lienka75
06.04.10,09:10
Dobry den.

Prosim Vas o vysvetlenie.

Dna 05.05.2010 syn dovrsi 3 roky. Do skolky nastupuje 03. 05. 2010. Pred materskou dovolenkou som pracovla a ma zmluvu na dobu neurcitu od roku 12.2003.

Vyrozumenie zamestnavatela je, ze v pripade, ze sa vratim prepusti ma. Mozete mi prosim povedat ake alternativy vypovede mi moze dat?
Neviem ci som oboznamena dobre: 1/ dohoda to znamena ze sa dohodneme ... – je narok na odstupne???
2/ s tym ze mi da 2-mesacnu vypovednu lehotu s tym ze to odpracuje + odstupne 2-mesacne
3/ alebo rovno 2-mesacne odstupne

Rozumiem tomu spravne? Zaujimalo by ma, kedze som na materskej 3 roky ci aj rodicovska dovolenka a materska dovolenka 6 mesiacov sa pocíta tiez, do zapocitanych rokov, z ktorych sa rata odstupne.

Prosim Vas mozte mi to vysvetlit aj so zakonmi. Citala som aj Zakonník prace ..... ak by zamestnavatel sa ohanal zakonmi.

Dakujem

Prajem prijemny den
Chobot
06.04.10,08:37
Dobry den.

Prosim Vas o vysvetlenie.

Dna 05.05.2010 syn dovrsi 3 roky. Do skolky nastupuje 03. 05. 2010. Pred materskou dovolenkou som pracovla a ma zmluvu na dobu neurcitu od roku 12.2003.

Vyrozumenie zamestnavatela je, ze v pripade, ze sa vratim prepusti ma. Mozete mi prosim povedat ake alternativy vypovede mi moze dat?
Neviem ci som oboznamena dobre: 1/ dohoda to znamena ze sa dohodneme ... – je narok na odstupne???
2/ s tym ze mi da 2-mesacnu vypovednu lehotu s tym ze to odpracuje + odstupne 2-mesacne
3/ alebo rovno 2-mesacne odstupne

Ak navrhne dohodu zamestnávateľ, trvaj na vuedení dôvodu skončenia. Ak to bude z organizačných dôvodov (rušenie prevádzky, nadbytočnosť a pod.), tak máš nárok na odstupné.

Či budeš pracovať ešte 2 mesiace alebo koľko mesačné odstupné dostaneš, záleží od vašej dohody. Ty dohodu nemusíš podpísať. Prečítaj si viac tu:

http://www.porada.sk/781127-post15.html



Rozumiem tomu spravne? Zaujimalo by ma, kedze som na materskej 3 roky ci aj rodicovska dovolenka a materska dovolenka 6 mesiacov sa pocíta tiez, do zapocitanych rokov, z ktorych sa rata odstupne.

Prosim Vas mozte mi to vysvetlit aj so zakonmi. Citala som aj Zakonník prace ..... ak by zamestnavatel sa ohanal zakonmi.

Dakujem

Prajem prijemny den

Pojednáva o tom § 76 ods. 1 ZP:

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

PP trvá aj počas MD a RD, takže ak tvoj PP začal v decembri 2003, tak v od decembra 2008 má nárok na trojmesačné odstupné.
lienka75
06.04.10,10:32
Ďakujem veľmi pekne.
Ešte otázočka: Mám zamestnávateľovi oznámiť aj listom kedy nastupujem. Nazvala som to: Návrat do zamestnania po materskej a rodicovskej dovolenke. Napisane to mam od kedy trvala a kedy konci. Je to nutne poslat alebo? dakujem
Chobot
06.04.10,12:41
Ďakujem veľmi pekne.
Ešte otázočka: Mám zamestnávateľovi oznámiť aj listom kedy nastupujem. Nazvala som to: Návrat do zamestnania po materskej a rodicovskej dovolenke. Napisane to mam od kedy trvala a kedy konci. Je to nutne poslat alebo? dakujem

Síce to ZP vyslovene neukladá ako povinnosť, pretože sa predpokladá, že skončením RD zamestnankyňa nastúpi do práce, ale zo slušnosti ten list radšej pošli. Je dobré oznámiť zamestnávateľovi, že máš záujem vrátiť sa toho a toho dňa, aby sa vedel pripraviť či zariadiť sa.
DominikaDominika
07.04.10,11:47
Chcem sa opýtať a súvisí to s témou. Ak sa chce zamestnankyňa vrátiť po RD do zamestnania, kde bola značne zredukovaná výroba (takmer na 1/4), má aj v takomto prípadne nárok na trojmesačnú výpovednú lehotu? Alebo jej môže zamestnávateľ povedať, že jej pracovné miesto bolo zrušené a dostane len odstupné? Ako je to v takom prípade? Aké práva má žena a čo si môže nárokovať? ĎAKUJEM za odpoveď. ;)
Chobot
07.04.10,14:10
Chcem sa opýtať a súvisí to s témou. Ak sa chce zamestnankyňa vrátiť po RD do zamestnania, kde bola značne zredukovaná výroba (takmer na 1/4), má aj v takomto prípadne nárok na trojmesačnú výpovednú lehotu? Alebo jej môže zamestnávateľ povedať, že jej pracovné miesto bolo zrušené a dostane len odstupné? Ako je to v takom prípade? Aké práva má žena a čo si môže nárokovať? ĎAKUJEM za odpoveď. ;)

Ak sa vráti a zamestnávateľ nemá pre ňu prácu (napr. zrušil jej prac. miesto a inú vhodnú prácu nemá), tak je to problém zamestnávateľa. Nejakým spôsobom sa jej musí "zbaviť".

Zbaviť sa jej môže dohodou, alebo ak sa nedohodnú, tak výpoveďou.

Ak ponúknu výhodné podmienky pre dohodu, tak to môže zobrať. Ak nie, tak nasleduje výpoveď s 2 či 3 mesačnou výpovednou dobou.

Zamestnávateľ nemôže len tak povedať, že miesto bolo zrušené. Počas VD je povinný prideľovať zamestnancovi prácu. Viac som o tom písal tu:

http://www.porada.sk/t76965-skoncenie-pp-prekazky-na-strane-zamestnavatela.html
DominikaDominika
07.04.10,19:14
Ďakujem za odpoveď, potešila :)
Prečitala som si aj tú súvisiacu tému, čo si doporučil. Pre mňa je (aspoň v súčasnej situácii) výhodnejšia výpovedná lehota + odstupné (3+3). Ale...., ak by sa chcel silou-mocou dohodnúť, myslíš, že naozaj by sa dalo požadovať aj to 6 mesačné odstupné? (odpracovaných 10 rokov). Totiž, nerada by som niekoho "rozzúrila" prehnanými požiadavkami, keď stoja pred krachom... ale zasa na druhej strane - som si vedomá toho, že som za dlhé roky obetovala firme dosť ...
Chobot
07.04.10,21:25
Ďakujem za odpoveď, potešila :)
Prečitala som si aj tú súvisiacu tému, čo si doporučil. Pre mňa je (aspoň v súčasnej situácii) výhodnejšia výpovedná lehota + odstupné (3+3). Ale...., ak by sa chcel silou-mocou dohodnúť, myslíš, že naozaj by sa dalo požadovať aj to 6 mesačné odstupné? (odpracovaných 10 rokov). Totiž, nerada by som niekoho "rozzúrila" prehnanými požiadavkami, keď stoja pred krachom... ale zasa na druhej strane - som si vedomá toho, že som za dlhé roky obetovala firme dosť ...

Navrhovanú dohodu nemusíš akceptovať. Kľudne povedz, že dohoda je z tvojho pohľadu nevýhodná a súhlasíš, aby ti dali výpoveď. Povedz im, že tak budeš mať nárok na 3 mesačnú VD počas ktorej budeš poberať plat a potom ešte na odstupné.

Ak má ale firma finančné problémy, možno bude lepšie trochu poľaviť z nárokov a akceptovať aj dohodu s napr. 4 či 5 mesačným odstupným. Lebo kto vie, či o 3 mesiace (kedy ti skončí VD) budú mať ešte na vyplatenie odstupného. Ty musíš vedieť odhadnúť, nakoľko môžeš na nich tlačiť.
domca0069
07.04.10,21:48
ahojte, velmi sa mi páči tento príspevok a chcela by som sa aj ja spýtať ako mám postupovať ked firma v ktorej som pracovala pred materskou dovolenkou zmenila názov ale majitel je ten istý, materská mi končí 4.5. teda malí bude mať 3roky, znižuju tam stavy zamestnancov a ja by som bola rada ked ma nevezmu aby mi aspon vyplatili 10dni dovolenky čo som mala v starej firme- mám na to nárok aby ma aj nová firma zobrala nazad do práce alebo ma môžu hned pri dverách poslať preč?
lienka75
09.04.10,10:52
Môžete mi prosím povedať kde je v zákone napísané, že materská dovolenka a rodičovská dovolenka sa ráta do času z ktorého sa ráta odstupné? Ďakujem
brčko
09.04.10,11:35
Môžete mi prosím povedať kde je v zákone napísané, že materská dovolenka a rodičovská dovolenka sa ráta do času z ktorého sa ráta odstupné? Ďakujem

§ 76 ods. 1 Zákonník práce. Hovorí sa "o trvaní" prac.pomeru a pracovný pomer trvá aj počas MD, RD.
domca0069
04.05.10,17:18
ahojte všetci potrebovala by som narychlo poradiť ak niekto vie: dnes mi konči rodičovská dovolenka a moja firma v ktorej som pracovala sa chysta do exekučného konania a nedali mi výpoved neviete mi povedať či ma normálne zapíšu na urade práce ako nezamestnanu? lebo stanovisko z firmy som nedostala aj ked dostali moju žiadosť o prijatie do zamestania, dakujem
veronikasad
04.05.10,17:22
ahojte všetci potrebovala by som narychlo poradiť ak niekto vie: dnes mi konči rodičovská dovolenka a moja firma v ktorej som pracovala sa chysta do exekučného konania a nedali mi výpoved neviete mi povedať či ma normálne zapíšu na urade práce ako nezamestnanu? lebo stanovisko z firmy som nedostala aj ked dostali moju žiadosť o prijatie do zamestania, dakujem
Bez zápočtového listu ťa na úrade práce nezaevidujú. Zajtra nastúp do práce a uvidíš čo sa bude diať. Buď ťa zaradia na výkon práce, alebo dostaneš výpoveď ...
domca0069
04.05.10,17:42
Bez zápočtového listu ťa na úrade práce nezaevidujú. Zajtra nastúp do práce a uvidíš čo sa bude diať. Buď ťa zaradia na výkon práce, alebo dostaneš výpoveď ...

no jedine čo mi dnes povedali v novodobej firme je,že zatial nevedia čo somnou robiť a že do konca týždna to riešiť nebudu
chcem sa ešte spýtať nebudem mať potom niečo zaplatiť na socialku alebo niekde ked budem doma čakať kým sa oni rozhodnu či ma vezmu do novej firmy alebo mi daju len výpoved zo starej firmy?
a keby ma prepustili, teda dali mi výpoved mám potom nárok na podporu?
Klimentová Viera
20.05.10,04:17
Prosím o radu. Zamestnankyňa je v súčasnej dobe na RD. Nastúpiť by mala do práce až v júli, ale ona telefonicky oznámila, že sa chce vrátiť o dva mesiace skôr. Bola upovedomená, aby to zamestnávateľovi oznámila písomne. Na základe tohto oznámenia môžeme, resp. musíme upovedomiť zastupujúceho zamestnanca, že končí jeho pracovný pomer (zastupovanie počas RD a MD). Moja otázka je, či stačí len telefonické upovedomenie zamestnávateľa o návrate z RD.

