_Ajuska
06.04.10,13:20
Ahojte poradaci, prosim Vas o radu - v januari sme platili DPH za 4.Q 2009. Ako to mam zauctovat? Odpis DPH k 25.1.2010 z uctu bude na ? /22110 a este aj niekde inde sa to ma zauctovat? (Za 3.Q sme mali nadmerny odpocet, vtedy sme neplatili DPH). Teraz by nam ten rozdiel mali vratit. Dakujem.
Maruška54
06.04.10,11:31
ja mám na zostatok DPH vytvorenú analytiku 343 999 a tam účtujem úhradu DPH a aj nadmerný odpočet ak ti vrátia
_Ajuska
06.04.10,12:14
Aha, robim to prvy rok, tak to este nemam. Takze by som si mala dat za 3.Q pod jednym suhrnnym cislom nadmerny odpocet a za 4.Q dan. povinnost (podla dan.priznania)? A rozdiel potom vyrovna to, co nam vratia. Vysledok bude teda nulovy. Tak by to malo byt. Takze v tej povodnej otazke, co som pisala mam uctovat na 34399/22110? Dakujem za odpoved.
jacekova
06.04.10,12:20
ja si každý štvrťrok urobím interný doklad na preúčtovanie DPH:

343072/343041
343083/343072

343041=19%DPH vstup
343083=19%DPH výstup
343072=uhradené daňové povinnosti

Čiže na konci každého štvrťroku mi zostane na účte 343072 nejaký zostatok (+ daňová povinnosť, - nadmerný odpočet)

takže po tomto ID ak uhradíš DPH, dáš 343072 / 221 - úhrada DPH.
_Ajuska
06.04.10,13:06
Ja mam zatial len ucty:
34310 = DPH vstup
34320 = DPH vystup.
Mam si este zaviest v ciselnikoch dalsi poducet 343, napr.
34399 a tam si budem uctovat tie uhradene dan. povinnosti ano? To dava rozum:))) Ze ma to nenapadlo!!! Ale vzdy sa pre istotu poradim so skusenejsimi. Dakujem. Pekny den:)
Maruška54
06.04.10,13:08
Ja mam zatial len ucty:
34310 = DPH vstup
34320 = DPH vystup.
Mam si este zaviest v ciselnikoch dalsi poducet 343, napr.
34399 a tam si budem uctovat tie uhradene dan. povinnosti ano? To dava rozum:))) Ze ma to nenapadlo!!! Ale vzdy sa pre istotu poradim so skusenejsimi. Dakujem. Pekny den:)
to je v podstate jedno ako si ho očísluješ ale na tú analytiku budeš účtovať vždy zostatok
andreaS
06.04.10,13:19
na ten ucet 343-99 treba po skonceni mesiaca/stvrtroka preuctovat zostatky z tych ostatnych 343...

mne to robi program automaticky... a stav uctu 343-999 mi predstavuje danovu povinnost, resp. nadmerny odpocet za posledne obdobie... (za predpokladu ze sa nacas plati)
_Ajuska
06.04.10,13:42
Aha, musim zistit, mozno aj mne by to system robil automaticky, len ho este neviem celkom dobre vyuzivat, ale pozistujem, diky Adka.
jacekova
06.04.10,14:03
Aha, musim zistit, mozno aj mne by to system robil automaticky, len ho este neviem celkom dobre vyuzivat, ale pozistujem, diky Adka.


ak ti to aj nebude robit PC automaticky (mne nerobí, alebo aspon o tom neviem), tak si urob analitiku na 343 - uhradene danove povinnosti (ako som ti pisala vyššie) a nezabudni vždy na konci štvrťroku urobit ID-preúčtovanie DPH.
a potom to už pôjde ako po masle a budeš sa vedieť skontrolovať, akú máte daň.povinnosť, resp. nadmerný odpočet.
_Ajuska
07.04.10,04:32
OK, tomu rozumiem, keby to zas nemalo jeden hacik. Totizto ked minuly rok vznikla firma (april 2009), este sme neboli platcami DPH. Platcami sme sa stali az od jula 2009. Takze prve DP k DPH som podavala za 3.Q 2009, kde som zaradila aj investicne faktury spred obdobia, ked sme boli platcami DPH. (O DPH som v systeme uctovala az od toho jula 2009). Takze za ten 3. a 4.Q ked si dam teraz na ten suhrnny ucet 34399 cisla, ktore mi podla systemu vyjdu, nebude sa to rovnat skutocnosti, kedze v tom 3.Q som tych par investicnych faktur, kde sme mali narok na odpocet len rucne priratala... Ono je to jednoduche, lebo tych faktur nie je vela, ale v systeme mi to nesedi. Za 3.Q sme mali nadmerny odpocet a za 4.Q dan. povinnost. Prosim, poradi mi niekto, ako to vyriesit? Vopred velmi pekne dakujem.
andreaS
07.04.10,05:47
ako si uctovala faktury, z kt. si rucne dph doplnila do priznania?
_Ajuska
07.04.10,07:24
Cele sumy (aj s DPH) isli do nakladov. Jednalo sa o nakup pocitaca, tlaciarne - to som dala do nakladov hned - nebudem odpisovat postupne, nakup kamery, ktora suvisi s podnikanim som dala do investicii na 022, kedze to bola zalezitost nad 5000 EUR....) Vsetko som uctovala aj s DPH do celkovej sumy.
andreaS
07.04.10,07:35
no tak sa obavam, ze budes musiet podat dodatocne priznanie k dani z prijmov a zaroven aj dph za to obdobie kedy si ten odpocet urobila...

