš UP - úrad práce, pôjde o sumu 93,47 €.
koordinatoreva
06.04.10,09:27
a UP mi to začne vyplácať po pol roku, alebo sa tá žiadosť dá na začiatku materskej? a tú sumu 162,53 eur mi SP dá bez ohľadu na to, či som alebo nie som ešte stále živnostník???
Xanti
06.04.10,09:31
a UP mi to začne vyplácať po pol roku, alebo sa tá žiadosť dá na začiatku materskej? a tú sumu 162,53 eur mi SP dá bez ohľadu na to, či som alebo nie som ešte stále živnostník???
Ano SP Ti tú sumu dá bez ohľadu na to či si alebo nie si živnostník ( je to dávka podobná nemocenskej a pri tej nezáleží či máš alebo nemáš živnosť ).

A UP Ti môže doplácať ( musíš žiadať ) po narodení dieťaťa do tej sumy.
koordinatoreva
06.04.10,09:39
môže UP mi to aj odmietnuť?je na to nejaké tlačivo?a tá suma 256 eur, tú by som od začiatku dostávala len v akom prípade?
Xanti
06.04.10,09:42
môže UP mi to aj odmietnuť?je na to nejaké tlačivo?a tá suma 256 eur, tú by som od začiatku dostávala len v akom prípade?
A prečo by mali odmietnuť. Skús si prečítať túto diskusiu http://moje.hnonline.sk/node/1011

"V zásade platí, že súbeh materského a rodičovského príspevku sa vylučuje. V prípade, že materské je nižšie ako rodičovský príspevok, oprávnená osoba má nárok na rodičovský príspevok vo výške rozdielu medzi rodičovským príspevkom a materským."

a aj tento link si prečítaj http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=406
koordinatoreva
06.04.10,09:47
a ešte jedna otázka, môžem v tom období keďže budem teda naďalej živnostník faktúrovať? počas toho pol roka?
daný článok mi pomohol, aj všetky Vaše odpovede, veľmi mi to pomohlo, ešte raz ďakujem
Xanti
06.04.10,09:52
a ešte jedna otázka, môžem v tom období keďže budem teda naďalej živnostník faktúrovať? počas toho pol roka?
daný článok mi pomohol, aj všetky Vaše odpovede, veľmi mi to pomohlo, ešte raz ďakujem
No na to faktúrovanie neviem odpovedať, ak máš pracovníkov tak nie je problém ale ak si sama, tak osobne by som v tom problém videla.

Hádam povie niekto skúsenejší ako to je.
koordinatoreva
06.04.10,09:58
akurád som zistila, že ak by som chcela UP požiadať o to doplatenie, tak musím mať pozastavenú živnosť, na to faktúrovanie som sama, raz do mesiace posielam faktúru firme. och jo
brčko
06.04.10,14:06
akurád som zistila, že ak by som chcela UP požiadať o to doplatenie, tak musím mať pozastavenú živnosť, na to faktúrovanie som sama, raz do mesiace posielam faktúru firme. och jo

áno, lebo ide o rodičovský príspevok podla zákona o RP, t.j.nie už o materské. A tam musíš splnať podmienku nebyť zárobkovo činný v období poberania RP.
koordinatoreva
07.04.10,07:02
áno, lebo ide o rodičovský príspevok podla zákona o RP, t.j.nie už o materské. A tam musíš splnať podmienku nebyť zárobkovo činný v období poberania RP.
tzn., že počas toho pol roka ak by som požiadala UP o doplatok do tej sumy, tak môžem byť ešte naďalej živnostník?:)
Xanti
07.04.10,07:06
tzn., že počas toho pol roka ak by som požiadala UP o doplatok do tej sumy, tak môžem byť ešte naďalej živnostník?:)
Nie nesmieš mať ani živnosť ten polrok, ak chceš poberať doplatok. Lebo doplatok je už rodičovský príspevok.
A tvoj mng. nemá živnosť? Nemôže on faktúrovať firme?
koordinatoreva
07.04.10,07:21
Nie nesmieš mať ani živnosť ten polrok, ak chceš poberať doplatok. Lebo doplatok je už rodičovský príspevok.
A tvoj mng. nemá živnosť? Nemôže on faktúrovať firme?
manžel má 3 mesiace do požiadania z UP o dotáciu, ale asi to necháme na neskôr a založí si živnosť ja pôjdem na materskú a bude to faktúrovať on