Opravujem: Zamestnankyňa je na MD nie RD.
brčko
20.05.10,10:37
Prosím o radu. Zamestnankyňa je v súčasnej dobe na RD. Nastúpiť by mala do práce až v júli, ale ona telefonicky oznámila, že sa chce vrátiť o dva mesiace skôr. Bola upovedomená, aby to zamestnávateľovi oznámila písomne. Na základe tohto oznámenia môžeme, resp. musíme upovedomiť zastupujúceho zamestnanca, že končí jeho pracovný pomer (zastupovanie počas RD a MD). Moja otázka je, či stačí len telefonické upovedomenie zamestnávateľa o návrate z RD.

Opravujem: Zamestnankyňa je na MD nie RD.

Zákon síce nehovorí o písomnom požiadaní o RD a jeho rozsahu, ale v interných smerniciach by bolo rozumné to upraviť, že požiadať treba písomne a uviesť rozsah o aký žiada. Inak je to nepreukázatelné a mzdárka by mohla tvrdiť jedno a zamestnankyna druhé. Hlavne ak je niekto prijatý na zastupovanie zamestnanca čerpajúceho MD,RD. TEnto zastupujúci zamestnanec by mohol na to doplatiť/byť v neistote, ak by mu napr. končil pracovný pomer zo dňa na den. Bohužial zákon nehovorí o lehotách, kolko popredu treba požiadať o čerpanie RD, resp. o skorší nástup ako bolo pôvodne požiadané z RD (aj ked vo vašom prípade ide o nástup po MD), čo môže v určitých prípadoch robiť problém.
Klimentová Viera
21.05.10,04:23
Súhlasím. Práve v tom je problém. Zastupujúci zamestnanec tak nevie do poslednej chvíle na čom je. Myslím si, že tu je práve priestor na úpravu a jasné vymedzenie vo vnútornom predpise, resp. v kolektívnej zmluve. Ďakujem za reakciu.
Ing. Pavol Zúber
04.06.10,08:56
Dobrý deň. Rušili sme prevádzku v Žiline ale zostali mi dve zamestnankyne na RD. Teraz sa mi jedna ozvala že chce nastúpiť do práce ešte pred ukončením RD, tak sme jej umožnili nastúpiť ale na prevádzku do Bytče( čo jmá aj v mieste bydliska) ale ona odmietla že chce nastúpiť na pôvodné pracovisko ktoré má v pracovnej zmluve inak chce odstupné. Má nárok na odstupné alebo musí prijať prac.ponuku ktorú sme jej ponúkli. A koľko dní pred nástupom je povinná nám onámiť že chce nastúpiť do zamestnania. Stačí tri dni predtým?
brčko
04.06.10,09:21
Dobrý deň. Rušili sme prevádzku v Žiline ale zostali mi dve zamestnankyne na RD. Teraz sa mi jedna ozvala že chce nastúpiť do práce ešte pred ukončením RD, tak sme jej umožnili nastúpiť ale na prevádzku do Bytče( čo jmá aj v mieste bydliska) ale ona odmietla že chce nastúpiť na pôvodné pracovisko ktoré má v pracovnej zmluve inak chce odstupné. Má nárok na odstupné alebo musí prijať prac.ponuku ktorú sme jej ponúkli. A koľko dní pred nástupom je povinná nám onámiť že chce nastúpiť do zamestnania. Stačí tri dni predtým?

Zákonník bohužial nehovorí o tom, kolko popredu treba požiadať o čerpanie RD, resp. o jej ukončenie. HOvorí len o tom, že zamestnávatel je povinný poskytnúť RD v rozsahu, o aký rodič požiada.

Ak požiadala o ukončenie RD a nástup do práce a jej prevádzka zanikla, tak bud podpíše zmenu prac.zmluvy a ak s nou nesúhlasí, tak jej môžete dať výpoved z organizač. dôvodov (treba ich presnejšie špecifikovať) s nárokom na odstupné.
Ing. Pavol Zúber
04.06.10,09:31
Ďakujem za odpoveď. Zákonník práce teda neumožňuje preradiť zamestnanca na inú prevádzku pri zrušení prevádzky aj keď sa jedná o prevádzku s tou istou činnosťou aj s platovým ohodnotením dokonca pre ňu výhodnejšou pretože je v jej bydlisku, iba so súhlasom zamestnanca. Myslím si že sa tak trochu jedná aj o špekuláciu zamestnanca, pretože inak by predčasne neukončovala RD.
Tweety
04.06.10,09:33
Dobrý deň. Rušili sme prevádzku v Žiline ale zostali mi dve zamestnankyne na RD. Teraz sa mi jedna ozvala že chce nastúpiť do práce ešte pred ukončením RD, tak sme jej umožnili nastúpiť ale na prevádzku do Bytče( čo jmá aj v mieste bydliska) ale ona odmietla že chce nastúpiť na pôvodné pracovisko ktoré má v pracovnej zmluve inak chce odstupné. Má nárok na odstupné alebo musí prijať prac.ponuku ktorú sme jej ponúkli. A koľko dní pred nástupom je povinná nám onámiť že chce nastúpiť do zamestnania. Stačí tri dni predtým?
Nemusí prijať ponuknuté miesto, ak jej dáte výpoveď podľa § 63 odst. 1, písm. a má nárok na odstupné. To, koľko dní je povinná nástup vopred oznámiť ZP nedefinuje.
brčko
04.06.10,09:43
Ďakujem za odpoveď. Zákonník práce teda neumožňuje preradiť zamestnanca na inú prevádzku pri zrušení prevádzky aj keď sa jedná o prevádzku s tou istou činnosťou aj s platovým ohodnotením dokonca pre ňu výhodnejšou pretože je v jej bydlisku, iba so súhlasom zamestnanca. Myslím si že sa tak trochu jedná aj o špekuláciu zamestnanca, pretože inak by predčasne neukončovala RD.

Ono nič by sa na tom nemenilo ani v prípade, ak by dieťa malo už tri roky, t.j. končila jej RD. Ona nemusí súhlasiť so zmenou prac.zmlvy. Pravdepodobne už k vám nastúpiť nechce, možno má inú prácu...
Ing. Pavol Zúber
04.06.10,10:48
Tento zákon je len v prospech zamestnancov. Ja prácu pre ňu mám dokonca je pre ňu výhodnejšia lebo je v meste v ktorom býva ale ona s ňou nesúhlasí lebo jej ide o odstupné. Ale čo už.Ďakujem Vám za rady.
Meriamon
06.06.10,10:24
Re: návrat po ukončení RD do práce
Prosím o radu. Bolo mi ponúknuté miesto za kolegynku, ktorá nastupuje na MD. Ona mi však oznámila, že sa mieni po polroku vrátiť na svoje miesto a ja, ak toto miesto príjmem dostanem pravdepodobne výpoveď, lebo jej náš zamestnávateľ vraj musí umožniť návrat na pôvodnú pozíciu. Je to skutočne tak ? Chcem len podotknúť, že ja by som nenastúpila na zástup MD, ale mám zmluvu na dobu neurčitú a kolegyňa má pracovisko uvedené ako celé mesto a teda nie konkrétne. Ďakujem za odpoveď, lebo som bezradná, či nezostanem bez práce aj keď mi je prisľúbený opak.
Tweety
06.06.10,10:25
Re: návrat po ukončení RD do práce
Prosím o radu. Bolo mi ponúknuté miesto za kolegynku, ktorá nastupuje na MD. Ona mi však oznámila, že sa mieni po polroku vrátiť na svoje miesto a ja, ak toto miesto príjmem dostanem pravdepodobne výpoveď, lebo jej náš zamestnávateľ vraj musí umožniť návrat na pôvodnú pozíciu. Je to skutočne tak ? Chcem len podotknúť, že ja by som nenastúpila na zástup MD, ale mám zmluvu na dobu neurčitú a kolegyňa má pracovisko uvedené ako celé mesto a teda nie konkrétne. Ďakujem za odpoveď, lebo som bezradná, či nezostanem bez práce aj keď mi je prisľúbený opak.
Ak sa do práce vráti ihneď po MD,(nie až RD) má podľa ZP nárok na pôvodné miesto.
JajaFabša
07.06.10,10:58
Naša zamestnankyňa nastupuje po RD a z doby pred MD jej zostalo 6 dní riadnej dovolenky, chcem sa opýtať, aký priemer na výpočet RD mám použiť? Mala reťazové pôrody a RD jej zostalo ešte z roku 2006. Ďakujem
ivka70
07.06.10,11:19
Naša zamestnankyňa nastupuje po RD a z doby pred MD jej zostalo 6 dní riadnej dovolenky, chcem sa opýtať, aký priemer na výpočet RD mám použiť? Mala reťazové pôrody a RD jej zostalo ešte z roku 2006. Ďakujem

Pouzijes pravepodobny zarobok - podla (3):

§ 134
(http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore)

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
JajaFabša
15.06.10,08:56
inka70 vďaka
oref
21.06.10,21:34
Dobrý večer,

chcela by som poprosiť o radu:

06.07.2010 by som sa mala vrátiť z RD do zamestnania. V piatok som sa bola informovať na podmienky a povedala som zamestnávateľovi, že by mi vyhovovalo ukončenie PP z dôvodu, že keďže je zamestnávateľ v inom meste, budem mať problém s deťmi. Na toto som dostala odpoveď, že ani oni so mnou nerátajú a navrhujú mi výp.dobu+odstupné. Mám si vraj rozmyslieť, ako by mi to vyhovovalo a dať im návrh. Dnes mi volala šéfka, že sa situácia zmenila, zázračne sa práca našla a mám nastúpiť. Ked som sa jej spýtala, či im ide iba o to, aby som odišla dobrovoľne, potvrdila to. Neviete mi prosím poradiť, či mám nejakú možnosť dostať odstupné. Chcela som jednať férovo a ukončiť to dohodou, ale po ich návrhu sa mi to zdá od nich podraz, nič som nežiadala, ale keď mi to ponúkli, nechce sa si sklopiť uši.

