petka80
06.04.10,15:58
Dobry den,
nevediem uctovnictvo, len si odkladam faktury, ktore vystavim. Nemam zatial este vela skusenosti, prosim o radu. Faktury vystavujem obycajne v exceli, nemam na to ziadny program, za rok ich vystavim max 40. Vystavujem ich samozrejme v casovom slede s cislami podla datumov vystavenia. 1.4. som vystavila fakturu c. 15 - nazvime ju problematicka. Dnes 6.4. som vystavila dalsie tri, 16, 17 a 18. Odberatel mi vsak oznamil, ze fakturu c. 15 som nestihla dorucit v termine, takze si praje, aby som mu ju vystavila az koncom aprila znova. To vsak uz musi dostat nove cislo a novy termin vystavenia. Co mam spravit s fakturou c. 15? Mam si ju odlozit a napisat tam jednoducho storno?
A este mam poziadavku fakturovat na tisiciny eura. Je to obvykla prax?
fem
06.04.10,14:27
faktúru si odlož, a vystav si na ňu storno faktúry,mínusom presne tú čiastku, potom vystavíš dodávateľovi novú faktúru s novým poradovým číslom, s dátumom, ako žiadal...myslím, že nie je obvyklé faktúrovať na tri desatinné čísla, ja som sa zatiaľ stretla iba s faktúrami, ktoré mali desatinné čísla dve...ale nevidím v tom nejaký zásadný problém...
heja3
07.05.10,09:25
Ja by som nič neopravovala. Neviem kedy bol dodaný tovar alebo služba.
AK 1) dodanie 1.4. máš povinnosť vystaviť faktúru do 15 dní od dodania.
2) dodanie 17.3.-31.3.- tak si dobre ešte vystavila faktúru 1.4.

Ide hlavne o dodanie - daňovú povinnosť.Neviem, čo to znamená pre odberateľa, že si nedoručila faktúru do termínu.
Ak bolo dodanie podľa:
1) 1.4. - ak je mesačný platca, aj tak bude podávať priznanie DPH za apríl do 25.5., tak termín stihne.
2) dodanie 17.3.-31.3. A ty si vystavila 1.4. fa. Aj podanie DPH za 3/2010 do 25.4. stinhe aj keď je mesačný plátca. A aj keby si mu fa dala až po 25.4. a daňové DPH podal, môže uplatniť paragraf odpočítania v nasledujúcom mesiaci.

Podľa mňa tu ide u odberateľa o nejakú špekuláciu - asi nechce platiť, a preto chce prehadzovať termíny. Uvedom si, že on tovar/službu dostal.
jajko50
07.05.10,09:32
V tisícinách eura môžeš mať len jednotkové ceny za položky faktúry - to je bežná prax. Výsledná suma na úhradu nemôže byť na tisíciny - to je proste nezrealizovateľné.
Miichaela
07.05.10,11:59
Na "zle" vystavenú faktúru treba urobiť storno presne na rovnakú sumu, nevyhadzovať ju, lebo Ti ostane voľné miesto - číslo.
Čo sa týka faktúrovania sumy na 3 desatinné miesta - jednotlivé položky áno, no celková suma na faktúre môže byť max. na 2 desatinné miesta.
bosorka24
10.05.10,15:03
manžel podnika uz rok, tak som mu faktury vystavovala ja a aj uctovnictvo som mu robila, ale teraz od maja ma zamestnancov a uz tam bude aj kupa auta, strojov a pod. tak neviem co a ako dalej
vie mi niekto povedat co vsetko si mam zaobstarat a ake doklady aby som nezabudla a budem uctovat len JU? bude platcom DPH dakujem
Tweety
10.05.10,15:16
manžel podnika uz rok, tak som mu faktury vystavovala ja a aj uctovnictvo som mu robila, ale teraz od maja ma zamestnancov a uz tam bude aj kupa auta, strojov a pod. tak neviem co a ako dalej
vie mi niekto povedat co vsetko si mam zaobstarat a ake doklady aby som nezabudla a budem uctovat len JU? bude platcom DPH dakujem
Ak je SZČO, tak aj naďalej môže viesť JÚ. A k tým znalostiam: budeš potrebovať info zo ZP, Zákona o dph, Zákona o ZP, SP,SF, Z o dani z prijmov...
bosorka24
10.05.10,15:54
dakujem a nemusela som nic uctovat za ten rok len tie faktury pozapisovat ked mal len prijem ziadny vydaj
poradili mi ze si mam kupit poradcu podnikatela ale neviem co vsetko si tam mam objednat??
maska4
14.05.10,10:24
Ahojte poraďáci.Poporsím radu.Vystavila som za 4/2010 faktúru na prácu a cestovné.Odberateľ ju nechce uhradiť.Ide o záručnú opravu so zle naštudovanými záručnými podmienkami.Sme mes.plátci DPH.Tak má na to právo.Ako máme ďalej postupovať? Vystaviť na ňu storno?Ešte s dátumom dodania 4/2010?Fa nakoniec bude uhradená konečným spotrebiteľom.Ďakujem za rady.