miran
13.10.05,15:59
ahojte všetci, som nová takže dúfam , že napíšem dobre v správnej porade.

Začínam účtovať u jedného taxikára. "Problem" je v tom, ze ma malo vystavenych blokov - prijmov napr. za 200Sk mesiac a vydavkov velmi vela. Mam dorobit blocky na prijmy alebo skrtit vydaje. Uctuje tu niekto z Vas taxikara. Dakujem. A druha otazocka musi mat zivnostnik uctujuci v JU ucet v banke? Totiz pouziva len cash pri podnikani. Dakujem
bepo
13.10.05,15:07
Ja neúčtujem ale skôr by som zvýšil príjmy ako krátil náklady lebo pri príjme 200 Sk mesačne mu môžeš dať do nákladov tak 1 l benzínu a neviem ako by odôvodnoval svoju existenciu pri takých príjmoch.A účet by mal mať,ako si bude platiť rôzne odvody a dane?
danielko
13.10.05,16:10
Účtujem taxikára. Určite navýšiť príjmy a úmerne tomu škrtiť výdaje. Tak ako píše bepo: ako bude preukazovať svoju existenciu?

Ja som si "svojho taxikára" vychovala tak, že si do diára píše každú službu, ktorú robí a zapisuje si cieľ cesty, kam viezol klienta a akú tržbu z tejto jazdy zinkasoval. Každý deň mi označí, či to bola P=povinná služba, alebo N=nepovinná služba. Priloží mi k tomu taxibloky, ktoré dal klientom, ja si to porovnám s diárom a označím si, napr. červenou farbou tieto jazdy, Viem, že tieto jazdy musím do príjmu aj do knihy jázd rátať. Ďalšie jazdy,ktoré mám brať do úvahy sú označené, napr. zelenou farbou. Tak si spracujem každý mesiac.
Spočítam si výdaje. Taxikár mi povie, že tržba sa skladá z x sumy štartovného a y sumy za km. Urobím si v exceli tabuľku, kde si nahodím tržby za jednotlivé dni, rozpočítam si podľa tržby, koľko km prejazdil, vypočítam si, aká suma bude cca vo výdajoch za km. Urobím rozdiel príjmy - cca výdaje a viem približný výsledok. Odsúhlasím si to s taxikárom, upravím a spracujem účtovníctvo.
Je jasné, že v účtovníctve nemá všetky svoje tržby. Ukážte mi, jedného taxikára,ktorý ich tam má.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif

Takto sa to dá robiť len vtedy, ak je vzájomná spolupráca, t. z. od začiatku roka sa k tomu stavia aj on zodpovedne a nečaká na zázrak, že mu tam "vymyslím" čísla.

Vyzerá to zdlhavo, ale keď máš podklady od taxikára, ide to.

Prajem ti len takýchto "vychovaných" taxikárov. "Nevychovaných", alebo tých, ktorí nechcú pristúpiť na pravidlá hry, posielam preč ešte od dverí.

Pekný večer.
miran
13.10.05,16:43
Dakujem. Danielko diki za rozsiahlu odpoved. A co taxameter tam sa ukladajú vsetky km aj platby. Moze to niekto kontrolovat? A kniha jazd ...ved vacsinou je to mesto to si neviem predstavit ze tam davas ulice? skusim si to nejako urobit a ked si nebudem vediet dat rady mohla by som ti niekedy zavolat. ak ano moja email adresa je miran@post.sk. Dakujem
Lily :-)
09.06.10,18:15
Dobrý deň! Pomôžte mi niekto prosím...čo v prípade, keď SZČO má taxislužbu ale aj má v prenájme čerpaciu stanicu a PHL vlastne dáva zo svojho do svojej taxislužby... ako v tom prípade podložiť náklady na PHL pri taxislužbe :confused:
Lily :-)
10.06.10,14:26
Dobrý deň! Pomôžte mi niekto prosím...čo v prípade, keď SZČO má taxislužbu ale aj má v prenájme čerpaciu stanicu a PHL vlastne dáva zo svojho do svojej taxislužby... ako v tom prípade podložiť náklady na PHL pri taxislužbe :confused:


prosím prosím pomôžte mi:mee:
Zita5
10.06.10,15:25
Dobrý deň! Pomôžte mi niekto prosím...čo v prípade, keď SZČO má taxislužbu ale aj má v prenájme čerpaciu stanicu a PHL vlastne dáva zo svojho do svojej taxislužby... ako v tom prípade podložiť náklady na PHL pri taxislužbe :confused:

Ako zo svojho ?Čo to znamená "svojho"? Predsa je jedna účtovná jednotka .
Alebo máte na mysli , že pohonné hmoty čerpá v čerpacej stanici , ktorú má v prenájme ?To znamená,že za PHM neplatí a nemá doklad o čerpaní PHM?Vozidlo má v obchodnom majetku , alebo používa na podnikateľské účely súkromné vozidlo ?
Lily :-)
10.06.10,16:17
Áno presne, PHL čerpá z čerpacej stanice, ktorú má v prenájme. Doniesol mi haldu bločkov z registračnej pokladne ale ja to nemôžem dať do nákladov. Vozidlo nemá v obchodnom majetku, len platí cestnú daň a má viac vozidiel. Ako teraz rátať náklady na PHL?
Stefan2005
10.06.10,17:58
Áno presne, PHL čerpá z čerpacej stanice, ktorú má v prenájme. Doniesol mi haldu bločkov z registračnej pokladne ale ja to nemôžem dať do nákladov. Vozidlo nemá v obchodnom majetku, len platí cestnú daň a má viac vozidiel. Ako teraz rátať náklady na PHL?

Ja som žil v domienke, že taxikár by mal mať zaradené auto v obchodnom majetku. Kombinácia podnikania nájomca ČS - taxikár je evidentne výhodná (množstvo bločkov, ktoré zákazníci neprevezmú:rolleyes:).
Lily :-)
10.06.10,18:25
Mnoooo hej :( ale ako ďalej... čo s tým:confused: ale nemusí mať v obchodnom majetku auto... ja si myslím. A ešte jedna vec, ked nemá auto (taxi) v obchodnom majetku asi nemôže si uplatniť ako daňový výdavok lízing že? Poraďte mi prosím s tou taxislužbou verzus čepacia stanica :D akým spôsobom by som mohla podložiť tie výdavky na PHL:confused::confused::confused:
marjankaj
10.06.10,18:34
Mnoooo hej :( ale ako ďalej... čo s tým:confused: ale nemusí mať v obchodnom majetku auto... ja si myslím. A ešte jedna vec, ked nemá auto (taxi) v obchodnom majetku asi nemôže si uplatniť ako daňový výdavok lízing že? Poraďte mi prosím s tou taxislužbou verzus čepacia stanica :D akým spôsobom by som mohla podložiť tie výdavky na PHL:confused::confused::confused:Podľa najazdených kilometrov. Keď nemá auto v majetku, nemôže účtovať bločky.
Lily :-)
10.06.10,18:40
Takže musím všetko vymýšlať, lebo mi nevie povedať koľko kilometrov majazdil... nejak to musím napasovať môžem podľa priemernej ceny PHL uverejnenej na stránke štatistického úradu??? a netreba to podložiť s nejakými bločkami??? a treba viesť aj knihu jázd?
Zita5
10.06.10,18:43
Takže musím všetko vymýšlať, lebo mi nevie povedať koľko kilometrov majazdil... nejak to musím napasovať môžem podľa priemernej ceny PHL uverejnenej na stránke štatistického úradu??? a netreba to podložiť s nejakými bločkami??? a treba viesť aj knihu jázd?

Pri nezaradenom motorovom vozidle v OM nemôžete účtovať o lízingu .
Stránku štatistického úradu - tak na to zabudnúť,to neplatí pre SZČO.
Prečo by ste mali vymýšľať VY? Však nech Vám predloží rozpísané jazdy.
marjankaj
10.06.10,18:44
Takže musím všetko vymýšlať, lebo mi nevie povedať koľko kilometrov majazdil... nejak to musím napasovať môžem podľa priemernej ceny PHL uverejnenej na stránke štatistického úradu??? a netreba to podložiť s nejakými bločkami??? a treba viesť aj knihu jázd?

