zabehnutyobchod
06.04.10,18:59
Chcem sa opýtať:

Mám v pláne rozšíriť jeden softwarový nástroj, ktorý bude zadarmo s možnosťou, ak sa niekomu velmi zapáči a ocení ho, môže mi zaň darovať penažnú čiastku podľa vlastného uváženia. Predpokladám príjem peňažných darov na svoj osobný účet.

Ako postupovať v tomto prípade, aby som sa vyhol problémom zo strany zákona? Teoreticky môžu byť peňažné dary suma-sumarum aj 20 000 až 50 000 EUR, ale možno bude len "na zmrzlinu", a preto nechcem zakladať firmu.

ďakujem
Dantess
06.04.10,17:32
Chcem sa opýtať:

Mám v pláne rozšíriť jeden softwarový nástroj, ktorý bude zadarmo s možnosťou, ak sa niekomu velmi zapáči a ocení ho, môže mi zaň darovať penažnú čiastku podľa vlastného uváženia. Predpokladám príjem peňažných darov na svoj osobný účet.

Ako postupovať v tomto prípade, aby som sa vyhol problémom zo strany zákona? Teoreticky môžu byť peňažné dary suma-sumarum aj 20 000 až 50 000 EUR, ale možno bude len "na zmrzlinu", a preto nechcem zakladať firmu.

ďakujem
Budem OT, ale chcel by som vidieť človeka, ktorý daruje 50 000eur :D
buchač
06.04.10,17:43
Budem OT, ale chcel by som vidieť človeka, ktorý daruje 50 000eur :D

...a to potom kde žiješ ???


Na pôvodných darovacích zmluvách od Rudolfa Trávnička a Jozefa Oceľa v celkovej výške viac ako 11 miliónov Sk (365.133 eur)
http://www.cas.sk/clanok/87812/igelitkovy-dar-hzds-ostava-nevyrieseny.html

...a na zrzlinu a ani na kávu to určite nebolo ....
zabehnutyobchod
06.04.10,19:30
zle sme sa pochopili ...

50 000,- E by mohla byt celkova suma darovanych penazi, nie jednorazovy dar
marjankaj
06.04.10,19:39
Budem OT, ale chcel by som vidieť človeka, ktorý daruje 50 000eur :D

Také ľahké nevieš?
To je ako v tom vtipe.

Manželia mali málo peňazí, tak muž rozhodol, že by žena mala ísť do ulíc zarobiť.
Keď sa vrátila, spočítal peniaze a pýta sa
" 103,50 Sk ? Tak tú stovku chápem, ale kto ti dal tých 3,50"?
A žena na to: "Skoro každý":D:D:D
zabehnutyobchod
06.04.10,21:00
prosim vas, snazim sa tu ziskat serioznu odpoved na moju otazku a nie rozvijat debaty nastrocnych. alebo som si pomylil forum ?
marjankaj
06.04.10,21:42
prosim vas, snazim sa tu ziskat serioznu odpoved na moju otazku a nie rozvijat debaty nastrocnych. alebo som si pomylil forum ?


Veď firmu zakladať nemusíš. O tom môžeš začať premýšľať až sa ti pohrnú peniaze. Veľmi si nefandi, že na SK ti bude chcieť každý platiť. Vyskúšaj a uvidíš. Keď budeš mať príjmy, potom môžeš rozmýšľať ako ďalej. A keby si nemal tie príjmy, tak do toho nepôjdeš? Ako my máme vedieť, či bude o tvoj produkt záujem? Bez reklamy to asi nepôjde. A to čo si uviedol sa ťažko dá nazvať reklamou. Alebo čakáš, že ti niekto dá peniaze už teraz?
marjankaj
07.04.10,10:50
prosim vas, snazim sa tu ziskat serioznu odpoved na moju otazku a nie rozvijat debaty nastrocnych. alebo som si pomylil forum ?

Tak aby som ťa trochu usmernil. všetko je písané v zákonoch.
Zákon o dani z príjmu
§ 3
Predmet dane

(1) Predmetom dane sú
a) príjmy zo závislej činnosti (§ 5),
b) príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6),
c) príjmy z kapitálového majetku (§ 7),
d) ostatné príjmy (§ 8).

(2) Predmetom dane nie je
a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,

Tá štvorka je odkaz na §628-630 občianskeho zákonníka, ale to si budeš vedieť vyhľadať aj sám. Obávam sa, že budeš potrebovať ku každému daru darovaciu zmluvu.

§6
(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy
a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,

Myslím, že práve toto sa ťa bude týkať.

PS: Ak by si náhodou chcel poslať nejaký dar za radu, kontaktuj ma cez SS.
zabehnutyobchod
08.04.10,12:12
dakujem, toto som potreboval. v zakonoch sa nevyznam, tak ti este raz dakujem.
ked mi niekto nieco daruje, tak cast toho ti podarujem za radu :)
marjankaj
08.04.10,12:21
dakujem, toto som potreboval. v zakonoch sa nevyznam, tak ti este raz dakujem.
ked mi niekto nieco daruje, tak cast toho ti podarujem za radu :)

Už sa teším. To aby som si išiel vybrať nejaký model ferari.:cool: