fem
06.04.10,17:21
Ahojte poraďáci, viete mi poradiť, čo je výhodnejšie pre živnostníka, ktorý účtoval výdavky v roku 2009 paušálom 60 %, a uvažuje o kúpe osobného auta na leasing? Prejsť na riadne vedenie JÚ, alebo zostať pri paušáli? A ako by vyzeralo účtovanie leasingu pri výdavkoch paušálom? Vopred vám všetkým, čo si nájdete čas mi odpovedať, ďakujem.:):):)
jacekova
06.04.10,15:25
v prvom rade si treba spočítať príjmy a vypočítať, koľko by vyšla daň pri paušále 60% (vtedy sa lízing do výdavkov nedáva)

Ak vychádza vysoká daň, oplatilo by sa uvažovať nad lízingom.
Potom treba oznámiť na DU používanie auta na podnikat.účely, písať cesťáky a budúci rok podať daňové priznanie k dani z motorového vozidla a zaplatiť daň.
DušanČ
06.04.10,15:31
Nedá sa bez čísel poradiť, či sa ti oplatí začať s vedením JÚ. Musíš si spočítať znova všetky výdavky, teraz aj vrátane leasingu (predpokladám, že už máš nejakú ponuku z leasingovky), či ti tieto výdavky, ktoré sú daňovými nákladmi, prevyšujú doterajších 60 % a podľa toho sa rozhodnúť.
Ak zostaneš pri paušáli, o leasingu účtovať nemusíš, výdavky zo splátok idú na vrub tvojej réžie.
fem
06.04.10,15:33
ďakujem za odpoveď, za rok 2009 mu vyšiel preplatok na dani, lebo dotyčný je aj zamestnancom, zatiaľ nemal vysoké skutočné výdavky, preto vyhovoval paušál, na porade som sa dočítala, že paušál je vhodný pri prijmoch cca 14000 eur, potom by auto pri paušáli iba evidoval na invent. karte majetku?
fem
06.04.10,15:38
ďakujem za odpoveď, živnostník mal za rok 2009 preplatok na dani, lebo je aj zamestnancom, nemal skutočné výdavky vysoké, preto sa mu oplatil zatiaľ paušál 60 %...potom by pri paušáli ako postupoval s výdavkami za leasing?? je treba evidovať auto na invent.karte majetku?
Zita5
06.04.10,16:25
Ja som toho názoru , že sa to nedá celkom spočítať , aby z toho bolo jasné, že čo je lepšie .
To neznamená, že keď v roku 2009 nemal vysoké výdavky, že tomu musí byť rovnako aj v roku 2010 .
Ja by som , ak teda viem, že beriem MV na lízing , účtovala v roku 2010 v JU.