A to nemá tachometer a taxameter? S tými bločkami by asi musel jazdiť aj 25 hodín denne.:eek:
Lily :-)
10.06.10,18:47
potom akú cenu tam použiť, alebo ako podložiť tie výdavky? a kniha jázd by mala byť že???
Lily :-)
10.06.10,18:50
A to nemá tachometer a taxameter? S tými bločkami by asi musel jazdiť aj 25 hodín denne.:eek:


Má taxameter, jasné že má. Mám z toho vyžiadať najazdené kilometre? Tak jasné z tých bločkov by mohol jazdiť aj 24 h denne nonstop:mad: Jojjj musím ho vychovať grrrrr:mad:
marjankaj
10.06.10,18:53
potom akú cenu tam použiť, alebo ako podložiť tie výdavky? a kniha jázd by mala byť že???

Kniha jázd aspoň s tými "služobnými" jazdami. A bločky ti slúžia na to aby si vedela akú cenu PHL máš počítať. A nie že najazdí viac km ako ukazuje tachometer, alebo viac ako má na bločkoch. Menej môže byť(to budú súkromné jazdy)
Lily :-)
15.06.10,14:40
Takže rekapitulácia... o lízingu nemôžem účtovať ak nemá autá v obchodnom majetku (a čo v prípade, keď mi povie, že on to chce dať teraz do obchodného majetku... dá sa? a predpokladám, že keď už má v OM musí za to platiť cestnú daň a nemôže hocikedy odhlásiť (ako to robí teraz:mad:) a zasa nahlásiť a vyradiť a zaradiť) cenu PHL nemôžem brať zo stránky štatistického úradu ale podľa bločkov... aaaa kniha jázd, to treba viesť, len dávať pozor na ťahometer aby nenajazdil viac km ako ich má.
Lily :-)
15.06.10,17:37
Takže rekapitulácia... o lízingu nemôžem účtovať ak nemá autá v obchodnom majetku (a čo v prípade, keď mi povie, že on to chce dať teraz do obchodného majetku... dá sa? a predpokladám, že keď už má v OM musí za to platiť cestnú daň a nemôže hocikedy odhlásiť (ako to robí teraz:mad:) a zasa nahlásiť a vyradiť a zaradiť) cenu PHL nemôžem brať zo stránky štatistického úradu ale podľa bločkov... aaaa kniha jázd, to treba viesť, len dávať pozor na ťahometer aby nenajazdil viac km ako ich má.
poraďte mi prosím
marjankaj
15.06.10,18:12
poraďte mi prosím

A ako si to predstavuje? Na koho je to auto napísané? Kedy bolo obstarané? Prepíše ti leasingovka zmluvu?
Načo to chce zaradiť do OM a potom zase vyradiť? To v rámci jedného roku?
Lily :-)
16.06.10,04:44
Tie zatiaľ patria leasingovke, niektoré zasa sú napísané na jeho obchodné meno, ale neboli zaradené do obchodného majetku. Vo výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2009 nemá žiaden majetok. Predpokladám, že už od začiatku leasingu keď chcel, mal zaradiť do OM. Keď nemá zaradené, nemôžem účtovať o leasingu. Tvrdil, že predchádzajúca účtovníčka mu dal do nákladov leasing. Ale ako je to možné keď nemal v OM auto???? A chcem sa ešte opýtať, len na tie autá môžem počítať výdavky a príjmy na ktoré platí cestnú daň? Lebo aj s tým stále manipuluje, raz nahlási na DÚ raz vyhlási, musím sledovať mesiace v ktorom bolo auto nahlásené na DÚ, vlastne kedy za to auto platil cestnú daň?
Zita5
16.06.10,04:57
A ako si to predstavuje? Na koho je to auto napísané? Kedy bolo obstarané? Prepíše ti leasingovka zmluvu?
Načo to chce zaradiť do OM a potom zase vyradiť? To v rámci jedného roku?

