danielko
13.10.05,15:58
Dobrý deň,

prosím, poraďte mi. Máme vo firme nákladné autá. PHM do týchto áut sa kupuje priamo na CS, tankuje sa priamo do jednotlivých áut. Mám otázku:
1. Ako účtovať PHM, na 501 alebo cez 112 ?
1. Je povinnosťou účtovnej jednotky účtovať nákup PHM podľa jednotlivých áut buď cez strediská ( 1 auto = 1 stredisko), alebo PHM na každé auto na inú analytiku?
2. Akú evidenciu vediete ohľadom nákupu a spotreby PHM? (Samozrejme, že máme "stazky" na každé auto, ale mám na mysli evidenciu PHM na skladových kartách, alebo zvláštnu pomocnú evidenciu apod.)
3. Viete mi, prosím, niekto poskytnúť vzor internej smernice na spotrebu PHM?

Prosím, pomôžte mi, som bezradná. :mee:

Ďakujem.
Tweety
13.10.05,15:07
[QUOTE=danielko]Dobrý deň,

prosím, poraďte mi. Máme vo firme nákladné autá. PHM do týchto áut sa kupuje priamo na CS, tankuje sa priamo do jednotlivých áut. Mám otázku:
1. Ako účtovať PHM, na 501 alebo cez 112 ?
1. Je povinnosťou účtovnej jednotky účtovať nákup PHM podľa jednotlivých áut buď cez strediská ( 1 auto = 1 stredisko), alebo PHM na každé auto na inú analytiku?
2. Akú evidenciu vediete ohľadom nákupu a spotreby PHM? (Samozrejme, že máme "stazky" na každé auto, ale mám na mysli evidenciu PHM na skladových kartách, alebo zvláštnu pomocnú evidenciu apod.)
3. Viete mi, prosím, niekto poskytnúť vzor internej smernice na spotrebu PHM?
1:501
2: odporúčam na každé auto inú analytiku
3: skladové karty len vtedy ak by ste kupovali PHM na sklad

Mária M :cool: :eek:
Manual
13.10.05,15:12
Robím tak ako píše Tweety s tým, že u každého auta si sledujem mesačnú spotrebu podla TP a samozrejme ročnú a "snažím" sa vmestiť do hodnoty dla TP a samozrejme KJ.
Pekný deň...
tonkat
13.10.05,15:34
Robím tak ako píše Tweety s tým, že u každého auta si sledujem mesačnú spotrebu podla TP a samozrejme ročnú a "snažím" sa vmestiť do hodnoty dla TP a samozrejme KJ.
Pekný deň...
My na základe odporúčania auditora účtujeme nákup na analytickú 335 a na konci mesiaca na záklde inter. dokladu zaúčtujeme spotrebu normovanú do nákladov. Zostatok na 335 je zostatok v nádrži - ten predsa vždy nejaký je.
Tweety
13.10.05,15:41
Robím tak ako píše Tweety s tým, že u každého auta si sledujem mesačnú spotrebu podla TP a samozrejme ročnú a "snažím" sa vmestiť do hodnoty dla TP a samozrejme KJ.
Pekný deň...
Súhasím:
to sledovanie spotreby by malo byť súčasťou mesačného výkazu samozrejmé. Každý sa musí snažiť vtesnať do ročnej prepočítanej spotreby, pretože všetko, čo je nad limit, je súčasťou pripočítateľných položiek k DZ.

Mária M :eek: :cool: :rolleyes:
Manual
13.10.05,15:47
Súhasím:
to sledovanie spotreby by malo byť súčasťou mesačného výkazu samozrejmé. Každý sa musí snažiť vtesnať do ročnej prepočítanej spotreby, pretože všetko, čo je nad limit, je súčasťou pripočítateľných položiek k DZ.

