blackhawks
07.04.10,10:51
V 9/2009 som bývalej spolupracovničke požičal 900,-€, s tým, že mi podpísala uznanie zaväzku, v ktorom je uvedené, že túto sumu je povinná vrátiť dňa 12.10.2009. Milá spolupracovníčka sa medzi tým vydala do Egypta, do SR chodí iba na výlet, nepravidelne, a o vrátení peňazí so mnou prestala komunikovať približne v polovici januára 2010. Viem, že je dlžná na ZP, tak isto je dlžná na SP cca 5800,- €. Existuje, okrem trestného oznámenia aj nejaký legálny spôsob, ako sa dostanem k svojim peniazom? Viem, že je vlastníčkou bytu a má v okolí Nového Mesta n/Váh. rodičov, ktorí vlastnia rodinný dom.
Pri trestnom oznámení, môže byť odložené, a tak isto ,ak ju budem žalovať na súde, je to asi na dlhé lakte, pretože sa nebude zúčastňovať pojednávaní.
Ďakujem za odpovede a rady.
gabooz
07.04.10,11:06
Jedinym legalnym sposobom je podanie zaloby. Sud s najvacsou pravdepodobnostou vyda platobny rozkaz, ale kedze sa dlznik nachadza v zahranici, nebude mu mozne dorucit platobny rozkaz, sud teda nariadi pojednavanie. Ak sa ho nezucastni, sud rozhodne v dlznikovej nepritomnosti. Po pravoplatnosti rozsudju staci ist za exekutorom a ten zacne exekuciu.
blackhawks
07.04.10,11:52
Ďakujem, mal som také tušenie, avšak čo sa stane ak ona medzi tým predá nehnutelnosť a oficiálne nebude v SR nič vlastniť???? je asi mimo
Chobot
07.04.10,12:39
Ďakujem, mal som také tušenie, avšak čo sa stane ak ona medzi tým predá nehnutelnosť a oficiálne nebude v SR nič vlastniť???? je asi mimo

Tak nevymôžeš nič. Kde nič nie je, ani čert neberie.
Mgr.Shrek
07.04.10,12:50
V 9/2009 som bývalej spolupracovničke požičal 900,-€, s tým, že mi podpísala uznanie zaväzku, v ktorom je uvedené, že túto sumu je povinná vrátiť dňa 12.10.2009. Milá spolupracovníčka sa medzi tým vydala do Egypta, do SR chodí iba na výlet, nepravidelne, a o vrátení peňazí so mnou prestala komunikovať približne v polovici januára 2010. Viem, že je dlžná na ZP, tak isto je dlžná na SP cca 5800,- €. Existuje, okrem trestného oznámenia aj nejaký legálny spôsob, ako sa dostanem k svojim peniazom? Viem, že je vlastníčkou bytu a má v okolí Nového Mesta n/Váh. rodičov, ktorí vlastnia rodinný dom.
Pri trestnom oznámení, môže byť odložené, a tak isto ,ak ju budem žalovať na súde, je to asi na dlhé lakte, pretože sa nebude zúčastňovať pojednávaní.
Ďakujem za odpovede a rady.

Nerieš to trestným oznámením ale Návrhom na vydanie platobného rozkazu.
V trestnom konaní ju nemôžu zaviazať na plnenie resp. platenie.
To súd môže v občiansko právnom konaní, ktorému by si sa aj tak nevyhol.

To Uznanie záväzku ste spisovali pred notárom, alebo len tak medzi sebou?
Ak by to bolo pred notárom, môžeš to dať hneď na exekúciu a nemusíš to riešiť súdne.

Pokiaľ nie, tak rýchlo napíš návrh, prilož kópiu ako dôkaz, zaplať poplatok a čakaj. Toto je najrýchlejší legálny spôsob vymoženia pohľadávky.

Ak bude súd, daj návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktorým sa zamedzí odporkyni nakladať s majetkom. Tak nebude môcť majetok predať, darovať, nijako scudziť.

Držím palce
Petra Nová
07.04.10,12:59
Nerieš to trestným oznámením ale Návrhom na vydanie trestného rozkazu.
V trestnom konaní ju nemôžu zaviazať na plnenie resp. platenie.
To súd môže v občiansko právnom konaní, ktorému by si sa aj tak nevyhol.

To Uznanie záväzku ste spisovali pred notárom, alebo len tak medzi sebou?
Ak by to bolo pred notárom, môžeš to dať hneď na exekúciu a nemusíš to riešiť súdne.

Pokiaľ nie, tak rýchlo napíš návrh, prilož kópiu ako dôkaz, zaplať poplatok a čakaj. Toto je najrýchlejší legálny spôsob vymoženia pohľadávky.