Ešte podotýkam, že platové podmienky mi ponúkli plat, ktorý mám v prac. zmluve, hoci som predtým zarábala o 100% viac /odmeny/ a ostatné kolegyne toľko zarábajú doteraz a pomocné práce a keď som sa ohradila, že som robila samostatne, povedali, že to na to nejako našijú.
veronikasad
22.06.10,05:05
Počas rod. dovolenky ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď. Ak o skončenie prac.pomeru požiadaš ty, nemáš nárok na odstupné.

Môže to byť aj špekulácia zo strany zamestnávatela, ponúkol ti miesto, ktoré ti pri malých deťoch nebude vyhovovať a sama požiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou...(bez nároku na odstupné).
Po nástupe z RD je zamestnávatel povinný zaradiť ťa na miesto zodpovedajúce tvojej pracovnej zmluve - záleží na tom, ako máš funkciu špecifikovanú, nemusí to byť rovnaká "stolička", na ktorej si sedela pred nástupom na materskú. Odmeny sú nenárokovatelnou zložkou mzdy.
evina
16.09.10,13:49
Z dôvodu mylného predpokladu zamestnávateľa o osamelej matke /resp. ona osamelá je, ale nepredložila prehlásenie, t.j. čerpala riadnu MD/ tento predpokladal jej ukončenie po 37 týždní, čo je teraz. Pravdou je, že MD skončila po 28. týždni a zamestnankyňa nepožiadala o čerpanie RD, ani nenastúpila do zamestnania, ani neoznámila ukončenie MD. ČO teraz - dať to do poriadku so SP a ZP samozrejme teda vo zmeškaných termínoch, čiže chyba bude na strane zamestnávateľa, ale čo so zamestnankyňou?. nekonala nič voči ani SP ani UPSVaR...
Katy a R
16.09.10,13:56
Z dôvodu mylného predpokladu zamestnávateľa o osamelej matke /resp. ona osamelá je, ale nepredložila prehlásenie, t.j. čerpala riadnu MD/ tento predpokladal jej ukončenie po 37 týždní, čo je teraz. Pravdou je, že MD skončila po 28. týždni a zamestnankyňa nepožiadala o čerpanie RD, ani nenastúpila do zamestnania, ani neoznámila ukončenie MD. ČO teraz - dať to do poriadku so SP a ZP samozrejme teda vo zmeškaných termínoch, čiže chyba bude na strane zamestnávateľa, ale čo so zamestnankyňou?. nekonala nič voči ani SP ani UPSVaR...

.. čo sa týka žiadosti o rodičovský príspevok (UPSVaR) .. môže požiadať aj teraz - vyplatia jej ho spätne. Treba k tomu potvrdenie zo SP - dokedy poberala materské.
.. nech si aspoň toto rýchlo vybaví, keď sa už pozabudla s materským:mee:
evina
16.09.10,14:05
.. čo sa týka žiadosti o rodičovský príspevok (UPSVaR) .. môže požiadať aj teraz - vyplatia jej ho spätne. Treba k tomu potvrdenie zo SP - dokedy poberala materské.
.. nech si aspoň toto rýchlo vybaví, keď sa už pozabudla s materským:mee:

Čiže ja v správnom termíne spätne oznámim ukončenie MD do SP a ZV, do SP dám následne prerušenie a ona si vybaví RP.
Teraz ešte teoreticky, ak nastane takýto prípad, že zamestnankyňa sa ku koncu MD nijako nehlási, možno jej dať výpoveď?
evina
17.09.10,08:38
posúvam...
brčko
20.09.10,11:30
Z dôvodu mylného predpokladu zamestnávateľa o osamelej matke /resp. ona osamelá je, ale nepredložila prehlásenie, t.j. čerpala riadnu MD/ tento predpokladal jej ukončenie po 37 týždní, čo je teraz. Pravdou je, že MD skončila po 28. týždni a zamestnankyňa nepožiadala o čerpanie RD, ani nenastúpila do zamestnania, ani neoznámila ukončenie MD. ČO teraz - dať to do poriadku so SP a ZP samozrejme teda vo zmeškaných termínoch, čiže chyba bude na strane zamestnávateľa, ale čo so zamestnankyňou?. nekonala nič voči ani SP ani UPSVaR...

nemám skúsenosť, no predpokladala by som, že ak nepožiadala o RP, tak v prípade, že je ozaj osamelá, v SP sa dá vybaviť poberanie materského do 37týž. aj dodatočne. Aj ked osamoelosť vyžadujú preukázať čest. prehlásením v čase pred uplynutím 28týž. poberania materského. Ale ozaj neviem potvrdiť, či sa dá aj dodatočne. Ak má o to záujem a je ozaj osamelá, mala by sa informovať na SP sama. Tu je odpoved zo SP, kedy je matka považovaná za osamelú:
http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/1369s?prm2=29247

Môj názor: Mzdárka, aj ked vie, že je zamestnankyna slobodná/rozvedená/ovdovelá a narodilo sa jej dieťa, nevie, či je ozaj považovaná za osamelú, či žije sama ... Aj ked Zákonník práce v § 40 ods.1+2 nehovorí o písomnom oznámení osamelosti, ako je to pri tehotenstve, mzdárka to inak ako písomným prehlásením zaemstnankyne nemá šancu preukázať.
Takže ako píšeš, by som jej ukončila MD uplynutím 28týždnov, ak by som také prehlásenie od nej nemala. Asi by som uznala 37týž. MD aj bez prehlásenia v prípade, že niekto od nej prinesie zo SP potvrdenie o dlžke vyplácania materského, kde by ho vyplácali 37týždnov (toto potvrdenie si mamičky vybavujú pre nárok na rodič.príspevok, je to príloha k žiadosti o RP). Ale aj tak by som si asi dodatočne od nej žiadala aj to prehlásenie.

Na tvojom mieste spravím to isté, nahlásim spätne ukončenie MD 28týždnom, ked čestné prehlásenie nemáš a vieš, že mateské jej ukončili v 28týždni. Takže ked ti dala žiadost o materské, nebavili ste sa dokedy bude doma? Nehovorila ani ústne, ako dlho? Asi by som nahlásila aj začiatok čerpania RD a prerušenie poistenia. Bol tu na porade aj taký prípad, že mamička čerpala neplat. volno, bola s manželom v zahraničí a ani neoznámila, že sa jej narodilo dieťa .... Myslím, že to nahlasovali dodatočne. Ale vlastne neviem, ako to dopodlo.

Asi by som si netrúfla dať výpoved, ak sa neozve. Lebo ozaj, žiadosť o rodič.dovolenku nemusí byť písomná. Ona môže povedať, že ste hovorili o tom, že bude doma do vtedy, do kedy môže... Ale s takýmito prípadmi ja nemám vôbec skúsenosť a už vôbec nie s prípadnými súdnymi ťahanicami, takže toto ber len ako názor bez skúseností.

Čo sa týka požiadania o RP, tak ak jej skončilo poberanie materského napr. 30.7.2010, tak ak požiada o RP najneskôr v januári 2011 (do 6mesiacov), tak jej vznikne nárok na RP od 7/2010 (31.7.2010 splnila podmienku, ak teda nebola zárobkovo činná ...). Ak požiada o RP neskôr napr.1.2.2011, tak už nárok na RP a 7/2010 nemá (uplynie viac ako 6mesiacov), bude RP poberať od 8/2010.

Na zdrav. poistovnu nahlasuješ ukončenie poberania materského a začiatok poberania rodič.príspevku. Toto je tiež zaujímavá téma. Či si niektoré mzdárky žiadajú od mamičiek aj potvrdenie, že RP poberajú. A v prípade, ak by prestali poberať RP, či to mamičky majú oznámiť mzdárke. Doteraz som asi len od 2och mamičiek niečo také počula. A som sa najprv čudovala, čo tie mzdáky všetko od nich chcú. Ale neskôr som zistila, že to súvisí so zdravo. poistovnou. A neviem, aká je prax zo strany ZP, či toto nejako kontrolujú. Po zmenách zákona o RP od 1.1.2010 takéto prípady v prípade práce na dohodu môžu byť, že mamička nepoberá RP, ale napr. prísp. na star. o dieťa (v prípade práce na dohodu) alebo mamička nepoberá žiadny príspevok (ak dieťa začalo navštevovať škôlku napr. od 2.9., ale RD v zamestnaní čerpe až do napr. 25.11., kedy má dieťa 3roky). Ale na tvojom mieste sa týmto nezaťažujem.

Ešte by možno bolo dobré ju upozorniť, že si sama musí dať prihlášku na soc.poisťovnu podla trvalého pobytu. Inak nebude dôchodkovo poistná od začiatku čerpania RD. Nebude sa jej to rátať do dôchodku. A spätne sa táto prihláška vybaviť nedá. Ked príde do SP, tak ju poistia odo dna, kedy tam príde, ani o den skôr. A tiež odhlášku potom musí sama podať. A bolo by dobré pre nu, ak by si spravila kopie, aby mala dôkaz o tom, že prihlášku podala.