Mária M :eek: :cool: :rolleyes: Ja dávam nákup PHM priamo na 501AU, aspoň tak mi to radili. Ja s PU začínam a učím sa, takže aby to bolo pre mňa čo najmenej komplikované. My audit nemáme, sme malá firma.
Pekný deň...:)
Tweety
13.10.05,15:53
Ja dávam nákup PHM priamo na 501AU, aspoň tak mi to radili. Ja s PU začínam a učím sa, takže aby to bolo pre mňa čo najmenej komplikované. My audit nemáme, sme malá firma.
Pekný deň...:)

Dobre Ti radili rádcové, v príspevku č.2 som napísala , že je to správny postup v účtovaní.
Ani my nemáme audit, tiež sme malá firma. Ale mala som skúsenosti s audítorkami vo veľkej firme.
Príjemný, hoci upršaný podvečer ;) :eek:
Manual
13.10.05,16:01
Dobre Ti radili rádcové, v príspevku č.2 som napísala , že je to správny postup v účtovaní.
Ani my nemáme audit, tiež sme malá firma. Ale mala som skúsenosti s audítorkami vo veľkej firme.
Príjemný, hoci upršaný podvečer ;) :eek: Však ešte poradia..., veď je tu porada, nie ?
U nás na západe sa už mračí, možno v noci začne pršať.
Pekný večer...:)
andrej_rv
13.10.05,16:13
My na základe odporúčania auditora účtujeme nákup na analytickú 335 a na konci mesiaca na záklde inter. dokladu zaúčtujeme spotrebu normovanú do nákladov. Zostatok na 335 je zostatok v nádrži - ten predsa vždy nejaký je.Na 335 ? :confused: Nie je to nejaký omyl ? Veľmi nasilu si to viem predstaviť, ak je auto pridelené konkrétnemu zamestnancovi...ale to vysporiadávanie zostatku, neviem. A kam zaúčtujete prípadnú nadspotrebu ?
Ja účtujem na 501A nakúpené množstvá PHL bez ohľadu na normovanú spotrebu - ako účtovný náklad. Rozdiely oproti normovanej spotrebe (daňový výdavok) zohľadním len v rámci transformácie HV na základ dane z príjmu.

P.S. Tak ma v príspevkoch nižšie presvedčili, že omyl to nie je (iba môj :mee: ), účtovanie, ktoré uvádza tonkat je úplne v súlade s účtovnými postupmi :) .
tonkat
13.10.05,16:32
Na 335 ? :confused: Nie je to nejaký omyl ? Veľmi nasilu si to viem predstaviť, ak je auto pridelené konkrétnemu zamestnancovi...ale to vysporiadávanie zostatku, neviem. A kam zaúčtujete prípadnú nadspotrebu ?
Ja účtujem na 501A nakúpené množstvá PHL bez ohľadu na normovanú spotrebu - ako účtovný náklad. Rozdiely oproti normovanej spotrebe (daňový výdavok) zohľadním len v rámci transformácie HV na základ dane z príjmu.
Autá majú pridelení konkrétni zamestnanci. Nadspotrebu nemáme - teda iba minimálnu, to si musia ustrážiť šoféri. Ak je účtujem ju nedaňovo, hoci sa jedná o malé sumy, počula som názor aj taký,že by to mohlo byť aj daňové, lebo to vyplýva z povahy prepravy - viac jázd plne naložených ako prázdnych, terén a pod.
danielko
13.10.05,16:50
Ďakujem Vám všetkým za rady.

1. účtovala som na 501, ale názor auditorky je, že by to malo byť aj tak na 112 (?!). Doteraz nerozumiem prečo.
2. Analytiku som mala len jednu, a tankovania na každé auto som si sledovala v pomocnej " knihe jázd", ale opravím si ju tak ako radí Tweety.
3. Skladové karty - mám rovnaký názor ako Tweety v prísp. 2, ale bolo mi povedané, že aj keď sa PHm nakupuje "priamo do nádrží áut", aj vtedy je potrebné robiť skladové karty.
4. Poraďte mi, prosím, či vediete ešte nejakú zvláštnu pomocnú, či neviem akú evidenciu k spotrebe nákladných áut. Nepochopila som, aká by to mala byť. Predložila som jej totiž "stazky", spracovanú evidenciu jázd v exceli s nákupom PHM v litroch a v Sk a prepočítanou spotrebou každý deň na každé auto osobitne v litroch PHm a v Sk, ale chce odo mňa ešte pomocnú evidenciu na spôsob sklad. kariet na každé auto zvlášť, kedy sa koľko tankovalo a koľko spotrebovalo PHM a koľko ostalo v nádrži. A ja doteraz neviem, čo iné by som jej mala ešte spracovať. ( asi mi to dnes ťažšie páli )
Nemáte niekto s tým skúsenosť?
5. Nemá nikto z Vás vzor internej smernice týkajúcej sa spotreby PHM?

Som vďačná za každý názor a radu.

Pekný večer.
Jana Acsová
13.10.05,17:03
Na 335 ? :confused: Nie je to nejaký omyl ? Veľmi nasilu si to viem predstaviť, ak je auto pridelené konkrétnemu zamestnancovi...ale to vysporiadávanie zostatku, neviem. A kam zaúčtujete prípadnú nadspotrebu ?
Ja účtujem na 501A nakúpené množstvá PHL bez ohľadu na normovanú spotrebu - ako účtovný náklad. Rozdiely oproti normovanej spotrebe (daňový výdavok) zohľadním len v rámci transformácie HV na základ dane z príjmu.Vzhľadom k tomu, aby sa odsledovala spotreba PHM z vyúčtovania, za ktoré sú zodpovední zamestnanci s prideleným služobným motorovým vozidlom, doporučuje sa účtovanie nákupu PHM ako pohľadávky voči nim až do momentu, kým si túto povinnosť nesplnia. Dovtedy sa na výdavok pozerá, akoby nebol zrejmý účel, nakoľko nie je preukázaný (napríklad či PHM nebola načerpaná do súkromného vozidla a pod.). Nakoľko spotreba sa vyúčtováva spravidla mesačne, t.j. mesačne sa uzatvárajú ak knihy jázd, je účelné do momentu vyúčtovania sledovať vynaložený výdavok ako pohľadávku voči zamestnancovi, ktorý je povinný ho vyúčtovať. Pristupuje sa k nemu ako k akejkoľvek inej zálohe, t.j. ešte nepreukázanému nákladu.
andrej_rv
13.10.05,17:08
Nakoľko spotreba sa vyúčtováva spravidla mesačne, t.j. mesačne sa uzatvárajú ak knihy jázd, je účelné do momentu vyúčtovania sledovať vynaložený výdavok ako pohľadávku voči zamestnancovi, ktorý je povinný ho vyúčtovať. Pristupuje sa k nemu ako k akejkoľvek inej zálohe, t.j. ešte nepreukázanému nákladu. Takže preukázaný náklad je len do výšky normovanej spotreby ? U nákladných áut ? Ktoré jazdia napr. aj s prívesmi ? V teréne ? Metodicky je to určite správne, ale...
Jana Acsová
13.10.05,17:12
Takže preukázaný náklad je len do výšky normovanej spotreby ? U nákladných áut ? Ktoré jazdia napr. aj s prívesmi ? V teréne ? Metodicky je to určite správne, ale...Nie vôbec nie. Tak to nie je myslené.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Zálohou je výdavok dovtedy, kým sa zamestnanec nepreukáže knihou jázd a tachometrom zodpovedajúcim skutočnosti ... Vyúčtovanie spotreby a nadspotreby je druhý krok, ktorým sa likviduje záloha voči zamestnancovi, keď preukáže, že všetky km v evidencii jázd sú opodstatnené a pre účely firmy.
danielko
13.10.05,17:18
Súhlasím s andrej_rv - u nákladných áut jazdiacich s nákladom, v teréne a ešte aj s prívesom je spotreba podľa TP úplný blud. Ak sa auto naloží, alebo sa k nemu pripojí príves nie je možné dodržať normovanú spotrebu uvedenú v TP!
Preto by som potrebovala ten vzor internej smernice. To ho naozaj nikto nemá spracovaný?
Aspoň nie som sama ( slabá útecha).
andrej_rv
13.10.05,17:19
To AVO #14:
Takto je to už aj pre mňa zrozumiteľnejšie :) . Ale dosť komplikované - nakoniec sa "doúčtujeme" asi k rovnakému výsledku. Niekedy som zo srdca rád, že firmy, ktoré účtujem, nepodliehajú auditu :) :) .
Jana Acsová
13.10.05,17:21
Moja odpoveď bola v tomto príspevku zameraná iba na opodstatnenosť účtovania nákupu PHM na účet 335 v prípade následnej povinnosti zamestnanca spojenej s jej vyúčtovaním, nakoľko bolo predmetné účtovanie spochybnené.
Milan Benka
13.10.05,17:24
Súhlasím s andrej_rv - u nákladných áut jazdiacich s nákladom, v teréne a ešte aj s prívesom je spotreba podľa TP úplný blud. Ak sa auto naloží, alebo sa k nemu pripojí príves nie je možné dodržať normovanú spotrebu uvedenú v TP!
Preto by som potrebovala ten vzor internej smernice. To ho naozaj nikto nemá spracovaný?
Aspoň nie som sama ( slabá útecha).
Ak je nadspotreba príliš veľká, treba dať "prelitrovať" auto (platí sa za to - NA cca 20000,- Sk). Mne sa to vyplatilo, návratnosť investície do 1 roka.
tonkat
13.10.05,17:31
Moja odpoveď bola v tomto príspevku zameraná iba na opodstatnenosť účtovania nákupu PHM na účet 335 v prípade následnej povinnosti zamestnanca spojenej s jej vyúčtovaním, nakoľko bolo predmetné účtovanie spochybnené.
AVO, ďakujem za podporu, už som si myslela, že len ja sama to tak účtujem. Ale mi odľahlo. Príjemný večer.
Jana Acsová
13.10.05,17:54
Máme vo firme nákladné autá. PHM do týchto áut sa kupuje priamo na CS, tankuje sa priamo do jednotlivých áut. Mám otázku:
1. Ako účtovať PHM, na 501 alebo cez 112 ?
1. Je povinnosťou účtovnej jednotky účtovať nákup PHM podľa jednotlivých áut buď cez strediská ( 1 auto = 1 stredisko), alebo PHM na každé auto na inú analytiku?
2. Akú evidenciu vediete ohľadom nákupu a spotreby PHM? (Samozrejme, že máme "stazky" na každé auto, ale mám na mysli evidenciu PHM na skladových kartách, alebo zvláštnu pomocnú evidenciu apod.)
3. Viete mi, prosím, niekto poskytnúť vzor internej smernice na spotrebu PHM?
1) Mám za to, že PHM možno považovať v tomto prípade za materiál určený na priamu spotrebu (ak teda kontrolky stavu nádrže nepovažujeme za operatívnu evidenciu - skladovú kartu), t.j. nevidím dôvod na účtovanie na účet 112, rovnako ako dôvod ďalších povinností spojených so sledovaním stavu nádrže cez ďalšiu evidenciu. Vedela by som si to predstaviť, keby sme denne sťahovali PHM z nádrží do zásobníkov a ráno zas naspäť do nádrží, čo je samozrejme nezmysel. Skladovú evidenciu a opodstatnenosť účtovania na účte 112 vidím iba v prípade, že sa nakupuje PHM vo veľkom, napr. do špeciálnych zásobníkov a do áut sa čerpá PHM priamo vo firme z týchto zásobníkov. A aj vtedy by bola zásobou iba zásoba v zásobníku (to je teda výraz :confused: ) a nie v nádrži auta.
2) Strediskové sledovanie nákladov na autá sú bežnou praxou vo firmách, ak im záleží na odsledovaní hospodársnosti prevádzky každého jednotlivého vozidla. Ale povinnosťou to nie je, rovnako ako ani samostatný analytický účet. Vyplýva to z vnútorných potrieb účtovnej jednotky, ktoré spravidla premietne do internej smernice.
Jana Acsová
13.10.05,18:00
...bolo mi povedané, že aj keď sa PHm nakupuje "priamo do nádrží áut", aj vtedy je potrebné robiť skladové karty.
Skladové karty sú operatívnou evidenciou zásob. Ak považujete nákup PHM do nádrže auta za priamu spotrebu a vyhlásite to v smernici (pre istotu a presvedčenie nepresvedčenéhohttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif) nie je potrebné robiť skladové karty, ktoré si okrem iného neviem ani predstaviť, ak teda ako som spomínala hadičkou nesťahujete PHM po skončení jazdy do zásobníkov.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
danielko
13.10.05,22:47
AVO, ďakujem za vyčerpávajúce odpovede. Úprimne som sa musela zasmiať, keď som si predstavila, ako majiteľ sťahuje hadičkou každý večer PHM do zásobníkov, či ako ste ich tu nazvali. Asi tak si to pani auditorka predstavuje.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Som rada, že som sa uistila, že môj rozum neodišiel na prechádzku, neopustil ma, ale asi ten, kto odo mňa čosi také, vyššie spomínané požaduje, by sa mal nad sebou a svojim rozumom, zamyslieť.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif

Ďakujem.
Tweety
14.10.05,06:53
iba zásoba v zásobníku (to je teda výraz :confused: )

Ahoj AVO, som rada, že aj Tebe sa podarilo krásne spojenie. Mne sa v jednom dávnejšom príspevku podarilo napísať takéto spojenie- budem to konzultovať s konzultantkou. Je to pekné oživenie .
krásny slnečný deň prajem
Mária M;) :) :rolleyes:
Tweety
14.10.05,07:50
To AVO #14:
Takto je to už aj pre mňa zrozumiteľnejšie :) . Ale dosť komplikované - nakoniec sa "doúčtujeme" asi k rovnakému výsledku. Niekedy som zo srdca rád, že firmy, ktoré účtujem, nepodliehajú auditu :) :) .
V konečnom dôsledku výsledok z toho komplikovaného účtovania je ten iský, aj tak to skončí v spotrebe 501. Mám také skúsenosti s audítorkami, že oni často pokúšajú účtovníkov ,aby pristupovali k riešeniu účtovných prípadov oveľa zložitejšie ako by postupovali bez nich.
Mária M;) :eek:
Jana Acsová
14.10.05,08:46
V konečnom dôsledku výsledok z toho komplikovaného účtovania je ten iský, aj tak to skončí v spotrebe 501. Mám také skúsenosti s audítorkami, že oni často pokúšajú účtovníkov ,aby pristupovali k riešeniu účtovných prípadov oveľa zložitejšie ako by postupovali bez nich.
Mária M;) :eek:Majka, niekedy účel svätí prostriedky. Jednoduchšie pre účtovnú jednotku (účtovníčku) môže byť, keď zaviaže povinnosťou predložiť vyúčtovanie príslušných zamestnancov (spravidla vodičov referentských vozidiel) a do nákladov účtuje spotrebu PHM pri predložení tohto vyúčtovania. Nemôže sa stať, že spotreba ostane nepreukázaná. Keď to účtovná jednotka nemala stanovené, stávalo sa, že sa nemohla dočkať predloženia potrebných dokladov a mala to zahrnuté v nákladoch, ktoré častokrát nakoniec ani nevedela preukázať. Tým, že výdavok je evidovaný na účte 335, eviduje sa povinnosť voči konkrétnemu zamestnancovi.

Ak nakoniec zvážime, koľko máme účtovných zápisov, spravidla to vyjde zajedno.

Zjednodušený príklad č. 1:
1) doklad o nákupe PHM: 335/211
2) vyúčtovanie spotreby: 501AE/335
Dva účtovné prípady zaúčtované podľa vecnej príslušnosti.

Zjednodušený príklad č. 2:
1) doklad o nákupe PHM: 501/211 (uznaný alebo neuznaný),
2) vyúčtovanie spotreby: 501AE podľa nadspotreby t.j. aj tak sa účtovná jednotka vráti k účtovaným nákladom.
Dva účtovné prípady zaúčtované podľa vecnej príslušnosti.

Podľa môjho názoru to nie je zložitejšie, ale viaže väčšou zodpovednosťou zamestnanca, t.j. prenáša zodpovednosť za správnosť nákladov z pliec účtovníčky na plecia osoby, ktorá vie kde, koľko a prečo jazdila služobným vozidlom. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Tweety
14.10.05,08:57
Súhlasím ,určite je účtovanie cez účet 335 potrebné tam, kde je veľa áut a neporiadni, nezodpovední vodiči. Ak si to všetko viem ustrážiť v malej firme ihneď v rámci mesiaca, tak ten spôsob priamo cez spotrebu je jednoduchší. Tak je to u nás. Nehovorím, že to musí byť všade takto. Postupy účtovania pripúšťajú aj také aj také účtovanie.
Kačena I.
28.11.05,09:47
Prosím, neviete niekto spotrebu na VZV typ FHD 25-Z-TCM a FD-25-Z3?
Alebo kontakt na nejakú firmu, ktorá by mi doklad na spotrebu vystavila?