Ejo
07.04.10,07:58
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako mám správne vypočítať na koľko dovolenky má zamestnanec nárok a odkedy si ju može čerpať.
PZ je na kratší pracovný čas: týždenne 2 dni na 3 hodiny, nástup bol 22.02.2010. Nárok 20 dní.
U neho skúmam či odpracoval 21 dní?
za 02/2010 odpracované 2 dni
za 03/2010 odpracované 9 dní
za 04/2010 bude mať odpracované 9 dní
za 05/2010 bude mať odpracované 9 dní

21 dní bude mať odpracované v mesiaci máj, takže od mája má nárok mesačne 1 deň? Alebo ako počítať?
Ďakujem
Iveta Matlovičová
07.04.10,08:21
Pracovný pomer zamestnanca netrval (nebude trvať) nepretržite počas celého roka 2010, pretože nastúpil 22.2.2010, t.z. bude mať nárok na pomernú časť dovolenky, resp. nárok za dovolenku za odpracované dni.

Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.Týždeň dovolenky u tohto zamestnanca predstavuje 2 dni, za rok 8 dní, ale nakoľko nastúpil 22.2.2010, tak nárok na pomernú časť dovolenky bude 8 :12 x 10 = 6,5 dňa dovolenky. Na to, aby mu vznikol nárok na túto dovolenku musí odpracovať aspoň 60 dní. (60 : 5 = 12, musí odpracovať 12 "svojich" týždňov, tedy 12 x 2 dní = 24 zmien/dní)

Pri dovolenke za odpracované dni sa podľa mňa postupuje obdobne. Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku. Ak zamestnanec odpracuje "svoj týždeň" = 2 dni po 3 hodiny, započíta sa ako keby odpracoval 5 dní, ak jedeň deň v tomto týždni neodpracuje, tak sa započíta ako keby odpracoval 2,5 dňa ....t.z., že po 21 dňoch, k 31.3. mu vznikne nárok na 1/12 z 8 dní = 0,5 dňa dovolenky.

Snažila som sa to vysvetliť, čo najjednoduchšie, dúfam, že to pomôže.
atka4
13.04.10,11:18
§ 103

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.
(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

Ide mi o zápis nároku na výmeru dovolenky vo výške 5 týždňov.
mám zamestnanca, kt. k 01.01.2010 odpracoval 14 rokov a 174 dní.
V roku 2010 by mala nastať skutočnosť uvedená v § 103, odst.2

Zapisujete v PaM evidencii nárok na 25 dní dovolenky už na začiatku obdobia t.j. k 01.01.2010?
atka4
13.04.10,12:40
§ 103

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.
(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

Ide mi o zápis nároku na výmeru dovolenky vo výške 5 týždňov.
mám zamestnanca, kt. k 01.01.2010 odpracoval 14 rokov a 174 dní.
V roku 2010 by mala nastať skutočnosť uvedená v § 103, odst.2

Zapisujete v PaM evidencii nárok na 25 dní dovolenky už na začiatku obdobia t.j. k 01.01.2010?

-ide mi o to, že teoreticky môže byť so zamestnancom ukončený PP z akýchkoľvek príčin, a to do obdobia, keď bude splnená podmienka odpracovania 15 rokov a rada by som sa vyhla prepočítavaniu prípadnej prečerpanej dovolenky....
-detto, stalo sa mi, že niektorí zamestnanci urgovali, že nemajú správny zostatok dovolenky uvedený na výpl. páske - rozdiel práve tých 5 prac. dní.....
-môj SW tieto údaje "samozrejme" nesleduje, technicky si to neviem predstaviť kontrolovať vo veľkých firmách..... v malých by sa dalo....
-Aké sú vaše zvyklosti v tomto smere? Ď. :-)
Iveta Matlovičová
14.04.10,09:14
má na vyššiu výmeru nárok už od 1.1., ak by skôr ukončil pracovný pomer, a prečerpal by dovolenku, tak o tom pojednáva § 117 ZP:

Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol.
atka4
16.04.10,05:35
má na vyššiu výmeru nárok už od 1.1., ak by skôr ukončil pracovný pomer, a prečerpal by dovolenku, tak o tom pojednáva § 117 ZP:

Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol.