Tak nech to vybavíš bez komplikácií. Ak nepožiadala ani o RP, asi to nebude lahký oriešok :)

Moja mzdárka v januári opravovala ukončenie RD z júla predchádzajúceho roku. A napr. ja som minulý rok nahlasovala ukončenie MD, začiatok RD tuším z roku 2007 (mzdárka asi nevedela, kedy MD ukončiť, tak radšej nenahlásila nič. Lebo zamestnankyna nastupovala na MD 4týž. pred pravd.termínom pôrodu a nie 6týž, ako vzniká nárok na materské).
Katy a R
20.09.10,11:40
.. len doplním .... spätne sa nedá:mee::mee: .. osamelá matka to musí oznámiť predtým, ako uplynie 28 týždňov. Ak nestihne, má smolu. Výplata dávky je už zastavená.
nepomáha ani odvolanie ... možno doplní niekto - aká je prax v iných pobočkách:confused::confused:
brčko
20.09.10,12:00
SP neposiela rozhodnutie odkedy odnímajú materské (ako je to teraz pri rodič.príspevku), len rozhodnutie o priznaní mateského. V nom v odôvodnení len citujú zákony (nie že by upozornili napr. mamičku na to, dokedy treba oznámiť osamelosť alebo doložiť RL detí (ak sa narodilo viac detí). V poučení uvádzajú, že je možné sa odvolať proti tomuto rozhodnutiu do 30dní odo dna jeho oznámenia. Takže odvolať sa možno len proti rozhodnutiu a nie odnatiu?

Ani v poučení na žiadosti o materské nie je nijaká informácia, ako doložiť 37týž. poberanie. Je tam teda,že je povinná predložením rodného listu dieťaťa (detí) oznámiť platitelovi rodné číslo detí. Poznám prípad, ked v SP povedali mamičke dvojičiek, že stačí jeden RL doložiť k žiadosti o materské, ked im dávala dva (k prihláške na dôch.poistenie asi ozaj stačí len 1RL) a odnali jej nárok po 28týž. Zistila, že mama nárok na 37týž. až po pol roku po odobratí materského.
Vo vyhlásení na žiadosti o materské je:
Akékolvek skutočnosti rozhodujúce na zánik nároku na materské, nároku na jeho výplatu a jeho sumu ohlásim ihned platitelovi materského.
Asi tým "akékoľvek skutočnosti" je to povedané?? :(
evina
23.09.10,11:44
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

P.s. Tá výpoveď bola len úvaha v tom zmysle, že o nej sa uvažovalo už na začiatku a nemohla sa zrealizovať kvôli tehotenstvu. teraz nevieme o zamestnankyni nič, nevieme ako správne postupovať voči poisťovniam. Pre mňa je tu zas jeden prípad, kedy je vidno ako zamestnávateľ prakticky nemôže nič.... nechcem byť zle pochopená, samozrejme majú byť zamestnanci chránení a najmä mamičky....ale mali by mať aj ony nejaké sankcionované povinnosti...
latka
23.09.10,13:32
Dobrý den chcem sa prosím vás k tejto téme opýtať, kedže počas MD a RD pracovný pomer trvá podľa ZP máme nárok na dovolenku, takže po nástupe do zamestnania po 3rokoch v prípade výpovede,alebo po ukončení PP na dohodu má pracovníčka nárok na odstupné, a preplatenie nevyčerpanej dovolenky ... tá sa ráta za tie tri roky vrátane???? Nie je mi to jasné.. napr. nevyčerp. d pred nástupom na MD bola 7 dní a k tomu s priráta 3x 20 dní....???????dakujem za odpovede.
Chobot
23.09.10,13:44
Dobrý den chcem sa prosím vás k tejto téme opýtať, kedže počas MD a RD pracovný pomer trvá podľa ZP máme nárok na dovolenku, takže po nástupe do zamestnania po 3rokoch v prípade výpovede,alebo po ukončení PP na dohodu má pracovníčka nárok na odstupné, a preplatenie nevyčerpanej dovolenky ... tá sa ráta za tie tri roky vrátane???? Nie je mi to jasné.. napr. nevyčerp. d pred nástupom na MD bola 7 dní a k tomu s priráta 3x 20 dní....???????dakujem za odpovede.

Len obdobie materskej dovolenky sa počíta ako odpracované obdobie a z tohto obdobia vzniná nárok na dovolenku. Z obdobia rodičovskej dovolenky sa nepočíta nárok na dovolenku, to sa berie ako neodpracovaný čas. Teda ak si bola celý rok na RD, tak ti nevznikne nárok na dovolenku za ten rok.
vieraaaa
23.09.10,13:48
Dobrý den chcem sa prosím vás k tejto téme opýtať, kedže počas MD a RD pracovný pomer trvá podľa ZP máme nárok na dovolenku, takže po nástupe do zamestnania po 3rokoch v prípade výpovede,alebo po ukončení PP na dohodu má pracovníčka nárok na odstupné, a preplatenie nevyčerpanej dovolenky ... tá sa ráta za tie tri roky vrátane???? Nie je mi to jasné.. napr. nevyčerp. d pred nástupom na MD bola 7 dní a k tomu s priráta 3x 20 dní....???????dakujem za odpovede.
Ak potrebuješ bližšie informácie, musíš uviesť presný termín nástupu a ukončenia materskej a rodičovskej dovolenky.
latka
25.09.10,13:22
Dobrý den, pred prvou MD som riadne pracovala a ostalo mi tých 7 dní nevyčerpanej dovolenky , hned som nastúpila na druhú MD 21.5.2007 - takže teraz neviem či za tu druhú MD mám nárok na dovolenku.Dakujem za všetky odpovede
KEJKA
25.09.10,16:28
ani to nie sú úplné informácie. Inak v mnohých príkladoch tu na porade by si si mohla nájsť prípad k sebe najbližší a podľa toho si vyrátať D.
7 dní ti urite zostalo - neprepadá.
ty si šla z jednej MD na druhú bez toho, že by si bola čo len jeden deň na RD?, to je len 1 otázka z viacerých...........
veronikasad
25.09.10,16:37
Dobrý den, pred prvou MD som riadne pracovala a ostalo mi tých 7 dní nevyčerpanej dovolenky , hned som nastúpila na druhú MD 21.5.2007 - takže teraz neviem či za tu druhú MD mám nárok na dovolenku.Dakujem za všetky odpovede
doplň prosím presné obdobia trvania materskej a rodičovskej dovolenky pri prvom aj druhom dieťati.
Za ktorý rok ti zostalo 7 dní nevyčerpanej dovolenky ?
vieraaaa
25.09.10,16:45
Dobrý den, pred prvou MD som riadne pracovala a ostalo mi tých 7 dní nevyčerpanej dovolenky , hned som nastúpila na druhú MD 21.5.2007 - takže teraz neviem či za tu druhú MD mám nárok na dovolenku.Dakujem za všetky odpovede
Pretože si neuviedla presný dátum ukončenia prvej rodič.dovolenky, píšeš síce, že hneď si nastupovala na MD, tak môj výpočet vychádza z tohto údaju, tj. že 20.5.2007 si bola ešte na RD a od 21.5.2007 máš MD, ktorú som počítala 28 týždňov (bolo tiež treba uviesť presný dátum), čiže počítam, že MD trvala do 2.12.2007 a od 3.12.2007 si mala zase RD.
Ak to bolo takto, potom mi vyšlo, že máš v r. 2007 vymeškaných 121 pracovných, čiže sa Ti bude krátiť nárok na dovolenku o 2/12, takže by si mala mať nárok na 17 dní dovolenky.
Vzhľadom k tomu, ako som napísala na začiatku, bez presných dátumov ukončenia prvej RD, začiatku MD a začiatku druhej RD, ani výpočet nemusí byť presný.
latka
29.09.10,15:23
dakujem všetkým žienkam za odpovede. Nemala som prístup na net. Takže presné dátumy prvá MD 16.7.2004 - 27.1.2005 následne RD 28.1.2005-5.6.2007 potom hned druhá MD 6.6.2007 - 17.2.2008 a potom RD 18.2.2008 - 20.9.2009 - Dna 21.9.2010 rozviazanie pracov. pomeru a vyplatili len tých 7dní pred prvou MD, vraj za druhú MD mi prepadli......prosím dakujem..
vieraaaa
29.09.10,15:38
dakujem všetkým žienkam za odpovede. Nemala som prístup na net. Takže presné dátumy prvá MD 16.7.2004 - 27.1.2005 následne RD 28.1.2005-5.6.2007 potom hned druhá MD 6.6.2007 - 17.2.2008 a potom RD 18.2.2008 - 20.9.2009 - Dna 21.9.2010 rozviazanie pracov. pomeru a vyplatili len tých 7dní pred prvou MD, vraj za druhú MD mi prepadli......prosím dakujem..
Dovolenka za r. 2007 Ti nemohla prepadnúť.
Na základe týchto nových presných dátumov, Ti vyšiel dokonca nárok na na 18 dní riadnej dovolenky, lebo si mala neodpracovaných iba 111 dní z dôvodu rodičovskej dovolenky, t.j. krátenie o 1/12.
Tieto dni Ti bol zamestnávateľ povinný umožniť buď vyčerpať po ukončení rodičovskej dovolenky, alebo preplatiť pri ukončení PP.

Viď Zákonník práce:
§ 100 ZP
Dovolenka
Zamestnancovi vzniká za podmienok ustanovených týmto zákonom nárok na
a) dovolenku za kalendárny rok alebo jej pomernú časť,
b) dovolenku za odpracované dni,

§ 113 ZP
(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

§ 116 ZP
(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

§ 144 ZP
(4) Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
veronikasad
29.09.10,16:07
dakujem všetkým žienkam za odpovede. Nemala som prístup na net. Takže presné dátumy prvá MD 16.7.2004 - 27.1.2005 následne RD 28.1.2005-5.6.2007 potom hned druhá MD 6.6.2007 - 17.2.2008 a potom RD 18.2.2008 - 20.9.2009 - Dna 21.9.2010 rozviazanie pracov. pomeru a vyplatili len tých 7dní pred prvou MD, vraj za druhú MD mi prepadli......prosím dakujem..
rok 2007 - Materská dovolenka sa považuje za odpracovanú dobu, trvá viac ako 60 dní, preto ti vznikol nárok na dovolenku za kal. rok. Táto sa kráti za prvých 100 prac. dní rodičovskej dovolenky o 1/12 a za každých ďalších 21 prac. dní o 1/12. (nekontrolovala som výpočet poraďáčky vieraaaa)

Vznikol ti nárok na dovolenku aj za rok 2008 - dovolenka za odpracované dni = 1/12 ročného nároku (materská dovolenka trvala v roku 2008 viac ako 21 prac.dní).

Žiadaj písomne o prepočet dovolenky a doplatenie.