Prečo by mala lízingovka prepísať zmluvu ? Nie je potrebné .

http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html

Tento pokyn neuvádza , že na zmluve "musí byť povinne IČO,DIČ " , podstatné je , že MV bude vložené do obchodného majetku .

V minulosti na Porade bolo prezentované , že v zmluve o finančnom prenájme musia byť údaje živnostníka, avšak od uverejnenia uvedeného pokynu sa riadim, že nie je to tak.
To znamená , že ja ako súkromná osoba uzavriem zmluvu o finančnom prenájme na rodné číslo , môžem tento predmet zmluvy vložiť do OM a ďalej sa riadim príslušnými zákonmi platnými pre takto vložený majetok zo súkromného používania na podnikateľské užívanie .
marjankaj
16.06.10,07:02
Prečo by mala lízingovka prepísať zmluvu ? Nie je potrebné .

http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html

Tento pokyn neuvádza , že na zmluve "musí byť povinne IČO,DIČ " , podstatné je , že MV bude vložené do obchodného majetku .

V minulosti na Porade bolo prezentované , že v zmluve o finančnom prenájme musia byť údaje živnostníka, avšak od uverejnenia uvedeného pokynu sa riadim, že nie je to tak.
To znamená , že ja ako súkromná osoba uzavriem zmluvu o finančnom prenájme na rodné číslo , môžem tento predmet zmluvy vložiť do OM a ďalej sa riadim príslušnými zákonmi platnými pre takto vložený majetok zo súkromného používania na podnikateľské užívanie .

Zitka ja s tebou súhlasím, len som chcel doplniť niektoré údaje, keďže nebolo jasné, kedy bolo auto obstarané. Odpisovať asi môže, ale s tým preraďovaním cudzieho majetku do OM a potom naspäť sa mi to akosi nevidí.:eek:
Ja sa snažím riadiť v prvom rade zákonom. Takže iba uvediem paragraf.

Skrátka otázka sa mi zdala "prešpekulovaná":confused:

§ 24

(1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14 o

a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,
d) hmotnom majetku prenajatom formou finančného prenájmu,
e) hmotnom majetku a nehmotnom majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku, ktorý bol zverený do správy rozpočtovej organizácie, príspevkovej organizácie alebo inej právnickej osobe.116a)

(4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.

(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).
Zita5
16.06.10,07:36
Zitka ja s tebou súhlasím, len som chcel doplniť niektoré údaje, keďže nebolo jasné, kedy bolo auto obstarané. Odpisovať asi môže, ale s tým preraďovaním cudzieho majetku do OM a potom naspäť sa mi to akosi nevidí.:eek:
Ja sa snažím riadiť v prvom rade zákonom. Takže iba uvediem paragraf.

Skrátka otázka sa mi zdala "prešpekulovaná":confused:

§ 24

(1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14 o

a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,
d) hmotnom majetku prenajatom formou finančného prenájmu,
e) hmotnom majetku a nehmotnom majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku, ktorý bol zverený do správy rozpočtovej organizácie, príspevkovej organizácie alebo inej právnickej osobe.116a)

(4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.

(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).



Otázka môže byť prešpekulovaná , ale i napriek tomu platia pre danú SZČO zákony , ktorých podľa ktorých sa musí riadiť .:)

Ešte niečo
http://www.porada.sk/t112941-pokyn-drsr-k-financnemu-prenajmu-ju.html
Lily :-)
18.06.10,15:15
Tie zatiaľ patria leasingovke, niektoré zasa sú napísané na jeho obchodné meno, ale neboli zaradené do obchodného majetku. Vo výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2009 nemá žiaden majetok. Predpokladám, že už od začiatku leasingu keď chcel, mal zaradiť do OM. Keď nemá zaradené, nemôžem účtovať o leasingu. Tvrdil, že predchádzajúca účtovníčka mu dal do nákladov leasing. Ale ako je to možné keď nemal v OM auto???? A chcem sa ešte opýtať, len na tie autá môžem počítať výdavky a príjmy na ktoré platí cestnú daň? Lebo aj s tým stále manipuluje, raz nahlási na DÚ raz vyhlási, musím sledovať mesiace v ktorom bolo auto nahlásené na DÚ, vlastne kedy za to auto platil cestnú daň?

