Ajven
07.04.10,09:46
Dobry den,

chcel by som a opytat, ci existuje nejaka moznost odkupit predzahradku do osobneho vlastnictva.

Situacia je taka, ze aktualne prebieha odkup pozemkov pod bytovym domom a v suvislosti s tym sa realizuje aj odkup vsetkych predzahradiek bezprostredne susediacich s bytovym domom do uzivania vsetkym majitelom bytov v bytovom dome. To znamena, ze kazdy majitel bytu ma podiel na pozemku pod bytovym domom a na kazdej predzahradke v okoli bytoveho domu. Ja ako majitel bytu z ktoreho sa da priamo z logie dostat do predzahradky si chcem uvedenu predzahradku odkupit do osobneho vlastnictva (aktualne podla uvedeneho vlastnim cast vlastnej predzahradky a rovnako cast kazdej cudzej predzahradky susediacej s bytovym domom).

Podla ziskanych informacii jediny sposob ktorym sa dala predzahradka odkupit spocival v ziskani suhlasu od kazdeho majitela bytu v uvedenom bytovom dome, co je nerealne, kedze vacsina bytov je v najme a niektori majitelia su trvalo odstahovani do zahranicia.

Moja otazka:
1. Existuje nejaka moznost, ako ziskat predzahradku do osobneho vlastnictva aj teraz, ked kazdy majitel bytu v bytovom dome bude vlastnit cast predzahradky?
2. Je nutne ziskat suhlas kazdeho majitela bytu v bytovom dome aby bolo mozne realizovat odkup?
3. Nieje mozne zrealizovat prevod podielu aspon tych ludi, ktori suhlasia s odpredajom ?
4. Ako stanovit kupnu cenu za takuto cast pozemku?
5. Ako kupit podiel na predzahradke od tych majitelov bytov, ktori odmietli odkupenie pozemku pod bytovym domom a teda aktualne nevlastnia ani cast predzahradky, kedze podla zakona, nikto iny ich podiel na pozemku a predzahradke nemoze kupit ?
6. Existuje moznost odkupenia predzahradky sposobom, kedy by postacovala nadpolovicna vacsina majitelov bytov?

Za akukolvek radu vopred dakujem a zelam pekny den
Mária27
07.04.10,12:54
V podstate si mal právny stav vysvetlený správne, len tomu neveríš. Obávam sa, že nebudeš veriť ani nám, pokiaľ ti odpoveď nebude vyhovovať. Pokúsim sa odpovedať a zdôvodniť to.

Spoluvlastníctvo podľa zákona o vlastníctve bytov je špecifické, odlišné od spoluvlastníctva podľa občianskeho zákonníka. Zákon rozoznáva aj spoluvlastníctvo pozemku pod domom a priľahlého pozemku. Pozemok pod domom je v spoluvlastníctve podľa podielov a nedá sa dohodnúť inak.

Priľahlý pozemok je podľa § 2 ods. 6 ZVB príslušenstvom domu. Podľa § 13 je príslušenstvo v spoluvlastníctve vlastníkov a nemožno sa dožadovať jeho zrušenia podľa obč. zákonníka. Inými slovami, nemôžeš dať návrh na rozhodnutie súdu.

Podľa § 19 je príslušenstvo v spoluvlastníctve vlastníkov, ak sa vlastníci nedohodnú inak. Dohodnúť sa musia všetci vlastníci, tu sa nehlasuje kvalifikovanou väčšinou. Už zmluvou o prevode vlastníctva sa môže (po dohode vlastníkov) previesť do vlastníctva len niektorých vlastníkov - pozri § 5 ods. 1 písm. c). Povinnosť previesť priľahlý pozemok je v § 23.

Dohodou všetkých vlastníkov sa teda dá obmedziť či vylúčiť spoluvlastníctvo takmer všetkého okrem pozemku pod domom.
Ajven
08.04.10,10:54
Dakujem za odpoved,

samozrejme to nieje o tom, ze by som neveril ze taka podmienka existuje, len mi to pride samozrejme velmi obmedzujuce a relativne prisne.