Podobne ako za rok 2007 si vypočítaj aj nárok na dovolenku za rok 2004 a 2005 (ak si pred nástupom na MD nebola PN)
vieraaaa
29.09.10,16:13
Veronika, máš pravdu. V roku 2008 do 17.2. bolo 34 pracovných dní, tj. 1/12 nároku na dovolenku, tj. 1,6667 dňa - neviem, ako zaokrúhľovali RD vo firme.
latka
29.09.10,16:25
dakujem ženičky veľmi pekne dakujem
latka
29.09.10,16:27
ešte pre upresnenie 18 + tých 7 za pred nastupom na prvú materskú v roku 2004 takže spolu 25????
veronikasad
29.09.10,16:29
ešte pre upresnenie 18 + tých 7 za pred nastupom na prvú materskú v roku 2004 takže spolu 25????
tých 7 dní z roku 2004 ako vypočítali ? Bola si v roku 2004 na PN pred nástupom na MD alebo si si už nejakú dovolenku vyčerpala ?
latka
29.09.10,16:33
Nie nebola som PN, čerpala som klasickú dovolenku a počítala som si ju sama, lebo som spracovávala mzdy, bohužiaľ papierovo na min. mzdu, takže z minima mi teraz vypočítali aj odstupné a náhradu za tých 7 dní. A dokonca mi nechcú uznať tých ďalších 18 + 1,667 dňa.. ked som to správne pochopila
veronikasad
29.09.10,16:35
Nie nebola som PN, čerpala som klasickú dovolenku a počítala som si ju sama, lebo som spracovávala mzdy, bohužiaľ papierovo na min. mzdu, takže z minima mi teraz vypočítali aj odstupné a náhradu za tých 7 dní. A dokonca mi nechcú uznať tých ďalších 18 + 1,667 dňa.. ked som to správne pochopila
Kolko si si vypočítala nárok na dovolenku za rok 2004 a kolko si vyčerpala?

Nárok na dovolenku ti vznikol aj za rok 2005 = 1/12 ročného nároku
latka
29.09.10,16:39
Rok 2004 - 20 dní čerpala som 13 dní tak ostalo mi 7. Tých 7 dní mi preplatili. Takže koľko mam teraz nárok na doplatok.
veronikasad
29.09.10,16:44
Rok 2004 - 20 dní čerpala som 13 dní tak ostalo mi 7. Tých 7 dní mi preplatili. Takže koľko mam teraz nárok na doplatok.
Tak to je OK, k tomu si ešte pripočítaj nárok na dovolenku za odpracované dni za rok 2005.
latka
29.09.10,16:49
Takže 2005 rok 1,66
2007 rok 18
2008 rok 1,66
Je to prosím takto správne v zmysle par. 100 ZP . Je to tak OK.?????????????????????????????????????????? dakujem
veronikasad
29.09.10,16:52
Čítaj prosím predch. príspevky, máš to zopakované niekolkokrát a porovnaj so Zákonníkom práce.
vieraaaa
29.09.10,18:44
Ešte k nároku na preplatenie riad. dovolenky:

Náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku môže byť poskytnutá len za toľko týždňov dovolenky, koľko presahuje základnú štvortýždňovú výmeru dovolenky. Ak má zamestnankyňa nárok napr. na šesť týždňov dovolenky, náhrada mzdy* za* nevyčerpanú dovolenku jej môže byť poskytnutá len za dva týždne. Ak má nárok len na štyri týždne dovolenky, nemôže jej byť poskytnutá náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku. Výnimkou je, ak by si zamestnankyňa nemohla dovolenku čerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru. Vtedy by mala nárok na preplatenie celej nevyčerpanej dovolenky.
Celý text: http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=2&obsah=4&cid=35002
___________
Práve z dôvodu obmedzenie poskytovania náhrady mzdy za nevyčerpanú dovolenku zavádza nový Zákonník práce možnosť presunúť čerpanie nevyčerpanej dovolenky na zotavenie až na dobu po skončení rodičovskej dovolenky (v prípade ťažko zdravotne postihnutého dieťaťa je to až do jeho siedmych rokov) alebo napríklad pri opakovaných materských a rodičovských dovolenkách bude poskytnutý súčet všetkých nárokov na dovolenku na zotavenie po skončení poslednej rodičovskej dovolenky, čo môže byť aj o deväť alebo viac rokov.
Celý text: http://devel.novaekonomika.cz/index.php?p=k00000_detail&article%5Bid%5D=20733285&article%5Bwhat%5D=pr%E1ca&article%5Bsklonuj%5D=off
anenka.s
30.09.10,08:13
Chcem sa spýtať či sa za odpracovaný čas na účely dovolenky považujú aj dni jej čerpania. Máme zamestnankyňu, ktorá sa vrátila po dvoch rodičovských dovolenkách 21.06.2010 do práce. Mala starých 51 dní dovolenky.D čerpala 21.-26.06.2010. 28.06.2010 nasúpila do práce, Od 29.06.2010 do 31.07.2010 bola PN. Od 02.08.2010 do 11.08.2010 poslala OČR. Ďalej od 12.08.2010 do 30.09.2010 čerpala 34 dní starej dovolenky. Požiadala aj o vyčerpanie zvyšných 12 dní starej dovolenky, takže sme jej dovolenkový lístok vypísali do 18.10.2010. Ak na účely výpočtu novej dovolenky budem počítať aj dni čerpania D ako odpracované, vychádza mi že zamestnankyňa bude mať nárok na 17 dní D za rok 2010.K 30.11.2010 u nás končí, takže som počítala nárok 23- 3/12 za rodičovskú D a PN. Ak do odracovaných dní nesmiem zarátať dni čerpania D, ale len reálne odpracované nevznikol jej žiadny nárok, resp.k 30.11.2010 bude mať nárok len na 1/12 celoročného nároku. Ktorý postup je správny? Poraďte.
vieraaaa
30.09.10,08:29
Chcem sa spýtať či sa za odpracovaný čas na účely dovolenky považujú aj dni jej čerpania. Máme zamestnankyňu, ktorá sa vrátila po dvoch rodičovských dovolenkách 21.06.2010 do práce. Mala starých 51 dní dovolenky.D čerpala 21.-26.06.2010. 28.06.2010 nasúpila do práce, Od 29.06.2010 do 31.07.2010 bola PN. Od 02.08.2010 do 11.08.2010 poslala OČR. Ďalej od 12.08.2010 do 30.09.2010 čerpala 34 dní starej dovolenky. Požiadala aj o vyčerpanie zvyšných 12 dní starej dovolenky, takže sme jej dovolenkový lístok vypísali do 18.10.2010. Ak na účely výpočtu novej dovolenky budem počítať aj dni čerpania D ako odpracované, vychádza mi že zamestnankyňa bude mať nárok na 17 dní D za rok 2010.K 30.11.2010 u nás končí, takže som počítala nárok 23- 3/12 za rodičovskú D a PN. Ak do odracovaných dní nesmiem zarátať dni čerpania D, ale len reálne odpracované nevznikol jej žiadny nárok, resp.k 30.11.2010 bude mať nárok len na 1/12 celoročného nároku. Ktorý postup je správny? Poraďte.
Áno počíta - viď § 144 ZP
(3) Ako výkon práce sa posudzuje čas,
a) keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci s výnimkou času pracovného voľna poskytnutého na žiadosť zamestnanca, ak sa vopred dohodlo jeho nadpracovanie, a času, po ktorý bola práca prerušená pre nepriaznivé poveternostné vplyvy,
b) dovolenky,
c) keď si zamestnanec vyberá náhradné voľno za prácu nadčas, za prácu vo sviatok alebo za čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku,
d) keď zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti,
e) ktorý mladistvý zamestnanec strávi pri odbornej príprave v rámci systému teoretickej alebo praktickej prípravy.
anenka.s
30.09.10,08:50
Super, takže k 19.10.2010 má na účely D odpracovaných 52 dní( 51 dní starej dovolenky a 1 deň výkon práce 28.06.2010). V prípade ,že 19.10.2010 nastúpi a odpracuje dalších 8 dní beriem do úvahy alikvótnu časť celoročnej dovolenky, krátenú o RD a PN. Ak zase nenastúpi, kvôli OČR alebo PN, má zatiaľ nárok na 2/12 z celoročnej dovolenky za rok 2010?
dobrava
01.10.10,10:59
Ako nahlásiť zamestnávateľovi návrat po rodič. dovolenke? Určite písomnou formou, ale čo tam má byť uvedené, aby to zodpovedalo všetkým náležitostiam aj v prípade rozviazania PP?
Tweety
01.10.10,11:00
Ako nahlásiť zamestnávateľovi návrat po rodič. dovolenke? Určite písomnou formou, ale čo tam má byť uvedené, aby to zodpovedalo všetkým náležitostiam aj v prípade rozviazania PP?
Nemusí to byť písomnou formou, stačí ústna dohoda o dátume nástupu.
Zimama
01.10.10,21:02
Prosím Vás o radu v takomto prípade: Zamestnankyňa bola v r. 2008 na dlhodobej PN, z ktorej v r. 2009 plynulo prešla na MD a teraz je na RD cca do júla 2012. Problém je v komunikácii s ňou – pokiaľ bola na PN, nikdy nám neoznámila, či PN pokračuje alebo či už nastúpi, telefón nedvíhala a doporučené listy sa nám vrátili neprijaté... Samozrejme, že sme sa museli nejako zariadiť (zatiaľ „provizórne“), lebo nikto iný zo súčasných zamestnancov ju v jej pracovnej náplni nemôže zastúpiť, plus teraz sa znova obávame, že nám nedá vedieť, kedy sa vráti z RD a bude nás takto vlastne ešte 2 roky „držať v šachu“ alebo v „provizóriu“. Môžeme na jej miesto prijať niekoho na trvalý PP a ju potom (keď sa jedného dňa znova zjaví v práci...) prepustiť pre nadbytočnosť? (Pokiaľ viem, tak po návrate z RD už nemá nárok na svoje pôvodné miesto a iné adekvátne miesto pre ňu nemáme ani ho neplánujeme a nemôžeme vytvoriť.) Alebo ak by sme niekoho prijali, tak len na zastupovanie počas RD? Ďakujem! Zimama
vieraaaa
02.10.10,12:52
Super, takže k 19.10.2010 má na účely D odpracovaných 52 dní( 51 dní starej dovolenky a 1 deň výkon práce 28.06.2010). V prípade ,že 19.10.2010 nastúpi a odpracuje dalších 8 dní beriem do úvahy alikvótnu časť celoročnej dovolenky, krátenú o RD a PN. Ak zase nenastúpi, kvôli OČR alebo PN, má zatiaľ nárok na 2/12 z celoročnej dovolenky za rok 2010?
Áno.
veronikasad
02.10.10,12:58
Chcem sa spýtať či sa za odpracovaný čas na účely dovolenky považujú aj dni jej čerpania. Máme zamestnankyňu, ktorá sa vrátila po dvoch rodičovských dovolenkách 21.06.2010 do práce. Mala starých 51 dní dovolenky.D čerpala 21.-26.06.2010. 28.06.2010 nasúpila do práce, Od 29.06.2010 do 31.07.2010 bola PN. Od 02.08.2010 do 11.08.2010 poslala OČR. Ďalej od 12.08.2010 do 30.09.2010 čerpala 34 dní starej dovolenky. Požiadala aj o vyčerpanie zvyšných 12 dní starej dovolenky, takže sme jej dovolenkový lístok vypísali do 18.10.2010. Ak na účely výpočtu novej dovolenky budem počítať aj dni čerpania D ako odpracované, vychádza mi že zamestnankyňa bude mať nárok na 17 dní D za rok 2010.K 30.11.2010 u nás končí, takže som počítala nárok 23- 3/12 za rodičovskú D a PN. Ak do odracovaných dní nesmiem zarátať dni čerpania D, ale len reálne odpracované nevznikol jej žiadny nárok, resp.k 30.11.2010 bude mať nárok len na 1/12 celoročného nároku. Ktorý postup je správny? Poraďte.
Ak bude do konca novembra na Pn, musíš urobiť nový prepočet dovolenky (pripočítať aj túto PN-ku), nárok za rok 2010 bude nižší.
veronikasad
02.10.10,13:01
Prosím Vás o radu v takomto prípade: Zamestnankyňa bola v r. 2008 na dlhodobej PN, z ktorej v r. 2009 plynulo prešla na MD a teraz je na RD cca do júla 2012. Problém je v komunikácii s ňou – pokiaľ bola na PN, nikdy nám neoznámila, či PN pokračuje alebo či už nastúpi, telefón nedvíhala a doporučené listy sa nám vrátili neprijaté... Samozrejme, že sme sa museli nejako zariadiť (zatiaľ „provizórne“), lebo nikto iný zo súčasných zamestnancov ju v jej pracovnej náplni nemôže zastúpiť, plus teraz sa znova obávame, že nám nedá vedieť, kedy sa vráti z RD a bude nás takto vlastne ešte 2 roky „držať v šachu“ alebo v „provizóriu“. Môžeme na jej miesto prijať niekoho na trvalý PP a ju potom (keď sa jedného dňa znova zjaví v práci...) prepustiť pre nadbytočnosť? (Pokiaľ viem, tak po návrate z RD už nemá nárok na svoje pôvodné miesto a iné adekvátne miesto pre ňu nemáme ani ho neplánujeme a nemôžeme vytvoriť.) Alebo ak by sme niekoho prijali, tak len na zastupovanie počas RD? Ďakujem! Zimama
môžete aj novej pracovníčky uzatvoriť pracovný pomer na dobu neurčitú. Len po návrate pracovníčky z RD sa musíte rozhodnúť, ktorá z nich bude nadbytočná (výpoveď s nárokom na odstupné).
vieraaaa
02.10.10,13:20
Super, takže k 19.10.2010 má na účely D odpracovaných 52 dní( 51 dní starej dovolenky a 1 deň výkon práce 28.06.2010). V prípade ,že 19.10.2010 nastúpi a odpracuje dalších 8 dní beriem do úvahy alikvótnu časť celoročnej dovolenky, krátenú o RD a PN. ÁNO
Ak zase nenastúpi, kvôli OČR alebo PN, má zatiaľ nárok na 2/12 z celoročnej dovolenky za rok 2010? ÁNO
Odpovede v príspevku.
Samozrejme, že to zatiaľ nie je definitíny výpočet, sú tam totiž podmienky
1. "v prípade, že 19.10. nastúpi a odpracuje ďalích 8 dní..." a
2. "ak zase nenastúpi, kôli OČR alebo PN, má zatiaľ nárok na 2/12 ..."
Teraz ešte vlastne "anenka.s" ani nevie, s ktorou alternatívou bude počítať. Zatiaľ ide o to, či jej vznikne nárok na dovolenku za kalendárny rok krátenú o rodičovskú dovolenku, PN-ku a OČR, alebo na pomernú časť dovolenky, za odpracované dni.
Zimama
03.10.10,10:54
môžete aj novej pracovníčky uzatvoriť pracovný pomer na dobu neurčitú. Len po návrate pracovníčky z RD sa musíte rozhodnúť, ktorá z nich bude nadbytočná (výpoveď s nárokom na odstupné).
Veľmi pekne Ti ďakujem za odpoveď! :) Dúfam, že sa nám to podarí úspešne doriešiť, lebo teraz sa to zamotáva aj z inej stránky... :( Zimama
brčko
03.10.10,12:26
Super, takže k 19.10.2010 má na účely D odpracovaných 52 dní( 51 dní starej dovolenky a 1 deň výkon práce 28.06.2010). V prípade ,že 19.10.2010 nastúpi a odpracuje dalších 8 dní beriem do úvahy alikvótnu časť celoročnej dovolenky, krátenú o RD a PN. Ak zase nenastúpi, kvôli OČR alebo PN, má zatiaľ nárok na 2/12 z celoročnej dovolenky za rok 2010?