Poraďte mi prosím, chcem najmä vedieť keď v technickom preukaze je napísaný ako vlastník, vlastne má napísané obchodné meno a IČO nie rodné číslo, ale nemá zaradené do OM, môže si uplatniť výdavky súvisiace s údržbou vozidla a opravou vozidla? aj na tie vozidlá ktorým v technickom preukaze je vlastníkom ešte lízingovka, tiež nemá v OM, ale na všetky platí daň z motorových vozidiel. Prosím pomôžte:( a ešte jedna vec, pri výpočte nákladov podľa najazdených kilometrov môžem rátať aj základnú náhrado 0,183€???
Stefan2005
18.06.10,15:49
... v technickom preukaze je napísaný ako vlastník, vlastne má napísané obchodné meno a IČO nie rodné číslo, ale nemá zaradené do OM...

Myslím si, že vyššie uvedené svedčí o nepochopení celej problematiky...
Čo je vlastne zaradenie do OM?

1. uvedenie do používania po zabezpečení všetkých technických funkcií majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov
2. účtovanie o týchto skutočnostiach v účtovných knihách.

Mne zo zadania vychádza, že neboli vykonané príslušné zápisy v účtovných knihách (vykázanie majetku vo výkazoch, odpisovanie, alebo vykázanie prerušenia odpisovania, atď.).
Lily :-)
18.06.10,15:58
Presne tak, neboli vykonané príslušné zápisy v účtovných knihách, nie je žiaden majetok vykázaný vo výkazoch, žiadne odpisy a tak. Čo v tomto prípade? O leasingu predpokladám ani nemôžem účtovať, že?
Lily :-)
19.06.10,06:32
Presne tak, neboli vykonané príslušné zápisy v účtovných knihách, nie je žiaden majetok vykázaný vo výkazoch, žiadne odpisy a tak. Čo v tomto prípade? O leasingu predpokladám ani nemôžem účtovať, že?

chcem najmä vedieť či môžem rátať do nákladov základnú náhradu (0,183€)??? a či môžem účtovať o bežných údržbách a opravách vozidla? Na toto prosím odpoveď :(
Zita5
19.06.10,07:41
Lily treba trochu študovať aj zákon , ak by tak bolo tak by ste prišli k
§ 19
Daňové výdavky
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)




(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Na vlastné súkromné vozidlo nezaradené do obchodného majetku používané v súvislosti s dosahovaním príjmov môžete v účtovníctve uplatniť len výdavky vo výške cestovných náhrad + Daň z MV, prípadne dialničná známka,parkovné .To je všetko .

Moja odpoveď je výlučne k súkromnému vozidlu , ktoré má SZČO vo vlastníctve.Nerieši neporiadok v autách .
marjankaj
19.06.10,07:58
chcem najmä vedieť či môžem rátať do nákladov základnú náhradu (0,183€)??? a či môžem účtovať o bežných údržbách a opravách vozidla? Na toto prosím odpoveď :(

Buď budeš účtovať iba základnú náhradu(súkromné auto) alebo údržbu, opravy, odpisy (auto v OM). nemôžeš to kombinovať. Ujasni si najprv o aké autá ide a potom podľa toho účtuj.
Zita5
19.06.10,08:26
Poraďte mi prosím, chcem najmä vedieť keď v technickom preukaze je napísaný ako vlastník, vlastne má napísané obchodné meno a IČO nie rodné číslo, ale nemá zaradené do OM, môže si uplatniť výdavky súvisiace s údržbou vozidla a opravou vozidla? NIE za súčasného stavu súkromného vozidla

aj na tie vozidlá ktorým v technickom preukaze je vlastníkom ešte lízingovka, tiež nemá v OM, ale na všetky platí daň z motorových vozidiel.
Nie za súčasneho stavu súkromneho MV/i napriek tomu ,že vozidlá sú na lízing/

Prosím pomôžte:( a ešte jedna vec, pri výpočte nákladov podľa najazdených kilometrov môžem rátať aj základnú náhrado 0,183€???