Ak bude súd, daj návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktorým sa zamedzí odporkyni nakladať s majetkom. Tak nebude môcť majetok predať, darovať, nijako scudziť.

Držím palce

No Shrek, nevyznám sa veľmi v trestnom práve, ale nezdá sa mi, že by poškodený a obeť trestného činu mohol podávať návrh na vydanie trestného rozkazu.;) Myslím, že okrem podania trestného oznámenia, nemôže veľmi ovplyvňovať trestné stíhanie,resp. ako má byť ono vybavené. Skôr si myslím, že je to vec prokurátora, ak je trestné stíhanie začaté. Ak sa mýlim, tak ma oprav,prosím.:)
Petra Nová
07.04.10,13:25
V 9/2009 som bývalej spolupracovničke požičal 900,-€, s tým, že mi podpísala uznanie zaväzku, v ktorom je uvedené, že túto sumu je povinná vrátiť dňa 12.10.2009. Milá spolupracovníčka sa medzi tým vydala do Egypta, do SR chodí iba na výlet, nepravidelne, a o vrátení peňazí so mnou prestala komunikovať približne v polovici januára 2010. Viem, že je dlžná na ZP, tak isto je dlžná na SP cca 5800,- €. Existuje, okrem trestného oznámenia aj nejaký legálny spôsob, ako sa dostanem k svojim peniazom? Viem, že je vlastníčkou bytu a má v okolí Nového Mesta n/Váh. rodičov, ktorí vlastnia rodinný dom.
Pri trestnom oznámení, môže byť odložené, a tak isto ,ak ju budem žalovať na súde, je to asi na dlhé lakte, pretože sa nebude zúčastňovať pojednávaní.
Ďakujem za odpovede a rady.

Ja si myslím, že by si mal podať urýchlene civilnú žalobu o vrátenie požičaných peňazí. Keďže dlžníčka je v Egypte a jej pobyt je neznámy, je dôvod na to, aby jej súd ustanovil opatrovníka(§29 Osp). Tak docieliš vydanie exekučného titulu. Po podaní žaloby podáš tiež návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktorým súd zakáže dlžníčke nakladať s bytom.§ 76 Osp). Po tom, čo rozsudok bude právoplatný, požiadaš o výkon exekúcie, v ktorej exekútor môže tiež požiadať o ustanovenie opatrovníka podľa § 49 Ex.poriadku. Je možné rozsudok vykonať exekúciou - predajom bytu.
riccado
07.04.10,13:30
Nerieš to trestným oznámením ale Návrhom na vydanie trestného rozkazu.
V trestnom konaní ju nemôžu zaviazať na plnenie resp. platenie.
To súd môže v občiansko právnom konaní, ktorému by si sa aj tak nevyhol.

To Uznanie záväzku ste spisovali pred notárom, alebo len tak medzi sebou?
Ak by to bolo pred notárom, môžeš to dať hneď na exekúciu a nemusíš to riešiť súdne.

Pokiaľ nie, tak rýchlo napíš návrh, prilož kópiu ako dôkaz, zaplať poplatok a čakaj. Toto je najrýchlejší legálny spôsob vymoženia pohľadávky.

Ak bude súd, daj návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktorým sa zamedzí odporkyni nakladať s majetkom. Tak nebude môcť majetok predať, darovať, nijako scudziť.

Držím palce

s tym navrhom na vydanie trestneho rozkazu to hadam nemyslis vazne? ;)
blackhawks
07.04.10,18:37
Ďakujem všetkým zúčastneným za názory, ale tuto niekde som sa teraz stratil. Tak mam podať tretsný návrh,alebo dať žalobu na civilný súd? Ďakujem za názory a spätnú väzbu. Díky
Mgr.Shrek
07.04.10,18:53
mimotemyBože ja som debííííl....taká chyba...taký preklep...fuuu...hanbím sa :o:o:o:o

Ďakujem za upozornenie Petre a riccadovi. Všimol som si to až teraz.
Najhoršie je, že oba inštitúty existujúhttp://www.celysvet.cz/skin/smile/s11900.gif

blackhawks je na to na tebe čo podáš. Buď civilnú žalobu ako radí Petra alebo Návrh na vydanie PLATOBNÉHO rozkazu a nie trestného. Mea culpa.
blackhawks
08.04.10,07:16
Ospravedlnenie sa prijíma.
Buď v poho, stávajú sa aj horšie veci, a aj v dobrých rodinách. Tým nechcem povedať, že Tvoja rodinka je zlá :-))