mne to vyšlo, že má odpracovaných do 18.10. 54dní, lebo som rátala aj tie dva sviatky v oktobri (Ak by počas sviatku trvala PN, očr, tak sa považujú za neodpracované. Ale ak by pracovala alebo čerpala dovolenku, tak sa považujú sviatky za odpracované, sú platené, vid to čo citovala vieraaa § 144 ods.3 písm. d) ), tie sa tiež považujú za odpracované. Spolu má do 18.10. neodpracovaných 153dní a odpracovaných 54dní.

Ešte zostáva do ukončenia PP 31dní (bez sobôt a nediel) od 19.10. do 31.11.(z toho 2sviatky v novembri).
Takže
--ak aspon 6dní bude mať odpracovaných, tj napr. vyčerpe 2/12tiny dovolenky + zvyšok odpracuje, tak jej hned vznikne nárok na pomernú časť celoročnej dovolenky za 11mesiacov krátenú o neodr. dni (pomernú z dôvodu, že jej PP končí 30.11.) t.j. 11/12tin krátených minimálne o 3/12tiny
- do 18.10 je neodrac 153dní, tj. ak bude mať neodpracovaných aspon dalších 10dní = spolu neodpr.163dní, tak sa jej 11/12tin kráti už o 4/12tiny.

Jedine v prípade, že by po 18.10. nemala odprc.ani jeden den sa bude krátiť o 5/12in (153+31=182),!!!!! ale to vlastne nenastane, lebo by potom vznikol nárok len na dovolenku za odrac. dni.

takže bud 2/12tiny (ak odracuje menej ako 6dní)
alebo 11-3/12tiny (ak odpracuje aspon 6dní a neodpracuje menej ako 10)
alebo 11-4/12tiny (ak odpracuje aspon 6dní a neodpracuje 10 alebo viac dní)

aha, to sa už opakujem. Uviedla to už vieraaa :)
anenka.s
04.10.10,08:11
Ďakujem všetkým za vyčerpávajúce odpovede. Teraz už len počkám čo vymyslí naša zamestnankyňa a podľa toho sa zariadim. Všetkým ešte raz díky.
resola
27.10.10,06:59
Dobry deň prajem, chcem Vas poprosiť o radu , naša zamestnankyňa ma nastupiť do prace 04.11.2010 po rodičovskej dovolenke , ale nema škôlku nemôže nastupiť a taktiež to vyhovuje aj nam lebo nemame pre ňu miesto. Dohodli sme sa , že ako že nastupi do prace na 2 dni a nasledne rozviažeme s ňou pracovny pomer dohodou zo strany zamestnavateľa, ale neviem či to nema vplyv na evidenciu na urade prace , či jej nahodou neznižia podporu v nezamestnanosti a aky prijem je potrebne uviesť za posledne 2 roky keď bola na RD. Vopred ďakujem za odpovede.
ivka70
27.10.10,07:06
Dobry deň prajem, chcem Vas poprosiť o radu , naša zamestnankyňa ma nastupiť do prace 04.11.2010 po rodičovskej dovolenke , ale nema škôlku nemôže nastupiť a taktiež to vyhovuje aj nam lebo nemame pre ňu miesto. Dohodli sme sa , že ako že nastupi do prace na 2 dni a nasledne rozviažeme s ňou pracovny pomer dohodou zo strany zamestnavateľa, ale neviem či to nema vplyv na evidenciu na urade prace , či jej nahodou neznižia podporu v nezamestnanosti a aky prijem je potrebne uviesť za posledne 2 roky keď bola na RD. Vopred ďakujem za odpovede.

Prijem jej uvedies len za tie 2 dni, nakolko cas MD a RD je vylucitelna doba, tak sa nepocitaju ani dni, ani prijem (ktory nebol).
Ak za tie 2 dni zarobi maximum alebo/a jej este preplatite dovolenku (na ktoru jej vznikol narok pocas MD), tak vdaka tym 2 dnom moze mat kludne najvyssiu moznu podporu.
Kedze pocas MD a RD trvalo zamrestnanie, pocita sa to do potrebnych 2 rokov z 3, ale pre vypocet podpory sa ten cas vylucuje.
resola
27.10.10,07:20
Ďakujem pekne za odpoveď veľmi si mi pomohla , ale ešte jednu otazku by som mala, aby mohla dostať maximalnu podporu aky by mala mať vymeriavaci zaklad vratane preplatenej dovolenky .
Heleč
07.11.10,11:50
Chcela by som sa opýtať mudrejších.
Po prečítaní príspevkov mi vychádza, že zamestnankyňa po nástupe z MD musí dostať tú istú prácu (stoličku), ale po RD nemusí. Ano?
A ak nesúhlasí s iným miestom musí dostať výpoveď plus odstuné. Chápem to správne?
V ZP sa držíte len §157?

§ 157
Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení alebo po skončení mimoriadnej služby alebo alternatívnej služby alebo zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1) alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény (karanténneho opatrenia), je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.

