Llívia
05.04.10,22:14
Toto "hovorí" Zákonník práce, § 129:
(3) Pri skončení pracovného pomeru vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.

Rozumiem tomu správne takto: napr. výplatný termín u zamestnávateľa je 30-teho v mesiaci. Zamestnanec ukončil pracovný pomer 15.3.2010.
Najbližší výplatný termín bol 30.3.2010, kedy mal zamestnanec dostať mzdu aj za február 2010, aj za marec 2010, keďže mzda pri skončení PP musí byť vyplatená najneskôr v najbližšom výplatnom termíne.(To, že sa zamestnávateľ a zamestnanec musia na tomto termíne dohodnúť, mi je jasné, ale nie je mi jasné, na ktorom dni sa majú dohodnúť.)

Nie je mi totiž úplne jasné toto: mzda splatná za mesačné obdobie. Podľa ods. 1 § 129 je mzda splatná pozadu za mesačné obdobie. Je to tak, že pri skončení PP v priebehu mesiaca neplatí splatnosť POZADU, ale splatnosť v najbližší výplatný termín?
veronikasad
06.04.10,08:16
Ak sa zamestnanec nedohodne so zamestnavatelom na inom termíne výplaty mzdy, mzda za mesiac marec je splatná v najbližšom výplatnom termíne = 30.4. Februárovú výplatu by mal dostať do 30.3.
Chobot
06.04.10,08:26
Toto "hovorí" Zákonník práce, § 129:
(3) Pri skončení pracovného pomeru vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.

Rozumiem tomu správne takto: napr. výplatný termín u zamestnávateľa je 30-teho v mesiaci. Zamestnanec ukončil pracovný pomer 15.3.2010.
Najbližší výplatný termín bol 30.3.2010, kedy mal zamestnanec dostať mzdu aj za február 2010, aj za marec 2010, keďže mzda pri skončení PP musí byť vyplatená najneskôr v najbližšom výplatnom termíne.(To, že sa zamestnávateľ a zamestnanec musia na tomto termíne dohodnúť, mi je jasné, ale nie je mi jasné, na ktorom dni sa majú dohodnúť.)

Nie je mi totiž úplne jasné toto: mzda splatná za mesačné obdobie. Podľa ods. 1 § 129 je mzda splatná pozadu za mesačné obdobie. Je to tak, že pri skončení PP v priebehu mesiaca neplatí splatnosť POZADU, ale splatnosť v najbližší výplatný termín?

Ak začne človek príliš analyzovať znenie uvedeného ustanovenia, zistí, že sa to dá vyložiť rôznymi spôsobmi. Z formulácie ustanovenia nie je jednoznačné, či pri skončení PP 15.3. je povinné vyúčtovať mzdu v najbližšom výplatnom termíne, čo je 30.3., alebo v najbližšom výplatnom termíne pre mesiac marec, t.j. 30.4.

Ak vám to systém umožňuje, vysporiadajte sa so zamestnancom 30.3., ak nie, tak mu oznámte, že vyúčtovanie za mesiac marec mu urobíte 30.4. Snáď s tým nebude mať problémy.

Ja som raz končil PP 28.2. a žiadal som vyplatiť mzdu v tento deň, hoci výplatný termín bol 10.3. Pre firmu nebol problém vyplatiť mi mzdu 28.2. a tiež vydať potvrdenie o preddavkoch a mzde.

Takže netreba analyzovať ustanovenie a naťahovať sa, kto má pravdu a kto nie, ale dohodnúť sa so zamestnancom.
veronikasad
06.04.10,08:29
Chobot, súhlasím.

Ak zamestnanec predpokladá problémy s dodržaním výplatného termínu, môže žiadať zamestnávateľa o vyplatenie preddavku pri skončení pracovného pomeru. Tiež som to využila pri skončení prac.pomeru u posledného zamestnávateľa.
Llívia
06.04.10,15:04
Ak začne človek príliš analyzovať znenie uvedeného ustanovenia, zistí, že sa to dá vyložiť rôznymi spôsobmi. Z formulácie ustanovenia nie je jednoznačné, či pri skončení PP 15.3. je povinné vyúčtovať mzdu v najbližšom výplatnom termíne, čo je 30.3., alebo v najbližšom výplatnom termíne pre mesiac marec, t.j. 30.4.