Ale ak si ujasníte spolu so SZČO postup , ktorý tento rok chcete určiť tak je možné vložiť motorové vozidlá do obchodného majetku ,tým pádom sa riadite

§ 24
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)

5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).


Pri § 19 máte na výber z 3 možností .

§ 19
Daňové výdavky
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo

2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo

3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,


Ešte by som doplnila snáď toľko , že by som doporučila posúdiť predošlé roky ako boli u živnostníka motorové vozidlá účtované a tento rok by ste sa mali rozhodnúť buď - alebo :

- buď účtovať cestovné náhrady pri súkromnom MV ako som písala v príspevku č.29 http://www.porada.sk/1432646-post29.html

- alebo vložíte vozidlá do obchodného majetku a budete postupovať podľa tohto príspevku v súlade so znením zákona uvedeného vyššie v príspevku .....v tomto prípade by ste do VOZD účtovali údržbu ,opravu a všetky výdavky v súvislosti s používanými MV za účelom podnikania .
marjankaj
19.06.10,08:44
Tu sa teda "dobre" radí.
Má viac vozidiel, bločkov na PHL milión.
Má vôbec aj nejakých zamestnancov? Aby mu mal kto tie kilometre najazdiť.:eek::confused:
Stefan2005
19.06.10,08:51
Ale ak si ujasníte spolu so SZČO postup...


to rozhodne si treba ujasniť - možná chudák SZČO ani nevie, že mu auto obstarané na IČO nebola zaradené a účtované o ňom ako o OM...


...Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku ....

nie som si istý, či auto obstarané na IČO spĺňa podmienku zaradenia do OM - ten majetok tam totiž je, len sa o ňom neúčtovalo.

Riešenie vidím v oprave účtovníctva za minulé roky včítane DDP a výkazov, obzvlášť aj preto, že sa jedná o automobily a dopad na ZD je vysoký. Kým u majetku odpisovaného možno uplatniť prerušenie odpisov, u lízingu nie - takže riešenie vidím tak, ako som navrhol.
marjankaj
19.06.10,09:03
to rozhodne si treba ujasniť - možná chudák SZČO ani nevie, že mu auto obstarané na IČO nebola zaradené a účtované o ňom ako o OM...


Táto SZČO asi chudák nebude.:confused:
Zita5
19.06.10,10:53
to rozhodne si treba ujasniť - možná chudák SZČO ani nevie, že mu auto obstarané na IČO nebola zaradené a účtované o ňom ako o OM...



nie som si istý, či auto obstarané na IČO spĺňa podmienku zaradenia do OM - ten majetok tam totiž je, len sa o ňom neúčtovalo.

Riešenie vidím v oprave účtovníctva za minulé roky včítane DDP a výkazov, obzvlášť aj preto, že sa jedná o automobily a dopad na ZD je vysoký. Kým u majetku odpisovaného možno uplatniť prerušenie odpisov, u lízingu nie - takže riešenie vidím tak, ako som navrhol.

Áno Štefan, ak by prichádzala do úvahy Tvoja alternatíva hrubo vyššie vyznačená , súhlasím s Tvojim návrhom na riešenie .
Aj to je jedno z riešení .I keď síce diskutabilné , ale je a dá sa obhájiť .

Malú poznámočku k tomu finančnému prenájmu ,či MV obstarané na IČO nevložené do OM spĺňa podmienky obchodného majetku .

Možno som niečo prehliadla ,na čo ma upozorníte ,ale som za to , že môžem to spraviť , že MV obstarám formou finančného prenájmu na ICO a po jeho obstaraní ma určité okolnosti prinútia tento predmet finančného prenájmu nevložiť do OM a neúčtovať o ňom .Finančný prenájom je na 36 mesiacov .Táto situácia môže trvať dva roky a v treťom roku sa rozhodnem toto MV vložiť do OM a začnem o ňom účtovať .

