bonboncek
06.04.10,12:13
ja by som sa chcela spytat.... osoba ktora v roku 2009 bola nezamestnana... dobrovolne si platila to zakladne zdravotne poistenie--Má v tomto roku narok na nemocenske dávky????? Aj v tomto roku je este nezamestnany...:confused:
Xanti
06.04.10,10:21
ja by som sa chcela spytat.... osoba ktora v roku 2009 bola nezamestnana... dobrovolne si platila to zakladne zdravotne poistenie--Má v tomto roku narok na nemocenske dávky????? Aj v tomto roku je este nezamestnany...:confused:
Kde tá osoba platila "základné zdravotné poistenie" je to pojem ktorý nepoznám.

Platila si dobrovolne nemocenské poistenie do SP, ak áno a platila si viac ako 270 dní tak má nárok aj ked je nezamestnaná na nemocenské dávky.
Katy a R
06.04.10,10:24
Nárok na nemocenské dávky má osoba, ktorá je nemocensky poistená, resp je ešte v ochrannej lehote.

.. ak by sa teraz prihlásila na NP, možno:confused: by po prihlásení mohla mať nárok (z tohto sa nedá presne povedať:confused:) ... podmienky pozri v zák o SP
bonboncek
06.04.10,10:29
tak to ,,poistne,, si platila do všeobecnej zdr.poistovni... bola samoplatitelom.... do socialneho poistenia nic neplatila ta osoba cely rok...
Katy a R
06.04.10,10:32
tak to ,,poistne,, si platila do všeobecnej zdr.poistovni... bola samoplatitelom.... do socialneho poistenia nic neplatila ta osoba cely rok...

.. nuž keď poistená nie je, tak žiadne dávky ...:mee:
Zdenka 0705
06.04.10,10:33
Zo zdravotného poistenia sa nevyplácajú nemocenské dávky. Nemocenské dávky sa vyplácajú z nemocenského poistenia, ktoré sa plati Soc. poisťovni.
Xanti
06.04.10,10:33
tak to ,,poistne,, si platila do všeobecnej zdr.poistovni... bola samoplatitelom.... do socialneho poistenia nic neplatila ta osoba cely rok...
Nemá nárok na nemocenské dávky.
Lebo si neplatila dobrovolne nemocenské poistenie do SP.
Timka1
06.04.10,10:34
tak to ,,poistne,, si platila do všeobecnej zdr.poistovni... bola samoplatitelom.... do socialneho poistenia nic neplatila ta osoba cely rok...

nárok na nemocenské dávky nezakladá zdravotné poistenie, ale nemocenské poistenie

takže nemá nárok na nemocenské dávky
bonboncek
06.04.10,10:36
aha... dakujem.... este mala otazocka... ak som dobrovolne nezamestnana.. aka ciastka sa plati do SP????? a tie roky co si budem len tak platit sa tiez pocitaju do dôchodku????
Xanti
06.04.10,10:37
aha... dakujem.... este mala otazocka... ak som dobrovolne nezamestnana.. aka ciastka sa plati do SP????? a tie roky co si budem len tak platit sa tiez pocitaju do dôchodku????
Prečítaj si tento môj príspevok, je tam presne napísané to čo chceš vedieť
http://www.porada.sk/1363189-post11.html
Dúfam, že pomôže.
bonboncek
06.04.10,10:38
a este ma napadlo... ak osoba do roku 2009 bola vzdy zamestnana.. iba rok 2009 nie.... to sa nepocita??? alebo ako????
Zdenka 0705
06.04.10,10:39
aha... dakujem.... este mala otazocka... ak som dobrovolne nezamestnana.. aka ciastka sa plati do SP????? a tie roky co si budem len tak platit sa tiez pocitaju do dôchodku????
minimálne nemocenské poistenie je v súčastnosti 14 euro mesačne.
Do dôchodku sa Ti bude rátať len poistenie "dôchodkové", ktoré by si si platila. Nemá to nič spoločné s nemocenským poistením, iba ak to, že ho platiš Sociálnej poisťovni.
Xanti
06.04.10,10:39
a este ma napadlo... ak osoba do roku 2009 bola vzdy zamestnana.. iba rok 2009 nie.... to sa nepocita??? alebo ako????
Na čo sa teraz pýtaš? Bud konkretna. Z polo otázok nevieme vydedukovať na čo sa pýtaš. A nevieme odpovedať.
bonboncek
06.04.10,10:45
Xanti... sorry..... no zaujimalo ma este.. ze ked osoba do roku 2009 bola vzdy zamestnana odvadzala vsetko do SP aj ZP....iba v roku 2009 bola nezamestnana... To ani teraz nema ta osoba narok na nemocenske davky???
Xanti
06.04.10,10:52
Xanti... sorry..... no zaujimalo ma este.. ze ked osoba do roku 2009 bola vzdy zamestnana odvadzala vsetko do SP aj ZP....iba v roku 2009 bola nezamestnana... To ani teraz nema ta osoba narok na nemocenske davky???
Jedine ak sa prihlási ako dobrovolne poistená osoba na SP, a tam sa prihlási na nemocenské poistenie. Ale treba rátať či napr. k dnešnému dňu splňa podmienku.
Teda od 6.4.2008 do dnešného dňa či je tam 270 dní platenia odvodov. Nezdá sa mi, keby sa bol dotyčný prihlásil na SP minulý týždeň tak tie dni ešte nazbiera. Teraz už nie, ak pracoval do 31.12.2008.

Minimálny VZ je 319,58 € a minimálna suma čo sa platí je 14 € mesačne, ak SP nájde v posledných 24 mesiacoch 270 dní poistenia tak nemocenské vyplatí. Výška nemocenskej dávky bude 55% z 319,58 €
bonboncek
06.04.10,11:00
Xanti... velmi pekne dakujem... :) uz som vsetko pochopila...