Ak vám to systém umožňuje, vysporiadajte sa so zamestnancom 30.3., ak nie, tak mu oznámte, že vyúčtovanie za mesiac marec mu urobíte 30.4. Snáď s tým nebude mať problémy.

Ja som raz končil PP 28.2. a žiadal som vyplatiť mzdu v tento deň, hoci výplatný termín bol 10.3. Pre firmu nebol problém vyplatiť mi mzdu 28.2. a tiež vydať potvrdenie o preddavkoch a mzde.

Takže netreba analyzovať ustanovenie a naťahovať sa, kto má pravdu a kto nie, ale dohodnúť sa so zamestnancom.

Práve preto, že sa to znenie dá vykladať rôznymi spôsobmi, si radšej nechám poradiť od múdrejších a skúsenejších.:) Ďakujem.

Trochu mimotemy"ak to systém umožňuje" - systém pero, papier, kalkulačka umožňuje vypočítať mzdu komukoľvek kedykoľvek. A taktiež systém v PC :)

mimotemyExistuje nejaká inštitúcia, ktorá by mohla "vykladať" Zákonník práce, kam by som sa mohla obrátiť nielen s touto otázkou, niečo na spôsob, ako sa podávajú dopyty na Daňové riaditeľstvo? Príp., aký dobre komentovaný Zákonník práce používate? Ja mám komentár od Heleny Barancovej, ale je to ešte z r. 2007.
veronikasad
06.04.10,16:12
Existuje nejaká inštitúcia, ktorá by mohla "vykladať" Zákonník práce, kam by som sa mohla obrátiť nielen s touto otázkou, niečo na spôsob, ako sa podávajú dopyty na Daňové riaditeľstvo? Príp., aký dobre komentovaný Zákonník práce používate? Ja mám komentár od Heleny Barancovej, ale je to ešte z r. 2007.

Skús Inšpektorát práce
Chobot
06.04.10,22:09
mimotemyExistuje nejaká inštitúcia, ktorá by mohla "vykladať" Zákonník práce, kam by som sa mohla obrátiť nielen s touto otázkou, niečo na spôsob, ako sa podávajú dopyty na Daňové riaditeľstvo? Príp., aký dobre komentovaný Zákonník práce používate? Ja mám komentár od Heleny Barancovej, ale je to ešte z r. 2007.

IP je tiež len inštitúcia, ktorá môže dať len svoje nezáväzné stanovisko k ZP.

Predkladateľom ZP je ministerstvo práce, jedine oni môžu dať záväzné výklady k ZP. Ale je to ťažké od nich dostať nejaký záväzný výklad. Z mojich skúseností, na dotazy odpovedajú tým spôsobom, že odcitujú príslušné paragrafy ZP.

Publikácie s komentárom tiež nie sú záväzné, je to len názor toho ktorého autora. Ale tie sú ešte najspoľahlivejšie, aj keď nie sú záväzné, lebo väčšinou to komentujú ľudia, ktorí sa na tvorbe zákona spolupodieľali.
dalilada
07.04.10,01:51
S Inšpektorátom práce mám ako zamestnávateľ veľmi dobré skúsenosti, telefonicky som už viackrát dostala od nich radu, nie je potrebné zadávať oficiálny dotaz a čakať na odpoveď, prekonzultujete on-line. Nie je to síce záväzný výklad, ale pomôže.
Llívia
07.04.10,14:51
Inšpektorát práce mi nenapadol. Tiež som tam raz posielala dopyt (nepamätám si, čoho sa týkal, ale zamestnanec, ktorý mal nejaký problém, sa s vysvetlením z inšpektorátu uspokojil - a ja tiež, lebo to bolo tak, ako som mu to tvrdila. Čo už, inšpektorát je múdrejší než mzdárka :D).
wagner
07.04.10,21:04
Inšpektorát práce mi nenapadol. Tiež som tam raz posielala dopyt (nepamätám si, čoho sa týkal, ale zamestnanec, ktorý mal nejaký problém, sa s vysvetlením z inšpektorátu uspokojil - a ja tiež, lebo to bolo tak, ako som mu to tvrdila. Čo už, inšpektorát je múdrejší než mzdárka :D).