Nemyslím, že som v podstate pri tomto mojom rozhodnutí prerušila odpis/a pri finančnom prenájme ani nemôžeme prerušiť odpis/ , lebo by musel byť zaznamenaný aj v Knihe dlhodobého majetku .Z dôvodu , že som o tomto vozidle neúčtovala, tak nemôžem mať ani záznam v Knihe dlhodobého majetku a preto pri takomto vklade do OM budem postupovať v súlade s § 24 odst.5 a § 25 ods. 1 písm. d). , to znamená že ak ho zaradím v treťom roku , tak o odpisoch budem účtovať len v treťom t.j. v poslednom roku .Je to moja škoda , nakoľko dva roky som si neponížila dane z dôvodu využívania tohto MV na súkromný účel.
Stále hovoríme že SZČO s prideleným IČO je stále jedna a tá istá osoba.
Zákon nám nezakazuje preradiť predmet finančného lízingu do osobného užívania a ani nepokladá takýto krok za porušenie podmienok finančného prenájmu .Tak prečo by som nemohla vložiť takéto vozidlo do OM?

Možno sa mýlim, opravte ma prosím. Ale zatiaľ som sa nestretla s ustanovením, podľa ktorého je to vylúčené .:);)
marjankaj
19.06.10,11:39
Zitka možné sú obidve riešenia. Aj to čo navrhol štefan aj to tvoje. Výdavky (teda aj odpisy) si daňovník uplatniť môže. To znamená, že aj nemusí. Bude záležať na jeho rozhodnutí.
A čo sa týka zaradenia do OM, to by malo byť na základe zaraďovacieho protokolu a nie automaticky. Mohol by ho aj ďalej predať.:confused:
Ešte mi napadla otázka. Ako bol riešený odpočet DPH(ak bol nárok na odpočet a ak je platca DPH) :eek:

Ťažko je dať presnú odpoveď na základe čiastkových údajov.
Lily :-)
19.06.10,11:50
Chcem sa Vám poďakovať, veľmi ste mi pomohli, som začiatočník a mám v tom zmätok (obrovský:eek:), ospravedlňujem sa a priznám sa, mala by som preštudovať zákony a nie Vás otravovať:o
Ešte raz veľká VĎAKA :)
Lily :-)
19.06.10,11:59
marjankaj SZČO do 15.4.2010 nebol platcom DPH, od 15.4 je dobrovoľným štvrťročným platcom DPH. To je najväčšia sranda, že tento SZČO je obrovský lajdák, teraz som ho prebrala, nevedel mi dať žiadne doklady (účtovné) z predošlých rokov, a popritom podniká už 8 rokov, nechcem vedieť čo bude keď náhodou dostane daňovú kontrolu. Horko ťažko som od neho pozháňala technické preukazy, rôzne zmluvy a doklady aby som vôbec dostala prehľad o jeho činnosti. Nehovorím ani o počiatočných stavoch. Takže o tom len toľko....
Zita5
19.06.10,12:08
Zitka možné sú obidve riešenia. Aj to čo navrhol štefan aj to tvoje. Výdavky (teda aj odpisy) si daňovník uplatniť môže. To znamená, že aj nemusí. Bude záležať na jeho rozhodnutí.
A čo sa týka zaradenia do OM, to by malo byť na základe zaraďovacieho protokolu a nie automaticky. Mohol by ho aj ďalej predať.:confused:
Ešte mi napadla otázka. Ako bol riešený odpočet DPH(ak bol nárok na odpočet a ak je platca DPH) :eek:

Ťažko je dať presnú odpoveď na základe čiastkových údajov.

Možno v dobe obstarania nárok na odpočet ani nemal .Predpokladám , že sa jedná o osobné motorové vozidlá zakúpené pred 1.1.2010 .
marjankaj
19.06.10,12:30
marjankaj SZČO do 15.4.2010 nebol platcom DPH, od 15.4 je dobrovoľným štvrťročným platcom DPH. To je najväčšia sranda, že tento SZČO je obrovský lajdák, teraz som ho prebrala, nevedel mi dať žiadne doklady (účtovné) z predošlých rokov, a popritom podniká už 8 rokov, nechcem vedieť čo bude keď náhodou dostane daňovú kontrolu. Horko ťažko som od neho pozháňala technické preukazy, rôzne zmluvy a doklady aby som vôbec dostala prehľad o jeho činnosti. Nehovorím ani o počiatočných stavoch. Takže o tom len toľko....