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
Na začiatok (http://www.porada.sk/t127122-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-do-31-12-2009-a.html#hore)

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

(3) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, má za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, právo na odpočítanie dane inej ako podľa odseku 1 viažucej sa na tovary a služby, ktoré použila na dodanie tovarov a služieb, v rozsahu a za podmienok podľa § 49 a 51. Odpočítanie dane sa uplatní v tom istom daňovom priznaní, v ktorom sa uvádza daň podľa § 78 ods. 9. Obdobím, v ktorom osoba mala byť platiteľom, sa rozumie obdobie, ktoré sa začína 31. dňom po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň.

-----

1. dph si odpocitala z toho, co islo rovno do nakladov a teda nie je povazovane za majetok...
2. kedze pises, ze si o tejto dph neuctovala, tak si zrejme nevynala uplatnenu dph z majetku, kt. ocenenie splna... vid kamera za 5000,- ... a tym padom su nespravne odpisy za tento majetok
3. vysledkom je zly zostatok na ucte 343 a zaroven v nakladoch mas viac ako mas mat...

Budem rada, ak sa k tomu este niekto vyjadri... S tymto som sa este osobne nestretla, ale snazim sa uvazovat logicky... vdaka :)
_Ajuska
07.04.10,08:57
Dokonca som sa radila aj s pracovnickou DU a ta mi poradila, ze si mam na 501 vytvorit analytiku napr. 50150 a tam davat majetok, ktory budem sice pouzivat dlhsie (ako napr. notebook), ale kedze to nie je investicia, tak ho mam dat hned do nakladov, aby som ho nemusela odpisovat. Ale ak by to aj bola pravda, co mi dotycna osoba povedala, chybu som urobila v tom, ze som celu sumu za notebook aj s DPH dala do nakladov a potom si DPH odratala v tom priznani...cim mi zostali samozrejme vyssie prijmy... Odpisy z veci, co su zaradene do majetku som robila zo sumy bez DPH, tie su spravne. (Otazka:Kym sme neboli platcami DPH, mohla som uctovat na ucte 343? Myslela som, ze nie, tak som to nerobila, ale ak ano, tak by mi DPH sedelo v systeme, takto to mam aj v DP len ako prilohu vytvorenu v exceli (nie zo systemu, kedze mi to v systeme nesedi. Naklady mam teda vyssie len o ten notebook (vlastne len o rozdiel na DPH). Co mi poradite? Opravne danove priznanie by som nerada davala...ale ked musim, tak musim....:(
Teraz nastava dalsia otazka (uz sa celkom zacyklime:)
Suhrnny kontrolny ucet DPH 34399 bude obsahovat sumu, ktoru internym dokladom preuctujem z danovych priznani za 3. a 4.Q. Lenze system sa ma pyta na predchadzajuce obdobie a to je ten problem... Prepacte, diky za Vas cas, ucim sa (najlepsie na vlastnych chybach....:(
babi2
07.04.10,09:01
Ak bol majetok, nakúpený pred tým ako sa stali platiteľom, celý uplatnený v nákladoch, a tento náklad nebol upravený o DPH, tak nemal byť nárokovaný odpočet. Ja by som asi majetok nechala tak ako je, a podala by som DDP k DPH, je to jednoduchšie ako podávať aj DDP k dani z príjmu.Zákon hovorí, že
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom
Môže odpočítať DPH, tzn. že ale nemusí