Stačí aj zavolať na Ministerstvo práce a pokiaľ to nepotrebuješ písomne, dajú Ti odpoveď hneď. Aspoň ja mám s nimi dobré skúsenosti. Inak stanovisko k zákonom dáva ten, kto je garantom a tvorcom zákona.
Kája.
20.06.11,20:14
Chcem oživiť túto diskusiu. Zamestnancovi končí pracovný pomer 30.6.11, v PZ dohodnutá splatnosť mzdy posledný deň nasledujúceho mesiaca. Nakoľko vo firme sú také zvyky, že posledná výplata sa zamestnancovi nevyplatí, môže trvať na tom, že chce výplatu za mesiac jún 30.6.11 pri skončení prac. pomeru?
terezamaria
20.06.11,20:24
Chcem oživiť túto diskusiu. Zamestnancovi končí pracovný pomer 30.6.11, v PZ dohodnutá splatnosť mzdy posledný deň nasledujúceho mesiaca. Nakoľko vo firme sú také zvyky, že posledná výplata sa zamestnancovi nevyplatí, môže trvať na tom, že chce výplatu za mesiac jún 30.6.11 pri skončení prac. pomeru?

Áno môže, posledný deň mu bude mzda vyplatená.
Tweety
21.06.11,04:58
Nakoľko vo firme sú také zvyky, že posledná výplata sa zamestnancovi nevyplatí,
Toto je podľa akého § ZP?:confused:
Kája.
21.06.11,08:09
To je firma, kde zákon je len zdrap papiera a oni majú vlastné zákony, zamestnancov vyhadzujú za hrubé porušenie pracovnej disciplíny z dôvodov, ktoré nie sú hrubými porušeniami pracovnej disciplíny a poslednú mzdu nevyplatia, mzdu vyplatia len tomu koho ďalší mesiac potrebujú.
Tweety
21.06.11,08:10
To je firma, kde zákon je len zdrap papiera a oni majú vlastné zákony, zamestnancov vyhadzujú za hrubé porušenie pracovnej disciplíny z dôvodov, ktoré nie sú hrubými porušeniami pracovnej disciplíny a poslednú mzdu nevyplatia, mzdu vyplatia len tomu koho ďalší mesiac potrebujú.
A čo im tak pohroziť IP?
terezamaria
21.06.11,08:14
To je firma, kde zákon je len zdrap papiera a oni majú vlastné zákony, zamestnancov vyhadzujú za hrubé porušenie pracovnej disciplíny z dôvodov, ktoré nie sú hrubými porušeniami pracovnej disciplíny a poslednú mzdu nevyplatia, mzdu vyplatia len tomu koho ďalší mesiac potrebujú.

A chceš povedať, že na takýchto " pánov " neexistujú inštitúcie? Hlavne tí, ktorí už skončili, resp. budú končiť, môžu napísať na Inšpektorát práce, príslušný miestu bydliska a na vedomie to poslať aj ÚPSV a R, aby videli, akých majú v obvode zamestnávateľov.Je to protiprávne a musia to uvedené inštitúcie riešiť.

Môžu to však urobiť aj ešte pracujúci zamestnanci, dajú udanie anonymné.
Lebo chápem, že náhodou sa inšpektori prerieknu a práca je okamžite preč.:confused:
Kája.
21.06.11,09:47
V tej firme pracuje môj otec, v septembri bude mať 60 rokov a doteraz bol ticho lebo bol rád, že má prácu. (V jeho veku by ho už nik nezamestnal). Keď je len otázkou času, kedy príde o prácu tak ticho nebude a začína zbierať tel. čísla na zamestnancov aby sa v prípade potreby mohli spojiť a podať tresné oznámenie za nevyplatenie miezd a podať podnet na inšpektorát práce. Všetci sa sťažujú, ale nič proti tomu nerobia.
Llívia
21.06.11,11:42
A chceš povedať, že na takýchto " pánov " neexistujú inštitúcie? Hlavne tí, ktorí už skončili, resp. budú končiť, môžu napísať na Inšpektorát práce, príslušný miestu bydliska a na vedomie to poslať aj ÚPSV a R, aby videli, akých majú v obvode zamestnávateľov.Je to protiprávne a musia to uvedené inštitúcie riešiť.

