matjak
06.04.10,13:44
dobry dne chcem sa opytat ake su typy bank nikde to nemozem najst..co pod tym mam rozumiet? typy su komercne a ake este ci ako to je? dakujem za vysvetlenie
zdenka131
06.04.10,11:51
zdenka131
06.04.10,11:53
ČLENENIE BÁNK:
A) podľa vlastníckej formy:
 Štátne banky vlastní štát, alebo pri a.s. je väčšinovým podielnikom. Zabezpečujú aj služby, ktoré sú pre iné banky nezaujímavé z podnikateľského hľadiska.
 Družstevné banky sú na báze podielového družstevného vlastníctva. Podnikajú formou svojpomocného hospodárenia.
 Súkromné banky – základná forma bank. podnikania. Druhy súkromných bánk:
 akciové spoločnosti;
 spoločnosti s ručením obmedzeným;
 zmiešané (komanditné) spoločnosti;
 banky jedného majiteľa.

B) podľa zamerania činnosti banky:
 Univerzálne banky – vykonávajú všetky druhy bank. Operácií;
 Špecializované banky:
 akceptačná banka (akcept – zmenka) poskytuje akceptačný úver,
 depozitná banka (sporiteľňa),
 devízová banka (vo vzťahu k zahraničiu),
 eskontná banka (eskont, reeskont zmeniek),
 hypotekárna banka,
 investičná banka,
 komunálna,
 záručná banka.

Komerčné banky vykonávajú 4 základné druhy bankových operácií:
1. sústreďovanie vkladov na účtoch v bankách
2. poskytovanie bankových úverov
3. sprostredkovanie platobného styku
4. operácie s cennými papiermi
- ďalej robia sprostredkovateľskú činnosť, poradenské a konzultačné služby, poskytujú expertízne služby.
matjak
06.04.10,15:56
dakujem za uzitocne linky...ale mam robit prezentaciu v anglictine a to clenenie sa mi zda az moc detailne..neviem ci mam ist az tak do hlbky skor si myslim ze profesorka mala na mysli..rozdelenie ako centralna banka a komercne banky..ci tak sa to nedeli?
zdenka131
06.04.10,16:06
dakujem za uzitocne linky...ale mam robit prezentaciu v anglictine a to clenenie sa mi zda az moc detailne..neviem ci mam ist az tak do hlbky skor si myslim ze profesorka mala na mysli..rozdelenie ako centralna banka a komercne banky..ci tak sa to nedeli?

Ahoj,

skús sa spýtať profesorky na rozsah práce a čo od nej očakáva. Ona Ti poskytne najlepšie informácie, aké rozdelenie bánk mala na mysli pri zadávaní prezentácie.
matjak
06.04.10,16:41
no ma to byt pre spoluziakov aby si nieco z prezentacie odniesli ...cize nic podobne zakladne a dolezite info... rozsah mam mat na 10min vypravania a 5 slidv v powerpointe...mam tam debetne a kreditne karty NBS centralna banka a typy bank ...
zdenka131
06.04.10,17:14
no ma to byt pre spoluziakov aby si nieco z prezentacie odniesli ...cize nic podobne zakladne a dolezite info... rozsah mam mat na 10min vypravania a 5 slidv v powerpointe...mam tam debetne a kreditne karty NBS centralna banka a typy bank ...

V SS Ti posielam, čo by podľa môjho názoru mohlo byť v PPS.
matjak
06.04.10,20:34
dakujem velmi pekne moc si mi pomohla!
zdenka131
06.04.10,20:37
dakujem velmi pekne moc si mi pomohla!

Nemáš za čo , aj nabudúce. :)