Neviem tu je postavená RD aj MD na jednu pozíciu?
A prečo mám ako zamestnávateľ platiť zato, že ona nechce iné miesto? Veď som splnila literu zákona. Nie?
Tak keď nechce pracovať nech dá výpoveď ona.
veronikasad
07.11.10,12:08
Chcela by som sa opýtať mudrejších.
Po prečítaní príspevkov mi vychádza, že zamestnankyňa po nástupe z MD musí dostať tú istú prácu (stoličku), ale po RD nemusí. Ano?
A ak nesúhlasí s iným miestom musí dostať výpoveď plus odstuné. Chápem to správne?
V ZP sa držíte len §157?

§ 157
Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení alebo po skončení mimoriadnej služby alebo alternatívnej služby alebo zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1) alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény (karanténneho opatrenia), je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.

Neviem tu je postavená RD aj MD na jednu pozíciu?
A prečo mám ako zamestnávateľ platiť zato, že ona nechce iné miesto? Veď som splnila literu zákona. Nie?
Tak keď nechce pracovať nech dá výpoveď ona.
Zodpovedá miesto ponúknuté zamestnávatelom dohodnutou funkciou a miestom výkonu práce dohodnutým v pracovnej zmluve ?
ivka70
07.11.10,13:01
Chcela by som sa opýtať mudrejších.
Po prečítaní príspevkov mi vychádza, že zamestnankyňa po nástupe z MD musí dostať tú istú prácu (stoličku), ale po RD nemusí. Ano?
A ak nesúhlasí s iným miestom musí dostať výpoveď plus odstuné. Chápem to správne?
V ZP sa držíte len §157?

§ 157
Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení alebo po skončení mimoriadnej služby alebo alternatívnej služby alebo zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1) alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény (karanténneho opatrenia), je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.

Neviem tu je postavená RD aj MD na jednu pozíciu?
A prečo mám ako zamestnávateľ platiť zato, že ona nechce iné miesto? Veď som splnila literu zákona. Nie?
Tak keď nechce pracovať nech dá výpoveď ona.


RD podla par. 166 je rodicovska dovolenka otca, ktora nahradza matersku dovolenku matky, ak sa nemoze starat o dieta ona.
Teda ina ako RD po ukonceni MD.

§ 166

(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

A ak zamestnavatel ponukne zamestnankyni miesto podla prac. zmluvy (ine z akeho odchadzala) a ona ho odmietne, skutocne si zamestnavatel splni povinnost a ona musi dat vypoved alebo nastupit nan.
Heleč
07.11.10,18:46
A ak zamestnavatel ponukne zamestnankyni miesto podla prac. zmluvy (ine z akeho odchadzala) a ona ho odmietne, skutocne si zamestnavatel splni povinnost a ona musi dat vypoved alebo nastupit nan.

Ďakujem.
Ale problém je v tom, že ja toto neviem podložiť zákonom. Ona pracovala ako referntka - (v malej súkromnej firme = dievča pre všetko), robila stavebné rozpočty. Za 3 roky sa situácia zmenila a teraz už nieje čo rozpočtovať, tak by musela robiť čo príde. Ešte presne neviem čo. Ale stále bude referentka. Ona nesúhlasí, chce len to čo robila. Referentka predsa môže robiť všetku administratívu.
Lenže musím na ňu vyrukovať zákonom, lebo jej niekto poradil, že má nárok na výpovednú dobu 3 mes + 3 mesiace odstupné.

Pre úplnosť - miesto výkonu práce aj funkcia zostávajú rovnaké.
veronikasad
07.11.10,19:03
Ďakujem.
Ale problém je v tom, že ja toto neviem podložiť zákonom. Ona pracovala ako referntka - (v malej súkromnej firme = dievča pre všetko), robila stavebné rozpočty. Za 3 roky sa situácia zmenila a teraz už nieje čo rozpočtovať, tak by musela robiť čo príde. Ešte presne neviem čo. Ale stále bude referentka. Ona nesúhlasí, chce len to čo robila. Referentka predsa môže robiť všetku administratívu.
Lenže musím na ňu vyrukovať zákonom, lebo jej niekto poradil, že má nárok na výpovednú dobu 3 mes + 3 mesiace odstupné.

Pre úplnosť - miesto výkonu práce aj funkcia zostávajú rovnaké.
Mala stanovenú pracovnú náplň ?
Heleč
07.11.10,19:11
Mala stanovenú pracovnú náplň ?

Nie nemala.

Pred nástupom na MD a RD bola úplne normálna....
veronikasad
07.11.10,19:14
V tom prípade je zamestnávatel povinný prideliť jej prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Doporučujem pripraviť pracovnú náplň. Ak ju nebude rešpektovať, treba riešiť písomne upozornením na porušenie pracovnej disciplíny.
Heleč
07.11.10,19:24
Teda má normálne nastúpiť, ale ju mám ja vyzvať?
RD jej končí 11.11.. Telefonovala, že nastúpi a medzi rečou sa spýtala čo bude robiť?
A ja som povedala, že uvidíme. A hneď nato vyrukovala s tými peniazmi, pretože žiaden zákon nehovorí o tom že ona to má prijať a že nič nové nepodpíše.
Takže neviem či je to len nepísané pravidlo alebo ako to vlasne je.
Heleč
07.11.10,20:18
Niečo som predsa len našla:
KANCELÁRIA VEREJNÉHO OCHRANCU PRÁV:

Žena, prípadne muž sa môžu vrátiť do zamestnania z rodičovskej dovolenky aj skôr, ako dieťa dovŕši tri roky. Z tohto dôvodu dochádza niekedy, ako aj vo Vašom prípade, k problémom so zamestnávateľom, napríklad preto, lebo prijal na zastupovanie náhradu. Zamestnávateľ však nemôže zamestnankyňu po návrate z rodičovskej dovolenky odmietnuť, argumentujúc, že má za ňu náhradu a má sa vrátiť až po skončení dovolenky. Právna úprava totiž garantuje žene po návrate z dovolenky zvýšenú právnu ochranu.
Podľa § 157 Zákonníka práce ak sa zamestnankyňa (zamestnanec) vráti do práce po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky je zamestnávateľ povinný ich zaradiť na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.

Materská dovolenka, resp. rodičovská dovolenka sa tu však chápe v nadväznosti na ustanovenie § 166 ods. 1 Zákonníka práce, podľa ktorého v súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov, a ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa. Ustanovenie § 157 Zákonníka práce sa preto netýka ženy, ktorá po skončení materskej dovolenky pokračuje rodičovskou dovolenkou za účelom prehĺbenia starostlivosti o dieťa podľa § 166 Zákonníka práce.

JUDr. Soňa Ráceková, právnička Kancelárie verejného ochrancu práv


:eek::eek::eek:

som z toho na prášky
veronikasad
07.11.10,22:04
Teda má normálne nastúpiť, ale ju mám ja vyzvať?
RD jej končí 11.11.. Telefonovala, že nastúpi a medzi rečou sa spýtala čo bude robiť?
A ja som povedala, že uvidíme. A hneď nato vyrukovala s tými peniazmi, pretože žiaden zákon nehovorí o tom že ona to má prijať a že nič nové nepodpíše.
Takže neviem či je to len nepísané pravidlo alebo ako to vlasne je.
V priloženom príspevku od Ochrancu verejných práv nič nové, len to čo tu už máš napísané ...

11.11.2010 nastúpi do práce, pokial nemá náplň práce, pridelte jej prácu zodpovedajúcu funkcii referentka. (v zmysle pracovnej zmluvy).
Heleč
08.11.10,18:22
Ďakujem
Aja912
07.12.10,10:31
Ahojte, ja by som sa chcela spýtať čo sa robí v prípade ak mi RD končí 29.5.2011 (dcérka bude mať 3 roky), ale kedže sme v minulom roku nedostali miesto v škôlke a na ďalší zápis pôjdeme až začiatkom roku 2011 - tým pádom nástup do škôlky bude až od 1.9.2011. V mesiacoch jún, júl august teda nemám kam dať dieťa a tým pádom ani nemôžem nastúpiť do práce. Môžem požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno? Alebo čo poradíte? ďakujem
Tweety
07.12.10,10:33
Ahojte, ja by som sa chcela spýtať čo sa robí v prípade ak mi RD končí 29.5.2011 (dcérka bude mať 3 roky), ale kedže sme v minulom roku nedostali miesto v škôlke a na ďalší zápis pôjdeme až začiatkom roku 2011 - tým pádom nástup do škôlky bude až od 1.9.2011. V mesiacoch jún, júl august teda nemám kam dať dieťa a tým pádom ani nemôžem nastúpiť do práce. Môžem požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno? Alebo čo poradíte? ďakujem
Skús kontaktovať zamestnáv. a v príhodný čas požiadať o NV.
latka
14.01.11,11:22
dobrý den chcela by som vas poprosiť ešte raz o radu: sestra nastupuje do práce po RD, potrebuje vedieť nárok na dovolenku za predchádzajúce obdobia:
1. materská 1.7.2004-12.1.2005 /za 2004 - 0dní, ma vyčerpanú, za 2005 - 0 dní ma odprac. menej ako 22 dní.
2.nastup na prvu RD 13.1.2005 - 18.8.2007 0 dní
3.pred druhou MD bola PN 20.8.2007 - 15.12.2007
4. MD 16.12.2007 - 28.06.2008 / za 2007 - 0 dní/
5. RD 29.6.2008 - 21. 01 2011
Vychádza mi nárok len za rok 2008 - alikvotnu časť dovolenky v celkovej dlžke 10 dni. Je to prosím správne..? Dakujem pekne za odpovede
veronikasad
14.01.11,11:29
dobrý den chcela by som vas poprosiť ešte raz o radu: sestra nastupuje do práce po RD, potrebuje vedieť nárok na dovolenku za predchádzajúce obdobia:
1. materská 1.7.2004-12.1.2005 /za 2004 - 0dní, ma vyčerpanú, za 2005 - 0 dní ma odprac. menej ako 22 dní.
2.nastup na prvu RD 13.1.2005 - 18.8.2007 0 dní
3.pred druhou MD bola PN 20.8.2007 - 15.12.2007
4. MD 16.12.2007 - 28.06.2008 / za 2007 - 0 dní/
5. RD 29.6.2008 - 21. 01 2011
Vychádza mi nárok len za rok 2008 - alikvotnu časť dovolenky v celkovej dlžke 10 dni. Je to prosím správne..? Dakujem pekne za odpovede
spočítaj si prac.dni rodičovskej dovolenky (vrátane sviatkov) v roku 2008.
Nechce sa mi to spočítavať, ale nárok bude určite vyšší ako 10 dní.

