vitekr
06.04.10,08:27
Ahojte poradaci,
mam otazku ohladne WiFi. Mam od domu (cca 300m bez akychkolvek prekazok) router, kde neviem spravit ziadne technicke rozsirenie. Takze sa chcem spytat, kedze signal nemam na druhom mieste ziadny, ci existuje neaka antena, ktorou by som vedel tento SSID prijimat. Existuje vobec neaka moznost\antena?

dakujem za kazdu radu
Fero11
06.04.10,06:36
existuju rozne anteny
mpca
06.04.10,06:47
Ako povedal fero rozne anteny na rozne zariadenia... Otazka je ake mas zariadenia ty...
sfinks
06.04.10,06:50
Mas kopec anten ... najlepsie dat smerovu antenu ... napr http://www.wificentrum.sk/rfe-micro-12-5g_d140.html
salvosko
06.04.10,07:20
No na 300 metrov by si mal aspon daco chytit aj bez specialnej anteny ... mozno len to SSID nevysiela svoje ID ... co je na tej vzdialenej stranke? Lebo ak je tam slaba antena tak ti na tvojej strane nic nepomoze mozno, aby si nebol sklamany.
Ale v zasade ano, tak ako bolo povedane, smerova antena to poriesi, bezne sa robia spoje aj na vacsie vzdialenosti.
Fero11
06.04.10,08:21
bezne sa robia spoje aj na vacsie vzdialenosti.
OT
spoje sa robia aj na viac ako 20km ale tam musia byt sakra smerove anteny, najlepsie s co najmensim uhlom vyzarenia, tym padom to musi byt na vysokych frekvenciach najlepsie v pasme 10GHz (podobne anteny je vidiet na BTS od mobilnych operatorov)
to len na okraj
vitekr
06.04.10,10:00
dik za typ na antenu, este otazka, takato antena sa pripaja rovno k notebooku, alebo k PC? alebo potrebujem aj neaky router\radio?

PS: Neviem odhadom, mozno je to aj viac ako 300m.
Fero11
06.04.10,10:31
Najlepsie je ak sa anteny fizicky vidia (AP -- klient). Ak antenu nevidis, asi bude najlepsie kupit nejaky lacny wifi router s nejakou slusnou antenou a hodit to do nejakej vodotesnej skatule na strechu. Od toho routera si potom privedies utp kabel rovno do sietovky na notebooku, alebo mozes to priviest do dalsieho wifi routera, ktory budes pouzivat ako AP v domacnosti
salvosko
06.04.10,11:09
Ale ved pisal ze vidi AP (router).
Antena sa pripaja bud na AP namiesto toho pelendreka alebo potom k notebooku. Otazka je potom konektor.
Na AP to byva v poohode a antena by mala pasovat (existuje presny nazov toho konektora, neviem z hlavy) ale na notebook, hlavne ak ma zabudovane WiFi tak neviem ci pripojis antenu. V takom pripade budes potrebovat k sebe k notebooku blizko umiestnit svoje AP ktore ti to bude bridgovat (treba to ale nastavit).
sfinks
06.04.10,12:08
Ten konector sa vola SMA ... a vpohode aj na notas sa da dat ... v notase mas wifi kartu z ktorej mas 2 vystupy pigtailom potiahnes na SMA connector, ktory si umiestnis napriklad namiesto modemu(predpokladam ze nepouzivas) a pripojis externu antenu ;) len je tam maly zasah do HW notasu .. ale mozes mat aj externu antenu aj internu antenu :) pripadne si mzoes kupit komplet kabel :) napr takyto http://wisp-equipment.com/commerce/catalog/images/u.FL-to-BNF-ELL-Pigtail-12in.jpg
jeden koniec pripojis na wifi kartu v notase a druhy koneic vyvedies na kryt notasu napriklad ako tito to robili ...
http://www.hojko.com/download/file.php?id=24250&mode=view&sid=98abbb4479c8cc835f6388ba7b3e75dc/P1010093.JPG

ja by som to umiestnil namiesto toho modemu aby itto netrcalo z ntoasu. .. pekne riesenie :)

priapdne USB wifi antena :) http://www.ccrane.com/antennas/wifi-antennas/super-usb-wifi-antenna.aspx
alebo si kup PCMCIA wifi kartu s SMA konectorom
LubosP
07.04.10,05:03
zbytocne komplikovane riesenia ti tu nukaju
existuju elegantne riesenia antena a router v jednom od firmu Ubiquiti - pre tvoje potreby a na tu vzdialenost uplne staci v 2,4 GHz pasme Nanostation Loco - http://www.wificentrum.sk/nanostation-2-loco_d608.html hodis to na strechu, nepotrebujes ziadne specialne kable ani wifi karty do kompu, rovno z neho natiahnes klasicky sietovy UTP kabel do svojej klasickej sietovky na PC
Fero11
07.04.10,06:09
Najlepsie je ak sa anteny fizicky vidia (AP -- klient). Ak antenu nevidis, asi bude najlepsie kupit nejaky lacny wifi router s nejakou slusnou antenou a hodit to do nejakej vodotesnej skatule na strechu. Od toho routera si potom privedies utp kabel rovno do sietovky na notebooku, alebo mozes to priviest do dalsieho wifi routera, ktory budes pouzivat ako AP v domacnosti
Asi si necital moj prispevok :)
Mimka J.
07.04.10,10:07
U anteny ta tiez zaujima kolko dBelova je tie co su pri AP maju 2-3 dB podla mna by ti stacila 9dB a mas to poriesene, respek, kup si AP a urob zneho repeater ;) a mas
pasuliatko
10.04.10,19:15
ahojte, chcela by som poprosiť o radu. mám telefón s možnosťou wifi, HTC E650. doma mám wifi sieť a nejde mi telefón prihlásiť do siete. iný telefón ide, ntb ide, môj žial nejde. vypla som wifi zariadenie aj telefon ale nič nepomohlo. inak sa telefon na inú wifi prihlásiť vie nemá problém ale doma nie.
Vlado40
10.04.10,19:27
Ak máš doma zapnutú kontrolu MAC adries , tak telefón nepripojíš.
mecky
10.04.10,19:28
telefon vidi tu wifi siet?
salvosko
10.04.10,19:31
Ak máš doma zapnutú kontrolu MAC adries , tak telefón nepripojíš.
Potom treba MAC adresu telefónu pridať na zoznam povolených na WiFi router doma. Alebo nezadávaš heslo na šifrovanie. Alebo nedostane IP a treba mu dať statickú.
Tažko povedať ako máš doma nastavenú WiFi sieť.
Vlado40
10.04.10,19:46
Samozrejme , adresu treba pridať , ale neodpovedala , či ma kontrolu MAC adries zapnutú.
pasuliatko
11.04.10,10:35
Ak máš doma zapnutú kontrolu MAC adries , tak telefón nepripojíš.