Ďakujem ;)
Šlo mi len o technický zápis zvýšeného nároku na dovolenku - v kt. období a to som sa dozvedela... (§117 mi je jasný. )
Ď.:)
sybila3
16.04.10,11:18
Pracovníčka pracovala 7 mesiacov, výpočet: 20/12*7=11,67, má nárok na 12 dní dovolenky alebo na 11,5? dík
Andyke
16.04.10,11:22
11,5
sybila3
16.04.10,11:41
nezaokrúhľuje sa smerom hore? Tak dík.
Dana7
21.04.10,12:11
Pracovný pomer zamestnanca netrval (nebude trvať) nepretržite počas celého roka 2010, pretože nastúpil 22.2.2010, t.z. bude mať nárok na pomernú časť dovolenky, resp. nárok za dovolenku za odpracované dni.

Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.Týždeň dovolenky u tohto zamestnanca predstavuje 2 dni, za rok 8 dní, ale nakoľko nastúpil 22.2.2010, tak nárok na pomernú časť dovolenky bude 8 :12 x 10 = 6,5 dňa dovolenky. Na to, aby mu vznikol nárok na túto dovolenku musí odpracovať aspoň 60 dní. (60 : 5 = 12, musí odpracovať 12 "svojich" týždňov, tedy 12 x 2 dní = 24 zmien/dní)

Pri dovolenke za odpracované dni sa podľa mňa postupuje obdobne. Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku. Ak zamestnanec odpracuje "svoj týždeň" = 2 dni po 3 hodiny, započíta sa ako keby odpracoval 5 dní, ak jedeň deň v tomto týždni neodpracuje, tak sa započíta ako keby odpracoval 2,5 dňa ....t.z., že po 21 dňoch, k 31.3. mu vznikne nárok na 1/12 z 8 dní = 0,5 dňa dovolenky.

Snažila som sa to vysvetliť, čo najjednoduchšie, dúfam, že to pomôže.

Je to napísané jasne, ale ja sa chcem uistiť v inej veci. Pokiaľ ide o dovolenku za odpracované dni, ako je to vlastne so sviatkom, nikde v ZP sa totiž neviem dopracovať k tomu, či platený sviatok mám považovať pre účely nároku na dovolenku za odpracované dni / teda zarátať ho do tých 21 dní / alebo nie? Možno som to prehliadla, ale fakt si nie som celkom istá, tak mi prosím poraďte.

Ďakujem
Iveta Matlovičová
22.04.10,06:10
Je to napísané jasne, ale ja sa chcem uistiť v inej veci. Pokiaľ ide o dovolenku za odpracované dni, ako je to vlastne so sviatkom, nikde v ZP sa totiž neviem dopracovať k tomu, či platený sviatok mám považovať pre účely nároku na dovolenku za odpracované dni / teda zarátať ho do tých 21 dní / alebo nie? Možno som to prehliadla, ale fakt si nie som celkom istá, tak mi prosím poraďte.

Ďakujem

Podľa § 144 ods. 3 písm d) "Ako výkon práce sa posudzuje čas, keď zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti."
Dana7
22.04.10,06:23
Fronco ďakujem veľmi pekne.
Ejo
03.12.10,07:50
Pracovný pomer zamestnanca netrval (nebude trvať) nepretržite počas celého roka 2010, pretože nastúpil 22.2.2010, t.z. bude mať nárok na pomernú časť dovolenky, resp. nárok za dovolenku za odpracované dni.

Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.Týždeň dovolenky u tohto zamestnanca predstavuje 2 dni, za rok 8 dní, ale nakoľko nastúpil 22.2.2010, tak nárok na pomernú časť dovolenky bude 8 :12 x 10 = 6,5 dňa dovolenky. Na to, aby mu vznikol nárok na túto dovolenku musí odpracovať aspoň 60 dní. (60 : 5 = 12, musí odpracovať 12 "svojich" týždňov, tedy 12 x 2 dní = 24 zmien/dní)

Pri dovolenke za odpracované dni sa podľa mňa postupuje obdobne. Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku. Ak zamestnanec odpracuje "svoj týždeň" = 2 dni po 3 hodiny, započíta sa ako keby odpracoval 5 dní, ak jedeň deň v tomto týždni neodpracuje, tak sa započíta ako keby odpracoval 2,5 dňa ....t.z., že po 21 dňoch, k 31.3. mu vznikne nárok na 1/12 z 8 dní = 0,5 dňa dovolenky.

Snažila som sa to vysvetliť, čo najjednoduchšie, dúfam, že to pomôže.
Dobrý deň. Ak posudzujem odpracovanie 21 dní pri PP na kratší prac. čas. t.j. 2 dnix3 hod. Tak jemu počítam pri nároku na dovolenku dni presne podľa toho, koľko dní odpracoval: t.j. ak odpracuje 9 dní x 3 hod, tak počítam týchto 9 dní?
Lebo hore v príspevku je prepočet nasledovne:
Na to, aby mu vznikol nárok na túto dovolenku musí odpracovať aspoň 60 dní. (60 : 5 = 12, musí odpracovať 12 "svojich" týždňov, tedy 12 x 2 dní = 24 zmien/dní)
Tak teraz neviem, či mám počítať podľa presne odpracovaných dní, alebo podľa týždňov 12x2dni.
A keď už dosiahne odpracovaných 60 dní, tak mu už dám iba nárok celoročný, však?
Ďakujem
Iveta Matlovičová
05.12.10,15:07
Ideš na to správne, výpočet slúži na to ako zistiť počet zmien, ktoré musí vlastne odpracovať, aby bola splnená podmienka 60 dní, takže ak odpracoval 9 dní/zmien zostáva mu odpracovať ešte 15 dní.
Dopĺňom ešte citáciu zo Zákonníka práce: Podľa §144 ods. 5 ...Na zistenie, či sú splnené podmienky vzniku nároku na dovolenku, sa posudzuje zamestnanec, ktorý je zamestnaný po určený týždenný pracovný čas, akoby v kalendárnom týždni pracoval päť pracovných dní, aj keď jeho pracovný čas nie je rozvrhnutý na všetky pracovné dni v týždni. To platí aj na zistenie počtu dní na účely krátenia dovolenky s výnimkou neospravedlnenej neprítomnosti v práci.
Ejo
06.12.10,07:34
Ideš na to správne, výpočet slúži na to ako zistiť počet zmien, ktoré musí vlastne odpracovať, aby bola splnená podmienka 60 dní, takže ak odpracoval 9 dní/zmien zostáva mu odpracovať ešte 15 dní.
Dopĺňom ešte citáciu zo Zákonníka práce: Podľa §144 ods. 5 ...Na zistenie, či sú splnené podmienky vzniku nároku na dovolenku, sa posudzuje zamestnanec, ktorý je zamestnaný po určený týždenný pracovný čas, akoby v kalendárnom týždni pracoval päť pracovných dní, aj keď jeho pracovný čas nie je rozvrhnutý na všetky pracovné dni v týždni. To platí aj na zistenie počtu dní na účely krátenia dovolenky s výnimkou neospravedlnenej neprítomnosti v práci.
Takže ak nastúpil 22.02.2010 a odpracoval nasledovne /úvazok 2x3 hod/:
02/ 2 dni
03/ 9 dní
04/ 9 dní
05/ 9 dní - tak už v máji má nárok na na 6,5 dňa dovolenky?