Môžu to však urobiť aj ešte pracujúci zamestnanci, dajú udanie anonymné.
Lebo chápem, že náhodou sa inšpektori prerieknu a práca je okamžite preč.:confused:
Nemusí sa ani prerieknuť, niektorí zamestnávatelia tam majú svojich známych :mad: (stretla som sa s tým v jednej firme, kde zamestnanec poslal podnet a šéf zahlásil, že on má na IP známeho, meno zamestnanca sa dozvie a vyhodí ho :mad::mad::mad:). Tým však nechcem povedať, že zamestnanci, ktorých sa toto protiprávne konanie zamestnávateľa týka, majú držať hubu a krok.

V tej firme pracuje môj otec, v septembri bude mať 60 rokov a doteraz bol ticho lebo bol rád, že má prácu. (V jeho veku by ho už nik nezamestnal). Keď je len otázkou času, kedy príde o prácu tak ticho nebude a začína zbierať tel. čísla na zamestnancov aby sa v prípade potreby mohli spojiť a podať tresné oznámenie za nevyplatenie miezd a podať podnet na inšpektorát práce. Všetci sa sťažujú, ale nič proti tomu nerobia.
Kája, práve to je ten problém. Mne sa tiež kopec ľudí sťažuje, že čo robí ich zamestnávateľ v rozpore so zákonom (na ich šťastie nie až také extrémy, o akých píšeš, ale tiež porušuje Zákonník práce), ale nič proti tomu nerobia, Keď sa ľudia nezačnú brániť, zamestnávatelia si s nimi budú robiť, čo len chcú. Jáj, keby tak bol nejaký register, kde sa dá nájsť, aké porušenia zistil IP v tej-ktorej firme, to by bola pre nich "reklama".

Zamestnávateľ nemôže zamestnanca vyhodiť kvôli tomu, že sa obrátil na IP. Mne je jasné, že kto chce psa (zamestnanca) biť (zbaviť sa), palicu (dôvod) si nájde (často je to práve hrubé porušenie prac. pomeru, ale z tohto dôvodu nie je také jednoduché zamestnanca vyhodiť) . Ale opakujem, kým si ľudia nechajú kydať na hlavu, budú im niektorí zamestnávatelia na tú hlavu kydať.
evula303
12.09.11,14:06
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať, manžel pracoval vo firme cca 2mes. Potom ako bolo problém získať výplatu podal výpoveď (keďže chodil na týždňovky). Po vyhrážkach nakoniec výplatu poslali. No na ďaľší mesiac sa všetko opakovalo. Dnes je 12.9 a manžel nemá výplatu za mesiac júl. Stále sa vyhovárajú na nevyplatenie faktúry od odberateľa. Ako postupovať? Viem že neodvádzajú ani poistné a sú v reštrukturalizácii. Keď som sa odvolala na IP iba ma vysmiali, že im nič neurobia lebo nemajú finančné prostriedky na vyplatenie mzdy.
Vďaka za pomoc
veronikasad
12.09.11,14:54
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať, manžel pracoval vo firme cca 2mes. Potom ako bolo problém získať výplatu podal výpoveď (keďže chodil na týždňovky). Po vyhrážkach nakoniec výplatu poslali. No na ďaľší mesiac sa všetko opakovalo. Dnes je 12.9 a manžel nemá výplatu za mesiac júl. Stále sa vyhovárajú na nevyplatenie faktúry od odberateľa. Ako postupovať? Viem že neodvádzajú ani poistné a sú v reštrukturalizácii. Keď som sa odvolala na IP iba ma vysmiali, že im nič neurobia lebo nemajú finančné prostriedky na vyplatenie mzdy.
Vďaka za pomoc
Kedy má výplatný termín v pracovnej zmluve ?

