lesklee
14.10.05,07:14
Dobrý deň,

mám otázku ohľadom sprevádzania rodinného príslušníka.
V predchádzajúcom mesiaci som 3x sprevádzal dcéru na vyšetrenie, vždy išlo o celodenné vyšetrenie, boli to tri rôzne dni, ktoré neboli za sebou. Nemám ešte vyčerpaný limit 7 dní podľa zákonníka práce.
Problém:
Zamestnávateľ tvrdí, že mi nemôže poskytnúť voľno s NÁHRADOU MZDY z dôvodu, že moja manželka poberá rodičovský príspevok, a že iba ona tým pádom môže čerpať voľno s náhradou mzdy.
Podotýkam, že moja manželka takisto normálne pracuje, čiže nie je s dieťaťom doma.
V zákonníku práce som nič také nenašiel. Je tam zmienka, že to môže čerpať len jeden z rodičov - tým chcem byť samozrejme ja.
beatap
14.10.05,05:16
nikde nie je definované kto má sprevádzať rodinného príslušníka, podľa mňa máte normálne nárok na náhradu mzdy
lesklee
14.10.05,05:24
ďakujem za promptnú odpoveď.
milanr
03.02.06,07:16
V súvislosti so sprevádzaním rod. príslušníka potrebujem poradiť s následovným prípadom. Zam-nec sprevádzal celý deň svojho otca na vyšetrenie, o čom priniesol doklad. Nárok má však iba v prípade, že žije s otcom v spoločnej domácnosti. Ako túto skutočnosť preukáže ? Pokiaľ sa nemýlim, tak spoločná dmácnosť je vtedy, ak sa spoločne podieľajú na uhrádzaní nákladov a nemusia mať rovnaké trvalé bydliská. Zam-nec mi povie, že otec je chorý a teraz bude u neho 1-2 mesiace bývať. Môžem mu to uznať?
Druhý prípad je: zam-nec, ktorého manželka je poberateľkou invalidného dôchodku sprevádzal dieťa na ošetrenie ? Môžem mu to uznať,ak je jeho manželka doma ?
Tweety
03.02.06,07:33
V súvislosti so sprevádzaním rod. príslušníka potrebujem poradiť s následovným prípadom. Zam-nec sprevádzal celý deň svojho otca na vyšetrenie, o čom priniesol doklad. Nárok má však iba v prípade, že žije s otcom v spoločnej domácnosti. Ako túto skutočnosť preukáže ? Pokiaľ sa nemýlim, tak spoločná dmácnosť je vtedy, ak sa spoločne podieľajú na uhrádzaní nákladov a nemusia mať rovnaké trvalé bydliská. Zam-nec mi povie, že otec je chorý a teraz bude u neho 1-2 mesiace bývať. Môžem mu to uznať?
Druhý prípad je: zam-nec, ktorého manželka je poberateľkou invalidného dôchodku sprevádzal dieťa na ošetrenie ? Môžem mu to uznať,ak je jeho manželka doma ?
V obidvoch prípadoch uznáš.;)
vladan
03.02.06,07:41
V súvislosti so sprevádzaním rod. príslušníka potrebujem poradiť s následovným prípadom. Zam-nec sprevádzal celý deň svojho otca na vyšetrenie, o čom priniesol doklad. Nárok má však iba v prípade, že žije s otcom v spoločnej domácnosti. Ako túto skutočnosť preukáže ? Pokiaľ sa nemýlim, tak spoločná dmácnosť je vtedy, ak sa spoločne podieľajú na uhrádzaní nákladov a nemusia mať rovnaké trvalé bydliská. Zam-nec mi povie, že otec je chorý a teraz bude u neho 1-2 mesiace bývať. Môžem mu to uznať?

na účely Zákonníka práce sa rodinným príslušníkom rozumie manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi právoplatným rozhodnutím príslušného orgánu na neskoršie osvojenie alebo do pestúnskej starosltivosti, alebo do výchovy, rodič zamestanca, súrodenec zamstnanca, manžel súrodenca zamestananca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestananca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestananca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.

spoločnú domácnosť potrebuješ iba pri INEJ OSOBE
milanr
03.02.06,09:38
Vďaka, tak už v tom mám jasno. Pri sprevádzaní napr. otca,matky nie je potrebné skúmať spoločnú domácnosť.