marosm
13.10.05,16:27
mam dve otazky:

1) Som zivnostnik. Mozem na pracovnu cestu zobrat aj cloveka, ktory nie je zamestnancom? Priklad - skolenie, zobral som tam aj uctovnicku, ale nie je mojim zamestnancom a ani s nou nemam ziadnu zmluvu. Priklad 2 - zobral som na vystavu aj cloveka, ktory obcas pre mna nieco robi, ale tak isto neni ani zamestnanec a nemam s nim ziadnu zmluvu. Ide o to, ci ich mozem dat do cestovneho prikazu ako spolujazdca a dat im tiez diety. Napr. moj zakaznik (sro) ma bezne do cestakov dava a dostavam od nich aj diety.

2) Bol som na vystave v Cechach a mal by som si dat diety 640 Kc. Ako to urobit? Mozem si dat 640 ceskych aj bez toho, aby som viedol druhu pokladnu v ceskych korunach?

Dakujem. Este poznamka - som zivnostnik a robim podvojne uctovnictvo.
Chobot
13.10.05,20:30
1) Nie. Je to priamo v zákon 283/2002 § 1, ktorá osoby majú nárok na cestovné náhrady (musia byt v zamestnaneckom pomere alebo v obdobnom pomere - pozri si presnú definíciu). Takze im nemôzes preplatit náhrady.

2) Áno. Náhrady sa dajú vyplatit aj v SKK (prepocet NBS v den zúctovania).

Pozn: náhrady sú :
stravné - 600 CZK
vreckové - 5-40% zo stravného, cize 30-240 CZK (presná výska sa urcí v internej smernici).
marosm
13.10.05,20:40
dakujem chobot. inac co to znamena "v obdobnom pracovnom vztahu"? a tiez co je to "docasne pridelenie na vykon prace k inej pravnickej alebo fyzickej osobe"?
Chobot
14.10.05,06:31
dakujem chobot. inac co to znamena "v obdobnom pracovnom vztahu"? a tiez co je to "docasne pridelenie na vykon prace k inej pravnickej alebo fyzickej osobe"?
Presne Ti to neviem definovat, ale podla mna to budú dohodári alebo brigádnici. Bolo by treba pozriet nejaký komentár k zákonu 283/2002. Budem na to mysliet a aknieco nájdem, vrátim sa k tomu.
marosm
25.10.05,14:44
este jedna otazka k tomu, neviem ci to este niekto sleduje - ako do cestaku napisem to, ze je to prepocet z ceskych? je tam jeden stlpec, ze Sk - staci tam napisat vyslednu sumu v slovenskych, alebo treba prepocet a originalne sumy v ceskych nejak explicitne uviest? dakujem.
Tweety
25.10.05,14:50
este jedna otazka k tomu, neviem ci to este niekto sleduje - ako do cestaku napisem to, ze je to prepocet z ceskych? je tam jeden stlpec, ze Sk - staci tam napisat vyslednu sumu v slovenskych, alebo treba prepocet a originalne sumy v ceskych nejak explicitne uviest? dakujem.
Je potrebné uviesť obidve meny. Je to podľa zákona o účtovníctve.
Ako by sa to potom kontrolovalo ? :rolleyes: :cool: ;)
marosm
25.10.05,15:04
to mi je jasne, otazka bola skor ako to tam napisat, je tam len stlpec "Stravne (Sk)" - kam to tam napisat?
Tweety
25.10.05,15:07
Neviem aké tlačivko cesťáku máš, ale na ZC je iné ako na sl. cestu na Slovensku.
marosm
25.10.05,15:13
aha, tak to som nevedel, pojdem pozret. inac tie tlaciva su nejake schvalene, ktore sa maju pouzivat, alebo je dovolene si vyrobit vlastne?
Tweety
25.10.05,15:16
Tie tlačivká sú iba odporúčané, môžeš si ich prispôsobiť svojim potrebám, ale tak aby základné údaje tam boli.
Chobot
26.10.05,06:39
U nás, ak sa prepláca v SKK, tak sa najprv riadne vypíse cesták v ZM, vsetko sa spocíta a az nakoniec v tlacive niekde dole, kde je miesto (nie je tam osobitný kolonka) sa napíse prepocet na SKK - uvedie sa kurz, den a suma v SKK.
Tweety
26.10.05,14:12
[QUOTE=Chobot] (nie je tam osobitný kolonka)
To sa podarilo. :p :rolleyes:
Valika
26.10.05,14:19
Pekný den viete mi poskytnúť vzor tlačiva pre zahraničnú prac.cestu? Vopred dakujem.
Chobot
27.10.05,06:05
Vzory tlaciv nájdes v casti "Dokumenty".