Nemýliš si okamžité skončenie prac.pomeru (z dôvodu nevyplatenej mzdy) s výpoveďou zo strany zamestnanca, alebo skončením prac.pomeru v skúšobnej dobe ? Nie je to to isté.
evula303
12.09.11,15:02
nemali uvedený výplatný termín v zmluve, celkovo tá zmluva bola čudná. muž dal výpoveď v skúšobnej dobe, ale dôvod bol že muža nebavilo a stálo ho to veľa síl aby dostal mzdu, preto sa rozhodol podať výpoveď.
veronikasad
12.09.11,15:05
nemali uvedený výplatný termín v zmluve, celkovo tá zmluva bola čudná. muž dal výpoveď v skúšobnej dobe, ale dôvod bol že muža nebavilo a stálo ho to veľa síl aby dostal mzdu, preto sa rozhodol podať výpoveď.
v zmluve musí byť uvedený výplatný termín. Kedy mu končí skúšobná doba ?
evula303
12.09.11,15:11
pracovnú zmluvu mal od 8.6 a výpoveď podal k 31.7
Tweety
12.09.11,15:11
nemali uvedený výplatný termín v zmluve, celkovo tá zmluva bola čudná. muž dal výpoveď v skúšobnej dobe, ale dôvod bol že muža nebavilo a stálo ho to veľa síl aby dostal mzdu, preto sa rozhodol podať výpoveď.
V SD netreba podávať výpoveď, PP môže skončiť kedykoľvek, bez uvedenia dôvodu.
veronikasad
12.09.11,15:13
pracovnú zmluvu mal od 8.6 a výpoveď podal k 31.7
Mám tomu rozumieť tak, že pracovný pomer 31.7.2011 skončil v skúšobnej dobe a doteraz nedostal výplatu za mesiac júl 2011 ?
evula303
12.09.11,16:07
presne tak
ivka70
12.09.11,16:41
v zmluve musí byť uvedený výplatný termín. Kedy mu končí skúšobná doba ?

V zmluve nemusi byt termin uvedeny, ak tam uvedeny nie je, povazuje sa za vyplatny termin najneskor posledny den nasledujuceho mesiaca.
evula303
12.09.11,19:38
to viem, len doteraz vyplatená nie je a citujem pani ekonómku " z objektívnych dôvodov, lebo odberateľ im neuhradil zálohu na výrobky". jasné že neuhradil keď meškajú s dodávkou lebo sa zamestananci búria lebo nemajú výplaty...
veronikasad
12.09.11,20:08
V zmluve nemusi byt termin uvedeny, ak tam uvedeny nie je, povazuje sa za vyplatny termin najneskor posledny den nasledujuceho mesiaca.
Ivka, nesúhlasím

§ 43
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
evula303
13.09.11,06:37
manžel má uvedené toto v PZ :
"Mzda za vykonanú prácu je splatná pozadu, najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca." Čiže to to takmer 2týž po splatnosti. No odvolávajú sa na nedostatok finančných prostriedkov.
Tweety
13.09.11,06:38
manžel má uvedené toto v PZ :
"Mzda za vykonanú prácu je splatná pozadu, najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca." Čiže to to takmer 2týž po splatnosti. No odvolávajú sa na nedostatok finančných prostriedkov.
Je to v súlade so ZP.
§ 129
Splatnosť mzdy
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky.

(3) Pri skončení zamestnania vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak ,najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.
veronikasad
13.09.11,06:40
manžel má uvedené toto v PZ :
"Mzda za vykonanú prácu je splatná pozadu, najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca." Čiže to to takmer 2týž po splatnosti. No odvolávajú sa na nedostatok finančných prostriedkov.
Pracovná zmluva je OK, len ak už pracovný pomer skončil, neviem či pomôže Inšpekcia práce.Jedným z riešení je uplatnenie nároku na súde.
evula303
13.09.11,07:52
no lenže tu je ten problém že oni ju stále nevyplatili a neviem či aj vyplatia....
stále sa odvolávajú na nedostatok financií, ani ostatný zamestnanci nedostali výplaty a robia tam
Tweety
13.09.11,09:39
no lenže tu je ten problém že oni ju stále nevyplatili a neviem či aj vyplatia....
stále sa odvolávajú na nedostatok financií, ani ostatný zamestnanci nedostali výplaty a robia tam
Potom ostáva jediné, obrátiť sa s tým na súd.