Toto je odpoveď k príspevku č.10
_Ajuska
07.04.10,09:22
Diky babi2, to znamena, ze by som upravila o sumu DPH notebooku dan. priznanie, teda, ze by som si za notebook nenarokovala DPH spät? Tym by to asi bolo ok? Co ale s tym systemom, ktory nechce uzatvorit DPH za 2009? Ako som vyssie pisala, za 3.Q a 4.Q prehodim na suhrnnyucet z priznania do systemu a ten krici, ze nedobre! ved jasne, nemoze to byt dobre o ten rozdiel, ale co teraz, neda sa to dako obist?
andreaS
07.04.10,10:01
Ak bol majetok, nakúpený pred tým ako sa stali platiteľom, celý uplatnený v nákladoch, a tento náklad nebol upravený o DPH, tak nemal byť nárokovaný odpočet. Ja by som asi majetok nechala tak ako je, a podala by som DDP k DPH, je to jednoduchšie ako podávať aj DDP k dani z príjmu.Zákon hovorí, že
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom
Môže odpočítať DPH, tzn. že ale nemusí

A nie je majetkom len to, co splna ocenenie a teda sa aj odpisuje?

K tomu uctovaniu dph pocas neplatcovstva... ty vtedy samozrejme o dph uctovat nemozes, ale ked sa stanes platcom dph, tak tuto dph oductujes cez ID... cenigova uvadza zapis 343AE/ 01.., 02.., 04.., 1.. (neuvadza ziadne 5xx, preto si aj myslim, ze kratkodobeho majetku, kt. ide jednorazovo do nakladov sa to netyka)...

Potom ti nemoze ale sediet ani ucet 022 resp. 042... nieco ti tam musi vysiet... lebo ak si zaradila majetok v cene bez dph, tak na 042 budes mat rozdiel...
babi2
07.04.10,10:19
A nie je majetkom len to, co splna ocenenie a teda sa aj odpisuje?

K tomu uctovaniu dph pocas neplatcovstva... ty vtedy samozrejme o dph uctovat nemozes, ale ked sa stanes platcom dph, tak tuto dph oductujes cez ID... cenigova uvadza zapis 343AE/ 01.., 02.., 04.., 1.. (neuvadza ziadne 5xx, preto si aj myslim, ze kratkodobeho majetku, kt. ide jednorazovo do nakladov sa to netyka)...

Potom ti nemoze ale sediet ani ucet 022 resp. 042... nieco ti tam musi vysiet... lebo ak si zaradila majetok v cene bez dph, tak na 042 budes mat rozdiel...
Tak ako píšeš by to mohlo byť, iba ja som pochopila zo zadania, že Ajuska dala všetko do nákladu aj s DPH, teda aj predpokladám, že odpis majetku bol tiež urobený z ceny spolu s DPH a preto hovorím, že by som podala DDP k DPH a v účte to nechala tak
sybila3
17.04.10,17:57
Za 2/2010 sme mali nadmerný odpočet, 1416, teraz máme DP 4100. Ale nakoľko sa nám prvýkrát stalo, že sme zaplatili DPH vo februári o deň neskôr-pár hodín, tak nám pani oznámila, že nám nebude rýchlo vrátená dph, ani nemáme zaškrtnúť políčko splnené podmienky...Pri splnených podmienkach, som započítala DP a NO vo výkaze. Potom nám volali, že nemôžem započítať ako voľakedy, že oni sú povinný vrátiť a my zaplatiť. Tak OK. Ale teraz keď nemáme splnené podmienky, tak môžem započítať tieto sumy alebo nie a uviesť celú sumu DP, ako vychádza za marec? díky moc
sybila3
17.04.10,19:16
prosím Vás, robím ten zápočet vo výkaze alebo nie? díky
sybila3
19.04.10,06:33
Čítala som §79 podľa ktorého si môžeme NO odpočítať v z DP, lenže keď som to tak urobila min. rok, tak sme to museli opraviť a zaplatiť celú sumu DP a tiež nám vrátili celú sumu NO to je pri tom 30 dňovom vrátení dph, ale môžem to urobiť teraz keď nemáme nárok na vrátenie dph do 30 dní? ďakujem
sybila3
20.04.10,10:11
môžem DPH daň.pov. zaplatiť aj na dvakrát? Vyšlo mi platiť 4100 ale cez internet môžem len 3320. dík
Tweety
20.04.10,10:13
môžem DPH daň.pov. zaplatiť aj na dvakrát? Vyšlo mi platiť 4100 ale cez internet môžem len 3320. dík
Môžeš, ale tak, aby si doržala termín platby.