predtým to išlo a teraz zrazu nie?a iný telefon sa prčo pripoji?
pasuliatko
11.04.10,10:36
telefon vidi tu wifi siet?

ano
Vlado40
11.04.10,10:56
Tak na chvíľu vypni zabezpečenie siete a skus sa pripojiť.
pasuliatko
11.04.10,12:56
Ak máš doma zapnutú kontrolu MAC adries , tak telefón nepripojíš.

MAC kontrolku zapnutú nemam
pasuliatko
11.04.10,12:57
Tak na chvíľu vypni zabezpečenie siete a skus sa pripojiť.

a čo mi to ako pomôže?
Vlado40
11.04.10,13:07
Ak máš sieť zabezpečenú , tak musíť zadať kód siete.Ak to vypneš mobil by sa mal pripojiť.Možno typ zabezpečenia robí problém.Ak Ti to nerobí problém , tak daj reset routra a nastav si ho ešte raz.Potom skús.
salvosko
11.04.10,14:46
Som nasiel o tom telefone ze sa nevie pripojit ak je na wifi routery nastavene mix sifrovanie, malo by byt WEP alebo WPA a nie mix.
Mix znamena ze zariadenie si vyberie vyhodnejsie krytovanie ale toto zariadenie to nevie.
Aj ja som mal podobne s iPhone mam pocit ze som musel na reoutery nastavit WPA natvrdo.
Zalize od kombinacie router - zariadenie.
Ale ak ti to uz niekedy nfungovalo a zrazu nefunguje tak urcite sa nieco nikde muselo zmenit.
pasuliatko
11.04.10,17:48
Som nasiel o tom telefone ze sa nevie pripojit ak je na wifi routery nastavene mix sifrovanie, malo by byt WEP alebo WPA a nie mix.
Mix znamena ze zariadenie si vyberie vyhodnejsie krytovanie ale toto zariadenie to nevie.
Aj ja som mal podobne s iPhone mam pocit ze som musel na reoutery nastavit WPA natvrdo.
Zalize od kombinacie router - zariadenie.
Ale ak ti to uz niekedy nfungovalo a zrazu nefunguje tak urcite sa nieco nikde muselo zmenit.

ved to ,že sa asi zmenilo lebo to predtým išlo, iný telefónsa pripojí bez prekážky a ntb to isté. ako som už napísala predtým to išlo teraz nejde :mee:
Vlado40
11.04.10,18:23
Vojdi do nastavenia routra , položka wireless lan , daj si v položke security mode najprv disable , alebo no security.Ak sa telefón pripojí, tak si to zapni a vyber napr. WPA-PSK a vyskúšaj.Ak to nepôjde ,tak to zmeň napr. na WPA2-PSK.
pasuliatko
12.04.10,10:59
Vojdi do nastavenia routra , položka wireless lan , daj si v položke security mode najprv disable , alebo no security.Ak sa telefón pripojí, tak si to zapni a vyber napr. WPA-PSK a vyskúšaj.Ak to nepôjde ,tak to zmeň napr. na WPA2-PSK.

môj priatel je it technik, on všetko možné aj nemožné skúšal a nevie na to prísť.tak také rady čo ste napísali doteraz už všetko davno vyskúšal a nič.
mecky
12.04.10,11:46
zmena kanalu wifi?
Vlado40
12.04.10,19:49
môj priatel je it technik, on všetko možné aj nemožné skúšal a nevie na to prísť.tak také rady čo ste napísali doteraz už všetko davno vyskúšal a nič.

Druhykrát napíš čo všetko ste už skúšali nech tu nespamujeme.
janoTN
13.04.10,20:41
Teda nechcem robiť reklamu, ale nedá mi to nepoznamenať :
Ja mám AirLive WL-1700USB

Spokojnosť maximálna, aj teraz na tom fičím. Som v Paríži a mám prídavnú anténu. Vždy nájdem nejakú free WiFi. ;)

Pôvodne som chcel tú WL-1700USB, ale nemali to, tak som kúpil WN-360USB.

Ale to bola chybáááááááááááá. :-(

Cena skoro rovnaká, na obe sa dá pripojiť anténa, ale tá 1700 je o takých +40% lepšia, podľa skúseností.
V nemecku som sa pripojil na jednu sieť a sťahovanie mi ukazovalo vyše 315kB/s, 150MB mi ukazovalo stiahnutie o 7min. :D :D :D :D :D

Podstatné keď som to kupoval bolo pre mňa USB a možnosť externej antény a potreba žiadneho externého napájania, pretože to používam s notebookom. Zatiaľ spokojnosť. :D