Aký má ročný nárok na dovolenku ?
latka
14.01.11,11:58
v roku 2008 ma neodpracovaných 124 prac. dní vrátane sviatkov. Ročný nárok na dovolenku ma 20 dní
veronikasad
14.01.11,12:00
v roku 2008 ma neodpracovaných 124 prac. dní vrátane sviatkov. Ročný nárok na dovolenku ma 20 dní
Dovolenku budeš krátiť o 2/12, za prvých 100 prac. dní RD o 1/12, za každých celých 21 prac. dní o ďalšiu 1/12.

Bude mať nárok na 10/12 ročného nároku.
latka
14.01.11,12:08
aha,ak tomu rozumiem dobre tak teoreticky ak by mala neodpracovaných z titl. RD len 90 dní tak by mala nárok na dovolenku za kalend. rok čiže plných 20 dní? Teraz ma 20 * 10/12 = 16 dní
Gabyi
14.01.11,12:42
Ahojte,
poprosila by som vás o radu. Som na RD. Moje dieťa dovŕši 26.10.2010 3roky. Kedy by som mala nastúpiť do zamestnania 26.10. alebo 27.10.?
Ďakujem.
Tweety
14.01.11,12:43
Ahojte,
poprosila by som vás o radu. Som na RD. Moje dieťa dovŕši 26.10.2010 3roky. Kedy by som mala nastúpiť do zamestnania 26.10. alebo 27.10.?
Ďakujem.
Nemá tam byť iný rok? asi áno. Nástup môže byť aj skôr ako 27.10.
Gabyi
14.01.11,14:16
áno, pomýlila som sa, 2011 je správne.
Skôr nastupovať nechcem, len aby som nenastúpila neskôr ako treba.
Gabyi
14.01.11,14:26
takže deň 27.10.2011 je správny?
s-bosorka
31.01.11,09:39
Dobrý deň, prosím Vás, 29.1.2011 mala dcérka 3 roky a tým pádom som ukončila RD. Som zároveň SZČO (nastúpila som na RD pred 1.1.2009). Musím sa ísť niekam nahlasovať?
tibor1000
01.02.11,16:19
Dobrý večer poraďáci,vedeli by ste mi prosím poradiť pre kamarátku, je už na rodičovskom príspevku ,od novembra 2010
a nevie,či si má dať čerpať časť dovolenky už teraz,alebo počkať až po ukončení rodičovského príspevku? čo je pre ňu výhodnejšie,resp. je to jedno?
a niekto jej poradil,aby si nedávala dovolenku od začiatku mesiaca,aby neprišla o rod.príspevok na konkr.mesiac-je na tom niečo pravdy?

treba do zamestnania poslať žiadosť o čerpanie dovolenky podľa nejakého konkrétneho paragrafu?

ďakujem vopred moc
ivka70
01.02.11,16:39
Dobrý večer poraďáci,vedeli by ste mi prosím poradiť pre kamarátku, je už na rodičovskom príspevku ,od novembra 2010
a nevie,či si má dať čerpať časť dovolenky už teraz,alebo počkať až po ukončení rodičovského príspevku? čo je pre ňu výhodnejšie,resp. je to jedno?
a niekto jej poradil,aby si nedávala dovolenku od začiatku mesiaca,aby neprišla o rod.príspevok na konkr.mesiac-je na tom niečo pravdy?

treba do zamestnania poslať žiadosť o čerpanie dovolenky podľa nejakého konkrétneho paragrafu?

ďakujem vopred moc

Od 1.1.2011 sa menil zakon a moze sucasne pracovat (a teda aj cerpat dovolenku) cely mesiac a bude mat sucasne narok na rodicovsky prispevok.
Ale vracat sa do prace len kvoli cerpaniu dovolenky - to by som nerobila. Pocas dovolenky totiz napr. nie je chranena pred vypovedou ako je chranena na RD.
Cerpanie dovolenky by som si nechala po ukonceni RD na zaucenie dietatka do skolky.
tibor1000
01.02.11,16:50
ďakujem za odpoveď. Tá mamička sa bojí možno nových zmien,čo prinesie zákonník práce,aby sa jej napr. nekrátila dovolenka..
silvuska
17.03.11,10:08
Dobry poradite mi? podla noveho zakonnika by zamestnavatel mal drzat to iste pracovne miesto zene pocas materskej aj rodicovskej dovolenky. Tyka sa to ale len buducich mamiciek, co nastupia na matersku az po novom zakone? Som na rodicovskej dovolenke, chcem sa vratit do prace. Dakujem
Chobot
17.03.11,13:06
Dobry poradite mi? podla noveho zakonnika by zamestnavatel mal drzat to iste pracovne miesto zene pocas materskej aj rodicovskej dovolenky. Tyka sa to ale len buducich mamiciek, co nastupia na matersku az po novom zakone? Som na rodicovskej dovolenke, chcem sa vratit do prace. Dakujem


Je ťažké hovoriť, čo bude podľa nového znenia ZP, keď novela ešte nie je schválená. Počkaj, kým ju schvália, potom uvidíme.
fipina
30.03.11,06:03
Zamestnankyňa nastúpila po RD do zamestnania 4.1.2011. Na koľko dní dovolenky za rok 2011 má nárok? Kráti sa jej nárok za mesiac január
(20/12)x11?
Arava
30.03.11,06:28
Prosím poraďákov o radu,Aké povinnosti má zamestnávateľ voči Sociálnej a zdravotnej poisťovni, keď sa zamestnankyňa vracia od 1.4.2011 do zamestnania?? zároveň však bude poberať rodičovsky príspevok do troch rokov dieťaťa ( do 10.10.2011)
Tweety
30.03.11,06:30
Prosím poraďákov o radu,Aké povinnosti má zamestnávateľ voči Sociálnej a zdravotnej poisťovni, keď sa zamestnankyňa vracia od 1.4.2011 do zamestnania?? zároveň však bude poberať rodičovsky príspevok do troch rokov dieťaťa ( do 10.10.2011)
V SP cez RLFO ukončiť prerušenie, v ZP rovnako oznámiť ukončenie RD.
Arava
30.03.11,06:59
V SP cez RLFO ukončiť prerušenie, v ZP rovnako oznámiť ukončenie RD.

Ale zamestnankyňa bude nadaľej poberať rodičovský príspevoktak v ZP nemôžem oznámiť ukončenie RP, ale by som ju mala prihlásiť ako zamestnanca od 1.4.2011. -to zanamená, že v SP na RLFO "Prerušenie" bude ukončenie prerušenia 30.3.2011 ZP "Oznámenie zamestnávateľa..." bude začiatok zamestnanca 1.4.2011a keď ukončí poberanie rodičovského príspevku (10.10.2011) potom nahlásiť ukončenie aj do SP aj do ZP - Je to tak správne???
Arava
31.03.11,10:09
Prosím nikto mi neporadí??
zuzana
05.04.11,16:03
Ak bola zamestnankyňa od 28.01.2008 na PN do 25.2.2008 a od 26.2.2008 na MD, potom od 9.9.2008 bola na RD.Po rodičovskej dovolenke nastupuje 20.4.2011 do práce, na koľko dní dovolenky má nárok?Starú + novú-koľko dní ??
veronikasad
05.04.11,16:07
Ak bola zamestnankyňa od 28.01.2008 na PN do 25.2.2008 a od 26.2.2008 na MD, potom od 9.9.2008 bola na RD.Po rodičovskej dovolenke nastupuje 20.4.2011 do práce, na koľko dní dovolenky má nárok?Starú + novú-koľko dní ??
spočítaj si prac.dni PN-ky a RD v roku 2008.

V roku 2009 a 2010 jej nárok na dovolenku nevznikol.

rok 2011 - spočítaj si prac.dni RD v roku 2011 (malo by to byť menej ako 100 prac.dní) - dovolenka sa jej nekráti (ak do konca roka nebude dlhšie na PN alebo OČR)
zuzana
05.04.11,17:03
ale v roku 2011 musí odpacovať 60 dní, a ak bude čerpať napr.starú dovolenku 18 dní, sa jej tieto dni budú počítať ako odpracované?
palo78
13.04.11,18:36
Dobry den,
viete mi prosim niekto poradit? som v nasledovnej situacii:
nastupujem po materskej onedlho naspat do prace. (syn bude mat 6m,odchadzala som v septembri 2010)
pred odchodom som vykonavala veducu funkciu,ktora bola riesena poverenim ,teda nie v prac.zmluve.
stala sa vec nasledovna:zastupoval ma moj sef,ale odisiel do dochodku.
moju funkciu zrusili,ak by som bola v praci, bola by som povysena.
myslim ze mam narok na rovnake, alebo zodpovedajuce miesto ak sa vraciam po pol roku?
no ponukli mi miesto radoveho zamestnanca.

co si o tom myslite?
zuzana
15.04.11,10:40
Ak zamestnankyňa mala minimálnu hodinovú mzdu, teraz bude mať takisto, ako vypočítam predpokladaný priemer na dovolenku, ak jej pracovný čas je 5,5 hod denne?Prosím môžete mi poradiť?
veronikasad
15.04.11,10:46
Ak zamestnankyňa mala minimálnu hodinovú mzdu, teraz bude mať takisto, ako vypočítam predpokladaný priemer na dovolenku, ak jej pracovný čas je 5,5 hod denne?Prosím môžete mi poradiť?
súčasná min.mzda x denný fond prac.času = náhrada mzdy za dovolenku/deň
zuzana
15.04.11,10:59
Prečo mi program počíta pravdep.priemer 1,66€/hod.?
veronikasad
15.04.11,11:01
Prečo mi program počíta pravdep.priemer 1,66€/hod.?
máš zadanú správnu min.mzdu ?
zuzana
15.04.11,11:31
takže by to malo byt na tych 5,5 hod. 1,822€/hod.?
Vincentka
15.04.11,16:53
ale v roku 2011 musí odpacovať 60 dní, a ak bude čerpať napr.starú dovolenku 18 dní, sa jej tieto dni budú počítať ako odpracované?
áno. Tých 18 dní čerpanej dovolenky sa bude považovať za odpracované.