Este by som pochopil, keby odkup bol zavisly od suhlasu ludi v danom vchode. To co ja povazujem za zvratene je
- ze sa jedna o predzahradky, ktore su ohradene a v podstate pristupne iba z prizemneho bytu. Nikdo iny dodnes predzahradky nevyuzival a napriek tomu, ju teraz bude ciastocne vlastnit kazdy majitel bytu v bytovom dome so 6 vchodmi(realne sa jedna o 6 suvislych panelakov, pricom vacsina majitelov danu predzahradku vidi max. zo svojho okna, kedze byva v inom vchode ;)
- uvedena situacia vznikla ako dosledok toho, ze majitelia, ktory byt uz kupili za trhove ceny neboli ochotny odkupovat predzahradku za trhovu cenu, kedze "aj tak ju budu pouzivat iba oni", "nieje realne aby obehli majitelov bytov vo vsetkych vhcodoch a ziskali od nich suhlas", kedze niektori majitelia byt len zdedili a prenajimaju a byvaju v inom kraji, alebo dokonca state.
- druha vec je ze ak by som sa aj podujal ziskat suhlas vsetkych majitelov bytov vo vsetkych 6 vchodoch, tak niektori ani neboli ochotny odkupit podiel na pozemku pod bytovym domom lebo "aj tak to nikto iny kupit nemoze a ja to teraz nebudem platit" (dochodcovia) a teda nasledne ja nemozem od nich odkupit ich podiel, kedz ich podiel este patri mestu

inak samozrejme nemam namietky ;)

este raz dakujem
pacifik667
26.04.10,18:28
Poradte pri bytovke máme trávnaté priestory ktoré patria mestu a núti nás mesto kosit pozemok a SBD nedovolí preplácat benzín či kosenie z FO - ich odpoved je dole poradte prosím:
/SBD/:Teraz k problematike uvádzanej vo Vašom maile, ku ktorej zaujímam nasledovné stanovisko:
VZN č. 10/2004 Mesta Krupina v II. Časti – Mestská zeleň v § 8, 9 a 10 je definovaná zeleň a povinnosti udržiavania a ochrany mestskej zelene.
Konkrétne:
V § 8 ods. 5 VZN sa hovorí: „Organizácie, inštitúcie a vlastníci budov, obchodných jednotiek, domov atď, sú povinní zeleň udržiavať, zveľaďovať a rozširovať“.
V § 9 VZN sa hovorí: „Vlastník, resp. spravovateľ zelene je povinný udržiavať zeleň takým spôsobom, aby nebol rušený účel, ktorému má zeleň, resp. zelené plochy slúžiť. ...“
V § 10 ods. 1 VZN sa hovorí: „Udržiavanie čistoty mestskej zelene je spoločnou povinnosťou všetkých občanov, ktorí v meste žijú, alebo sa tu prechodne zdržiavajú“
Vyjadrenie Ministerstva financií SR zo dňa 21.08.2007 k vynakladaniu finančných prostriedkov z fondu prevádzky, údržby a opráv bytových domov na udržiavanie priľahlých pozemkov je možné len vtedy, keď je priľahlý pozemok vo vlastníctve vlastníkov bytov. V opačnom prípade používanie týchto finančných prostriedkov je v rozpore so zákonom č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov.
Toľko hovoria predpisy.
Na základe uvedeného Vám doporučujem obrátiť sa na poslancov Mestského zastupiteľstva v Krupine prípadne na zamestnancov príslušných odborov Mestského úradu v Krupine, aby zabezpečili udržiavanie zelene na pozemku vo vlastníctve Mesta Krupina, pretože priľahlý pozemok nie je vo vlastníctve vlastníkov bytov a náklady na jeho udržiavanie nie je možné hradiť z finančných prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv bytového domu.
Náklady spojené s opravami spoločných častí a spoločných zariadení v bytovom dome sa uhrádzajú z fondu prevádzky, údržby a opráv.
Vyberanie finančných prostriedkov prostredníctvom zvoleného zástupcu nezakotvuje žiadny predpis (ani Zákon č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov a ani Zmluva o výkone správy).
Z fondu prevádzky, údržby a opráv je možné pri dostatku finančných prostriedkov v ňom je možné preplatiť prostredníctvom žiadanky podpísanej zástupcom vlastníkov bytov – predsedom výboru vlastníkov bytov – finančné náklady spojené s opravami alebo údržbou (obyčajne náklady spojené so zakúpením potrebného materiálu) v spoločných častiach alebo spoločných zariadeniach bytového domu, ktoré sú v spoločnom vlastníctve vlastníkov bytov. Nie na udržiavanie priľahlého pozemku – nie je vo vlastníctve vlastníkov bytov.

S pozdravom Predsedníčka predstavenstva Stavebného bytového družstva