To ti nezávidím.
A na benzínke neurobí obrat 50000 € za 12 mesiacov? Aj trafiky to prešvihnú. Kde to má? Niekde na lazoch?
marjankaj
19.06.10,12:35
Možno v dobe obstarania nárok na odpočet ani nemal .Predpokladám , že sa jedná o osobné motorové vozidlá zakúpené pred 1.1.2010 .

Zitka možno je to tak, ale v tomto prípade je asi lepšie nič nepredpokladať.:confused: Veď zadávateľka si sama vylúči čo nepotrebuje. ;)
Lily :-)
19.06.10,16:10
Ano sú to osobné motorové vozidlá predsa na taxislužbu, a boli kúpené pre 1.1.2010 takže nemá nárok na odpočet DPH
Lily :-)
22.06.10,17:21
Ešte by som mala jednu otázočku, SZČO rozhodol dať motorové vozidlo obstarané formou finančného prenájmu do obchodného majetku od 1.1.2010. Vozidlo (osobné auto) obstaral 5.3.2007 a finančný prenájom skončí dňa 5.1.2012 (60 mesiacov).
Ako daňový výdavok si môže uplatniť
- úrok (nájomné) podľa §19 ods. 3 písm. o) zákona o dani z príjmov
- obstarávaciu cenu postupne vo forme odpisov v súlade s ustanovením § 22 - 29 zákona o dani z príjom (súčasťou OC nie je DPH, ale on je neplatiteľom DPH do 15.4.2010 čiže účtuje DPH ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov, ale aj po 15.4.2010 účtuje taktiež??? myslím to preto lebo osobné auto kúpil pred 1.1.2010 a nemôže si uplatniť DPH)
- poistné tiež je daňový výdavok
PZP bôže sa účtovať ako daňový výdavok?
Keď sa zaradí do OM berie sa alikvotná časť odpisov čiže roky nevyužívania hmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú (doposiaľ využíval ako vlastné MV) platí to aj na splátky leasingu. Dobre to myslým? Odpisy a splátky leasingu budú zahrnuté v sume od 1.1.2010 do 5.1.2012 t.j. 26 mesiacov

Dobre som to myslím?
Lily :-)
22.06.10,17:22
opravujem do 15.4.2010 NIE je platiteľom DPH
Lily :-)
23.06.10,11:10
Ešte by som mala jednu otázočku, SZČO rozhodol dať motorové vozidlo obstarané formou finančného prenájmu do obchodného majetku od 1.1.2010. Vozidlo (osobné auto) obstaral 5.3.2007 a finančný prenájom skončí dňa 5.1.2012 (60 mesiacov).
Ako daňový výdavok si môže uplatniť
- úrok (nájomné) podľa §19 ods. 3 písm. o) zákona o dani z príjmov
- obstarávaciu cenu postupne vo forme odpisov v súlade s ustanovením § 22 - 29 zákona o dani z príjom (súčasťou OC nie je DPH, ale on je neplatiteľom DPH do 15.4.2010 čiže účtuje DPH ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov, ale aj po 15.4.2010 účtuje taktiež??? myslím to preto lebo osobné auto kúpil pred 1.1.2010 a nemôže si uplatniť DPH)
- poistné tiež je daňový výdavok
PZP bôže sa účtovať ako daňový výdavok?
Keď sa zaradí do OM berie sa alikvotná časť odpisov čiže roky nevyužívania hmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú (doposiaľ využíval ako vlastné MV) platí to aj na splátky leasingu. Dobre to myslým? Odpisy a splátky leasingu budú zahrnuté v sume od 1.1.2010 do 5.1.2012 t.j. 26 mesiacov

Dobre som to myslím?
poradí mi niekto?... prosím:o